Reklama

Reklama

Pán času

(seriál)
  • Velká Británie Doctor Who
Trailer
Velká Británie, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Hrají:

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)
(další profese)

Série(14) / Epizody(187)

Obsahy(1)

Kultovní seriál Velké Británie z 60. let je zpět a s ním i Doktor v nových regeneracích. Opět se prostřednictvím své časoprostorové Tardis (s podobou policejní budky) i společníků vydává Doktor na úžasná dobrodružství napříč prostorem a časem celého vesmíru a snaží se vyřešit nejednu zapeklitou záhadu, jež mnohdy způsobí nemalé problémy. Zas a znova se setkává s mimozemšťany různorodých civilizací, kteří ne vždy jsou vůči němu přátelští. Ať už jsou to Dálekové (jeho odvěcí nepřátelé), Sontarani, či jiní.
Má tak co dělat, aby sám vyvázl z malérů a zvládl situaci, aniž by přitom kdokoliv přišel o život – což se bohužel ne vždy podaří. (P. J. D.)

(více)

Diskuze

Šimpy

Šimpy (hodnocení, recenze)

erased

Spíš v té komplikovanosti mám bordel ;-). Ticho padne až bude vyslovena otázka....tak sakra jak může umřít u jezera Silencio (Ticho), když otázka je vyslovena až na Trenzalore? :-D

na příspěvěk reagoval VitaG

erased

erased (hodnocení, recenze)

Šimpy: Mám to sice stejně, taky si pamatuju mnohem zřetelněji story arcy a finále prvních čtyř sérií, ale jestli to není spíš tím, že ty Moffovy byly mnohem propletenější a komplikovanější. Takže když jsem nedávno na ČT2 náhodou viděl finále páté série, připadal jsem si bez spojitostí jak v říši divů. Daviesovy finále byly většinou prostě přímočaré invaze, takže si stačí pamatovat pár styčných bodů...

na příspěvěk reagoval Šimpy

Šimpy

Šimpy (hodnocení, recenze)

Shakaar

Souhlasím, z éry desátého si pamatuju jednotlivá finále a jejich příčiny a důsledky, u jedenáctky jsem si musel teď pustit některé díly podruhé, aby mi docvakla spojitost mezi jeho smrtí u jezera Silencio, Trenzalorem, River, Ponďáky apod. ;-)

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

DaVoD´82: Pravda, co konec řady, to obrovská invaze, ale ono to byla do jisté míry zábava a člověka to navnadilo. Mě ty finále a hlavně vánoční epizody strašně připadali ok, tedy až na finále 5. řady s Tennantem a to velkolepé finále + těch zbytečné množství speciálů, které se trochu vymykali původní linii. Ale já si je aspoň ty epizody docela v pohodě pamatuju, narozdíl od Moffatovi éry, kde je to až moc předimenzováno a invaze nahradili "osudovost" jeho společnic a jejich nějaké tajemství, které mi někdy připadá jako snaha o vytvoření dalšího Bad Wolfa. Prostě těch zvratů je tam tak tolik, že to člověk tak moc nežere a dost tím trpí samozřejmě postavy, kde se tam vytvořilo množství rolí, u kterých člověk má dojem, že scénář mají povětšinou na jednu stránku A4.

na příspěvěk reagoval Šimpy

DaViD´82

DaViD´82 (hodnocení, recenze)

Karel69 , VitaG

Na úrovni postav asi i ano, na úrovni děje ne. Třeba to jako Davies každou třetí epizodu způsobil osudovou invazi Země, která se vždy vyřešila zatáhnutím za nějakou páčku apod. a to jak naprosto "zabil" působivost Daleků apod. mu prostě nešlo. Ale například za Donnu mu budu vždy vděčný (na rozdíl od Marthy).

VitaG

VitaG (hodnocení, recenze)

HoneyBunny

Ono je to hlavně o pojetí toho seriálu (logicky). Davies musel seriál vrátit, tak aby nenaštval staré fanoušky ale ani neodlákal nové. Proto minimálně první série musela být v Daviesově "jednoduchosti" a navíc RTD měl mnohem méně peněz než Moffat. Jeho éra byla možná jednoduší, ale v 1. a 2. sérii proto byl důvod. Pak už trochu přitlačil (a ne vždy se mu to povedlo). Co uměl je opravdu ta práce s postavami jejich vývoj byl tak nějak "plynulejší" ne Moffatovo "bum a je dobrá, bum a je zlá". Moffat dostal za úkol se od RTD éry odtrhnout a nastolit seriálu nový směr. Na rozdíl od RTD se tolik nedržel toho co bylo a vytvářel si vlastní mytologii. Dodal seriálu nový šmrnc. Otázkou je kdy se měl zastavit? Kolébka a Doktor jako kluk spoustě lidí přijde moc.

na příspěvěk reagoval DaViD´82

Whirt

Whirt (hodnocení, recenze)

Karel69

Úplně souhlasím, hlavně s tou částí děj tvoří postavy a zájem o osud postav, protože například odchod River pro mě vůbec nic neznamenal. Dalo by se to popsat jako "meh...".

Karel69

Karel69 (hodnocení, recenze)

HoneyBunny , DaViD´82

HoneyBunny: Já nevím, zas tak podrobně zákulisí Doctora nesleduju, ale nemá to vizuální zlepšení na svědomí spíš zvýšení rozpočtu než Moffat?
DaViD´82: Musím zcela souhlasit, že při porovnání jednotlivých epizod Moffat Daviese drtí, ale když vezmu seriál jako celek mnohem víc se mi líbil v dobách vlády RTD. Moffat se snaží být zbytečně moc Holywoodsky epickej. A taky mi připadá, že za Daviese postavy tvořily děj, teď mi připadá, že děj tvoří postavy. Čímž chci říct, že souhlasím (už nevím kdo to tu psal) s tím, že Daviesovi postavy byly lepší, dokázal sem se do nich líp vžít a víc mě zajímalo co se s nima stane.

na příspěvěk reagoval Whirt, DaViD´82

Jinny

Jinny (hodnocení, recenze)

Shakaar

Moffat co se týče postav bohužel dost pracuje s "rule of cool". Třeba holka, která mění podobu jak polymorf. Dobrý nápad? Ano, ale taky je to její jediná charakteristika. Trochu víc postav, jako byla třeba ta úplně obyčejná holka z Blink, by neškodilo. IMO taky výprav do minulosti, ale to už je můj osobní vkus a jenom tak brblám, já vím :)

DaViD´82

DaViD´82 (hodnocení, recenze)

Shakaar

Bych ani neřekl, že je toho mnoho nedořešeného. Ona spousta je toho nedořešená zcela úmyslně, aby bylo s čím pracovat v rozhlasových/komiksových/knižních dobrodružstvích. A to, že to s postavami uměl Davies lépe; to je asi věc vkusu. Dle mého příliš tlačil melodrama (byť vkusně, ale přeci jen melodrama) a i povedené postavy hnojil jak mohl (když už se mu povedla Rose a nějak ji vyprofiloval, tak to pohnojí jejím návratem jako amazonky s überkanónem; tedy přesný opak toho co do té doby v seriálu představovala) apod. Obě jejich období mají svá pro a proti, ale pokud srovnám čistě epizody, které psal (resp. jsou pod nimi podepsáni)i oni sami, tak tam má Moffat těch zásadních/nadčasových zářezů nepoměrně větší množství.

na příspěvěk reagoval Karel69

HoneyBunny

HoneyBunny (hodnocení, recenze)

Shakaar

Tak každý showrunner má něco. Davies to uměl líp s postavami, navíc měl větší rozsah (já třeba měla hrozně ráda Wilfreda Motta), ale Moffatova éra má spoustu zapamatovatelných postav - Vastra, Jenny a Strax, Vincent van Gogh, Tardis v lidské podobě. Ale za Moffata se seriál zvednul vizuálně, přinesl staršího Doktora, má zábavný lesbický pár a teď i Mastera v ženské podobě. 

na příspěvěk reagoval Karel69, VitaG

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

HoneyBunny

jestli jsou to fandové DW, tak se k starým dílům chtě nechtě vrátí. Ono to není totiž tak bleděmodré, že si řekne že to by nepochopili. Některé odkazy v průběhu nové serie přímo odkazovali na starší události. Navíc, kdyby nectil starou serii, resetoval by doktora od jedničky a nedělal by to od devítky. Ohledně těch nadávek na jeho osobu, řekl bych že je to všude stejné. Lidem se nikdy nebude líbit něco na 100%, protože by to znamenalo, že nemají vlastní názor a líbí se jim každá hovadina - prostě to každý vidí subjektivně. Já osobně třeba vidím, že s Davisem odešel celý tým lidí včetně lidí, kteří stojí za zajímavýma epizodama a je škoda že v mnohém Moffat vymýšlí ptákoviny, přitom z dob 9. 10. doktora je mnohé nedořešené a to je neustálé "nechám to otevřené a možná se k tomu vrátíme", to mi připadá trapné.

Každopádně doufám, že nezabije Claru jako takovou a neudělá z něho další hysterku. Ale asi tomu se nevyhneme. Stále mám pocit, že od doby konce Tennanta v serii chybí obecně postavy, které by si člověk pamatoval. Jednou možností je recyklace a rozvedení vedlejších postav. Takto se to zaměřuje jen na jeho společnici a její okolí. Což je fajn, ale když je to co řadu a nijak to na sebe nenavazuje, tak je to otravné.

na příspěvěk reagoval HoneyBunny, DaViD´82, Jinny

Šimpy

Šimpy (hodnocení, recenze)

HoneyBunny

Přesně, Moffat cílí především na nové a mladší publikum...klasiky ze současného masového diváctva viděla hrstka lidí...

HoneyBunny

HoneyBunny (hodnocení, recenze)

VitaG

Tak Moffat jako showrunner ví, že existuje ohromná skupina diváků, co klasického Who nikdy neviděla a třeba ani nemá potřebu si ho nakoukat. Kdyby Missy najednou začala vykřikovat, že je nějaká Romana nebo Rani, nedávalo by jim to žádný smysl. Nejsem proti, aby se některé ze starých postav vrátily, ale muselo by se to udělat tak, aby tomu rozuměli všichni. Třeba Rassilona (znovu)představili skvěle. 

na příspěvěk reagoval Šimpy, Shakaar

Whirt

Whirt (hodnocení, recenze)

VitaG

Rani, Romanu může přivést na obrazovky později. Taky jsem očekával spíše Rani, ale s tím, že to byl Master mě vůbec nezklamal. Jinak s tvým popisem Daviesovství moc nesouhlasím.

Jinak je to jen můj pocit, ale přijde mi, že spousta lidí si stěžuje na Daviese, ale i tak jim vadí Moffat a přesto jak si neustále ztěžují je to baví...

na příspěvěk reagoval DaViD´82

VitaG

VitaG (hodnocení, recenze)

sgt.paper

Mohl si vybrat ze spousty postav: Romana, Rani atd. Vztahy s nimi mohl zajímavě vyvinout, ale on si vezme jednoho s těch nejprovařeženějších.

na příspěvěk reagoval Whirt, HoneyBunny

VitaG

VitaG (hodnocení, recenze)

Pítrs85

Souhlasím! Clařina linie s Pinkem je snad jediný Moffatův nápad, který mi opravdu silně vadí. Nosnej příběh se snad ještě vyklube, přece jen Moffat nepíše příběhy jen na jednu sérii. Master jako žena je trochu úlet ale otevírá to mnoho nových možností, jak by se mohl jejich vztah vyvíjet. Otázkou je: Měl to Moffat dělat? Mohl si vybrat z obrovské Doktorovi historie vztahů ale ne. Mám strach aby najednou nesklouzl k "Daviesovství".

na příspěvěk reagoval sgt.paper

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

Karel69

To že ubývá v DW pamětných momentů je bohužel realita a nepomáhá tomu ani snaha tomu dát trochu "americký formát" a za každou cenu prohlubovat vztahy aktérů.

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

Karel69

Karel69 (hodnocení, recenze)

V sedmé sérii mi Clara vůbec nevadila, naopak líbila se mi, ale jeden problém sem s ní měl. Stačilo pár týdnů po skončení série a ať sem vzpomínal jak sem chtěl, nemohl sem si prostě vzpomenout na žádnou scénu ve které Clara byla, co dělala a podobně, prostě kdyby ju vystřihli asi by to bylo dost nepostřehnutelný.
Házení klíčků do vulkánu se dá označit za hodně blbej, vyšinutej, nedomyšlenej a bůh ví jakej ještě plán, ale ani tak mě to u ní nezklamalo/nenaštvalo/neznechutilo tolik jako její výstup, kterej předvedla na měsíci. Tady se aspoň daly pochopit její pohnutky, zoufalost, zkratkovitost jednání a podobně, ale na tom měsíci to byl, aspoň pro mě naprosto nevysvětlitelnej výbuch.

na příspěvěk reagoval Shakaar, Shakaar

Pítrs85

Pítrs85 (hodnocení, recenze)

Clara je v pohodě, ale ta její dějová linie s Mr.Pinkem je docela otravná.

Jinak osmá řada nakonec víceméně zklamání, Capaldi je (jak jinak) výbornej, ale v porovnání s těmi předešlými sériemi je tahle pro mě rozhodně nejhorší, chybí mi tam nějakej silnej nosnej příběh, jako měl Desátý s Masterem anebo Jedenáctý se Silence. A Missy jako Master... rubbish :-)

na příspěvěk reagoval VitaG

Asmodin

Asmodin (hodnocení, recenze)

Mě příjde Clara zajímavější teď (až na díly, kdy ještě nebyla Doktorovou společnicí) a to nejenom díky tomu, že je vtipnější, protože si jí doktor dobírá, ale i protože se začala víc angažovat (8x9 Flatline).

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

VitaG:  No mě taky nepřipadala Clara jako koule u nohy, ono každá v jistém okamžiku tak působí, to už je jejich úděl. Nicméně příchodem Capaldiho se tu nabízela tak trochu taková přímka otec-dcera a takový nový vztah, který tu byl už v původním docovi. Je škoda, že to začínají prznit a co víc, čím dál více sklouzává do průměru. Ale jak jsem řekl, každá je v tomto podobná a každá svým způsobem využívala sobecky doctora pro splnění nějakého snu. Jedině snad Martha vcelku slepě ho poslouchala na slovo a možná proto mi byla tak nesympatická. Ale je to věc názoru.

sgt.paper: Platí to co nahoře, s tím že každá společnice je svým způsobem jedinečná. Clara mi přišla trochu nudná když začali rozvíjet ten vztah/nevztah s tím Pinkem, respektive se začala tím lhaním se chovat jako kráva, přestože Pinkovi to bylo vcelku u prdele, jestli je s ním nebo ne. Jako jediný snad s ním nemám problém, působil na mě vcelku vyrovnaně na rozdíl od trapného Mickeho a trochu hloupějšímu ale milému Rorymu. Ta podobnost s těmi Pondy je zavádějící a když na to tak myslím, opravdu to vydírání doca tu už bylo - včetně hysterických výlevů, až na to, že tam to bylo trochu reálnější, než tento několika týdenní flirt učitelky s učitelem. Rozhodně nic, kvůli čemu by někdo házel klíče od Tardis do vulkánu.
 

VitaG

VitaG (hodnocení, recenze)

DaViD´82

Mno, já nevím jak to bylo s odchodem herců Amy a Roryho. Možná Clara ani neměla v 7. řadě být a její linie měla být až v 8. Možná proto byla v 7. řadě tak "pasivní". Ale ta pasivita je asi taky jen věc názoru, třeba mě tehdy vůbec nevadila a měl jsem ji radši než A a R. Ale věc názoru a sympatií......

Klenotka

Klenotka (hodnocení, recenze)

To, že měl 6. Doctor tvář, která se předtím taky objevila (v dost velké roli), se taky neřešilo. Dneska chtějí mít ale fanoušci všechno vysvětlené :D 

DaViD´82

DaViD´82 (hodnocení, recenze)

VitaG

Jenže ani Rose ani Martha nebyly zbytečné; obě měly svou úlohu, kterou plnily. Jenže Clara v minulé seźoně byla zbytečná; snad až na jednu dvě výjimky (ten díl ze studené války). Kdyby ve svých epizodách nebyla, nic by se nezměnilo. Sebe, ani jinou postavu nerozvíjí, dějem nehýbe a jen je všude vláčena. Čili i já jsem rád za její "emancipaci", kdy je často právě ona hybatelem událostí. A její (ne)romance s Pinkem dle mého funguje; a když nic jiného, tak nezabírá nijak zvlášť prostor.

na příspěvěk reagoval VitaG

VitaG

VitaG (hodnocení, recenze)

sgt.paper

Claru jsem měl vždycky jako společnici nejradši a nemyslím si, že byla koule u nohy, byla na tom podobně jako Rose nebo Martha. Její současná "osobnost" tu postavu ničí, jelikož z ní najednou dělá mrchu, kterou není a může za to ten ufňkanej vojáček, kterýho tak nenávidím. Snad se to trochu vyvine, protože tohle její poletování mezi Doktorem a Pinkem je nesnesitelné a stává se z toho to samé jako Amy a Rory, jenže s Rorym byla aspoň sranda. Teď se snad Clara rozhodne koho chce a snad nejsem jediný, kdo fandí Doktorovi.

na příspěvěk reagoval DaViD´82

Související novinky

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Je tomu už téměř osm let, co do kin dorazil zatím poslední filmový Star Trek s podtitulem Do neznáma. A zatímco o přímém pokračování série v hlavních rolích s Chrisem Pinem, Zacharym Quintem a Zoe… (více)

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Doctor Who má novou tvář

Doctor Who má novou tvář

09.05.2022

Stanice BBC oznámila novou hlavní tvář slavného a desítky let běžícího seriálu Doctor Who. Titulní roli již čtrnáctého Pána času tak počínaje další sérií ztvární 29letý rwandsko-skotský herec Ncuti… (více)

Reklama

Reklama