Pán času

• Velká Británie Doctor Who
Velká Británie, (2005–2024), 155 h 17 min (Minutáž: 42–88 min)

Režie:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (více)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (více)

Série(14) / Epizody(187)

Taron

Slabší rozjezd, ale minimálně od druhé série už Vás Doctor nepustí od obrazovky... Vynikající seriál a především čtvrtá, pátá a šestá série jsou dokonale promyšlené... Možná se budete trochu ztrácet v těch různých časových posunech, ale žádný strach, Tennant Vám to jasně vysvětlí: ''Time is more like a big ball, wibbly wobbly timey wimey ...stuff.'' 100% ()

Vojtas12

Doctor Who v sobě spojuje sci-fi, občas trochu komedie a sem tam i dost hluboké filosofické úvahy. Začnu se sci-fi. Sem tam vidím stížnosti typu: při cestování v čase se člověk musí chovat nenápadně. Je snad ale na každém seriálu, aby pojal myšlenku cestování v čase po svém. Doctor Who má několik základních pravidel. Time is like a big ball of wibbly-wobbly timey-wimey stuff. Time can be rewritten. Time can be unwritten. Občas samozřejmě nastanou výjimky, ale kdyby byl seriál jednotvárný a neměnný, kdo by ho potom sledoval? Kromě cestování v čase není moc, na co si stěžovat. Portfoliem mimozemských bytostí, jako má Doctor Who, se může pochlubit máloco. Dále - komedie. Skloubit komedii a sci-fi se zprvu nezdá jako dobrý nápad, ale v tomto případě se povedl, a to na jedničku. Co taky čekat od britského seriálu, že. Díky cestování v čase můžeme slyšet mnoho odkazů na historické události, setkání se slavnými osobnostmi pak patří k těm nejlepším událostem v seriálu (Shakespeare, Agatha Christie). A co se týče filosofických úvah, někdy je divák opravdu donucen uvažovat například o smyslu lidského života a co to vlastně znamená existovat (The Rebel Flesh). Seriál nemůžu doporučit konkrétní věkové skupině. Ale můžu doporučit všem bez rozdílu věku, aby se alespoň na jednu dvě epizody podívali a zjistili, jestli je to vtáhne. Jako zkušební epizodu doporučuji 3x10 - Blink, podle hodnocení IMDb je to nejlépe hodnocená epizoda Doctora Who z nové série a není k ní potřeba znát žádné souvislosti. 1. série: 70% - První díly mají za úkol seznámit diváky se světem, ve kterém se Doktor pohybuje. Jde jim to skvěle, jen se nemohu ubránit dojmu, že první díly dělají jenom to a skoro se nesnaží o to, aby seriál diváka bavil. Naštěstí, jak se divák postupně s tímto světem seznamuje, díly začínají být čím dál více zábavné a série tak obsahuje díly, u kterých můžete na konci říct: Fantastic! Herecký výkon Christophera Ecclestona: 80%, z Doktorů novodobé série se mi zdá jako nejméně přesvědčivý, ale kdyby dostal prostor v další sérii, vše mohlo být jinak. 2. série: 85% - David Tennant je oproti Christopheru Ecclestonovi zásadní změnou, a to nejen v oblečení a účesu, ale samozřejmě vystupování. Jak jsme se mohli přesvědčit hned v prvním díle (The Christmas Invasion), je to o řád výše šílená inkarnace Doktora. Že se naopak neodehrála žádná změna u companiona je podle mě škoda. Rose sice není špatná, ale na jednu sezónu by mi stačila. Druhá série je již o něco živější než předchozí, David Tennant hláškuje jako o život a závěr je více než velkolepý. K dokonalosti tomu ovšem stále chybí dost. 3. série: 95% - K Doktorovi se přidává doktorka a vzniká z toho skvělá série. Jestliže setkání s královnou Viktorií v minulé sérii byla zajímavá příhoda, tak setkání se Shakespearem je naprosto fantastické. Martha je stejně dobrá jako Rose, díly s ní jsou fantastické a jistě by si také zasloužila další sérii. K Dalekům a Cybermanům nám Steven Moffat přidal další potvůrky, u kterých ani nemrknete. A konečně se objevuje nepřítel, který je stejně schopný jako Doktor a porazit ho nebude jednoduché. 4. série: 90% - Této sérii bych vytkl pouze další změnu companiona, podle mě změnu k horšímu. Donna není sice špatná, ale z dosavadních companionů IMHO nejhorší. Její záchvaty vzteku, když něco není po jejím, nejsou sice hlavní náplní jinak perfektní série, ale dokáží atmosféru jen znepříjemnit. Sérii to naštěstí nepoznamenalo tak, jak mohlo, proto se můžeme těšit na dalších 13 skvělých dílů a 5 speciálů. Poslední dva díly (The Stolen Earth, Journey's End), kde se setkáme se všemi dosavadními companiony, jsou vedle The End Of Time velkolepým a perfektním zakončením cesty Davida Tennanta. Allons-y! Herecký výkon Davida Tennanta: 100%. 5. série: 90% - Ani tentokrát Doktor nemá zrzavé vlasy. Místo šíleného vědce nám na scénu nastupuje nejmladší Doktor v historii seriálu a rozhodně to není na škodu. To samé platí o Karen Gillan, která v roli Amy předvádí skvělé herecké výkony. Čím dál častěji se setkáváme s tajemnou River Song. A do toho všeho píše Steven Moffat zatím největší story arc, který nás bude provázet celé dvě série. Odkazů na původní díly najdeme jen minimum, scánáristé se snažili o vytvoření dalšího bodu, ze kterého můžete seriál bez znalostí dřívějších událostí sledovat. 6. série: 100% - Tak jako River a Doktor cestují proti sobě, i veškeré události celé série se odehrávají trochu zamotaně. Steven Moffat si nasadil laťku velmi vysoko a povedlo se mu vytvořit spletitý příběh, který se v první polovině čím dál více zamotává a v druhé polovině se postupně odmotává. Když říkám povedlo, mám na mysli, že se mu touto sérií povedlo překonat všechny minulé série a hned tak ji žádná nepřekoná. Jen si nemyslete, že těsně před koncem odmotaného příběhu už víte všechno. 7. série: 80% - Začátek, respektive prvních sedm dílů, si stále drží laťku. To, co poznamenalo zbytek dílů, nebyl až tolik (mimochodem velice emocionální) odchod Amy a Roryho, změnu companionů to už asi chtělo a Clara rozhodně není změna k horšímu. Spíše ho poznamenala přestávka Stevena Moffata a neschopnost ostatních scénáristů vymyslet něco zajímavého. Vážně, u některých dílů jsem se tak nudil, že jsem si nebyl jist, na jaký seriál to vlastně koukám. Konec série naštěstí nasadil laťku zpátky. A multidoktorovský speciál k 50. výročí Doctora Who The Day of the Doctor? Ten tu laťku snad ještě překonal. Herecký výkon Matta Smithe: 90% () (méně) (více)

papuchalk

Zkusil jsem tento kultovní seriál začít sledovat a bohužel mne to příliš nechytlo. Jeden díl jsem sice dokoukal, ale dost často jsem u toho kroutil hlavou. Počkal jsem tedy na nějaký další díl z druhé série, a ten jsem po 10ti minutách musel vypnout. Nejsem příliš seriálový divák, ale ty opravdu nejlepší mne vždy nadchly. Srovnání se nabízí s červeným trpaslíkem, bohužel v Pánu času to jaksi nefunguje. Málo humoru, málo nadsázky, příliš mnoho hloupých scénáristických výmyslů, divné dialogy !!!, divné vztahy hlavních postav, velmi laciné až směšné grafické triky, a dokonce mi vadilo, že je to až příliš "britské". ()

VanBradley89

Opět se projevil můj špatný odhad. Levně vypadající sci-fi se mi přece nemůže nikdy líbit? A hle. Mám za sebou dvě řady a první díl třetí a jsem pohlcen. Tennant je neuvěřitelný sympaťák. Je to odlehčené, nahláškované a někdy i dost osudové. A vážně se mi to líbí. Uvidíme jak dlouho. ()

gt009

Nemôžem si pomôcť, niektoré diely akoby z oka vypadli z Outer Limits, ale iba na oko. Na nízkorozpočtový TV seriál sú kulisy a celkovo technická stránka v poriadku, bohužial dialógy ako z béčkového porna a o nelogických absurditách (vygradovali v 5.dieli) ani nehovoriac. Typický britský humor sa takisto nekoná... dobrá predloha, filmársky zlé, zlé a ešte raz zlé. Doporučujem radšej Misfits, trpazlíka, alebo z čisto scifi žánru spomínané Krajní meze. ()

Myrddin89

Po 4. sérii (zatím) měním hodnocení na 5 hvězdiček a říkám, že je to jeden z nejoriginálnějších seriálů vůbec. Především pak postava Doktora je asi nejcharismatičtější postavou, co jsem kdy viděl. Stejně tak velkou měrou přispívají scénáře zejména Moffatovy a Daviesovy. AKTUALIZACE: Po zhlédnutí 7. série se Doctor Who (byť jen jeho znovuzrozená podoba) zařadil mezi mých Top 10, a ze mě se stal whovian :) David Tennant je sice nepřekonatelný, ale Matt má zase jiné kouzlo. K tomu Pondovi a Moffatova šílená zápletka, která definitivně vyvrcholila ve speciálu k 50. výročí a nutí mě netrpělivě čekat půl roku, s jakou vervou na ně Capaldi naváže jako poslední (a první) Doktor. Allons-y! ()

Lubakus

I přes kolísající kvalitu ohromná zábava vhodná k podávání v jakýkoliv den v roce, v jakoukoliv denní dobu a zajakékoliv situace. ()

Marty_cz

Seriál mě moc nenadchnul, ale to je otázka spíše osobního vkusu. Slyšel jsem, že hodně dnes fanoušků to měla na začátku stejně a seriál je přikoval do křesla až po více dílech. Ale u mě se to nějak nepovedlo překonat ty začátky, ale hlavně, že se to líbí fanouškům. ()

TinoArts

Sci-fi, fantasy, dráma, dobrudružný, komédia, a asi aj všetky ďalšie žánre v jednom. Aj napriek tomu, že sa to vysiela už 50 rokov, je to stále doslova o tom istom a má to neskutočne deravý príbeh (asi ako všetko, čo súvisí s cestovaním časom), tak sa to z nejakého dôvodu dá stále pozerať, a paradoxne ma to baví čím ďalej, tým viac. Možno vďaka tomu, že sa tam pravidelne striedajú herci, hlavní aj vedľajší. Každopádne, má to svoje slabšie stránky a časti, ale aj tak to žeriem. Staré série som nevidel, no nový seriál hodnotím na 90% ()

cunicekb

Nemám příznačných slov, jež by mohla dokonale vystihnout, co ve mě Doctor Who vyvolává. Nemá asi smysl znovu opakovat známá fakta, jak je seriál jedinečný, originální, britsky britský, dech beroucí, fenomenální, samozřejmě nadčasový a kultovní. Občas bývám v šoku, jak jsou některé díly kruté. Stylem fantasy jsou vyobrazeny všechny lidské bolesti a trampoty. Občas mě překvapí jakási nevyrovnanost dílů - někdy mám pocit, že záškodníci jsou vytvořeny dětmi páté třídy základní školy a jindy mi přijde, jak je to hezky "natrikovavné". A co se mi nejvíc líbí je holý fakt a pravdivý zákon, že Wibbly Wobbly Timey Wimey! ()

Hezonja7

Pán času je původní výborný britský televizní sci-fi seriál společnosti BBC. Popisuje dobrodružství humanoidního mimozemšťana z rasy Pánů Času, který se představuje jako Doktor v orig. The Doctor. Doktor cestuje ve své lodi TARDIS, která zvenčí vypadá jako modrá britská policejní telefonní budka z 50. let, což byl běžný pohled v Británii, když seriál v roce 1963 začínal. Se svými společníky a společnicemi zkoumá vesmír a čas, řeší problémy a napravuje škody. Pro seriál je typický nadhled a využívání klišé a zápletek z brakových sci-fi 50. a 60. let. Všechno co zatím vyšlo bylo perfektní, jen tak dál! ()

Marci1993

Je to legenda všech legend, jsem vymyslela asi po hodinovém přemýšlení jak Doctora Who popsat, aniž bych napsala slohovou práci. Je to můj nejoblíbenější seriál ze všech a právem. Je toho tak strašně moc co bych mohla napsat o Doctoru Who. O všech jeho stranách tváře, jeho osobnostech, jeho společnic, protivnících a mnoho dalšího díky, kterému je Doctor Who Pánem času! ()

MrDorry

Tenhle seriál mě naprosto pohltil. Dle mého jeden z nejlepších seriálů co jsem kdy viděl. Seriál nejvyšší kvality, který má sice párkrát slabší chvíle ale to se vždy v pohodě přežije. A i když kvalita seriálu v deváté sérii lehce klesla je to stále "one of the best" seriál. Osobně mám nejraději jedenáctku (Matt Smith) s The Ponds (Karen Gillan a Arthur Darvill) ()

Osvícený

Já, stejně jako další desetitisíce lidí mám Doctora Who velmi rád. Viděl jsem série do konce DavidaTennanta, a možná pár dalších dílů, ale ty už mě naprosto nebavily, takže jsem s tím přestal. Sice jsem jako první viděl druhý díl, ale návykovost na mě okamžitě zapůsobila. První Doktor dobrý, Davidu Tennantovi nesahá ani po kotníky, ale i tak fajn. Ale Rose je prostě skvělá! K seriálu jako takovému snad nemusím nic dodávat. Ale můžu. Rád bych zde zmínil pár výhod, které Doctor who má. Zaprvé: Nikdo u Doctora Who nemůže nadávat na klišé, neboť je na nich založen. Zadruhé: Neexistují u něj průměrné díly. Naprostá většina je nadprůměrných, a pouze opravdu špatně díly se blíží k horní hranici průměrnosti. Zatřetí: Jeho levnost je zdaleka vykoupena originalitou, a nápaditostí. No nic, už nevím co říct, takže tady vypíchnu ty díly, které se mi zaryly do paměti tak, že jsem si je pustil vícekrát. (bohužel si naprosto nepamatuji jejich názvy, tak se je pokusím stručně popsat) Díl, ve kterém Doktor a Rose potkají královnu Viktorii a Vlkodlaka; Díl, ve kterém jsou Doktor a Donna v knihovně s pár neškodnými mini broučky; Díl, ve kterém je na Londýn schozena atomová bomba, a z Donny i s její rodinou se stanou takřka bezdomovci. ()

holka218

První série mě zezačátku moc nebavila a nijak zvlášť nezaujala. Rose mám sice ráda, ale devátý doktor mi moc nesedl. Naopak jsem si zamilovala druhou, třetí a čtvrtou sérii, ve kterých je desátý doktor (David Tennant). Mám strašně ráda způsob jakým přemýšlí a navíc je velice pěkný. Další série mě už zase moc nebavili a díly s dvanáctým doktorem jsem už ani nedokoukala. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (více)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner