Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele vecnaAmbra k tomuto seriálu (49)

Kočka mezi holuby (2008) (S11E02)

Ale nie! Tak medzi dva, tri. 83 percent sa mi vidí priveľa. Keď ja už som sa musela smiať na stretnutí všetkých podozrivých v miestnosti. Ako tam podotkla jedna z prítomných- "Proč musíme zajíždeť do takových teatrálností? " Poirot už je tak známy svojimi bezchybnými mozgovými bunkami, že sa verejne odprezentuje, no stále nikto nemá problém vraždiť mu rovno pod nosom. A dedukcie cucal viacmenej z prsta. Ale inak to bolo zaujímavé, kvalitne sfilmované a mierne strašidelné, čo mi tentokrát neprišlo smutné či temné, skôr som mala pocit asi ako v minulosti pri čítaní "Troch pátračov"- snáď niekto pochopíte, lebo Poirot je pravdaže iný. ()

Třetí dívka (2008) (S11E03)

Dalo by aj za štyri, pokiaľ človek nie je unavený z komplikovanosti vzájomných príbuzenských vzťahov a prepojení. Veľmi som sa zasmiala na komentári užívateľa Lupes, ale je to nejako tak. Keď si to však pozriete raz za čas ako príjemnú a dokonca mierne thrillerovú detektívku na oddych, tak sa to dá. Tiež ak by ste boli pohltený staršími časťami s ich typickou atmosférou, môže vám najprv pripadať Poirot s komorníkom a s akýmsi modernejším bytom a kanceláriou pre prácu jeho mozgových buniek trocha zvláštne. Tej herečke čo hrala tú Francis mohli povedať, aby častejšie zavrela stále pootvorenú hubu (alebo ústa ak chcete), dosť to iritovalo. ()

Schůzka se smrtí (2008) (S11E04)

Neviem sa pridať k takémuto vysokému hodnoteniu. Od začiatku som skoro ani nemala pocit, že sledujem Poirota, jedine čo ma ukľudnilo boli chvíle, kedy sa objavil na scéne a videla som, že je to naozaj on. Miestami trocha psycho až hororový Poirot a niektoré postavy mi už liezli na nervy, najmä keď pri záberoch na nich som si pripadala ako v nejakom strašidelnom panoptiku. Dve hviezdy za chvíle kedy sa to ku koncu všetko zdramatizovalo, aj keď to bolo dosť prehnané. Inak som sa len celý čas snažila prísť na kĺb tomu, čo sa to vlastne na tej obrazovke odohráva. Predlohu som síce nečítala, ale verím tomu čo viacerí píšu, že bola pomerne odlišná. V Orient exprese sa podarilo vytvoriť veľkolepo mrazivú a prosto geniálnu atmosféru. Tuto v slnečnej Sýrii akoby bola snaha o niečo podobné, ale nejako to nefungovalo. A to inokedy mám Poirotove výlety dosť rada. ()

Tragédie o třech jednáních (2010) (S12E01)

Postavy ktoré sú najprv spolu v jednej miestnosti aby neskôr boli v ďalšej miestnosti a potom v tretej atď. medzi tým nejaké cestovanie vlakom. Divná kamera, ktorá akoby často snímala zhora či zdola. Na konci zbytočná hysterická dráma, ktorá snáď už nemôže nikoho zainteresovať. Rozuzlenie pomerne zaujímavé ale vrah sa opäť veľmi nebránil obvineniu. Opäť nejaký detail z minulosti. Čiže za mňa v tomto diely zlúčenie všetkého čo na Poirotových prípadoch veľmi nemusím. ()

Viděla jsem vraždu (2010) (S12E02)

Vyše 80 percent je asi trochu priveľa, ale napokon sa prikláňam k štyrom hviezdičkám už len za to krásne, prepracované prevedenie a Poirota, ktorému síce ubúda úsmevných scén, ale zato starne s o to väčšou gráciou a dôstojnosťou. Neviem však či len ja sa tak príšerne často strácam v postavách a kvante mien a priezvisk, nehovoriac o tom ak sa objavia v jednom filme hneď tri kusy podobne vyzerajúcich dám v približne rovnakom veku a ja som dopletená asi ako Chandler v seriáli Priatelia z Joeiho sestier. Tiež pri gradujúcom konci si poviem, no toto, aké je to len neskutočné a nereálne. Ale aj tak to bolo skvelé! ()

Hodiny (2011) (S12E04)

Aj by som váhala medzi troma či štyrmi hviezdičkami, ale opäť pri 82 percent sa mi zdá tento Poirot mierne nadhodnotený aj keď naozaj to bol taký plne filmový trocha thrillerový zážitok a modernejšie spôsoby natáčania sa tuším podpísali aj na výraznejších postavách, dokonca herečky- dámy sú tentokrát pekné a dôkladne upravené v súlade s dobou kedy sa mal príbeh odohrávať. Bola som rada, že sa mi logicky podarilo uhádnuť osobu ktorá bola zodpovedná za vraždy. Ale máme tu aj viac línii príbehu a opäť som sa trocha strácala v menách a vlastne hneď na začiatku ako išli oproti sebe tie dve dámy v podobných tmavomodrých šatách a len s mierne inou farbou vlasov som začala mať obavy či tam takých nebude ešte viac aj keď napokon to celé bolo trocha inak :-) ()

Sloni mají paměť (2013) (S13E01)

Poirota pozerám aj preto, že napriek vraždám má pohodovú atmosféru, tento diel bol s klasickými Poirotovským prvkami no občas dosť psycho, hlavne pri scéne vojdenia do domu kde stála osoba na terase obrátená chrbtom som mala celkom hororový pocit. Inak zaujímavá pátračka, kde sa nakoniec všetko vysvetlí a to aj tak hlavne vďaka osobe, ktorá vedela ako to bolo. Samozrejme nemôže chýbať utajená osoba s nekalými úmyslami, proste typický Poirot. Napriek tomu táto časť podľa mňa nepatrí k najlepším. (SPOILER: Naozaj sa mi nerobilo dobre z brutality, ktorú dokázala žena- vrahyňa vynaložiť. Aby na prvý pohľad krehká osoba sa bila ako chlap a inú ženu bez problémov prehodila cez zábradlie, scéna mŕtveho psychiatra v tej hydroterapeutickej miestnosti je tiež hodne nepríjemná a opäť- páchateľka mu vrazila akoby bola Rambo). ()

Hra na vraždu (2013) (S13E03)

83%? Och, tak som sa tešila a také sklamanie. Uznávam, že tento príbeh by sa možno dobre čítal v knihe, ale mám pocit, že v tv sa to tentokrát nepodarilo.....Divákovi chýbalo akékoľvek vodítko a mohol mať len veľmi matný postreh na to, aby sa na neho zrazu zosypalo viac a viac informácii a všetko bolo napokon rozpovedané behom konca, naozaj akoby sme čítali knižku. Hviezdička za Poirota a madam Oliverovú. Inak ani táto novšia občas strašidelnejšia atmosféra či hudba mi už tak veľmi "nevonia" a ten koniec vo mne nevyvolal žiadne emócie (na rozdiel napríklad od Orient expresu), aj keď Poirot do toho vložil svoju charizmu. ()

Opona - Poirotův poslední případ (2013) (S13E05)

Veľmi veľmi zmiešané pocity po pozretí. Na jednej strane dlhoročný milovník Poirota v tejto jeho filmovej podobe si vychutnáva do hĺbky stretnutie Poirota s jeho dávnym priateľom Hastingsom, Hastings berie Herculove možno tentokrát až príliš kritické poznámky so správnym nadhľadom a rešpektovaním jeho povahy. Na druhej strane ťažko padne vidieť ten rozdiel s predchádzajúcim dávnym prežiareným dielom na zámku a porovnať terajšieho zostarnutého a zomierajúceho Poirota, šedivého a smutného Hastingsa, ktorý má už dospelú svojhlavú dcéru. Plus tá dramatická až hororová hudba a potemnelá atmosféra. Oceňujem zaujímavý profil vraha/hyne, ale predsa ma Poirotov počin trocha zaskočil (a hlavne tá pretvárka- to mi k čestnému Herculovi proste nesedí). Agatha Poirotovmu záveru určite chcela dať dôstojnosť a sfilmované je to kvalitne, ale jednoducho som z toho celého trocha neistá. Fiktívni detektívovia ako Poirot by asi nemali umierať :-) ()