Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele misterz k tomuto seriálu (63)

Vosí hnízdo (1991) (S03E05)

Svojský, odlišný diel od ostatných, ktorý si zakladá ani nie tak na reálnom zločine, ale zjednodušene povedané, na jeho prevencii. Myšlienka tohto detektívneho príbehu je pekne dotvorená i symbolikou - napr. veštenie z čaju a množstvom vynikajúcich Poirotovských bonmotov. Výborný diel. 80/100 ()

Tragédie v Marsdonu (1991) (S03E06)

Staršie a kratšie diely obyčajne nedisponujú s tak prepracovanou zápletkou ako novšie, táto časť je však v tomto smere výnimkou. Priznám sa, do posledného momentu som tipoval nesprávneho vraha, ktorý sa tu veľmi šikovne ako červík na udičke ponúkal už od samotného začiatku. Až na konci ma Poirot vyviedol z omylu a všetko do bodky objasnil - super rafinovaný zločin, ale ešte rafinovanejšie odhalenie. 85/100 ()

Dvojitá stopa (1991) (S03E07)

Netradičný diel a zároveň pre mňa aj najslabší. Zápletka je slabá, rozuzlenie ma tiež neohúrilo. Jediná vec, ktorá nad všetky ostatné vyčnieva je to, že sa tu Poirot chová neštandardne. Zaľúbil sa, a to na prvý pohľad. Možno by to bolo aj celkom fajn, len keby tu bolo viac humoru alebo nejaký ten bonmot na túto tému. Ale kde nič tu nič, len nudná romantika a zmätený kapitán Hastings. 55/100 ()

Záhada španělské truhly (1991) (S03E08)

V rámci štandardu ide o priemerne zamotanú záhadu a pátranie po vrahovi, avšak je to viac thrillerovejšie ako ostatné diely s Poirotom. A hlavne tu Poirot tancuje - nezabudnuteľný zážitok. 75/100 ()

Krádež královského rubínu (1991) (S03E09)

Bez poriadnej vraždy to skrátka nie je ono. Tentoraz ma krimi zápletka ohľadom krádeže kráľovského rubínu moc nenadchla. Jediné šťastie bolo, že čo chýbalo na zaujímavosti ohľadom samotného pátrania, to tu aspoň čiastočne vyvažovala humorná stránka o ktorú sa postarali Hercule Poirot a ten rozmaznaný egyptský princ. Priemer. 60/100 ()

Vražda na maškarním plese (1991) (S03E10)

Taký klasický diel s pútavou zápletkou a vydareným rozuzlením, v ktorom páchateľ urobí iba jednu malú chybičku. A tú samozrejme H. Poirot so svojimi šedými bunkami dokonale zužitkuje. 75/100 ()

Záhada lovecké chaty (1991) (S03E11)

Šikovné odhalenie vraha, ktorý sa dokázal ukryť ešte viac ako zvyčajne, no skúsenému oku H. Poirota aj tak nič neušlo. A k tomu jeho roztomilý humor a bonmoty. V tejto časti trocha ochorel - tak o zábavu bolo postarané. Veľká spokojnosť, nadpriemer. 75/100 ()

Vraždy podle abecedy (1992) (S04E01)

Napínavé krimi pátranie po drzom tajomnom vrahovi, ktorý si svoje obete vyberá pekne po poriadku - podľa abecedy. Celý čas je tu šikovne nahodená udička čo sa týka jeho identity, aby nakoniec bolo všetko inak. Opäť ďalší vydarený diel. 85/100 ()

Smrt v oblacích (1992) (S04E02)

Hercule Poirot v tomto diely rozbehne zaujímavé pátranie po vrahovi z lietadla, ktorý nemal problém uskutočniť vraždu na malom priestore tak, aby si ho nikto nevšimol. Dokonca ani samotný Poirot. Detektívne schopnosti tohto slávneho detektíva tak musia zabrať na plné obrátky... 80/100 ()

Nástrahy zubařského křesla (1992) (S04E03)

Staršie diely sa mi nezdajú až tak pútavé ako tie novšie, avšak tento je v tomto smere svetlou výnimkou. Dômyselne, ba priam až geniálne premyslená vražda tu narazí na šedé bunky mozgové H. Poirota. Tento tuhý boj tu vyvrcholí v nádherne vysvetlenom rozuzlení s extra prídavkom šarmantnosti H. Poirota. Veľká spokojnosť. 85/100 ()

Dobrodružství egyptské hrobky (1993) (S05E01)

Slnko, piesok, staré vykopávky a záhada okolo štyroch náhlych úmrtí. Sú to premyslené vraždy, alebo tajomná kliatba majiteľa starodávnej hrobky? To by ale nebol Poirot aby so šarmom sebe vlastným, s humorom, svojim ostrovtipom a v neposlednom rade aj s nasadením vlastného života, túto záhadu brilantným spôsobom nevyriešil. 85/100 ()

Outsider (1993) (S05E02)

V tejto časti najprv divák dostane udičku vo forme zdanlivo jasného vraha, aby sa potom nakoniec všetko zvrtlo nečakaným smerom až k samotnému rozlúsknutiu. Náročné a zamotanejšie vyšetrovanie, ktoré je pre Poirota aj tak len rozcvičkou. 75/100 ()

Žlutý iris (1993) (S05E03)

V tejto časti sa Poirot vracia v spomienkach do svojej minulosti, aby si zaspomínal na jeden svoj nedoriešený prípad. Netuší však, že udalosti rozohrané v minulosti ešte stále trvajú a že čoskoro do nich padne po druhýkrát. Záverečné odhalenie vraha bolo perfektné. 80/100 ()

Případ ztracené závěti (1993) (S05E04)

Opäť jedna epizóda, kde vyšetrovanie ukázalo, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Je tu plno návnad, ktoré dokážu ľahko zmiasť aj pozorného diváka. To by ale nebol pán Poirot, aby veci nedal do poriadku, rozmotal zamotaný prípad a na záver odhalil vraha, ktorého som netipoval ani vo sne. 80/100 ()

Dobrodružství italského šlechtice (1993) (S05E05)

Zatiaľ môj najslabší diel. Príbeh talianskeho šľachtica ma moc nenadchol, chýbal tomu obvyklý Poirotov humor (pár zábavných scénok sa tu však nájde) a samotné vyšetrovanie mi prišlo nudnejšie. Naháňačka s autami pri konci bola ale celkom fajn. 70/100 ()

Bonboniéra (1993) (S05E06)

Celkom vydarený diel. Pekné zakomponovanie spätných flashbackov, prostredníctvom ktorých máme možnosť nazrieť aj do Poirotovej minulosti. Priznám sa, celý čas ma držalo v napätí ako to vlastne s tou bonboniérou bolo a pritom riešenie bolo tak banálne. 75/100 ()

Zrcadlo mrtvého muže (1993) (S05E07)

Zrkadlo mŕtveho muža patrí z pohľadu rafinovanosti vraždy a samotného krimi vyšetrovania k lepším dielom. Páčilo sa mi aj prostredie zámku a celková atmosféra tajomnosti okolo záhadného vraha, ktorá sprevádza diváka po celý čas. Rozuzlenie nadmieru prekvapivé. 85/100 ()

Krádež klenotů v hotelu Grand Metropolitan (1993) (S05E08)

Zatiaľ pre mňa najslabší Poirotov diel. Nevadilo, že prípad sa nemotal okolo vraždy, skôr vidím problém v samotnom priebehu vyšetrovania krádeže klenotov, ktoré nemalo potrebný dramatický náboj, pútavosť a skrblilo sa aj obvyklým Poirotovským humorom. 65/100 ()

Vánoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

Hercule Poirot neoddychuje ani cez Vianoce. Tentoraz ho čaká rafinovaná a dokonale zinscenovaná vražda, pri lúštení ktorej sa poriadne zapotí. Nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá... Kde len Agatha Christie na tie svoje nápady chodila? 85/100 ()

Případ v ulici Hickory (1995) (S06E02)

Výnimočne spletitý a napínavý diel, to sa musí uznať. Na druhu stranu ale si myslím, že menej je niekedy viac. Miestami som sa v postavách a vo vzťahoch medzi nimi trocha strácal, čoho dôsledkom bolo, že mi unikala detektívna niť. 80/100 ()