The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (95)

Eye of the Beholder (1960) (S02E06)

Mladá žena leží s obviazanou tvárou už po jedenásty krát v nemocnici, kde sa snaží tím lekárov dostupnými prostriedkami zmeniť jej vzhľad. Pričom divák vzhľad lekárov nevidí vďaka úžasne nasnímaným záberom založeným na šikovnom rozmiestnení mizanscény a hry s tieňmi. Pointa mi síce došla v desiatej minúte, ale to pri takto krátkych epizódach skutočne nevadí. Tých podnetov na zamyslenie je tu viac, nejde len o alegóriu totalitných režimov, ale aj o otázku vnímania toho, čo je v danej dobe a spoločnosti normálne. A bezpochyby sa dotýka aj rasizmu v Spojených štátoch. ()

Nick of Time (1960) (S02E07)

Mladá dvojica si nechá opraviť auto v zapadnutom mestečku a snaží sa prečkať 4 hodiny v miestnom bistre. Tu sa nachádza mašinka, ktorá im poskytne odpovede na všetky otázky ohľadom budúcnosti. Alebo prežívajú iba paranoju? Sú tie odpovede skutočne tak konkrétne, ako si myslí mladý muž? Alebo sa nachádza tentokrát "twilight zone" iba v ich mysliach plných pochybností? ()

The Trouble with Templeton (1960) (S02E09)

Občas sa Zóna súmraku zaoberá aj metafikciou filmového, respektíve divadelného sveta a je to viac menej taký interný fórik tvorcov seriálu. Niekedy ma to baví viac, inokedy menej a v tomto prípade skôr menej. Starnúci herec sa premiestňuje do minulosti, spoznáva v nej svoju dávno mŕtvu ženu sa snaží sa jej a svojim bývalým známym osvetliť situáciu. Vec je však komplikovanejšia, alebo lepšie povedané omnoho jednoduchšia, ako sa na prvý pohľad zdá. ()

A Most Unusual Camera (1960) (S02E10)

Čo by ste robili, ak by ste vo svojej zbierke mali fotoaparát, ktorý by snímal udalosti 5 minút predtým, ako sa odohrajú? Správne, aj naši hrdinovia sa budú snažiť niečo malého do budúcnosti na tejto výhode zarobiť. Lenže všetko má dve strany mince, čo je častým námetom Zóny súmraku a tu si s postavami tvorcovia pohrali tak cynicky, až som nepochopil príčinu toho posledného pádu. Opäť skvelý nápad, tentokrát s trochou toho čierneho humoru navyše. ()

The Night of the Meek (1960) (S02E11)

Škoda, že som si tento diel nenechal až na Vianoce. Ale kto mal vopred vedieť, že pôjde o vianočný diel. Poznáte to. Santa by mal vítať decká vo veľkom americkom obchodnom dome, lenže čo iné mu ostáva, ako vysedávať v krčme, keď je hneď oproti. Potom sa síce vráti, ale alkoholový esprit skôr detváky odráza. Keď tu zrazu... sa chlapík ocitne v zóne súmraku a príde k vrecu plného hračiek a proste darčekov všetkého druhu. Ako s ním naloží? ()

Back There (1961) (S02E13)

Máme tu cestovanie v čase, bez logického technického vysvetlenia, ale to je úplne jedno, ide samozrejme o výsledok a čo z toho vyplynie. Back There je taká krátkometrážna verzia Tajomnej žiary nad Pacifikom nakrútená 20 rokov pred ňou. Nejde však o druhú svetovú, ale o atentát na Lincolna. Zmení jeden človek chod dejín? Aké sú pravidlá motýlieho efektu v Zóne súmraku? Odpoveď je zaujímavá, ale ide vážne skôr námet na celovečerák, kde sa s ním dá lepšie vyhrať. ()

The Whole Truth (1961) (S02E14)

Zóna súmraku na komediálnu nôtu. Majiteľ predajne ojazdených áut sa živí celý život prostredníctvom malých klamstiev, aby vôbec nejaký zo svojich črepov predal. Jedného dňa však kúpi auto, ktorého majiteľ dostane zvláštny dar, musí neustále hovoriť iba pravdu. Z toho vyplývajú celkom komické situácie, ako keď chlapík volá žene, že večer nepríde domov, pretože ide hrať poker a minule to taktiež nebolo pracovné stretnutie, ale karty. A určite neuhádnete, kto na konci od neho auto odkúpi. Určite lepšie ako Yes man s Jimom Careym. ()

The Invaders (1961) (S02E15)

Zrovna keď som si hovoril, že sa druhá séria odklonila od sci-fi zápletok, tak seriál prišiel s konfrontáciou mimozemšťanmi. A až tu som pochopil, čo mi na filmoch typu Deň nezávislosti tak chýbalo. Poriadna bitka s nasratou ženskou na farme so sekerou. The Invaders prekvapí aj tým, že sa v ňom nerozpráva, pokiaľ nerátame Sterlingov komentár a ako je dobrým zvykom, tak aj prekvapivou pointou. Tá by pozorných fanúšikov seriálu mala napadnúť už po pár minútach, ja som sa opäť nechal nachytať a som tomu rád. ()

A Penny For Your Thoughts (1961) (S02E16)

Sympatický chlapík, zamestnanec poisťovne, príde načakane ku schopnosti čítať ľuďom myšlienky. A ako je v tomto seriáli dobrým zvykom, dej sa neuberá úplne predpovedateľnými cestičkami a hrdinu čaká celkom sínusoídna cesta za šťastím, ktoré sa dá taktiež týmto spôsobom dosiahnuť. Ako aj absolútny pád na dno. Dozvieme sa napríklad, že niečo iné je snívanie o nejakej akcii ako o niečom nedosiahnuteľnom, ale príjemnom, a niečo iné myslieť na to ako na cieľ svojho konania. Vo veci je samozrejme aj láska... ()

Twenty-Two (1961) (S02E17)

22 je jednou z tých mystickejších, tajomnejších a hororovejších epizód. I keď ani tu nechýba nejaká tá cynická poznámka: "Niet lepšej striptérky...Tanečnice!". Skladá sa z dvoch odlišných častí, kedy je žena hospitalizovaná na psychiatrii kvôli istej nočnej more, tá druhá už v civile a túto nočnú moru vysvetľuje. V čase vzniku pre divákov určite veľké prekvapenie, ten dnešný v momente, kedy sa dej presunie na letisko, ihneď precitne a vie, ako to celé skončí. Treba však skonštatovať, že najmä vďaka tomu, že tento koncept už bol neskôr okopírovaný. Inak celkovou tajomnou atmosférou a subjektivizovanými scénami opäť veľmi vťahujúce a vzrušujúce. ()

The Odyssey of Flight 33 (1961) (S02E18)

Lietadlo smerujúce z Londýna do New Yorku má eufemisticky povedané vo vzduchu problémy. Týkajú sa cestovania v čase a nikto nevie, ako sa veci vyvinú ďalej. Veľmi príťažlivá epizóda, kde nie je vôbec jasné, akým smerom sa scenár vyberie, pretože možností je skutočne veľa a popravde som zvolený koniec vôbec nečakal. Len ma "nerozobral" podobným spôsobom, ako sa to podarilo častiam, ktorým som udelil plný počet. ()

Mr. Dingle, the Strong (1961) (S02E19)

Škoda nešťastne zobrazených mimozemšťanov, ale aj to bolo súčasťou zámeru nakrútiť túto epizódu ako čisto komediálny kúsok. Je to taký sci-fi príbeh v štýle Kurvahošigutntag, kedy chlapík príde k neuveriteľnej sile, aby... zvyšok je pomerne ľahko predvídateľný, ale stále trefný a celkom vtipný, čo je najmä zásluhou Burgessa Mereditha. ()

Static (1961) (S02E20)

Starší pán si náhodou zapne staré rádio začne na ňom chytať staré vysielacie programy, vrátane jeho obľúbenej hudby. Vo veci je však niečo iné, ako sa na prvý pohľad zdá a ako jediná tieto záhadné okolnosti skutočne pochopí zanedbávaná manželka. Jej preslov k mužovi patrí k najsilnejším dialógom celého seriálu. Ide viac o psychologicky ladenú epizódu, než o filozofickú a snaží sa dostať hlbšie do vnútra svojich postáv a nesústrediť sa priamo na iracionálny fenomén. ()

The Prime Mover (1961) (S02E21)

Tak opäť tu máme "superhrdinskú" schopnosť a opäť gambling, tentokrát v peknej a napínavej kombinácii. Ono čo by vás tak prvé napadlo, ak by ste dokázali vďaka niečomu, na čom vám nikto nepríde, urobiť, že... No ono to nenapadlo priamo protagonistu, ale jeho nie príliš podareného kamaráta a hneď visel vo vzduchu prúser. Opäť nás čaká výborná pointa, ale celé sa to nesie v takom ľahšom duchu, takže ide o to, ktorá tvár seriálu vám sedí viac. ()

Long Distance Call (1961) (S02E22)

Už sme nemali v seriáli dlho duchársky horor, teda termín horor možno nie je najpríhodnejší. Zomknutá rodina prichádza o mamu, svokru a babku a špeciálne vnuk nesie túto stratu veľmi ťažko. Keď tu jedného dňa... ale nebudem kaziť prekvapenie. Z dnešného hľadiska nejde o nič výnimočné, potešia však slušne zahrané postavy v stave zúfalstva. A aj pointa, ktorá necháva riešenie záhady na divákovi. ()

A Hundred Yards Over the Rim (1961) (S02E23)

Kombinácia westernu a čistokrvného sci-fi, pretože tu máme cestovanie v čase. Tento obľúbený motív sa pochopiteľne teší v TTZ veľkej obľube a možnosti jeho využitia sú nekonečné. Muž sa s rodinou, chorým synom a skupinkou cestovateľov snaží v roku 1847 dostať do Kalifornie, ale cesta neprebieha podľa ich predstáv. Keď tu sa muž zrazu ocitá v dobovej súčasnosti. Vývoj deja ma pomerne prekvapil a aj jeho pointa odkrývajúca jeden známy paradox, ktorý cestovanie v čase so sebou prináša. ()

The Rip Van Winkle Caper (1961) (S02E24)

Banda zlodejíčkov sa nechá zmraziť na sto rokov, aby si potom svoje zlato mohla v kľude anonymity poriadne užiť. Lenže, ako to tak chodí, veci sa nebudú vyvíjať podľa predpokladaného scenára. Už len vďaka diskutabilným povahám "hrdinov". A bohvie, čo čaká našu planétu o sto rokov? To sa dozvieme, ako tvrdí Serling, iba v Zóne súmraku... ()

The Silence (1961) (S02E25)

Veľmi elegantná epizóda, ktorá však snáď ako jediná nevyužíva žiaden nadprirodzený prvok. Zato stále pôsobí dokonale mysteriózne. Postarší muž už nedokáže zniesť neustále rozprávajúceho mladíka a tak sa s ním staví o 500 000 dolárov, že v presklenej miestnosti nedokáže byť po celý rok ticho. Pôjde o stávku, kde ale nikto nezvíťazí, práve naopak, oboch "súťažiacich" navždy poznamená. ()

Shadow Play (1961) (S02E26)

Tázo zápletka nie je v TTZ nová, ale samozrejme ju podali tvorcovia značne odlišne a predsa len v inom kontexte. Chlapík je na súde, je odsúdený na trest smrti, sedí v cele, rieši svoj prípad s právnikom, ale istý deň je presne o polnoci usmrtený na elektrickom kresle. Čo sa potom stane? Chlapík je na súde, je osúdený na trest smrti...a tak ďalej. A tak donekonečna. Alebo to iba tvrdí všetkým vo svojom okolí. Má pravdu, alebo je psychicky chorý? Shadow play sa snaží priblížiť divákovi vzťahy medzi postavami v sne jedného z aktérov a trochu si zafilozofovať aj nad tým, čo sú vlastne tieto projekcie jednej osoby zač. ()

The Mind and the Matter (1961) (S02E27)

Muž v strednom veku menom Archibald sa dostane cez kolegu ku knihe s názvom The Mind and the Matter a tá ho naučí vďaka koncentrácii si splniť všetky želania. A keďže ide o večného bručouna, tak si to odskáču ľudia v jeho živote a nielen tí. Pochopiteľne veci nebudú tak dokonalé, ako si chlapík predstavoval a ďašlie splnené želania vedú k jedinému možnému výsledku. Záver však mohol byť predsa len o niečo cynickejší, ako sme už boli svedkami v TTZ. Osobne mám za to, že by som s touto schopnosťou vedel naložiť lepšie a urobila by ma skutočne šťastným :) ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)