Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele LencaN k tomuto seriálu (63)

Krádež královského rubínu (1991) (S03E09)

S03E08 - Jsem potěšena, že moje tušení, kdo ke komu chová jaké city či kdo ke komu patří tady bylo správné. Moc se mi líbila ta anglická vánoční atmosféra, tradiční pudink jsem viděla poprvé a asi bych možná ani nestála o to, mít ho i v našich svátečních zvycích, mám ráda své zuby :) teatrální ukončení mi padlo do noty i celkové Poirotovy intriky byly povedené, má prostě za ušima. K tomu musel čelit dosti arogantnímu a nevybouřenému mladému egyptskému princi, kterému dalo v jednu chvíli zabrat, aby vymyslel slušnou nadávku... opět vtipný díl. ()

Vražda na maškarním plese (1991) (S03E10)

S03E03 - Tenhle díl se mi líbil moc. Bylo to jako nějaké italské divadelní představení. Intriky, hašteření, hřešení, dohadování se, prohnanost. A do toho všeho se přimotá Poirot. Nejkrásnější byly kostýmy a nemyslím jen těch hlavních šest postav na maškarním plese, ale i Hastings a ostatní byli hezky namaskovaní a oblečení. To odhalení v živém vysílání BBC taky mělo něco do sebe. Je fakt, že Poirotovi někdy nezbývá než přistoupit k nouzovým řešením, aby dostal padoucha za mříže. ()

Záhada lovecké chaty (1991) (S03E11)

S03E10 - Tenhle díl si budu pamatovat. Asi jsem měla štěstí a zrovna dobrý odhad či vnuknutí ... nebo prostě jsem dobrá :D ale pár scén po prvním záběru na viníka jsem ho odhalila a pak už mi to všechno dohromady jen zapadalo až do konce, zvláštní pocit. Bylo to hezky vymyšlené. Ocitli jsme se v prostředí pochmurných blat a na loveckém zámečku, kde je jen dočasné služebnictvo, protože přes rok zámek zeje prázdnotou. Akorát někdo zabije pána tohoto panství a Poirot se musí rychle honem vyléčit ze svojí smrtelné rýmičky. ()

Vraždy podle abecedy (1992) (S04E01)

S04E01 - První z Poirotů, který má stopáž nad 100 minut. Zdánlivě nevyřešitelný zločin. Nějaký šílenec vždy informuje Poirota, že se stane vražda a místo a jméno oběti je vždy podle abecedy, přičemž vrah u zavražděných nechává abecední jízdní řád, jako jiní padouši nechávají ve filmech kapesníky či bílé rukavice. Oběti nic nespojuje, ale čím více se stane, tím více do toho Poirot proniká. Tady jsem si té hlavní stopy absolutně nevšimla. A konečný zvrat byl unikátní, do poslední chvíle jsem netušila motiv vraha nebo k čemu to vůbec bylo a ONO vysvětlení mě vůbec nenapadlo. Super humor, chudák Hastings, nikdo nechtěl slyšet, jak zastřelil toho úžasného kajmana. Lokace taky zajímavé, jedna vražda v dobovém obchůdku, pak jsme u moře a na starém sídle, takže pestré záběry. Ale líbilo se mi tady i to jak kamera najela na písmeno, ke kterému se měl vztahovat následující děj. Změnila se tu trochu i konstrukce odhalování, kdy podobně jako v Columbovi skoro od začátku víme, kdo vraždí a sledujeme, jak se k němu Poirot přibližuje. Ale nic není takové, jak se může zdát. ()

Smrt v oblacích (1992) (S04E02)

S04E02 - I když se Poirot příšerně bojí létání stejně si neodpustí výlet přes kanál do Francie. Jde o Paříž, což zase tak nepochopitelné není, taky bych se tam jednou chtěla jet podívat na Eiffelovku atd. Při zpátečním letu ale jednu starší dámu někdo zabije, čímž se krásně vymezil okruh podezřelých. Vraždit mohl v podstatě kdokoli z posádky, každý měl buď znalosti, prostředky nebo alespoň motiv. Všechno bylo hezky logické, jako nějaká spojovací tajenka "Přiřaď, co patří k sobě". Bylo mi trochu líto inspektora z pařížské Sureté, Japp mu dával kapky :) ()

Nástrahy zubařského křesla (1992) (S04E03)

S04E03 - Jsem trochu na rozpacích. Počet postav mi nevadil. Základní dámskou šarádu jsem kupodivu odhalila, ale to je asi tak vše. Bylo potřeba pořádně poslouchat, kdo se jak jmenuje a jaké jsou mezi všemi vztahy. Totožnost mrtvoly v koši mi tak pasovala do mé představy "kdo je kdo" dobře. Ale jak byly provedeny ty vraždy v zubařské ordinaci a ta druhá v hotelu, to už šlo mimo mě. Ani závěrečné rozluštění Poirotem mi moc nepomohlo. Je to díl, u kterého jsem zatím nejvíce namáhala svoje šedé buňky mozkové. Bylo tu na můj vkus příliš náhod. Především dáma s přezkami na botách se v Londýně objevila náhodně a proto s její účastí přece vrah nemohl počítat. Vždyť na její přítomnosti stál celý plán. Pak někdo náhodně někomu doporučil svého doktora, někdo jiný zase náhodou viděl do objednací knihy a přitom na konci to vyzní jako promyšlené do jediného detailu i se záložním plánem. Jinak celkem nevýrazný díl. Jen mě tu doslova vytáčely ty dvě holky, co pořád poskakovaly po chodníku. ()

Dobrodružství egyptské hrobky (1993) (S05E01)

S05E01 - Svého času jsem se o Egypt dost zajímala a stále mám pro něj slabost, takže tento díl jsem jedině uvítala. Poirotovi cestování Údolí králů - Londýn nijak nevadilo, naopak aspoň měl další podněty pro své šedé buňky. Vraha jsem si tipla dobře, byla to osoba s příležitostmi a správnými schopnostmi. Moc se mi líbilo to strašení faraonovou kletbou, dávalo to tomu nádech mystična a to vyšetřování ozvláštnilo. ()

Outsider (1993) (S05E02)

S05E02 - Chvíli jsem uvažovala i nad dvěma hvězdami, protože tohle byl zatím ten úplně nejslabší díl. Nezáživná zápletka. Divák nedostal skoro žádné stopy, proto bylo krajně obtížné odhalit vraha. Naopak snaha odlákat pozornost k rádoby zloduchovi byla okatá až běda. A i když se Poirot nechával zhypnotizovat, tak vtipu tento díl taky moc nepobral. Bohužel. ()

Žlutý iris (1993) (S05E03)

S05E03 - Chvástání se není zrovna hezké... no ale vraha jsem odhalila jakmile vraždu provedl a závěrečný trik byl taky očividný :) Ale pokud si někdo nevšiml hned na začátku, tak to bylo hezky zamotané a mohl vraždit v podstatě kdokoliv. Proto v tomto dílu víc než v mnohých jiných hraje větší roli ostražitost a logika obsazuje až místo druhé. Byl to velice záživný díl, Poirot byl v Argentině zajat a deportován, takže nemohl vyřešit vraždu a dostává se k tomu až po dvou letech, kdy se mu v poštovní schránce objeví žlutý iris - květina, která byla symbolem tehdejšího vražedného večera. ()

Případ ztracené závěti (1993) (S05E04)

S05E04 - Mohlo by se zdát, že to bude průměrná rodinná vraždička, ale mně to kupodivu nevadilo, protože ta konstrukce a postup dějem byl moc hezky vymyšlený. Do vraždy bohatého pána byl zapleten velký počet lidí, ale byli lehce zapamatovatelní a každý měl navíc v tu či onu chvíli buď motiv nebo příležitost vraždit. Nejvíc tady oceňuju to závěrečné odhalování, kdy Poirot postupuje systematicky tak, aby vrah tak jako tak byl odhalen až na konec, aniž by ho to nějak omezovalo ve vyprávění a vše do sebe zapadalo. ()

Dobrodružství italského šlechtice (1993) (S05E05)

S05E05 - Tento díl se mi až tak nelíbil, byl spíš průměrnější. Je tu vydírání, Italové a mafie a nic nemusí být takové jak se zdá, opět. Nakonec na to Poirot přišel hezky, celkem jsme měli i dost stop a Poirot si "nic nenechával pro sebe". Na druhou stranu se mi tu líbilo Hastingsovo roztomilé nadšení pro automobily a konec u mola byl vtipný... ale tu jízdu si užil :D akorát jsem tady pořád čekala, zda se nějak vyvrbí vztah Hastingse a slečny Lemonové... ani bych takové zašmodrchání moc nevítala s otevřenou náručí, obrazně řečeno. Poirot je detektivka a ne červená knihovna. Sem tam ano, ale něco dlouhodobějšího u některé postavy by mi monžá překáželo. ()

Bonboniéra (1993) (S05E06)

S05E06 - Nakonec tady byla zápletka tak jednoduchá, až jsem se hanbila, že jsem ji neodhalila. Ale jaksi moji pozornost víc upoutal sám Poirot. Dostáváme se totiž do Belgie, kde má Japp obdržel ocenění za svoje profesní zásluhy a při té přílěžitosti se Poirot setkává s lidmi známými ještě z "mladého" období, kdy byl belgickým policistou. Nevím jak to provedli nebo musím někde zjistit, jestli Sucheta vycpávají, ale omladili ho hezky. Samozřejmě tmavší kštice, ale jak udělali ten štíhlejší krk, trochu i obličej se mi zdál hubenější a hlavně útlejší postavu. Dokonce neměl ani svou typickou tučnáčí kolébavou ťupkavou chůzi a viděla jsem Poirota poprvé opravdu utíkat. Mon Dieu! Zamotá se nám tu ještě láska, trochu zhoršený úsudek a konec byl až dojemný, protože jsme se dozvěděli, jak Poirot přišel ke šperku pro něho tak typickému, a to té broži ve tvaru vázy, co nocí vždy na klopě. .... PS: Tak už znám tajemství Poirotova omlazení, viz zajímavosti o Davidu Suchetovi :) ()

Zrcadlo mrtvého muže (1993) (S05E07)

S05E07 - Dost slušný díl. Poirot má na aukci zájem o zrcadlo, které by pasovalo k jeho vchodovým dveřím, ale je přeplacen a následně zainteresován do vraždy na honosném sídle jeho aukčního soka. Ta dáma se slabostí pro mystično mě trochu vytáčela, ale ne její role, ale paní herečka svým vzhledem a projevem. No možná i toto sehrálo v příběhu svoji roli. Bylo tady důležité všímat si drobností. Poirot a spol se dokonce dostali při požáru do ohrožení života, takže jsme se dočkali i akce. I během závěrečného vysvětlování jsem potřebovala moment, abych si ujasnila, co za zvuk se kdy vlastně stal a jaký to mělo dopad. Ale nakonec to jako vždy šlapalo jako švýcarské hodinky. ()

Krádež klenotů v hotelu Grand Metropolitan (1993) (S05E08)

S05E08 - Ha, bingo! Vyřešeno uživatelem LencaN, regulerně :D Poirotovi nedají šedé buňky pokoj ani o dovolené a pořád po něm chtějí další přísun práce. A tak Poirot musí z vlastního popudu najít perlový náhrdelník, který byl jakožto jedna z rekvizit divadelní hry ukraden. A vlastně jsem si ani nevšimla proč, ale velkou část sledování tohoto dílu jsem se usmívala, i když ten dvojník na konci.... to se opravdu trochu nepovedlo, přece nestačí jen knírek. ()

Vánoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

S06E01 - Chudáček Poirot aby nemusel mrznout doma přijme nabídku strávit svátky u jednoho podivného majitele těžební společnosti. Vše se odvíjí od diamantů a hrozné povahy zavražděného, který se nezdráhá udělat i určité divadelní kousky a tahat lidi za nos. Podezírala jsem sice jednu osobu právem, ale provedení bylo fikané a ten osudný zvuk byl opravdu uširvoucí. I když už budu mít celý seriál Hercule Poirot dokoukaný, určitě si ještě o Vánocích tento díl zopakuji. Krásně z něj totiž dýchá ta atmosféra, být někde zabubaný v teple v dece, usrkávat horký čaj, koukat na nazdobený stromeček a přemýšlet jestli náš dárek udělá obdarovanému radost. Poirotova reakce na dárek byla k nezaplacení a jen to přidalo na roztomilosti a srdečnosti tohoto dílu. ()

Případ v ulici Hickory (1995) (S06E02)

S06E02 - Několik dějových linek, spousta zločinů různých druhů, podvůdky, intrikaření, navázání i na minulost, bylo tady toho možná až příliš. Závěrečné odhalování jsem si musela pustit ještě jednou, protože mi některé věci neseděly. Celým dílem nás prováděla malá myška, pořád jsem čekala, jestli to k něčemu bude a nakonec opravdu trošku ano. Nejlepším ale na tomto dílu je vtipkování. Japp je na nějakou dobu bez manželky, Poirota se mu ho zželí a vezme ho k sobě. Tam se Japp seznamuje s kuchyní Poirota či slečny Lemonové a problémy v koupelně byly luxusní :) ()

Vražda na golfovém hřišti (1996) (S06E03)

S06E03 - Poirot je tady spíš nějakým hrdinou s napřirozenými schopnostmi, protože tohle už opravdu bylo zamotané strašně, hrozně nepřehledné a vlastně mě to ani moc nebavilo. S golfovým hřištěm to má společné jen to, že se tam našla mrtvola, jinak nic. Vtipem se šetřilo, naopak láskou nikoliv. Z Hastingse je nově obarvený Don Juan, kterého by člověk nejraději vyfackoval... a to obarvení opravdu nechápu, je to jako dostat pěstí do nosu. Navíc už mi tady došla trpělivost s faktem, jak je strašně snadné si změnit identitu. ()

Němý svědek (1996) (S06E04)

S06E04 - Sympatický díl s foxterorem, který pomáhá Poirotovi, i když mluvit neumí. Ale kukuč měl srandovní. Jeden chlapík se snaží o překonání rychlostního rekordu v lodi na jezeře, následuje nehoda jeho tety na schodech, pak i smrt, ke které se připletou jak manželé brzy se stěhující do Řecka, tak sestry duchařky a další vypočítaví příbuzní a známí. Už jen kdyby byl samotný díl o Poirotovi starajícím se o pejska, tak už jen to by stálo určitě za 4*. Tady to máme zasazeno ještě do zločinu, jehož řešení nakonec bylo jednoduché, i když jsem tápala od začátku do konce. Pěkný, nepřekombinovaný díl. ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01)

S07E01 - Hercule Poirot už je skoro rok v důchodu, přestěhoval se z Londýna na venkov, kde má domeček a snaží se starat o zahrádku. Už jen ten fakt, že Poirot už nemá potřebu procvičovat své šedé buňky mě docela zarmoutil. Na(ne)štěstí se ani tady neschová před vraždou. A ačkoli se jí snažil zabránit je nucen a nakonec rád donucen se zasadit o vyřešení tohoto zločinu, který se týká přímo jeho přítele, továrníka Ackroyda. Poirot je tu sám bez jeho přátel z předešlé detektivní éry. Jelikož špatně snáším změny v obsazení nebo zmizení postav v seriálech, které mi přirostou srdci, vhrkly mi slzy do očí při Poirotově setkání s jedním človíčkem z bývalého života. Moc mi na náladě nepřidávala ani změna dabérů. Tento díl byl klasicky už více spletitý, tak jak je to zvykem pro tyto delší Poirotovky. A je to taky díl, kde se mi z vraha dělalo zle, protože jeho dosavadní jednání bylo úplně jiné a přišel mi ten zabiják jako ten největší zvhlík všech kriminálníků ze všech dílů. Podlost, přetvářka, využívání dobrých srdcí ostatních. ()

Smrt lorda Edgwara (2000) (S07E02)

S07E02 - Bohudíky je Poirot zpět ve svém starém bytě ve White Heaven Mansions, slečna Lemonová si nechává zpět posílat své staré spisy o Poirotových případech, Japp je stále vrchním inspektorem a kapitán Hastings se vrací z Argentiny, kde trochu přišel o své peníze. Ale stará parta je opět pospolu a já jsem klidnější. Máme tu několik vražd, imitátorku, výrobkyni klobouků, pány zabývající se divadelními hrami, nějakého vévodu a blonďatou okouzlující herečku, která si získá i Poirotovy sympatie. Bylo to tak hezky všechno zamaskované, každý chtěl něčeho dosáhnout a něco spolu třeba nesouviselo vůbec, že jsem se v jednu chvíli přestala snažit odhalit vraha a nechala se jen unášet tím, jak se všechno v Poirotových rukou vyvine a nebylo nouze o pořádné náhlé zvraty. Jak řekl sám Poirot - "Po celou dobu to bylo průhledné, a přesto jsem to neviděl." ()