Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele Tommassi3 k tomuto seriálu (54)

Záhada lovecké chaty (1991) (S03E11)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Byl jste nějak nezvykle potichu, Poirote !!" ;) Velmi povedená epizodka s velmi mrazivou atmosférou britského venkova i dostatkem napětí pro její svižnost plná velmi povedených hlášek a vzájemného pošťuchování mezi charismatickým Belgičanem a vrchním inspektorem Jappem. Roztomile vtipný příběh s lehce průhledným rozuzlením, v němž Poirot stižený "smrtelně nebezpečnou rýmou" vyřeší vraždu i krádež kola prakticky z postele..;) ()

Vraždy podle abecedy (1992) (S04E01)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "A kdo Vy vůbec jste ?? Nepatříte k policii !!" - "Ne, Monsieur, jsem lepší než policie !!" ;) Jednoznačně jedna z vůbec nejlepších epizod v rámci této skvělé britské série nabízí vše, co mají její fanoušci nejraději, Suchetův Poirot hláškuje na všechny strany, inspektor Japp rovněž baví, ta jeho linka kolem krokodýla, tedy vlastně kajmana, který Poirotovi příliš nevoní, se moc povedla, samotný případ Agatha Christie vymyslela naprosto famózně, ačkoli jsem její konspiraci tentokrát odhalil poměrně brzy, skvělý Donald Sumpter, který mi svým vzhledem dost připomínal naši brněnskou hereckou legendu Ladislava Lakomého, coby A.B. Cast se mi líbil mnohem víc než vrah skutečný !! Andrewovi Grieveovi se podařilo příběh skvěle vystavět, všechna ta symbolika mě neskutečně bavila a napětí by se zde dalo krájet i hodně tupým nožem, dost oceňuji i všudypřítomný střet policie s tiskem odkazující na mj. Vraždu v Orient-expresu, byť spíše na tu původní Sidneyho Lumeta.. ()

Smrt v oblacích (1992) (S04E02)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Ale ale !! Už ani nemůžete nasednout do letadla, aby se na jeho palubě nestala vražda !!" ;) Jedinečný David Suchet je se svým strachem z létání naprosto rozkošný, velmi se mi rovněž líbilo prostředí mé milované Paříže, přičemž ty Poirotovy glosy směrem k nejzásadnějším pařížským pamětihodnostem mě neskutečně bavily, stejně jako scéna s návštěvou galerie i tenisového utkání na Stadionu Rolanda Garrosse, čímž mi vlastně tvůrci tak nějak vynahradili absenci Hastingse, hudební složce Christophera Gunnuniga rovněž nemám co vytknout, velmi dobře pomáhala gradaci napětí, byť dost často i v momentech, kdy se vlastně nic zásadního nedělo, bohužel se však tvůrcům v čele s režisérem Stephenem Whittakerem nepodařilo příliš šťastně obsadit padoucha, nic proti nevýraznému Shaunu Scottovi, navíc samotný závěr s vysvětlením vraždy v letadle mi přišel tak nevěrohodný a pitomý, až to naprosto degradovalo vše předešlé.. Ačkoliv musím říct, že ani tento román Agathy Christie mě zrovna dvakrát nenadchnul.. Mimochodem postava arogantní gamblerky Lady Horbury v podání Cathryn Harrison mě natolik rozčilovala, že bylo vlastně od začátku jasné, že ona rozhodně nezabíjela, a tak jednoduše v mých očích Smrt v oblacích patří k těm nejméně podařeným epizodám celé poirotovské série !! ()

Nástrahy zubařského křesla (1992) (S04E03)

"V životě jsem neslyšela, aby zubař spáchal sebevraždu !!" ;) Zubař ve většině z nás, mě rozhodně nevyjímaje, vzbuzuje úctu, zároveň v nás však blížící se návštěva jeho ordinace vyvolává přinejmenším velmi nepříjemné pocity či husí kůži, a tak jsem se právě na tuto epizodu, která by Poirota znovu předvedla v poněkud lidštějším světle, opravdu velmi těšil !! Musím říct, že mě geniální David Suchet rozhodně nezklamal, především ty jeho gesta a pohledy, vše co předvádí právě v legendární Harley Street u již zmiňovaného dentisty Henryho Morleyho, který se později stane obětí podlé vraždy, mě neskutečně bavilo !! Bohužel však tvůrci tentokrát Suchetovu Poirotovi nedávají tolik prostoru, jak bývá zvykem, a celá epizoda tak chvílemi prostě nudí !! Většinu zásadních hlášek si krade pro sebe inspektor Japp Phillipa Jacksona, který ta svá moudra a pitomé úsudky sype z rukávu jako o život, což situaci podpořenou i absencí Hastingse ještě poněkud zachraňuje.. Nástrahy zubařského křesla bohužel řadím k těm nejméně povedeným záležitostem v rámci série, už jen pro tu naprosto monstrózně překombinovanou, a tak vlastně i nevěrohodnou zápletku, i na Agathu Christie, ačkoli se zde k mé radosti v menší, byť podstatné, roli Franka Cartera objevuje výborný Christopher Eccleston !! ()

Outsider (1993) (S05E02)

"Kapitáne Hastingsi, jamka na jeden úder !! Na jeden úder, nezapomeňte !!" ()

Žlutý iris (1993) (S05E03)

"Angličané nemají žádnou svoji kuchyni, jen jídlo.." ;) ()

Případ ztracené závěti (1993) (S05E04)

"Budete vykonavatelem mé závěti, Poirote ?? Uděláte to pro mě ??" - "Zajisté, příteli !! Ale proč ten spěch ??" ;) Opět velmi dobrá epizodka, v níž překvapivě nenajdete příliš stop po humoru či vtipných replikách, hláškuje pouze zmatený stydlivka Hastings, zato velmi úderně, naopak bezchybná klasická poirotovská atmosféra starších dílů i napětí by se zde daly nazvat parádními, neztrácejí na intenzitě až do samotného finále, které šokujícím způsobem odhaluje vraha skutečně velmi nečekaného, až to navozuje dojem, že sám Poirot váhá..;) Inspektor Japp tentokrát přichází s velmi zásadními informacemi, byť se pár vteřin poněkud překvapivě tváří, že Poirota převezl.. Vedle Davida Sucheta a Hugha Frasera mě velmi zaujal i Mark Kingston coby Andrew Marsh, byť si ho zde příliš neužijete..Také ta emancipační předválečná linka mě příjemně bavila. ()

Dobrodružství italského šlechtice (1993) (S05E05)

"Jestli je to naléhavý případ, řekněte mu, ať si vezme dva aspiriny !!" ;) V rámci seriálu tato epizodka disponuje poněkud slabší zápletkou, kdy vraha nejeden divák odhalí velmi záhy, zato baví velmi vtipnými a svěžími momenty i spoustou hlášek, tentokrát především z úst Hastingse i slečny Felicity Lemon, a je natočena svižně s dosti netypickou atmosférou kolem italské mafie, dobře masnady !! Sekretářka nám představuje svého nového nápadníka k značné nevoli drahého Hastingse, který kupuje nový automobil, aby se v závěru opravdu předvedl, když svým starým vozem nabourá právě ten svůj nový a zároveň v roli mstitele rozdával pravé háky.. Poirot se nenechá oklamat padouchem vydávajícím se za někoho jiného, v samotném závěru mě navíc opět nepřekonatelný David Suchet dostává svým jediným znepokojujícím pohledem do kolen..;) ()

Zrcadlo mrtvého muže (1993) (S05E07)

"Madam, a kde bych našel tu Vaši Saphru ??" - "Kdysi dávno žila v Egyptě.." - "Takže se přestěhovala ??" ;) ()

Vánoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

"Víte, můj přítel je policista !!" - "Pak by ho mohla potěšit detektivní sada Sherlocka Holmese !!" - "Ne, to si nemyslím !!" ;) ()

Případ v ulici Hickory (1995) (S06E02)

"Šest pencí za kus masa, Poirote ?? To jsou peníze na tři dny hospodaření !!" ;) ()

Vražda na golfovém hřišti (1996) (S06E03)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Ne, Monsieur, nechte si svou dýmku !! Od této chvíle budete myslet na Poirota vždy, když si zapálíte !!" ;) Další epizoda oblíbené britské detektivní série vychází ze stejnojmenného románu Agathy Christie, který mám osobně velmi rád a který navíc Agatha věnovala svému tehdejšímu manželovi Archiemu, jinak vášnivému golfistovi !! Vražda na golfovém hřišti podobně jako Vražda v Orient-expresu a Prasklé zrcadlo čerpá námět ze skutečné události, což však příliš nepomáhá jeho celkové věrohodnosti, příběh legendární autorky se zdá být opravdu neskutečně překombinovaný a znovu silně přitažený za vlasy, zde se jej nicméně tvůrcům v čele s již dostatečně osvědčeným režisérem Andrewem Grievem podařilo velmi umě vystavět a přiznávám, že jsem si ho maximálně užíval, tentokrát totiž Poirot Davida Sucheta dostal opravdu hodně prostoru, stejně jako smutný hrdina kapitán Hastings Hugha Frasera, který se zamiluje do ženy, která v zápletce sehraje poměrně zásadní roli.. Znovu jsem si velmi užíval francouzské lokace, protože se naši hrdinové vydávají na dovolenou do překrásné Normandie, i výborné atmosféry, nicméně tím naprosto nejlepším, co epizoda nabízí, jistě je dějová linie se sázkou Poirota s nabubřelým francouzským policejním důstojníkem Giraudem, kterého ztvárnil výtečný Bill Moody, kdo dříve najde vraha, přičemž by Poirot v případě porážky musel oholit svůj pověstný knír !! Je samozřejmě jasné, že Giraud nemá proti Poirotovi šanci, ačkoliv by se možná chvíli kdejakému naivovi mohlo zdát, že Poirot zklame, a tak nakonec Giraud přijde o svoji dýmku.. Nebo nepřijde ?? ;) ()

Němý svědek (1996) (S06E04)

"Máte hovor, pane Poirote !! Volá nějaká dáma.. Vezmete si to zde ??" - "A jak se jmenuje ta dáma, mon ami ??" - "Emily Arundelová, pane !!" - "Ale to není možné, ta dáma je mrtvá !!" - "To si vyřiďte s ní, pane Poirote !!" ;) ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01)

"Vy mi děláte stále totéž, Poirote !!" - A copak to je, inspektore ??" - "Matete mě !! Zrovna když začínám mít případ v hrsti !!" ;) ()

Smrt lorda Edgwara (2000) (S07E02)

"Snad jste se do ní nezamiloval ??" - "Oh, non non, Poirot se nezamilovává, on jen pozoruje !!" ;) ()

Zlo pod sluncem (2001) (S08E01)

"Voilà, Hastingsi !! Moje šedé mozkové buňky jsou jako Napoleonova armáda.." - "Myslíte, že potřebují najíst ??" ;) ()

Vražda v Mezopotámii (2001) (S08E02)

"Máte hodně té plastelíny, madam ??" - "Hastingsi, na hraní s plastelínou jste dost starý !! Nemyslíte ??" - "Ale ne, mám v pokoji ve dveřích díru a létají mi dovnitř moskyti, tak bych ji rád ucpal !!" ;) ()

Pět malých prasátek (2003) (S09E01)

"Tak ušlechtilou, tak dobrotivou ženu pověsit jako dobytče v řeznictví !!" ()

Temný cypřiš (2003) (S09E02)

"Jen pojď, Smrti má, a ustel mi navždy v temném cypřiši !!" Špetka Shakespeara, rozkošná Kelly Reilly a tradičně skvostný David Suchet ve výborně vystavěné epizodce s trpělivě budovaným napětím, jejíž rozuzlení, s Poirotovou ostro(vtipno)u gastroshow a rozsudkem britské kuchyně na čele, se skrývá v tom stejně neprostupném agáthí královny detektivních křížovek jako téměř vždy.. ()