Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Houbos

David Suchet se pro roli belgického elegána narodil. Místy plytký děj už nevadí. Série, kterou bych si s sebou s radostí vzal na pustý ostrov.. ()

SKAmilka

Když se tak dívam na Hercula, tak mě mrzí, že už pominula tato doba soukromého detektiva, dokonalých gentlemanů a pravých britských ladies. Při četbě některé detektivky od AgathyChristie si pod postavou Hercula Poirota vždy představím Davida Sucheta. ()

chlievik

Absolútny kult ! Agatha Christie nemusela ani siahať do prílišnej hĺbky svojich mozgových šedých buniek, aby napísala svoje geniálne diela, bola totiž až tak geniálna a nápaditá, skrývajúca zápletku, že ani dnes chrliaci detektívni románopisci nemajú na tento level dosah. Poirot je klasika svetovej detektívnej tvorby. Bez použitia jediného testu na DNA (na rozdiel od dnešných krimi seriálov) sleduje stopy vraha alebo zločinca úskočne, a s v pravom slova zmysle detektívnou brilantnosťou, používajúc výlučne intuíciu, psychologické sledovanie ľudí, kombinačnú analýzu udalostí, a najma logiku, niekedy zdanlivo predstierajúc aktérom každého jednotlivého príbehu svoju kvázi neznalosť, v snahe nevzbudiť dojem nebezpečenstva pre podozrivého, o ktorom divák až do úplného konca vôbec nič netuší, pretože každú chvíľu sa zdá podozrivým niekto iný, čo je snáď najdôležitejším znakom dobrej detektívky, pričom Poirot však chápe každý detail, ktorý jeho bystrému oku a umu neunikne, a vďaka tomuto je seriál Poirot jedným z najlepších seriálov svojho druhu. Vynikajúci a skvele sa do roly hodiaci David Suchet, s výzorom Drakulu :) robí dielo ešte lepším, prakticky bez neho by tento seriál nebol tým skutočným Agátiným Poirotom, podobne ako Monk by nebol bez Shalouba. Vtipne sú doplnené niektoré detaily, ktoré priemernej mysli ujdú, ako Agatha Christie otvorene ukazuje, ako veľmi dokáže byť polícia neschopná, a obviniť aj najnevinnejšieho, keď je Poirotovi vždy poruke nejaký priemerne inteligentný inšpektor, ktorý kazí vyšetrovanie, prípadne prichádza s hrdinskými hlúpymi teóriami, a tiež v podobnom duchu aj spisovateľka, Poirotova známa pani Oliverová, ktorá občas prinesie humor tým, ako jednoducho si vysvetlí záhadu atď. Skvelé prostredie, vynikajúce make-upy a účesy z tridsiatych rokov, vynikajúce pokľudné prostredie s Poirotovými klasickými puntičkárskymi raňajkami, jeho večný džús z ríbezlí, bylinkový čaj, alebo horúca čokoláda, pri ktorej sa zhovára s podozrivými alebo premýšľa, to všetko robí tento seriál absolútnym skvostom. Musím však dodať, že ak kedysi bol český dabing omnoho lepší ako slovenský, dnes je tomu naopak, slovenský jemne predčí ten český, a to nie je preto, že som zo slovenska, pokúšam sa to vidieť objektívne, a predpokladám, že tým inteligentných ľudí nijak neurážam. Poirot je teda mojím úplne najobľúbenejším seriálom, možno spolu so seriálmi Twin Peaks a Monk. ()

Otan

Poirot je lepší seriál,zejména proto ,že mu k odhalení postačuje hlavně logika a ne nalezené smítko uprostřed řeky,spadnuvší z vraha,když se tu jako malí koupal.(vesměs americké kriminálky). Pravda,vadí mi ,že v hodně filmů tohoto seriálu končí stejně,tedy všichni podezřelí v jedné místnosti,kde neomylný Poirot kráčí ke svému vítězství.To je ale celá Aghatha a tak to taky beru. ()

cipokomon

Můj nejoblíbenější "seriál". Nemám co bych vytknul celé sérii. Doporučuji Soundtrack, který je skvělý a variací hlavního tématu je zde několik. Skladba z dílu Double Clue, jež je jediný díl, kdy Hercule projeví "náklonost" k další osobě a to k osobě baronky Rossakoffové a "odpustí" zločin, je nezapomenutelná asi jako tango z Vůně ženy. Hercule odpustí zločin ještě jednou a to v grandiozním finále Vraždy v Orient-expresu jež atmosférou považuji za nejlepšího Poirota vůbec. Tuto televizní sérii prostě zbozňuji. ()

lvi_psouk

Elegantní, rozvážný detektiv se smyslem pro detail. Poirot v podání Dadiva Sucheta mě vždy uspokojí v mé vlastní kriminalisticko-detektivní touze zelpšit svět. Udělá to za mě :-) ()

rationibus

Čo pre mňa robí tento seriál takým výnimočným nie sú len komplikované príbehy, ktoré Mr. Poirot úspešne vyrieši. Je to pohľad do dôb minulých - správanie a vystupovanie ľudí, ich oblečenie a prostredie, v ktorom sa pohybovali a podobne. Kde inde môžete zazrieť dobový hotel, prístav, park, ulice .. a vďaka finančným možnostiam tvorcov a ich pozornosti ku každému detailu aj krásne zariadené dobové vily, autá, lode, vlaky, závodné autá aj lietadlá. ()

Matulko_

Pri nedeľných neskorých obedoch padli postupne všetky série a nikto neľutoval, keď epizódy trvali dlhšie. Na tých kratších bolo niekedy vyslovene vidieť, že niečo z deja, resp. predlohy muselo vypadnúť, že tam niečo jednoducho chýba. Suchet = Poirot, na tom sa asi nič nezmení, a aj keď niektoré časti neboli tak dobré, ako iné, miesto pri stole mal každú nedeľu zaručené. Radi sme privítali aj Hastingsa, Jappa či pani Lemonovú. Na múčnik a čaj občas mohla prísť aj tá nepríjemná spisovateľka, čo v kuse konzumovala jablká a zneisťovala anglické vidiecké cesty nebezpečnou jazdou v jej dvojmiestnom roadstri počas posledných sérií. V literatúre existuje viacero kultových detektívov, ktorých prípady boli spracované vo filmoch alebo seriáloch. Poirot medzi nich rozhodne patrí a vďaka „Agatha Christie: Hercule Poirot“ s Davidom Suchetom je pre mňa jedným z najobľúbenejších. ()

Kanty

Podľa mňa najlepšia detektívka, David Suchet je neskutočný, tá úloha mu je ušitá na telo, najlepšie spracovanie Agathy Christie aké som videl 87 % ()

mcamino

Miluju tyto příběhy, miluju tu strukturu, miluju každý díl, je to srdcovka, nutí člověka se zamyslet, což se, hlavně dnes, musí ocenit. Nemám co vytknout, vždy netrpělivě čekám na pachatele. ()

faborka

Mám ráda Hercule Poirota a mám ráda Davida Sucheta. Celý seriál a všechny filmy s belgickým detektivem mám nahrané a poměrně často si je pouštím. Pro mě je to srdeční záležitost a nikdy mě neomrzí. Vykreslení doby mezi dvěma světovými válkami je velmi zajímavé. Je pochopitelné že Hercule Poirot se nikdy nemýlí a vždy má nakonec pravdu, jinak bych to ani nechtěla. Slečna Lemonová je perfektní, ale někdy mám takový pocit hraničící s jistotou že kapitán Hastings a vrchní inspektor Japp jsou hloupější než vypnuté rádio. ()

AmunRa

Hlavní postavy vynikající, vedlejší poněkud kolísavé kvality, ale nadprůměr. Příběhy vystavěné Agátou Christie by mohl zmršit jen opravdový nedouk, což scénáristé naštěstí nejsou. Zábavné je sledovat rozdíly v pojetí některých režisérů. Naprosto úžasná je ovšem výprava - ze seriálu přímo dýchá duch 20. a 30. let . Chápu, že milovníci akčních scén a moderního klipovitého střihu odejdou znudění, ale pro mě výborné. ()

ogstas

Líbí se mi, jak krásně lze simulovat 20., popřípadě 30. léta minulého století seriálem z let 90. Upřímně - je to dobře, protože pochybuji, že by dnešní režisér odolal všem speciálním efektům a podobným zbytečnostem, bez nichž se seriál dobře obejde. Díly, ve kterých se Poirot objevuje s Hastingsem, inspektorem Jappem a slečnou Lemonovou, jsou nepochybně lepší, protože v nich snáz najde člověk žijící mimo Británii pověstný britský vtip. Na druhou stranu spisovatelka Oliverová umí též vykouzlit nějaké slovní hříčky, které pobaví. Rád bych se zastavil ještě u jedné osoby - Davida Sucheta. Myslím, že ať bude kdokoli v budoucnu točit jakéhokoli Poirota (jakože je to pravděpodobné), nikdo ho neztvární tak dobře jako právě Suchet. Jeho přízvuk v originále je geniální, člověk by věřil, že je Belgičan. V radím vám - všimněte si těch ladných pohybů prstů. Ne každý herec tohle dokáže. I proto mu věřím každý pohyb, každé slovo a myslím si, že díky němu vznikl nejlepší detektivní seriál všech dob. A samozřejmě - veškerá čest autorce - Agathě Christie! ()

Carissima

Agathu Christie zbožňuji již od malička, díky jejím geniálním vražedným zápletkám. Konec konců jsou její knížky jedny z nejpopulárnějších na světě. Hercule Poirot, malý kníratý belgický mužíček si svým osobitým charisma dokáže získat snad každého. Jeho proslulé šedé buňky nakonec dokáží vyřešit jakoukoliv záhadu a společně se svým společníkem kapitánem Hastingsem a inspektorem Jappem ze Scotlanyardu tvoří perfektní detektivní tým, ktery mě snad nikdy neomrzí. Také ale musím vyzdvyhnot, jak dokonale tato náročná role detektiva sedla Davidu Suchetovi. Naprosto bez chyby ji ztvárnil přesně tak, jak ho Agatha Christie ve svých povídkách popisuje. Rozhodně dávám pět hvězdiček ()

3k7

Hercuile Poirot je pro mě osobně nejzajímavější detektivkou a vysvětlím proč. 1. Odehrává se převážně v meziválečném období v Anglii a Skotsku. 2. Pojednává o geniálním belgickém detektivovi nacházejícím se povětšinou ve Velké Británii. 3. Velmi lehký, galantní humor, objevování a velmi slušné vystupování a jednání s lidmi až v Carnegiovském stylu dodávající až edukativní význam seriálu. Shlédnuto v původním znění i s českým dabingem. Musím uznat, že český dabing mile překvapil a někdy až zachránil, když jsem nezvládal belgický přízvuk Davida Sucheta. Ke střihu, režii, ani hereckým výkonům prakticky není co podotknout. Vše to působí autenticky, diváka baví jemné grimasy Davida Sucheta při rozhovorech a obzvláště jeho angličtina prokládaná francouzštinou i znějící nosovky v původním znění jsou velmi autentické a divák má opravdu dojem, že se jedná o belgického detektiva. Divák sledující totéž s dabingem je sice o tento zážitek ochuzen, nicméně zase pak nemusí tápat, co tím bylo myšleno v některých scénách, kdy bylo, alespoň pro mne, hůře rozumět. Uznávám, že tento seriál není pro každého. Může působit, dovolte mi to, až zdánlivě nudně s dojmem akorátní noblesy, která nikam nevede, vytvářející dojem, že se z pohledu diváka vůbec nic neděje. Na Hercula Poirota musíte mít náladu, ale zato vás odmění úchvatnou podívanou vhodnou pokochání v meziválečném období.  Pokud vaše přítelkyně nemá ráda detektivky, tak dojem doporučím udělat jiným seriálem, či filmem. Nicméně britský přízvuk jednotlivých postav, je naprosto úchvatný a užíváte si ho. Líbí se mi, že tempo seriálu je pomalejší, výpravné, divák dostává čas rozmýšlet, líbí se mi zaměření na detail, zdánlivě nedůležité scény, začínají dávat smysl v závěru. Je to melancholická nirvána směsí detailů, úchvatných exteriérů i interiérů, dobových vozidel a příběhu, který nespěchá. Postava Hastingse pomáhá divákovi vysvětlit doposud nepochopené detaily.  Nikdy to v mých recenzích napsáno nebylo, ale k tomuto seriálu dámám doporučím víno s nějakým delikátním sýrem, pánům doporučím doutník, whiskey a pokud nejsou kuřáky, tak nějaký kvalitnější rum, či whiskey. Ideální podívaná v létě, kdy je venku deštivo a chladno, někdo by řekl, až britské počasí. Pokud neoceníte výběrový alkohol, velmi zajímavou volbou k seriálu bude i nějaký kvalitnější černý, či zelený čaj s mátovou čokoládou, či sušenkou. Skutečným fajnšmekrům k seriálu doporučím britský Cream tea podávaný se specifickou houskou, servírovanou s nedělním čajem o páté.  V této kombinaci je Hercule Poirot zážitek, poněkud autentičtějším. ()

Raviola

Miluju malého Belgičana s dokonale upraveným knírem a na plné obrátky pracující šedou kůru mozkovou... Baví mě konečné rozuzlení a atmosféra celého seriálu. A hlavně dokonalý David Suchet. ()