Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele HiddenDragon k tomuto seriálu (70)

Krádež klenotů v hotelu Grand Metropolitan (1993) (S05E08)

Serie a epizoda: S05E08. Zase jeden z tech dilu, kde jde o kradez, nikoliv o vrazdu. Vsechno je vpodstate standardne dobre - Poirot si ma na radu lekare vzit dovolenou, a tak jede k mori. V mistnim hotelu pak dojde ke kradezi vzacnych perel, ktere delaji reklamu jedne nove divadelni hre. Klenoty jsou odcizeny ze zamcene zasuvky v pokoji, kde byla neustale asistentka majitele. Potud vse ok, i mateni divaka je uveritelne, ovsem ta kradez sama o sobe... Nemuzu si pomoct, ale je to tak strasne divne nepromyslene a nahodile :( [spoilery!] Zaprve - moc nechapu, jak by se sofer dostal ke klici klenotnice (aby si udelal duplikat), kdyz ho mela u sebe manzelka rezisera. Ale budiz, nejak by to mozna zvladl. Jenze jak mohl pak spolehat se svou spolecnici na to, ze komorna dvakrat odejde z pokoje (nebo aspon jednou)? Je to takove neprilis verohodne. Absolutne to nemuselo vyjit, ale pritom je to prezentovano jako dokonaly plan. To mi proste brani jit s hodnocenim vys. Kazdopadne hezka je ta komicka vlozka s hledanim Stastneho Lena, se kterym si Poirota porad pletou :) ()

Vánoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

Serie a epizoda: S06E01. Tento dil je jeden z tech velmi vyraznych, coz ma sva pro a proti. Na jednu stranu se na nej dobre diva, diky te zasnezene vanocni (a pritom velmi anglicke) atmosfere, na druhou je pachatel i zpusob vrazdy tak specificky, ze si to proste divak zapamatuje a pokazde se mu pak pointa vybavi, kdyby chtel tento dil videt znovu. Take obet je velmi vyraznym charakterem. Nejenze ma mene bezne jmeno (Simeon), ale je i mozna nejhorsi povahou v tomhle pribehu, protoze je hanebny a podly. Nenavidi svou rodinu a ti mu tyto pocity oplaceji, i kdyz je nedavaji primo najevo, jelikoz chteji uzmout neco ze starcova bohatstvi, ktere ziskal tezbou diamantu. Kdyz tedy stary Lee zemre, ma divak prehrsel podezrelych. Samotna vrazda je pak velmi podivna - je slyset rachot a kvileni. To sice dela tento dil trosku teatralnim, ale k cele te svatecni atmosfere mi ta podivnost hezky sedi. Skvely je taky Jappuv darek Poirotovi, protoze holt inspektor neni takoveho razeni, aby si na nem dal kdovijak zalezet :) No zkratka, ty rukavice byly fakt priserne, soucitim s Poirotem :) ()

Případ v ulici Hickory (1995) (S06E02)

Serie a epizoda: S06E02. Takovy "studentsky" dil, ktery se z velke casti odehrava na koleji. V tomto podani to neni velka budova jako u nas, ale spis takova soukroma ubytovna, kde je studentu jen nekolik. Sice jsou na bezne studenty prece jen vizuelne starsi a pusobi spis jako postgradualove, ale budiz, nebudu hnidopich :) Kazdopadne tento setup dava zajimave moznosti, kdy kazdy student predstavuje odlisny obor a cili jine prostredi ci znalosti. Psycholog, politolozka, chemicka, medik, moda a navrharstvi, literatura. Je to pestre a do toho jeste zasahuje pasovani diamantu a polit. situace s jednim nemocnym poslancem. Navic je "pani Columbova-Jappova" (kterou tak nazyvam, protoze nebyla v zadnem dile jeste videt) docasne mimo domov a v domacich pracech nemotorny Japp bere zavdek Poirotovou nabidkou na docasny azyl, coz zpusobi roztomile problemy. A vlastne jsem zapomnel na tu uzasnou mysku, ktera "proleza" celym dilem :) ()

Vražda na golfovém hřišti (1996) (S06E03)

Serie a epizoda: S06E03. Tentokrat jsou Poirot s Hastingsem na dovolene ve franc. Deauville. Zatimco Poirot se tesi na gurmanske zazitky, Hastings tajne touzi hlavne po golfu. V mistnich vilach vsak ziji dve rodiny, ktere maji jednak hodne spolecneho, jednak obe skryvaji tajemstvi z minulosti... Jeden z pomerne komplikovanych dilu, protoze krome klasickeho mateni divaka a ruznorodych stop tu tentokrat i samotni pachatele, resp. zainteresovane osoby, jaksi chrani jeden druheho. To v zaverecne ctvrtine vede trochu k myslenkovemu ping-pongu, kdy jeden zaver s jednim pachatelem hnedle strida zcela jiny. Pri druhem zhlednuti uz to ale vice zapadalo do sebe nez napoprve, kdy je tech informaci na divaka mozna az prilis. Hlavne mi vrtala hlavou zalezitost vrazedne zbrane. A presne to (podle me nejdulezitejsi, protoze je to nejslabsi misto) nastesti na konci vysvetlili, takze si to me hodnoceni zaslouzi. Dil je navic ozvlastnen soutezenim Poirota s fr. kolegou Giraudem, zvanym "Fajfka". Kdo zvitezi, je celkem jasne ;) ()

Němý svědek (1996) (S06E04)

Serie a epizoda: S06E04. Podobne jako napr. "Zrcadlo mrtveho muze" je i tento dil opepren ducharinou a seancemi "se zahrobim", coz bylo v Poirotove dobe hodne popularni, takze to sem sedi. Pachatele jsou zda se tentokrat dva a autori sikovne matou divaka, protoze dvojic je tu pomerne hodne. Prostredim je venkovske sidlo, patrici bohate dame. Zavet a penize budou tedy pravdepodobne motivem cislo jedna. Od zacatku navic totoznost vraha zna nemy pozorovatel - foxterier, ktery nakonec Poirotovi vnukne nejednu dobrou myslenku. Standardne dobry dil s ruznorodymi podezrelymi. Jen me zacinaji vytacet ty pady ze schodu. Nejsem expert, ale podle me to neni nic tak hrozneho, aby to cloveka zabilo. To uz bych spis veril, ze stara pani si pri padu zlomi krcek femuru a zemre na nasledne pooperacni komplikace (obzvlaste v teto medicinsky pomerne predpotopni dobe). To ovsem chapu neni ani nahodou divacky atraktivni smrt :-D Kazdopadne je to uz nekolikery dil, kde se pada ze schodu a mne proste prijde, ze je to na stejne urovni, jako kdybych nekomu podrazil nohu. Sice nejakou modrinu mit budu, ale pochybuju, ze me to zabije. ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01)

Serie a epizoda: S07E01. Tato serie je dalobyserict prelomova. Minimalne v DVD rade, ktera u nas vychazela od Amercomu. Nevim, jak v TV, ale zde se poprve meni dabing a to primo razantne (az to trha usi). Kostka je tak strasne jiny nez puvodni Meduna, ze z toho az beha mraz po zadech. Bohuzel. O dabingu Jappa ani nemluve. Samozrejme, ze kdo kouka s titulky, zadne potize nepociti, ale clovek byl zvykly, ze dabing Poirota byl velmi povedeny, a to se v tomhle dile bohuzel meni. Pozitivni zmenou je, ze je poprve Poirot sirokouhly, coz dnesnim obrazovkam vizuelne sedi mnohem lip. Take film jako takovy je trosku jiny, jelikoz od 6. rady ho deli dlouhe 4 roky. Tezko rict, proc byla takova pauza, ale je pochopitelne, ze hrat tolik let stejnou postavu zkratka prestavku vyzaduje. Autori to reflektuji zcela jinym vypravenim, kdy Poirot vlastne cte denik vraha a zpetne tak vypravi pribeh. Uz je v te dobe v duchodu na venkove, kde ho mel cekat blazeny klid, ovsem tak jako doktor pritahuje pacienty, i detektiva na odpocinku si nakonec vrazda najde. A dokonce nejen jedna. Je to jeden z tech vice psychologickych dilu, kde je hodne zakerny a pretvarujici se pachatel. Docela me prekvapilo, ze se tu objevuje pomerne moderni pristroj - diktafon, tedy ne jak ho zname dnes, ale spise neco jako Edisonuv fonograf, ale kazdopadne zajimava pomucka v teto dobove detektivce. ()

Smrt lorda Edgwara (2000) (S07E02)

S07E02. Zatimco v predchazejicim dilu je Poirot na venkove v radoby "duchodu", zde se vrci do sveho londynskeho bytu a dava se opet do prace spolu se svymi kolegy. Je tu nejen Japp, ale vraci se i Hastings a Lemonova. Tady si zas musim postesknout nad dabingem. Kdyz jsem uslysel "novou" Lemonovou, malem jsem dostal psotnik, jak k ni ten hlas vubec nesedi. Ale co naplat. Vrazda bohateho ale neprijemneho lorda je tu hlavni zalezitosti, ale nakonec to nebude jedine umrti. Zapletka je sikovne maskovana, protoze se zde hodne lidi toci kolem divadla, takze o ruzne prevleky a rekvizity neni nouze. K tomu jeste kradez penez a divak je zcela zmaten mezi vice ci mene zavadejicimi stopami. Reseni je ale opet hezky logicke a vse vysvetluje. ()

Zlo pod sluncem (2001) (S08E01)

S08E01. Asi jeden z nejoriginalnejsich dilu, dalobyserict i po vsech strankach. Uz napr. sama lokace - Poirot hned zezacatku zkolabuje (coz se vysvetli az na samem konci), a protoze ma nadvahu, jede se kuryrovat do primorskych lazni. Ty jsou velmi zajimave umisteny na ostrove, kam se pres melkou vodu lide dopravuji netradicnim "monster truckem" :)) Sama lecebna kura je pro Poirota utrpenim, ale i pres slunce a plaze citi, ze se ma stat neco vazneho. Mezi hosty je herecka, ktera je znama tim, jak flirtuje s kdejakym pohlednym muzem. A prave tato zena je nalezena mrtva, opalujici se na plazi. Opet tu krome hlavni zapletky je na divaky nachystana jeste sikovne zavadejici side-story. No a samozrejme kazdy z hostu hotelu ma nejaky ten svuj motiv, kvuli kteremu by mohl vrazdit. Dokonce je tu i jeden mladistvy. Ani si popravde nevybavuju, kdy naposled (pokud vubec) byl jeden z podezrelych dite. No a pak samotne provedeni vrazdy, velmi dumyslne vymyslene i brutalni zaroven, kde hraje velkou roli cas a svedci. A v neposledni rade i to, ze jsou udalosti nejak provazany s minulosti. Zkratka vsechny ty klasicky nejlepsi prvky v jednom filmu. Jedinym minusem tedy opet je, ze si tak dej dobre zapamatujete, cili pri dalsim divani (i po letech) se vam vse vcetne vraha vybavi. ()

Vražda v Mezopotámii (2001) (S08E02)

S08E02. Po delsi dobe se samymi dily z Anglie nam tvurci konecne pripravili zase jednu epizodu "exotickou", coz mam rad - tentokrat z Iraku (resp. starodavne Mezopotamie), kam se Poirot vypravuje za Hastingsem, ktery tu ma synovce na vykopavkach. Joo, kez by takto vpodstate mirumilovny byl Irak a Bagdad i dnes. I kdyz se tu vrazdi, porad je to nic, proti soucasnemu ISIS :) No zkratka brzy je zabita manzelka vedouciho vykopavek. To, jestli je vazne tak krasna, je subjektivni, protoze takovou vychrtlinu jsem dlouho nevidel, ale budiz O:) Poirot tedy musi podstoupit strasti horka, much a moskytu, aby nasel vraha. Moc jsem sice nepochopil ten pribehovy ramec s hrabenkou Rossakoffovou, do ktere je Poirot zamilovan uz od jeji epizody ve treti serii "Dvojita stopa", ale holt je to asi jen takovy vtipny doplnek, aby mel Poirot duvod do te pouste vubec jet :) [spoilery!] Cela zapletka je pomerne hezky kamuflovana tim, ze se tu jeste kradou a padelaji vykopavky, ale pointa je trochu chatrna v tom, ze se obet vdala nevedomky podruhe za stejneho muze. Pribeh stavi na tom, ze se poprve znali jen par dni a hned manzel odjel do valky, navic uplynulo mnoho let, narostly mu vousy apod., ale i tak by se dalo pochybovat. Ocenuju ale to, ze je to jeden z nemnoha dilu, kde se nevrazdi pro penize ze zaveti, ale jde vpodstate o zarlivost. Hezka to zmena :) ()

Pět malých prasátek (2003) (S09E01)

S09E01. I kdyz to neni vylozene podstatne, je skoda, ze autori do filmu nejak nevmestnali alespon kratke vysvetleni nazvu tohoto pribehu. V Zajimavostech je, ze v predloze Poirot pripodobnuje chovani peti zucastnenych osob pri vrazde k nejake angl. rikance. Je mozne, ze by se to do stylu pribehu moc nehodilo, tak je dobre, ze to je aspon tady na CSFD, protoze obcas jsou nazvy priznejme si malou zahadou. // Poirot zde vysetruje vrazdu malire, 14 let starou, na popud mlade damy - jeho dcery, ktera v te dobe byla dite a jejiz matku pak za tento cin obesili. Poirot tedy sbira fakta tehdy pritomnych osob. Jsou to 2 bratri, kamaradi mrtveho malire - modelka, kterou malir maloval - sestra obvinene a jeji vychovatelka. Tedy 5 lidi. Tady me dost zarazilo, ze se tu na nekolika mistech objevuje i sluzebna, cili 6. osoba, ktera ale jakoby tvurce vubec nezajimala. Prislo mi to dost podivne a zajimalo by me, zda byla i v predloze, nebo ji filmari pridali a zpusobili tak trochu non-sense nazvu. Kazdopadne i tak je podezrelych pomerne dost. Navic je tu jeste moznost, ze Craleova manzelka opravdu sama malire zabila anebo ze spachal sebevrazdu, jak tvrdila. Pribeh je retrospektivne vykladan hezky a skladacka se dobre doplnuje. Snad jen ten styl kamery muze vadit, kdy danou vzpominku vzdy vidime jakoby z pohledu osoby, ktera ji vypravi. Je to trochu zvlastni, misty trhane (jako pohyby hlavou), ale da se to. Nejvic ale na me pusobila cela atmosfera a hudba. Je to dil, ktery pusobi dost smutne. Mlada zena vlastne ztratila v detstvi oba rodice, matka navic mozna odsouzena nepravem... K tomu ten unaveny venkovsky feeling konciciho leta, s hadkami a milostnym trojuhelnikem - a tragicky pribeh mame jako vysity. ()

Temný cypřiš (2003) (S09E02)

S09E02. Pomerne standardni, nijak vycnivajici dil se zapletkou sahajici opet do minulosti a spletitych pribuzenskych vztahu. Vse je trochu jine tim, ze jista slecna Carlisleova je hned na zacatku obvinena z vrazdy, jejiz okolnosti jsou pak divakovi postupne predkladany. Mystifikace divaka je tedy trochu usnadnena tim, ze mu pribeh totoznost vraha "nuti", i kdyz ne vse je takove, jak se muze zdat. Na venkovskem rodinnem sidle je opet nekolik podezrelych a Poirot, ktery tu je pobliz, protoze svedci u jineho pripadu, se rozhodne najit skutecnou pravdu. Zapletka je logicka, ale priznam se, ze jsem si to vysvetleni musel pustit znovu, protoze jsou tu shody jmen, utajovana pribuzenstvi...a muze to trochu zmast. Opet mi trochu vadi vagnost nazvu (podobne jako u predchoziho dilu "Pet malych prasatek"), ktery je z nejakeho verse Shakespearovy hry "Vecer trikralovy" (viz Zajimavosti) a pronese ho jedna z obeti. No budiz. Horsi je zalezitost s anonymnim dopisem, kterym vse zacina. Na konci Poirot rika, ze ho napsala vrazedkyne, a v dalsi minute tvrdi, ze ho napsal onen doktor. To jsem nejak nepochopil. V ruce navic nejaky dopis na konci drzel, tak nevim, jestli to melo byt to zprosteni viny, nebo dalsi dopis, prave od doktora... Skoda takovych malych failu, to mi vzdycky kazi celkovy dojem. ()

Smrt na Nilu (2004) (S09E03)

S09E03. Predem mi prijde, ze je zde na profilu CSFD chyba. Dil ma 97 min a nikde jsem zadnou jinou verzi nenasel - pokud si to autor profilu nespletl se starsi verzi z r. 78. Tam hrala sice znama Mia Farrow, ale tahle serialova ma zase Sucheta, ktery je mnohem sympatictejsi nez tloustik Ustinov. Zapletka se prostredim velmi podoba dilu z prvni serie "Dobrodruzstvi na mori" (S01E07), kde se taky vrazdilo na parniku v Egypte. Mam tyto exoticke dily rad - vzdy vnaseji do serie umistene povetsinou v Anglii jakousi exotiku a takovy ten morbidni pocit, ze vrazda na dovolene je neco extra :) Tenhle dil konkretne trochu pripomina aktualni ceskou kriminalni kauzu Kramny :) Bohata dedicka je zastrelena ve spanku pri plavbe po Nilu, ktere se ucastni pestra skupinka hostu od vice bohatych po ty chudsi, od gentlemanu po excentricke damy. Libi se mi, ze tu divaka mate nekolik odlisnych linii. Je tu kradez, machinace s penezi a samozrejme vrazda. Zda vse souvisi se vsim nebo se jedna o zcela samostatne pripady, na to tu mame Poirota, aby vse vysvetlil. Nedavam ale moc vysoke hodnoceni, protoze zapletka je pomerne chatrna, cehoz si zacinam u nekterych Agathinych pribehu vsimat. Je sice promyslena a chytra, ale stacil by jeden maly kiks (nekdo vyjde na palubu, vrati se napit, nebo naopak zustane sedet apod.) a vsechno by slo do kopru. I zde je cely zlocin od vraha velmi riskantni a mozna i blahovy, ale budiz. Nejvic mi ale vadila zalezitost s revolverem. Jeste chapu, ze ho hodi do Nilu, a ze by tedy mohl zabaleny v lehke latce plavat. Ale krucis dyt ten parnik jede (nebo i kdyby stal, tak reka ma proud), tak jak je mozne, ze rano ten balicek vylovi pobliz lodi? To mi tak zatracene nedavalo smysl, ze bych dal i 3*. Mozna se zamotal do vodniho kola - zkratka takova kriticky podstatna vec byla velmi spatne vysvetlena. Diky tomu hezkemu prostredi a zavadejicim dejovym linkam i vetsimu poctu vrazd nakonec ale ty 4* dam. ()

Poslední víkend (2004) (S09E04)

S09E04. Trochu zvlastni dil, s pomerne smutnym a melancholickym zaverem. Poirot ma koupeny domek na venkove, kam odjizdi relaxovat. Ovsem tento vikend bude ponekud zvlastni. V dome Angkatellovych se sjizdi rodina i znami a je pozvan i Poirot. Je tu i zaletnicky manzel a take 3 nasr.ne zeny :) Takze je jen otazkou casu, ktera se rozhodne zavrit chlapovi poklopec :) Jedine, co mi trochu vadilo, ze nebylo moc jasne receno, proc se vlastne stale drzi sve hloupe zeny Gerdy. Mozna kvuli pribuznosti s Angkatellovymi, mozna proto, ze te jedine nevadila jeho sobecka a dominantni povaha, protoze jeho milenky byly uspesne a sobestacne. Podezrelych je kazdopadne hned nekolik a dlouho se vlastne ani nevi, kde je vrazedna zbran. Poirot zacina tusit, ze vrazda, jejimz byl taky tak trochu svedkem, je cela necim zvlastni... ()

Záhada modrého expresu (2005) (S10E01)

S10E01. Serie s Poirotem tusim obsahuje nejake tri filmy, kde se zlocin odehraje ve vlaku. Prvni byl "Plymouthsky expres" (S03E04), pak tento a pak samozrejme znama "Vrazda v Orient expresu" (S12E03). "Modry vlak" zde spojuje Calais a franc. pobrezi - jede pres Pariz do Nice, cili pomerne dlouha trasa, na ktere se muze leccos stat. Zde jsou dve dulezite veci - jednak drahocenny rubin Ohnive srdce, jednak mlada dedicka. No a pak take jedno nevydarene manzelstvi, utajovana rodinna historie a smetanka bez penez, takze motivu a zavadejicich stop je hodne. Divak presne netusi, zda je vrazda cilena, nebo je to omyl ci zasterka, nebot obeti je znetvoren oblicej. Trochu mi prisla divna ta radoby vyssi spolecnost, ktera se ve vile Marguerite neustale jen bavi vecirky a lenosi u more, ale holt asi takovy zivot nekterych bohatych Anglicanu byl. Nejvic zde ale stejne pouta pozornost krasna Georgina Rylance (jejimz se Poirot stane "bodyguardem"), coz je jedna z nejhezcich herecek, ktere se v serii objevily. ()

Karty na stole (2005) (S10E02)

S10E02. Opravdu karetni dil. Az me to trochu mrzelo, protoze v bridzi se opravdu nevyznam, takze vubec netusim, k cemu jsou ty papirky na zapisovani a co hraci neustale licituji. Ale nastesti je to natoceno tak, ze to pro pochopeni a uziti si zapletky neni tak podstatne. Dalo by se rict, ze pribeh je tak trochu "osekanych" "Deset malych cernousku" - hostitel pozve do domu lidi, kteri maji nejake tajemstvi (vrazdu) z minulosti. Tedy jen nekteri. Rozdeli hosty do dvou skupin u karet - jednu tvori "cmuchalove" v cele s Poirotem, dale pak inspektor z Yardu (Japp to bohuzel neni), plukovnik tajne sluzby a madam Oliverova, spisovatelka detektivek, ktera se zde objevuje v serii poprve a nikoliv naposled (a slouzi jako jakasi nahrada Hastingse/Lemonove). Druhou skupinu pak tvori dve zeny a dva muzi, z nichz vsichni maji prave nejakeho toho kostlivce ve skrini. A mezi temito skupinami hostitel Shaitana, ktery je nalezen probodnuty. Je to ponekud zvlastni, jelikoz si divak rika, jaktoze nikdo nic neslysel, kdyz je mrtvy v te same mistnosti. Na veskera vysvetleni se ale dostane a odkryvani minulosti zucastnenych je vkusne zakomponovano, takze nezdrzuje. Zajimave je take sledovat, co vsechno si podezreli z dane mistnosti pamatuji, cimz je Poirot psychol. testuje. [spoiler! trochu bych mel vytku k tomu zpusobu, jak "zaridit" nekomu sepsi, protoze tak jak to bylo znazorneno, by to zrejme neslo - uz jen proto, ze ockovani je podkozni a ne nitrozilni, kazdopadne trochu neprijemny pobyt v Egypte by to zpusobit mohlo] ()

Rodinné sídlo (2006) (S10E03)

S10E03. Tohle je moc hezky dil, s mnoha rovinami a dobrou mystifikaci divaka od zacatku do konce. Nejvic si ho ale budu asi pamatovat tim, ze v nem hraje - tehdy jeste ne tak znamy - M. Fassbender, ktereho dnes samozrejme hlavne komiksovi fanousci znaji jako noveho Magneta ze serie X-Men :) Zde ale nikoho nezastinuje, je na urovni ostatnich hercu, i kdyz hraje pomerne ustredni roli. Vse zacina pohrbem bohateho vdovce Abernethieho a jak uz to tak na angl. sidlech byva, vsechno je o zaveti a kdo co zdedi. Tady dedi vsichni, prave az na Fassbendera. K tomu excentricka teticka placne do plena, ze byl stary Abernethie zavrazden a uz se to mele. Teticka je nalezena mrtva, dokumenty pro prodej sidla se nemohou najit a dalsi "nehody" na sebe nenechaji dlouho cekat. Vsechno je ale nakonec uplne jinak. Dostane se i na milostne linky uvnitr rodinneho klanu a vpodstate i na dusevni poruchu, ktera dela pachatele znepokojujicim i smutnym zaroven. Neni to sice tak proflakly dil, jako nektere jine, ale je opravdu ruznorody ve vsech smerech. ()

Čas přílivu (2006) (S10E04)

S10E04. Kvalitni dil s dobrou mystifikaci divaka, ale take s jednou z nejmene prijemnych postav serie, Davidem Hunterem (Elliot Cowan), bratrem Rosaleen Cloadeove - bohate vdovy a dedicky velkeho jmeni. Ovlada ji, kontroluje jeji finance a je jak ostriz prede vsemi z velke rodiny, ktera je vpodstate cela zadluzena a rada by z dedictvi take neco mela. Dokud je vsak David nablizku, je lepsi se drzet stranou. A paradoxne do tohoto vsivaka se zamiluje mlada Lynn, vracejici se z Afriky a Poirotova znama. V napjate atmosfere plne nenavisti se pak rozviji trochu uchylny romanek a k tomu se objevi clovek, ktery tvrdi, ze prvni manzel Rosaleen nezemrel, jak se tvrdilo, a tudiz by jeji druhy snatek a cele dedictvi pozbylo platnosti. Jak jsem napsal - postava pana Huntera, svudnika a darebaka v jedne osobe - mi je dost neprijemna, ale to neni chyba filmu, spis je to plus, protoze je zahrany dobre. Trochu vetsi problem jsem mel s nekterymi skutecnostmi, ktere Poirot na konci zminuje a u kterych absolutne nechapu, jak na ne prisel :) Ale holt ne vse se divakovi vysvetluje, pokud se jedna o inteligenci Poirota a jeho dedukce :) Take mi trochu vadi opet ten vagni nazev, kterych v teto i predchozi sezone je povicero. Zas je to nejaky citat ze Shakespeara (viz Zajimavosti). ()

Smrt staré posluhovačky (2008) (S11E01)

S11E01. Podobny ramec jako "Temny cypris" (S09E02), tedy ze pribeh zacina odsouzenim vraha a na Poirotovi je, aby jeho vinu potvrdil nebo ho osvobodil, protoze komisari Spencovi (ktery se objevil uz v minulem dile "Cas prilivu" S10E04) se pripad nezda. Bentley je ale celkem jednoduchy mladik a smrt jeho domaci mu je pomerne ukradena, coz Poirotovi praci neulehcuje. Je tedy nutno zkoumat primo na miste. Vse opet saha do minulosti, o cemz pise nedelni bulvar a kdy se odehraly jine vrazdy, a jejichz pachatelky jsou mozna nyni mezi obyvateli mestecka. Opet je tu pestra skala podezrelych. Obligatni doktor, major, politik a jejich manzelky, z nichz by vsechny mohly byt vrazedkynemi, o kterych psaly noviny. Pak take pribuzni zesnule a take zamozna starsi pani a jeji syn dramatik, ke kteremu prijizdi pani Oliverova (Poirotova znama, autorka detektivek), aby dohledla na prepsani sveho romanu do divadelni podoby. Je to trochu slozitejsi dil, protoze je tu hodne postav, dokonce adoptovani, coz usti v hodne jmen. Ale smysl to dava, jen to muze byt tezsi pri prvnim sledovani. ()

Kočka mezi holuby (2008) (S11E02)

S11E02. Pekny dil na prvni skolni den :) Zacina dalsi skolni rok a do drahe a kvalitni anglicke divci skoly se sjizdeji zakyne. Behem leta vsak doslo v jistem Ramatu ke statnimu prevratu a tamnejsi princezna je nyni v exilu a nastupuje jako jedna ze studentek. Navic je tu nahodou Poirot, ktery ma na zadost reditelky pomoci vybrat jeji nastupkyni. No jenze....tam, kde je Poirot, brzy nekdo umre :-D A tentokrat ne tak ledajakym zpusobem. Ucitelka telocviku je probodnuta ostepem :) Sice je tato vrazda mirne teatralni a prijde mi trochu hure proveditelna a obtizna na "techniku" :), ale budiz. Aspon nejaka zmena oproti klasickym jedum nebo nozum :) I kdyz se dej odehrava v Anglii, zapojenim vzdalene revoluce i exotickou princeznou se tu netradicni prvky najdou a je to osvezujci. Cele to navic pusobi, jako kdyby se vrazdilo v Bradavicich :) clovek jen ceka, odkud vykoukne Harry :) Ale je to samozrejme divci skola a tedy trochu podobne jako predchozi "Smrt stare posluhovacky" (S11E01), kde bylo take hodne podezrelych zen. ()

Třetí dívka (2008) (S11E03)

S11E03. Trochu psycho-dil. Hned na zacatku se totiz k nejake vrazde prizna neznama mlada dama a utece. A v tom duchu je s ni vetsina scen, protoze na tom je zalozena i zapletka, udelat z ni cvoka. Bohuzel i samotna herecka - Jemima Rooper - je zvlastnim zpusobem skareda i hezka zaroven. Neni to vylozene odpudivy typ, ale ma tak divnou celist a opuchle rty, ze kdyz se k tomu pridalo to jeji vysilovani, at ji zavrou jako vrazedkyni, mel jsem chut ji dat facku, at se probere :)) Ale asi byl zamer nekoho takoveho do role vybrat. Aby byl divak na pochybach, jestli po ni po ni muzi jedou kvuli penezum nebo by se mohla opravdu nekomu libit. Takze je to herecka tak trochu "na hrane" v tomhle smyslu :) Pribeh je opet docela zamotany a nektere momenty jsem si poustel znovu, protoze se mi ta jmena tri spolubydlicich - a mrtvych ci zijicich matek a chuv - trochu motala, ale pointa je dobra. Sice je to obtizneji uveritelne, snazit se na nekoho hodit vrazdu zpusobem, aby se dotycny zblaznil, ale budiz. Samotny konec je natocen dokonale a je i dojemny. ()