Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele laepus k tomuto seriálu (71)

Třetí dívka (2008) (S11E03)

Původně jsem chtěl dát jen tři, protože tenhle díl mi osobně nic moc neříká (ale to je jen můj názor), ale za ten dojemný závěr, kdy i Poirot zaslzí a zateskní si, musím tu čtvrtou přidat. Jinak díl je krásně psychovyšinutý, zvlášť hlavní hrdinka pochopitelně a rodinné vztahy jsou tak propletené, že i Agatha se v tom podle mě musela pořádně motat. ()

Schůzka se smrtí (2008) (S11E04)

Ve flashbacích až nechutná hororová atmosféra, která Poirotovi čas od času sluší - exotické prostředí Blízkého východu - plno postav a podezřelých - výjimečné herecké obsazení (Curry, Freeman, Gatiss, Hannah, McGovern). ()

Tragédie o třech jednáních (2010) (S12E01)

Jeden z nejoblíbenějších dílů. Což je na mě (milovníka starých dílů) co říct! A proč je tomu tak? Určitě kvůli skvělé hudbě, která u nových dílů nebývá pro mě vhodná a často bývá příliš patetická, ne tak tady. Dále určitě kvůli Martinu Shawovi, který na stará kolena ukazuje, že hrát skutečně umí a není to jen Ray Doyle. Dalším důvodem je určitě dobře vystavěný příběh (zajímavé zvraty, hodně podezřelých, srozumitelné informace atd.). A pak určitě také kvůli úplně poslední Poirotově větě, která je top ze všech posledních vět všech dílů - je zároveň neskutečně samolibá, ale ve své podstatě ani trochu, protože je ohromně pokorná a pravdivá. ()

Viděla jsem vraždu (2010) (S12E02)

Už jen kvůli počtu vražd - 5 (slovy pět) - je to jeden z nejmasakróznějších dílů vůbec. Navíc si k tomu přidejte helloweenskou atmosféru, staré temné sídlo a strašidelnou zahradu... ()

Vražda v Orient expresu (2010) (S12E03)

Po takových 80 minut je tato verze slabší než ta klasická ze 70. let s Albertem Finneym, což se ostatně dalo očekávat, protože ta je bezchybná. V tomhle případě zkrátka tvůrci věděli, že se pouští na hodně tenký led a proto si tento díl nechávali až na úplný závěr - popasovali se s tím každopádně více než dobře. Věděli, že musí jít na obra jinudy, aby to srovnávání pro ně neskončilo úplným debaklem. Vždyť už jen herecké obsazení je nesrovnatelně slabší, chválabohu za nepřeknatelného Sucheta. A opět musím podotknout - zvolili velice dobrou cestu, díky níž přidávám nakonec i tu pátou hvězdu. Originální verzi jsem viděl asi pětkrát, tuhle teprve podruhé a opět mě u ní dostal naprosto ultimátní závěr, kterým Finneyho Poirota v něčem i překonávají. A to v charakteru Poirotovy postavy - tady je závěrečný Poirotův výsledek šetření (pro jeho znalce a fanoušky) uvěřitelnější, lidštější a pochopitelnější. Nechci spoilerovat, ale tady ta jeho závěrečná řeč a argumentace s podezřelými i finální odchod od vlaku prostě více sedí k Poirotovi jakožto absolutnímu zastánci spravedlnosti za každou cenu. ()

Hodiny (2011) (S12E04)

Příjemné prostředí s bílými útesy doverskými, krásně zamotaný a zároveň dobře vysvětlený případ, romantická linka táhnoucí se případem, přítomnost války (podobně jako ve Foylově válce), hodně podezřelých a hodně odhalených a na závěr klasické poirotovské hudební téma v nové aranži. ()

Sloni mají paměť (2013) (S13E01)

Překombinovaný případ, kterému chybí podezřelí, chybí mu závěrečná Poirotova přednáška, chybí mu lehkost - přesto je tady stále dost věcí, které za to stojí - a to hlavně stále vynikající Suchet. Jestli budou takového ražení i poslední čtyři díly, bude to bezesporu největší změna stylu, k jaké u poirotovek suchetovek během více než 20 let došlo - a já si na tu změnu budu muset zvyknout, protože zatím u mě na plné čáře vedou starší díly. ()

Velká čtyřka (2013) (S13E02)

Hned na začátek - pátá hvězda je za návrat starých dobrých známých :) Díl je pořádně napínavý, globální, tajemný, strašidelný, i akční - evidentně se tvůrci hodně inspirovali obrazem i stylem vyprávění u Sherlocka a Luthera - smekám této povedené kombinaci tradičního a moderního. ()

Hra na vraždu (2013) (S13E03)

Povedený díl se zamotanou zápletkou v nádherných exteriérech jižní Anglie. Trochu vadí, že Poirot to tentokrát vyřeší opravdu najednou a zničehonic, jinak je to krásná pocta starším dílům napěchovaných podezřelými a dostatečným množstvím postav, tajemnem z minulosti, vtipným společníkem (tentokráte paní Oliverovou) atd. atd. ()

Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota (2013) (S13E04)

Vynikající drsný plný příběh v nádherném uzavřeném prostředí s náznaky hororu i moderních prvků, ale zároveň krásně starosvětský a ctící ducha starších dílů, včetně závěrečné napínavé rozřešovačky. No a ta úplně poslední scéna byla dechberoucí a posunula to do úplně jiných výšin. Zkrátka skvělý díl před úplným závěrem seriálu. ()