Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele LencaN k tomuto seriálu (63)

Zlo pod sluncem (2001) (S08E01)

S08E01 - Poirot dostává od lékaře příkazem pobyt v lázních. Společnost mu dělá Hastings, který se musí na čas odtrhnout od své zrovna otevřené argentinské restaurace. Lázeňský hotýlek se nachází na ostrově, kam přes mělčinu hosty z pevniny přiváží správné udělátko. Takové vozítko jsem ještě nikdy neviděla a obávám se, že bych měla strach do něj nastoupit. Ale hotel byl kouzelný, všude kolem pláže, skály, moře, tráva, tenisové kurty, uvnitř parní lázně. Poirot má co dělat, aby se nezbláznil z naordinované dietní stravy kvůli jeho nadváze, ale zároveň cítí přítomnost zla a tuší, že se něco zlého přihodí. Ale těžko zjistit, kdo má nekalé úmysly, dokud se opravdu něco nestane. Jednoho dne je kolem poledne nalezena na pláži mrtvola dámy, která měla velmi kladný vztah k mužům a proto jsou motivy všech přítomných o to peprnější. Tady mě vysloveně dostalo provedení celého činu, toto jsme tu ještě neměli. Byla potřeba vysoká koordinace, promyšlenost a taky štěstí na ty spráné náhody. Ale překvapení to bylo pořádné. ()

Vražda v Mezopotámii (2001) (S08E02)

S08E02 - Vražda v Mezopotámii mě zklamala. Celou dobu všechno celkem dobré, akorát se to táhlo trochu pomalým tempem. Poirot a Hastings se nachází v Iráku. Poirota do Bagdádu zavolala jeho osudová dávná ruská láska a Hastings má kousek odtud synovce na vykopávkách. Tak se pánové potkají, chtějí si užít jiné země, ale vloudí se do toho opět nečekaně vražda. Poirotovy trable s moskyty byly legrační, bylo tu i dalších pár úsměvných momentů, ale jinak se to nijak nevymykalo. I nápad na způsob provedení vraždy byl zajímavý, ale už méně dotažený. (!!! Malé SPOILERY !!!) Neříkejte mi, že když se vdávám, tak nekoukám na toho, koho si beru. I když se jednalo o svatbu s takovými okolnostmi, jak tady bylo řečeno, stejně jsem to nezbaštila a kroutila jsem hlavou, jak hloupé to je. A druhá moje výhrada... upravování vražedné mísnosti trvalo příliš dlouho, to by si snad ony osoby na dvoře všimly. ()

Pět malých prasátek (2003) (S09E01)

S09E01 - Jiný režisér, jiná kamera, jiné pojetí ... není to zrovna špatné, je to jiné. Trochu mi vadila třepající se kamera ve vzpomínkách na minulost, nedělalo mi to dobře na oči a u detektivky to rozptylovalo zbytečně moji pozornost, kterou jsem mohla víc věnovat ději. Poirot je požádán o přezkoumání zločinu, který se stal před x lety a obchází postupně všechny osoby, které byly přítomny oné vraždě, za kterou byla již jedna žena popravena, ale její dcera potřebuje vědět pravdu. Často to bylo jako v mlze nebo přes nějaký šedý filtr, naopak vzpomínky zářily nažloutle. O herectví Sucheta nemá cenu se vůbec zmiňovat, jako by se Poirotem narodil. A jako ženská musím vysmeknout uznání dámám Aimee Mullins a Rachael Stirling. Strašně jim to slušelo, nádherně je namaskovali a načesali. Ale bohužel i když byla předloha od Christie úžasná a bylo poutavé sledovat, jak každý viděl onen den z jiného úhlu, tak bohužel zpracování bylo chladné a nedýchala na mě ta dobovost jako v dosavadních dílech. ()

Temný cypřiš (2003) (S09E02)

S09E02 - Nové Poirotovky mi zatím moc nesedí. Předloha je dobrá, hezky zapletené, Poirot se musí hodně snažit a hodně domýšlet, co si kdo přikrášluje nebo zatajuje. Ale tady než se něco stalo, tak by jeden zešedivěl. Sice na konci to tempo bylo slušné, Poirot už obvinění házel jedno za druhým, tak jako obvykle, ale než se k tomu došlo... dlouho dlouho. ()

Smrt na Nilu (2004) (S09E03)

S09E03 - Sice to je asi jedna z nejznámějších Poirotovek, ale mně až tak neoslovila. Místy to bylo až kýčovité. Každá postava byla jako by vylezla k nějaké grotesky. A většina herců jako by slezla z divadelních prken a ještě se nestačila přeorientovat na klidnější filmový projev, protože z toho přehrávání mě skoro bolely oči. A ten závěr byl jak z červené knihovny nebo ještě líp... jak z nějaké shakespearovské hry. ()

Poslední víkend (2004) (S09E04)

S09E04 - Vizuálně jako ve starých dobrých Poirotech, krásné kostýmy, super herecká sestava, každá tvář je jiná, člověku jsou hezky předloženy i povahy jednotlivých postav. Sice to není výrazná zápletka, ale za to je hezky propracovaná a vůbec jsem nepodezírala správné lidi. Opět překvapivé a přitom tak jednoduché, když už vám Hercule podá vysvětlení. ()

Záhada modrého expresu (2005) (S10E01)

S10E01 - Mrzí mě to, ale trochu jsem se nudila. Toto je případ, kdy bych brala krátkou hodinovou stopáž, protože hodně scén bylo o ničem a nadbytečných. Pachatele jsem si ani netroufla hádat. Ocitli jsme se myslím už podruhé u vraždy ve vlaku. A mám pocit, že vlaky jak jsou vděčným místem pro zločiny, tak pro mě jako diváka je to možná to nejobtížnější na rozlousknutí. U závěrečného "rozsudku" jsem navíc zjistila, že byl divák o mnohé indicie ochuzen. Co mi ale vadilo nejvíc byl obraz. Jako by se natáčelo v oparu, mlze nebo si kameraman nechal zapatlanou čočku. Tomu napomohly ještě dost podobné mužské obsazení. Vždycky mi chvíli trvalo, než jsem si uvědomila, který ten muž to zrovna je, protože ta hlavní trojice mladých mužů si byla dost podobná. Všechno bylo šedivé, mdlé, jak prostředí, tak kostýmy. Bylo to trochu bez života. ()

Karty na stole (2005) (S10E02)

S10E02 - Možná nejošemetnější a nejpikantnější díl. Děje se tady toho tolik až se divím, že to nevydalo na delší stopáž. Jeden Armén pozve k sobě domů na partičku bridge pár lidí, kteří se neznají, ale všichni možná mají nějaký vztah k zločinům a kriminálníkům. Potkáváme i nového vrchního inspektora. Japp je ale nedostižný. Taky jsem se obávala, že budu mít problém se spisovatelkou detektivek Zoë Wanamaker, ale kupodivu mi nakonec byla sympatická. I když Hastings a slečna Lemonová mi chybí pořád. Prostě stará parta byla nej. Nicméně tenhle díl byl hezky postavený. Jen mi trochu nesedí jak náš hostitel mohl mít takové štěstí, že potkal zrovna ty správné lidi pro svoje hříšné plány. ()

Rodinné sídlo (2006) (S10E03)

S10E03 - Byla jsem velice spokojená. Rodinné sídlo je přesně v duchu a stylu starých Poirotovek a tak se mi to líbí. Hercule je požádán o vyřešení vraždy dámy, která na pohřbu svého bratra vyřkla podezření, že byl zabit a potom zabil někdo jí samotnou. Velký počet postav byl zezačátku matoucí i přes rychlé vysvětlení vzájemných vztahů, ale až postupem děje jsem se dokázala zorientovat a nijak mi to nevadilo. I když jednu rošádu, která byla nastolena hned od začátku filmu jsem odhalila docela brzo, kopírovalo to nápad minimálně jednoho z předešlých dílů. Ale bylo to tady zamotané trochu víc, takže jsem se rozhodně nenudila. I když mi tu chybí, stejně jako ve všech novějších dílech, více humoru. Není nad staré dobré pošťuchování Poirota s Hastingsem či slečnou Lemonovou. Když ale kouknu trochu jiným pohledem, moc mě potěšila romantická zápletka, která se na konci ukázala na světle a tuším, že jsem v Poirotovi dosud neviděla nic tak dojemného, i když vraždy zamilovaných už tu byly. Tohle bylo jiné. ()

Čas přílivu (2006) (S10E04)

S10E04 - Dávám nejvyšší hodnocení, protože Čas přílivu je snad nejmrazivnější díl s tím nejodpornějším rozuzlením. Atmosféra jako klasické poirotovky, takže jsem byla spokojená. Výrazné postavy, které byly komplikované, ale ne zas moc. Sice Poirot vařil na konci dost z vody, ale jeho šedé buňky prostě nikdy nechybují. ()

Smrt staré posluhovačky (2008) (S11E01)

S1101 - Musím hodnotit takto ... paradoxně z úcty k Poirotovi. Nejhorší díl jaký jsem zatím viděla. Nebudu se ani snažit popisovat děj, nemá to význam. Absolutně mě to nebavilo, protože postav tady bylo přehršel. Jména se měnila jak kdyby to šlo mávnutím kouzelného proutku a to už mě dost vytáčelo. Prostě přijmete nové jméno a jste jiným člověkem. Proto mi tady i zápletka vadila. Bylo to tak zašmodrchané, že jsem se musela několikrát vracet v ději, jestli jsem slyšela dobře a jaké jméno to kdo vlastně řekl apod. Do toho mě ještě doslova odpuzovalo zpracování. Buď si měli pořádně utřít kameru nebo neměli vypouštět tolik páry. Vše jako by bylo za rozbřesku, zvláštně osvětlené a rozmazané. Často dost nepříjemné záběry na lidské obličeje, to nepůsobí dobře a až přehnaná snaha vyzkoušet co nejvíce úhlů, z kterých můžeme kamerou zachytit obraz. Suchet byl jediným světlým bodem této detektivky. ()

Kočka mezi holuby (2008) (S11E02)

S11E02 - Dívčí škola, jedna protivná profesorka je zapíchnutá oštěpem v tělocvičně, do toho se přimotá vzdálená revoluce a následnice trůnu. Skoro celou dobu jsem si říkala, že je to nejlepší díl z těch nových, který jsem zatím viděla. Krásná kamera, místy svěží, občas teatrální, ale nic nebylo na škodu, alespoň se člověk nenudil a to prostředí anglické školy ve mě evokovalo Bradavice, což je jedině plus. Postavy byly taky výrazné a bylo jich tu dost. Bohužel jsem ale měla problém se orientovat ve jménech, protože to byla prostě samá ženská. Když ale došlo na vysvětlování, ochladlo moje nadšení. Spoustu věcí divák ani neviděl, nebylo mu sděleno množství indicií. Ani mi nepřišlo moc věrohodné použití jak oštěpu, tak pytlíku s pískem. Alespoň jsem se na samotném konci dočkala malé kompenzace a to v podobě vtípku samotného Hercula, moc mi jeho vtipkování chybělo. ()

Třetí dívka (2008) (S11E03)

S11E03 - Možná je moje hodnocení nadnesené, ale nemohla jsem jinak při zjištění, že takhle čistý, hezky zpracovaný a nenudný díl jsem u Poirota v poslední době dlouho neviděla. Neskrývala jsem ani předtím svoji antipatii k novým poirotovkám. Tohle je díky bohu výjimka, které nemám co vytknout. Jasné, snadno identifikovatelné a zapamatovatelné postavy, hříčky s roky, s psychologií a spojování zdánlivě nesouvisejícího. K tomu kvalitní kamera, novější, ale přesto dokázala udržet správnou dobovou atmosféru, samozřejmě také díky úžasným kostýmům a líčení dam, které jen vyzdvihovalo tu či onu povahu. Dokonce se mi líbila paní Wanamaker jako Suchetova pátrací partnerka, byla správně cynická a vlezlá. Její rýpavost jsem ocenila i na konci ve vtipné a dojemné situaci zalesknutí se slzy tekoucí po Poirotově tváři. ()

Schůzka se smrtí (2008) (S11E04)

S11E04 - Trochu slabší díl tím, že dost věcí Poirot vydedukoval z opravdu jen mála informací a víceméně se ujišťoval až z reakcí při hádání správné možnosti na konci. Ta ústřední vražda se mi provedením líbila. Bylo to řádně zamotané a celkem si to oběť takto i zasloužila. Jen mi postupem času vadilo, že než o tu vraždu, tu šlo o mnohem víc dalších vedlejších věcí. Bohužel při druhém zhlédnutí jsem si svůj názor jen utvrdila, protože to závěrečné odhalování bylo trochu vtipné. (SPOILERY) V podstatě skoro každý byl do něčeho zamotaný, a to tu byl požehnaný počet postav. Ale jinak se mi vždy u Poirota líbí, když se i mimo Británii podíváme do nějaké exotické země. O to jsou pak ty rozdíly mezi britskými a zahraničními vraždami poutavější a nevšednější. ()

Tragédie o třech jednáních (2010) (S12E01)

S12E02 - Zvláštní díl. Úplně se vymykal všemu, co jsme dosud viděli. Je to celé jako snaha studenta filmařiny dostat do své filmu ke zkoušce co nejvíc vychytávek. Nálety kamery, násilné nasvicování jako v divadle, což ale koresponduje s rázem celé zápletky. Někdy to bylo prostě na sílu, překombinované techniky. V podstatě jsme viděli filmově zachycené divadelní představení. I to seznamování s osobami bylo nezvyklé .... každá postava ve svém typickém mikroprostředí a za ním jen prázdno. A ani samotné to provedení vražd nebylo ničím, co by mi přivodilo mrazení v zádech. Vraha jsem odhalila při druhé vraždě, protože něco podobného už myslím bylo v dílu Žlutý iris, takže jsem měla radost, že jsem si všimla. Ale tím jsem si zkazila celý zbytek filmu, protože to bylo okaté a myslím, že i kdybych si zrovna nevšimla, tak to i v tom případě bylo celkem jasné, protože ta osoba se chovala tak pitomě, že k tomu musela mít nějaký důvod. ()

Viděla jsem vraždu (2010) (S12E02)

S12E03 - Díl Viděla jsem vraždu se povedl. Poprvé je tady obětí dítě, což není zrovna dvakrát příjemné téma, ale když se to navíc odehrává všechno na Halloweena, děti mají masky, všude jsou rozsvícené strašidelné dýně a po okolí se potuluje třeba jedna bláznivá čarodějnice, pak to mělo svoje "kouzlo". Bylo to dost temné, hlavně ten začátek, ale i noční scénka na zahradě skoro v závěru vyvolávala dost škaredé pocity. Moc chválím, že nakonec do sebe všechno krásně zapadlo, někdy se to tak hezky nepovede, ale tady jsme viděli jeden ukázkový případ rozlousknutí jednoho velkého zločinu. Hudební motivy už jsem někde v Poirotovi slyšela, ale to nevadí, však je to seriál a ta hudba k ději dobře pasovala. ()

Vražda v Orient expresu (2010) (S12E03)

S12E04 - Musela jsem tenhle díl vidět dvakrát, protože je tím nejbožejším v celém Poirotovi. Nechtěla jsem, aby mi něco uniklo. A i když jsem už věděla jak to dopadne, i tak se mi to strašně líbilo. Děj si vystačí s jedním vlakem a pořádnou závějí sněhu, protože ta herecká sestava byla super. Výrazné osobnosti, všichni byli nějak tajemní, jako by něco skrývali. Rozlousknutí stálo za to. Takové jsme ještě neviděli a morálka všech postav tady dostávala pořádně zabrat, avšak nejvíce ta Poirotova. Smysl pro spravedlnost se stal relativní otázkou. Slzy v jeho očích na samotném konci byly třešinkou na dortu. Myslím, že žádný díl Poirota nepřiblížil tak, jako právě Vražda v Orient expresu. ()

Hodiny (2011) (S12E04)

S12E01 - Hodně příjemný díl. Zápletka tak akorát, oslazená trochou lásky. Nebylo to přeplácané a přitom se bylo pořád na co dívat a nad čím přemýšlet. Sice je to jedna z těch novějších epizod a staré epizody jsou svojí dobovostí nedostižné. Ale Hodiny se povedly, kostýmy i makeup krása. Jen tuším, že ty řadové domy v obloukové ulici už jsme v některém dílu viděli. No co se dá dělat, takových nedotčených lokací už se asi moc nenajde a proto je potřeba je využít. Rozhodně jeden z dobrých a méně zapamatovatelných dílů, což ale vidím jako velké plus... protože se na něj budu moct za nějakou dobu zase podívat a nebudu si třeba pamatovat vraha. ()

Sloni mají paměť (2013) (S13E01)

S13E01 - Mírně utlačovaný Poirot. Ariadna je silnou personou, ale budiž, v jednom dílu se to dá překousnout. Splétají se nám dva rozdílné případy. Zavražděný v jakési psychiatrické léčebně a oproti tomu dávná sebevražda manželů na útesu. Prostředí léčebny, kde vidíme ty "mučící" léčebné prostředky, řemeny ve vaně a velké stříkačky na vodu, to působí dost depresivně a mrazivě. Alespoň to díl oživilo. A sebevraždy na útesu jsem mírně prohlédla, jen maličko, protože jsem se občas ztrácela ve vztazích a jménech. Sumasumárum to byl fajn díl, ale dalo by se tomu dost vytknout. ()

Velká čtyřka (2013) (S13E02)

S13E02 - Strašně zdlouhavé až mě chvíli i přestalo zajímat, jak to je doopravdy. Nějak mi to bylo jedno. Začátek mě hodně navnadil, protože se vrátila stará dobrá parta Japp, Lemonová a Hastings, ale ti sem byli nastrčeni asi jen pro umocnění dojmu, že Poirot skutečně zemřel. Když už je přizvali, neměli je jen takhle využít. Pro mě to bylo jako vidět staré přátele a upřímně se mi i zaleskly oči. Jenže to byl začátek. Pak jsme se vrátili o pár týdnů zpět a koukáme, jak se to Poirotovi vlastně stalo. Velká čtyřka, hrozící válka, Čínani, šachy, herečka, každý má nějakého synovce, který nemá se zbytkem rodiny dobré vztahy - překombinované a ztrácela jsem se v přehršli jmen a klepů. Tuším, že by chemická látka na omámení a vyřazení z provozu ani nedovolila člověku udržet hlavu... nebo proč zrovna hlavu a zbytek těla ne? Nevím no, jako laik neposoudím, ale přišlo mi to nanejvýš divné. To bylo tak divadelně zpracované ten konec a celý ten motiv všeho, že ani 4* nedám. ()