Můj přítel Monk

• USA Monk
Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2002–2009), 90 h 39 min (Minutáž: 40–118 min)

Tvůrci:

Andy Breckman

Tony Shalhoub, Ted Levine, Jason Gray-Stanford, Traylor Howard, Bitty Schram, Stanley Kamel, Emmy Clarke, Hector Elizondo, Kane Ritchotte, Tim Bagley (více)

Série(8) / Epizody(124)

Tony Shalhoub v roli velice zvláštního a obsesivního detektiva Adriana Monka, který trpí psychologickou poruchou, která ho již připravila o skvělou pozici policejního detektiva v oddělení vražd u San Franciské policie. Kvůli tragické a nevyjasněné vraždě jeho manželky si vybudoval abnormální odpor k davům, rušným ulicím, bakteriíím, mléku a dalším věcem, což mu ale v jistých chvíích velice napomáhá k vyřešení případů. S jeho každodenním životem mu pomáhá asistentka Sharona, ze které se stává ženský Dr. Watson. Adrian se u všech případů setkává s kapitánem Stottlemeyerem, jeho bývalým nadřízeným, kterého Monkovy schopnosti, stejně tak i jeho slabosti dovádějí k šílenství. (Universal Channel)

Recenze uživatele Grogan k tomuto seriálu (59)

Pan Monk dostává loterijní horečku (2008) (S07E03)

7. série má po prvním slabém díle velmi slušný nástup. Tuhle epizodu pokládám za jednu z nejlepších celého seriálu. Chytrý plán na získání velkého balíku peněz, do kterého se musí započítat vraždy dvou všetečných šmejdilů a nutná improvizace při svalení viny na jinou osobu (ale obvinit váženého kapitána policie, to bylo hodně nebezpečné, na druhou stranu neměli záporáci jinou volbu). Žárlivý Monk neměl chybu ("i cvičená opice by ty čísla dokázala tahat"), Natalie mi zase místy lezla na nervy (jak dělala ofuky ohledně těch kabelů, tam ji ten zvukař sjel zcela právem), chudák kapitán a jeho výhra a celou epizodu se snažící Randy o originální hlášku. "Považujete se za chytrýho, pane loterijní experte. Mám pro vás ale novinu. Máme vaše čísla." Sice pár příhodných náhodiček jako vždy nechybělo, ale v tak povedeném příběhu to nevadí. ()

Pan Monk si vylepšuje kondici (2008) (S07E04)

Takhle mám Monka rád, máme zde sice nekomplikovanou, ale příjemnou kriminální zápletku, která je doplněna vtipnou vedlejší linkou s Monkem a jeho cvičením. Nemám rád, když je tam druhá linka jen proto, aby umožnila nějaký vývoj v kriminálním případu, tady to tak není. Sympatický James Lesure, spousta humoru (kromě cvičícího Monka i Randy a jeho boxerské zkušenosti) a ledově chladný záporák, jeden z těch, kteří působí nebezpečně (v rámci Monka spíš výjimka). Jediná drobná výtka je ta úvodní zmínka kapitána o kradeném umění, divák trochu znalý pravidel Monka hned tuší, že to jistě musí hrát nějakou roli v epizodě. ()

Pan Monk je pod vodou (2008) (S07E05)

Silný začátek 7. řady pokračuje, to už je asi čtvrtá epizoda v pořadí, které uděluji plný počet. Když opomenu tu tradiční náhodičku (oběť je přítelem muže, který kdysi sloužil s mužem Natalie), která dostane Monka až na palubu ponorky a k vyšetřování již uzavřeného případu, tak jde o zdařilý díl se skvělým záporákem Williama Athertona. Jen ten pokus o vraždu Monka a Natalie, podle toho, co jsem někde četl, tak takhle to ohledně balastních komor v ponorce nefunguje. ()

Pan Monk řeší stý případ (2008) (S07E07)

Mě se díl docela líbil, takové pěkné shrnutí celého Monkova příběhu, který je doprovázený vyšetřováním série vražd. Vždycky mívám v detektivkách rád, když je obvyklé schéma trochu oživené, takže tady to sledujeme zpětně a jsou do toho průběžně zasazeny scény z Monkova života. Taky se tu mihne pár známých tváří, některé jsem viděl rád (bratr Ambrose, Monkem usvědčení kriminálníci), jiní mi přišli trochu přebyteční (fanynka Marci, Harold Krenshaw). Je tedy fakt, že v momentě, kdy Monk začne pochybovat o svém uzavřeném případu, tak každého asi napadne, zda nebyl vrahem někdo jiný a první, kdo se nabízí, je samozřejmě moderátor pořadu (nejvýraznější vedlejší postava dílu) a taky je to nakonec pravda (až na to, že spáchal jen jednu ze 4 vražd), ale u Monka je nepředvídatelnost osoby vraha velmi vzácná, tak to nezazlívám ani téhle epizodě. Jen zase ten důkaz, který žena vraha vytáhne v momentě, kdy je třeba doložit Monkovu teorii, to je zase jednou případná náhodička. To by někdy nějaká šťastná náhodička nemohla fungovat třeba i ve prospěch vraha, je to únavné, jak vždycky pomáhá jen ruce zákona... ()

Pan Monk je zhypnotizován (2008) (S07E08)

Za mě dost slabá epizoda, většinu času mě nebavilo sledovat Monka v poloze malýho dítěte (on se tak umí chovat i bez vlivu hypnózy), kterej je i tak chytřejší než celý policejní sbor. I když, jak o tom teď dumám, tak vlastně není pořádně vysvětleno, co v něm vzbudilo podezření před nalezením žvýkačky, a i po jejím nalezení, na pohled má barvu určitě obvyklou a co z její chuti v ní mohlo zůstat, když s ní ta ženská běhala někde po lese, jela s ní v autě a kdovíkde ještě? (navíc Monk nemůže nějakou chuť ani porovnat, on ji původně v puse neměl) Navíc hned v momentě záchrany na silnici je jasné, že tak jednoduché to být nemohlo a jiné výrazné protagonisty případ nemá, tak je hned jasné, že celá situace s únosem byla "překvapivě" obrácená. Jinak zase několik trapných náhodiček (náhodou Randy vyrábí nějaké domácí žvýkačky s neobvyklými příchutěmi (o tom jsme nikdy neslyšeli), náhodou jednu kapitán vyplivne na místě budoucí vraždy, vražedkyně do ní náhodou šlápne), abychom měli něco jako finální důkaz, jenže když se válela někde ve špíně a pak ji Monk hodiny žvýkal, tak nějak pochybuju o tom, že se na ní v laboratoři dalo ještě najít něco víc než jen Monkovy sliny... ()

Pan Monk na vozíčku (2009) (S07E11)

Pěkná epizoda, i když Monk tentokrát své chování až moc přeháněl - naštvaný kvůli postřelení, chápu, ale někdy byl na Natalii až přehnaně protivný (navzdory neustálým omluvám), čekal jsem nějakou reakci, ale i ta minimální byla nakonec zadupána do země dalšími nehodami, které Natalie nechtěně způsobila. Kriminální zápletka byla tentokrát velmi zajímavá a Bradley Whitford byl jako trochu arogantní, ale v jádru slušný člověk velmi přesvědčivý, pohledná záporačka možná trochu nelogicky spáchala i vraždu, kdyby ten zloděj jen zmizel do Mexika, tak by to pro ni asi byla lehčí situace, v Číně už by měla možnost nějak zmizet, ale celkově taky patřila k solidním záporákům seriálu. ()

Pan Monk a tyran (2009) (S07E14)

Až na klišé zápletku se zlým dvojčetem je to zase jednou dobrý příběh, kde se dlouho zdánlivě nic neděje, ale pak to nabere spád a druhá polovina epizody je výborná (ne že by ta první polovina byla špatná, to ne). Je tedy fakt, že o Rodericovi Brodym jsme v životě neslyšeli (a tady se o tom mluví jakoby to Monk řešil od počátku seriálu), ale Noah Emmerich ho zahrál velmi dobře, zdá se, že i takový šikanátor může vyrůst v docela sympatického chlápka. Humoru je tu tak akorát, nechybí tu dobrá interakce mezi postavami a Monk tu ukáže, že i přes své osobní pocity prostě udělá správnou věc. ()

Oblíbený seriál pana Monka (2009) (S08E01)

Další průměrná epizoda Monka s velice průhlednou zápletkou (minimálně od momentu, kdy dojde k úmrtí). Monkova obsese někdy pobavila, ale místy to i lezlo divákovi na nervy. Navíc vraždící herec a zabití zdánlivého agresora je recyklací z dřívějších epizod, tam to bylo zpracováno ještě hůře (epizoda se zhypnotizovaným Monkem), tady alespoň Monk diváka tolik neštval, i když to závěrečné shrnutí ve snu, kde byl Monk součástí seriálu, bylo hodně trapné a mělo skončit na podlaze střižny. ()

Pan Monk a UFO (2009) (S08E03)

Linie s vraždou je takový Monkův standart, zdánlivá nehoda, ze které se vyklube vražda pro peníze. Vrah je tu tradičně předvídatelný, i když oproti jiným vrahům, kteří se dali předvídat, byl i totálně nevýrazný. Daniel Stern na správné straně zákona (tak se Marv rozhodl po zkušenostech s Kevinem pověsit zlodějské řemeslo na hřebík?) byl dobrý, pobavila mě i linka s natvrdlým mechanikem Boom Boomem. Nicméně druhá půlka epizody (s pomatenými ufaři a rádoby záhadou "není snad Monk mimozemšťan") mi i na poměry seriálu přišla hodně ujetá (copak není nějaký jednodušší způsob, jak zorganizovat prohledání okolí města?) a hlavně ti ufaři byli tak debilní postavy, že bylo vyloženě trapné je sledovat, Fox Mulder by se styděl, kdyby je měl možnost vidět. ()

Pan Monk je někdo jiný (2009) (S08E04)

Můj oblíbený díl, kde pan Monk vystupuje v roli ostříleného zabijáka, což samozřejmě přinese hodně netypických (a tím pádem vtipných) scén. Detektivní zápletka je tu imho druhořadá (navíc to spojení oběti s nájemcem vraždy by se muselo najít dřív, kdyby se někdo opravdu snažil najít důvod, proč ho chtějí odstranit), ale nevadí. Plus taky zato, že je tu snad první agent FBI v historii seriálu, který se nechová jako arogantní kretén, ale snaží se pomoct a chová se vstřícně ke kolegům. ()

Pan Monk svědčí u soudu (2009) (S08E05)

Premisa dílu je vynikající, spíš mě překvapuje, že se to nestalo už dříve (když vezmeme v úvahu všechny ty za vlasy přitažené důkazy a teorie, které by určitě daly obžalobě práci dokázat - a to v průběhu celé série), nicméně provedení kulhá na obě nohy. Především Jayi Mohrovi ten brilantní právník příliš nejde věřit, jeho způsob obhajoby místy připomíná spíš parodii (největší důkaz obhajoby je ten rozdrcený štěrk, právník vyzývá Monka, aby spojil kousky dohromady a soudce nebo prokurátor nezasáhne a nepoukáže na absurdnost celého argumentu?), přesto se mu nějak podaří porotu přesvědčit. "Naštěstí" jsme v Monkovi, kde vrah prostě nemůže uniknout, takže tu máme další vraždu, náhodou se týká Randyho známého a náhodou je vrah ten samý. I to, jak jsou obě vraždy propojené, je tak vykonstruované, že je to k smíchu - záporákovi se rozbije žárovka v autě zrovna po cestě z místa činu a v obchodě, kde si chce koupit novou, zrovna dochází k loupeži. A to závěrečné usvědčení, jen na základě nějakého slovíčkaření, s tím si ten brilantní právník poradit neumí, když dokázal rozbít daleko víc důkazů u prvního případu? Jak výhodné, že jsme z druhého procesu viděli jen konec. Kriminální zápletky tu nejsou nijak zajímavé, tentokrát pokus o perfektní alibi působí dost zoufale, druhá vražda je tu skoro navíc (jen umožnit odsouzení vraha, Monk přece nesmí prohrát). Randyho zápletka ho alespoň tentokrát ukazuje z vážnější stránky, tak dám body alespoň za to. Jeden z nejslabších dílů celého seriálu a přitom měl takový potenciál... ()

Pan Monk a kritik (2009) (S08E06)

Druhá hodně slabá epizoda v řadě. Kriminální zápletka je tu opravdu velice prostá - už při prvním záběru na tmavou siluetu každého musí napadnout záměna osob, vzhledem k malému množství lidí je prakticky jasné, kdo byl na kritikově místě i to, že ve vraždě nebyl zapleten. Nechápu ani snahu neukazovat tvář vraha, když minimálně v našem dabingu to každý pozná po prvním slově (snad v originále to bylo jinak). Co epizodu sráží ještě hlouběji, jsou dvě věci. Jednou z nich je závěrečné usvědčení - obvinění z pokusu o znásilnění je trestné a banda detektivů se tam přitom trapně tlemí, když si pomáhají nelegálními prostředky. Druhým hodně velkým problémem je postava Natalie v tomhle díle. Normálně s ní nemívám zásadnější problémy, v téhle epizodě ji ale prakticky nesnesu. Celé její snažení zavání arogancí a ubohou pomstou za to, že se kritik odvážil negativně ohodnotit její dceru, nějaká touha po spravedlnosti se tam ani na okamžik neobjeví. Jak moc jsem si přál, aby vrahem byl někdo jiný a ona musela sklapnout podpatky, ale ne, takovou radost mi scénárista neudělal. To hudební vystoupení Julie mi přišlo naprosto průměrné, to slovo zapomenutelné to vystihuje dokonale. ()

Pan Monk a kletba voodoo (2009) (S08E07)

Konečně zase pořádná epizoda, kde i ta detektivní zápletka je velmi zajímavě vymyšlená. Vzhledem k tomu, že záporačka zde nedostane tolik prostoru, tak i to rozuzlení není tak očividné. Jinak se ukazuje, jak moc jsou postavy ovlivněny prací scénáristy - v minulém dílu jsem Natalii nemohl přijít na jméno, zde mi jí bylo líto a celý ten její strach byl pěkně zahraný, jeden z jejích nejlepších výkonů v seriálu celkově. Randy mi tady přišel opravdu vtipný, ne jako jindy - sice nevěří ve voodoo, ale své jméno v obchodě s voodoo raději neřekne. "Já jsem Leland Stottlemayer, policie. - " A já taky." ()

Pan Monk na skupinové terapii (2009) (S08E08)

Standardní epizoda, kde je detektivní zápletka potlačena v rámci vyrovnávání Monka se skupinovou terapií, nicméně jeho konfrontace s Haroldem (a závěrečné usmíření obou charakterů, které mi vcelku dává smysl - charakterově si jsou podobní) a pokusy pokračovat v normální terapii mě bavilo sledovat, zaujala i originální zápletka, kdy Monk začne podezírat z vraždy sám sebe. Identita vraha není překvapením (ale to se u Monka stává často, nepamatuji epizodu, kde bychom měli širší okruh podezřelých - obvykle nejvýš dva nebo naopak žádný), spíš jeho závěrečné chycení je neuspokojivé - zabití 4 neznámých postav šlo bez problémů, ale u posledních, divákům známějších postav, ho najednou chytily výčitky svědomí. Randy a kapitán moc prostoru nedostali, ale Randy a jeho protikladnej vrah pobavili. Celkově se mi zdá, že v poslední řadě se jeho tupost poněkud zklidnila, což mi vyhovuje. ()

Pan Monk jede tábořit (2009) (S08E12)

Epizoda, kde se jedná o Monkovo znovuzařazení do policejního sboru? Zase dobrý nápad, který je ovšem zpracovaný tak napůl. Celou epizodu vidíme Monka v prostředí malých otravných harantů, s jedním z nich se Monk snaží sblížit, aby jeho otec hlasoval pro jeho znovupřijetí do sboru. Jenže i když to na konci dokáže, tak se najednou ukazuje, že ostatní členové komise (které považoval Monk za jisté) jsou proti, takže celé pachtění rázem ztratilo smysl. Klišovitost motivu, kdy pracující otec zanedbává svého syna a ten v Monkovi získá nového hrdinu, je taky dost otravná. No a pak je tu detektivní zápletka, kdy se případ ozbrojeného přepadení střetne s linií skupiny tábořících dětí. Ti jsou náhodou na stejném místě, kde se lupiči cvičili ve střelbě a jako pitomci nechali všude kolem vystřílenou munici (která by sama o sobě nic nedokazovala, jenže naštěstí pro naše hrdiny je NÁHODOU při střelbě přistihla správa lesů, takže je lze spojit s přepadením transportéru přes nějaký vystavený doklad). V Monkovi se jako jedna z občasných berliček scénáristů taky objevuje zápletka, že se klíčový kus důkazu nevědomky dostane do rukou hlavním postavám (nebo postavám, které nějak souvisejí s těmi hlavními) a padouši stráví půlku epizody tím, že se snaží důkaz získat, ale vždy existuje nějaká výmluva, proč si tu věc dotyčný nechá. Jednou kdyby to vyšlo, po bůhvíkolika podobných scénářích by to bylo milé osvěžení. Jinak epizoda není tak špatná, veskrze průměrná, alespoň tady máme nějakou pěknou interakci Monka s Randym. ()

Pan Monk svědkem na svatbě (2009) (S08E13)

Detektivní zápletka je tentokrát trochu zajímavější než minule (i když je jako minule užita berlička usvědčujícího důkazu, který má u sebe jedna z hlavních postav a navíc díky další případné náhodičce). Ta osobní linie o svatbě kapitána je ale do děje vtlačena hodně na sílu, s T.K. se seznámil tak před dvěma epizodami a tady je z toho hned svatba? Osobně mi nějaká rádobydramatičnost toho "vezmou se/ nevezmou se?" byla totálně ukradená, T.K. je dost nezajímavý a nudný charakter a o kapitánovi jsem si nemyslel, že je tak moc usedlý, že by se chtěl v pozdním věku znovu ženit. Ale Monk, který bere svou povinnost svědka až příliš vážně, prostě neměl chybu. ()

Pan Monk a policejní odznak (2009) (S08E14)

Skvělá epizoda, unikátní ve více směrech. Jednak tu máme zápletku s návratem Monka do služby (byť kontinuita s nedávnou epizodou si asi vzala dovolenou), která není pojata stereotypně, ale kupodivu realisticky - služba se během let změnila a stejně tak Monk, který najednou musí řešit i nezajímavé případy, hlídat si hranice svého chování (nelze jen tak obvinit kolegu z korupce na základě nejasných důkazů) a nezdržovat se věčnost u jednoho případu, protože jich máte současně spoustu. Monk s překvapením zjišťuje, že jeho léta vysněná práce není tak skvělá, jak si myslel a že jeho předchozí pozice konzultanta mu vyhovovala víc, jen si to nikdy neuvědomil. Moc pěkně vymyšlené a zahrané, naprosto logické vyústění. Kriminální případ je také trochu netypický - očekávané hledání sériového vraha je ukončeno nečekaným telefonátem náhodného svědka a byť se objeví Monkovy pochybnosti k případu, tak jde jen o způsob jeho dopadení, o identitě vraha není ani u něj pochyb. Pak tu máme vraždu poldy, kde už té záhady moc není, ale je komplikována Monkovým novým postavením policisty, kde dojde i na fyzickou konfrontaci s kolegy (skvělá scéna na pohřbu). Jediný slabý bod epizody je pokus záporáka o zabití Monka - takhle veřejně, to fakt myslel, že zvládne nějak uspokojivě vysvětlit? ()

Pan Monk a konec 1/2 (2009) (S08E15)

První část závěrečného dvojdílu seriálu, kdy konečně Monk vyřeší vraždu své ženy. Zakončení seriálu je velmi slušné, byť se zde objeví i několik chyb v kontinuitě seriálu (detaily ohledně způsobu smrti Trudy nebo co Monk dělal v okamžiku, kdy se o vraždě dozvěděl) - což není v dlouhodobě trvajících seriálech nic neobvyklého a ani tady mi to nevadí. Víc mi vadí náhodné objevení soudce (a charaktery se chovají, jakoby ho dávno znaly), kterého jsme nikdy předtím neviděli a zrovna on se ukáže být vrahem Trudy. Kdyby ho už ukázali v nějakém předcházejícím díle nebo zmínili jeho jméno, působilo by to lépe. Každopádně tahle berlička se soudcem odstartuje zajímavý příběh, kdy je Monk otráven a policie provádí pátrání po unikajícím nájemném vrahovi. Shalhoub i zbytek maincastu zde hraje skvěle, najde se tu i pěkný humor (Monk, který je víc zdrcený faktem, že bude zvracet, než oznámenou smrtí, Randy, který přes mikrofon zpanikaří celé nádraží), jsou tu pěkné charakterové momenty (kapitán/Randy na konci v kanceláři) a celé to vede k rozbalení klíčového kusu důkazu (dobře, že nešlo o něco, co by bylo vytvořeno až pro tuto epizodu, ale Trudin dárek byl představen už několik řad zpátky). První část byla obecně o něco lepší, ale i přes slabší epizody se zakončení Monka opravdu povedlo. ()

Pan Monk a konec 2/2 (2009) (S08E16)

Důstojný konec celého seriálu, ale předchozí díl byl lepší. Zápletka s otrávením Monka je po dramatizaci z předchozího dílu velmi rychle vyřešena, což může vyvolat pocit zklamání. Kriminální zápletka ohledně smrti Trudy je nakonec až překvapivě jednoduchá a je zde pár mezer (proč vůbec zabíjel Trudy, která o dítěti ani nevěděla?), ta zde ale není hlavní. Jde o uzavření jedné etapy v Monkově životě, dosažení cíle, o který usiloval celá léta a nalezení dalšího smyslu života. Což je zde realizováno a Monk, byť si stále zachovává některé své výstřednosti, se pomalu začleňuje do společenství lidí a začíná vést relativně spokojený život. I Randyho příběh se zde uzavře, kapitán a Natalie jsou v tohle směru trochu upozaděni, i když kapitánovo manželství a nový vztah se asi taky dá počítat (I když hlavně kapitánovo manželství mi přišlo dějově nucené). Jako epizoda zaměřená na charaktery nezklame a závěrečná montáž povedených scén z předchozích dílů + stručný nástin toho, jak se jejich životy vyvíjí teď, zahřeje u srdíčka. ()

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání