The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele mm13 k tomuto seriálu (56)

The Howling Man (1960) (S02E05)

(určite mi nič neušlo?) ()

Eye of the Beholder (1960) (S02E06)

!!! ---- SPOILER ---- !!! Čo sa snažíte schovať príliš okato, to práve neschováte. Ale ako píše Anderton, v tomto prípade to absolútne nevadí, pretože - opäť raz mnohovrstevná - výpoveď tohto snímku nepotrebuje byť a ani nie je živená šokujúcim odhalením. Už vôbec nie, ak je podaná podmaňujúco, až sa tají dych! P.S.: Akurát by som vypustil prehováranie priamo k divákovi. Vo svojej dobe sa ale asi tvorcovia báli prísť s niečim takým bez toho, aby ho nechytili za ruku. ()

Nick of Time (1960) (S02E07)

Podobne ako pri (pre mňa nepochopiteľne nie práve najobľúbenejšej) epizóde The Fever, aj tu je istý stav ľudskej mysle vystihnutý na minimálnom priestore tak presne a dôsledne, až to vyráža dych. Posledná scéna potom tomu celému dodá pri spätnom pohľade dobre nie hororový nádych, o to strašnejší, že ten horor možných dôsledkov, keď sa raz jeden vyberie týmto smerom, je tu reálny až príliš... Jedna z najbrilantnejších, o tom žiadna! ()

A Hundred Yards Over the Rim (1961) (S02E23)

!!! ---- SPOILER ---- !!! A opäť tu to deja vystupuje rozprávač, tentokrát ale úplne zbytočne. To boli diváci z prvej sezóny The Twilight Zone takí rozrušení, že sa produkcia rozhodla pre túto barličku? Nevylučujem a ani sa tomu vlastne nijak zvlášť nedivím. V čase, keď sa medzi fantastický žáner a brak väčšinou a až na pár výnimiek, vlastne automaticky, kládlo rovnítko (nezriedka oprávnene), musel tento televízny(!) seriál pôsobiť ako zjavenie. A to vrátane aj takýchto, povedal by som "pokojnejších", menej dramatických epizód... s neočakávaným, pretože skrz naskrz šťastným finále. ()

The Rip Van Winkle Caper (1961) (S02E24)

Bolo až príliš zrejmé, k čomu to celé smeruje. Pritom jedna z najpríťažlivejších vecí na The Twilight Zone je, že nech si divák počas sledovania jednotlivých poviedok spriada koncov koľko chce, všetko je nakoniec inak. Takže neoslnilo. ()

The Silence (1961) (S02E25)

Jedna z najlepších! Dokonalá miniatúra s geniálnou, divácky plne uspokojujúcou pointou. Spomenutý tu už bol Roald Dahl, ja by som sa, ak budeme chcieť hľadať spoločné odtiene, nebál vytiahnuť ani Marka Twaina... nekompromisná kvalita najvyššieho rangu, Serlingov scenáristický vrchol! ()

The Mind and the Matter (1961) (S02E27)

Nebyť skvelého Shelleyho Bermana, tak je to úplne o ničom. On to na tie slušné 3* vytiahol. Jedna z najslabších. Nevyužitý, nepostačujúco (bum-bác) spracovaný nápad. ()

Will the Real Martian Please Stand Up? (1961) (S02E28)

Vtipné a mrazivé zároveň. Jedna z tých epizód, pri ktorej ľutujem, že som si ju nevedel a nikdy nebudem vedieť pozrieť v roku jej vzniku. V ten večer pred 60-timi rokmi asi žiaden z divákov The Twilight Zone nespal práve najpokojnejšie. ()

Two (1961) (S03E01)

Nepresvedčilo. Naviac, napriek Bronsonovic účasti, dosť zívačka. ()

The Arrival (1961) (S03E02)

Tak všedne mysteriózne, nič extra z toho nevyplynulo. ()

The Shelter (1961) (S03E03)

Tak nám to ako ľudstvu pán Serling zase raz pekne naložili... A síce dnes to možno celé vyznie už trochu prvoplánovo, v čase uvedenia to musela byť bomba - odvážna bomba! ()

The Passersby (1961) (S03E04)

Čo do atmosféry jedna z najvýraznejších epizód Twilight Zone. A keďže mám pre Serlingov humanizmus a celkovo jeho dobrotu slabosť (a Americkú občiansku vojnu považujem za tretí najstrašnejší konflikt v histórii ľudstva), tak som si to celé patrične vychutnal. Podmaňujúca temnota! ()

A Game of Pool (1961) (S03E05)

Vynikajúca pointa so silnou (pretože neodškriepiteľne a navždy platnou) myšlienkou. A postreh od Snorlax tiež nie je na zahodenie. Som si pri sledovaní ani neuvedomil a až dodatočne som sa nad tým pousmial pri jej komentári. ()

The Mirror (1961) (S03E06)

Výstižné a s dokonalým Falkom. Bolo tu riziko prehrávania, čo by výsledku značne ublížilo, ale Pán Herec to zvládol na výbornú. ()

The Grave (1961) (S03E07)

Na túto legendu ja mám slabosť, pretože som si ju ako dieťa sám vymyslel. Prisahám. Zatiaľ čo moji spolužiaci totiž už na základke videli všetky Lesné duchy a Vzbury strojov, Muchy a Nočné mory, ja som sa k tomuto filmovému žánru dostával veľmi ťažko, nakoľko bol spolu so sci-fi u nás doma silne podceňovaný  a na "Maďarov" sa u nás pozeralo Looney Tunes, westerny a občas nejaká tá krimi (ešte že ten November 1989 prišiel pre môj ďalší zdravý vývoj ako-tak včas). Tak som si na školských výletoch horory vymýšľal. A jeden z nich mal aj scénu, kedy postava musí v rámci stávky ukradnúť v noci z cintorína kríž (ten veľký)... no a keď ho potom ide na cintorín vrátiť, tak sa mu stane to, čo sa mu stane... Ale aj toto spracovanie sa mi veľmi páčilo! ;-)) ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)