The Twilight Zone (TV seriál)

Drama / Fantasy / Sci-Fi / Horor / Povídkový

USA, 1959, 138 x 25 min + 18 x 51 min

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra)

Rod Serling, Burgess Meredith, James Franciscus, Gary Merrill, Betty Lou Gerson, George Macready, Florence Marly, Barry Nelson, Buddy Ebsen, Elizabeth Montgomery, Dewey Martin, Don Rickles, Jack Klugman, Lee Marvin, Inger Stevens, Cliff Robertson, Ed Wynn, William Shatner, John Hoyt, Martin Landau, Jack Warden, Martin Balsam, Claude Akins, Frank Overton, Ivan Dixon, Harold Gould, John Anderson, Barbara Nichols, Jean Willes, Estelle Winwood, Orson Bean, John McIntire, Patrick O'Neal, Jean Marsh, Charles Bronson, Veronica Cartwright, Vito Scotti, Wilfrid Hyde-White, Natalie Trundy, Luther Adler, George Petrie, Hugh Sanders, Leonard Bremen, Natalie Masters, Richard Basehart, John McGiver, Joyce Van Patten, Donna Douglas, James Best, Steve Cochran, Marsha Hunt, Julie Newmar, Doug McClure, Steve Forrest, Joan Hackett, Andy Devine, Mariette Hartley, Janice Rule, George Grizzard, Dane Clark, Earl Holliman, Alice Pearce, George E. Stone, Penny Singleton, Everett Sloane, Harold J. Stone, John A. Alonzo, Donald Losby, Don Gordon, Howard Duff, Albert Salmi, Thalmus Rasulala, Alan Sues, Denise Alexander, Patricia Barry, Dee Carroll, Mark Tapscott, Meg Wyllie, Jeanne Cooper, Edgar Buchanan, Jack Ging, Philip Coolidge, Margaret Field, Edy Williams, John Eldredge, Pat Crowley, James Houghton, Lloyd Bochner, Sherry Jackson, Phyllis Thaxter, Val Avery, Eileen Ryan, Jeanette Nolan, Denver Pyle, Collin Wilcox Paxton, Alexander Scourby, Adam Williams, Edward Andrews, Maidie Norman, Kim Hamilton, Larry Gates, Irene Hervey, Hardie Albright, Susan Harrison, Ted de Corsia, James Gregory, Edward Binns, Morgan Brittany, Wally Cox, John Dehner, Willis Bouchey, Cliff Osmond, Charles Aidman, Jerome Cowan, William Schallert, John Mitchum, Gene Roth, Pippa Scott, Joe Flynn, Arte Johnson, Anne Francis, Gladys Cooper, Evans Evans, Mary LaRoche, James Daly, Phyllis Kirk, Ben Wright, Peter Walker, Frank Baker, Peter Mark Richman, Warren Stevens, Wright King, Trevor Bardette, Ray Teal, Friedrich von Ledebur, Richard Deacon, Edward Platt, Jesse White, James Seay, Bill Erwin, Dave Willock, Byron Foulger, Ned Glass, Howard Caine, Ken Lynch, Bing Russell, Arch Johnson, Malcolm Atterbury, George Murdock, John McLiam, Clem Bevans, Dan Tobin, James Flavin, William H. O'Brien, Robert Warwick, Frank Ferguson, Roy Roberts, Robert Sterling, Joseph Ruskin, H.M. Wynant, Howard McNear, Barbara Stuart, Dorothy Adams, Percy Helton, Peter Brocco, Paul Lambert, Russell Collins, George Mitchell, Vaughn Taylor, Lurene Tuttle, Virginia Gregg, Ted Knight, Raymond Bailey, Stanley Adams, Norman Leavitt, Barbara Morrison, Richard Angarola, Eddie Ryder, Robert Karnes, Mike Lally, Paul Bryar, Earle Hodgins, Kenner G. Kemp, Jeffrey Sayre, Paul E. Burns, Richard Erdman, Jimmy Lydon, Ross Martin, Jacques Aubuchon, Sam Harris, Frank Mills, Harry Townes, Betty Garde, Dan White, Stafford Repp, Robert Brubaker, Burt Mustin, James Westerfield, Lisa Golm, Patricia Donahue, Ruta Lee, Robert F. Simon, Rusty Lane, Jamie Forster, Kim Hector, Dick Wessel, Michael Jeffers, Colin Kenny, Arthur Tovey, Max Wagner, Bill Walker, Guy Wilkerson, Bob Crane, Terry Burnham, David Sheiner, Jack Perkins, Warren J. Kemmerling, William Mims, George Keymas, Helen Westcott, Doris Kemper, Kevin Hagen, James T. Callahan, John Crawford, John Archer, Milton Parsons, Connie Gilchrist, Oscar Beregi Jr., Robert Sorrells, Sue Randall, Ian Wolfe, Alex Nicol, Clark Ross, Frank Sutton, William Fawcett, Hal Taggart, Betty Harford, Edson Stroll, Charles Tannen, Chet Brandenburg, Charles Seel, Eve McVeagh, Larry J. Blake, John Pickard, Vernon Gray, Ralph Moody, Ferris Taylor, Ted Stanhope, Milton Selzer, Robert Foulk, Franklyn Farnum, Leon Alton, Jonathan Hole, Alvy Moore, Henry Beckman, Hank Patterson, William Challee, John Zaremba, Charles Horvath, Joseph Mell, William 'Billy' Benedict, Phil Arnold, Nick Cravat, Cosmo Sardo, Pert Kelton, Frank Aletter, Paul Dubov, Simon Scott, Charles Herbert, Jacqueline deWit, Robert Hogan, Carleton Young, Kermit Maynard, Elizabeth Allen, Susan Cummings, House Peters Jr., Pamela Austin, Sebastian Cabot, Pierre Danny (a.z.), David Opatoshu, Abraham Sofaer, Walter Burke, Robert Emhardt, John Cliff, Irene Dailey, Cyril Delevanti, Celia Lovsky, Helen Brown, Kaaren Verne, Paul Langton, Joyce Jameson, Patricia Breslin, Mary Carver, Ernest Truex, Charles Lane, Peggy Stewart, Amzie Strickland, Antoinette Bower, Read Morgan, Horace McMahon, Carol Eve Rossen, William Phipps, Curt Conway, Sheldon Allman, Pitt Herbert, Hal K. Dawson, Jeanne Bates, Walter Reed, John Larch, Jay Adler, Richard Devon, Don Keefer, Anthony Ray, Rex Holman, Marjorie Bennett, Kathleen O'Malley, Robert Sampson, Michael Forest, Roger Jacquet (a.z.), Marc Cavell, John Harmon, Robert Bray, Douglas Heyes, Michael Burns, George Chandler, Bob Reeves, Russ Bender, Chalky Williams, Clancy Cooper, Jon Lormer, Naomi Stevens, Garry Walberg, Ross Elliott, Olan Soule, Stuart Nisbet, Robert Burton, Maxine Stuart, Vincent Baggetta, Maggie McNamara, Paul Hartman, Theodore Marcuse, Joseph David Whipp, Mitzi McCall, Milton Frome, Billy Beck, Mary Jackson, Barbara Baxley, Tom Reese, Marcel Hillaire, David White, Linden Chiles, Ray Spiker, Douglas Spencer, Tim O'Connor, Will Kuluva, Edgar Dearing, Helen Kleeb, Bart Burns, Joseph V. Perry, Morgan Jones, Nesdon Booth, Kenneth Haigh, David Fresco, Don Durant, Carl M. Leviness, Robert Duvall, Lela Bliss, Tod Andrews, Wayne Heffley, Asa Maynor, Edgar Stehli, Guy Raymond, Spec O'Donnell, Sailor Vincent, Gage Clarke, Byron Morrow, John Van Dreelen, Pat O'Malley, Suzy Parker, Doris Singleton, Constance Ford, William Keene, Nancy Malone, Mark Miller, Noah Keen, Fritz Weaver, Michael Conrad, Ralph Manza, Maxine Cooper, Murray Matheson, Frank Maxwell, Wendell Holmes, Scott Seaton, Frank Richards, Bill Mullikin, Lew Gallo, Albert Carrier, Fred Clark, Jack Perrin, Harry Bartell, Mary Munday, Henry Lascoe, Terence de Marney, Rayford Barnes, Shari Lee Bernath, Don Dubbins, Joanne Linville, Alan Dexter, Patrick Westwood, David Macklin, Simon Oakland, Claudia Bryar, Rusty Wescoatt, Leon Belasco, William O'Connell, Heidi Kozak, Barney Phillips, Suzanne Lloyd, Norma Connolly, Robin Hughes, Marge Redmond, James Mccallion, Arthur Batanides, Irene Tedrow, Joe Corey, Buzz Martin, Dick Wilson, George Baxter, Sandra Warner, Diana Hyland, Arlene Martel, Kate Murtagh, Robert Redford, Sandra Gould, Jason Wingreen, Lew Brown, Harold Innocent, Francis De Sales, Michael Fox, Elizabeth Harrower, William Reynolds, Than Wyenn, Paul Newlan, Jerry Catron
  • danecek24

20. Zlatý Glóbus za rok 1962 - cena (1) - *Nejlepší produkce / režie - Rod Serling(24.1.2009)

Twilight Zone...Tenhle název mě fascinuje už od dětských let, když jsem se poprvé dočetl v Encyklopedii fantastického filmu o existenci tohodle seriálu. Během let jsem pak shlédl 4-povídkový film od Spielberga & Co., dvoupovídkový film z roku '94, jednu povídku ze seriálu z osmdesátejch let, která mě od týhle verze nadobro odradila a nakonec několik epizod z nejnovějšího seriálu, který sice nebyly tak špatný, ale zase nic extra. Prostě žádnej z těhle pokusů mě nepřesvědčil o vyjímečnosti fenoménu Twilight Zone...až do dneška. Dnes jsem shlédl svoji první epizodu z originálního seriálu, která mi udělala chutě na celou sérii. Jde o šestou epizodu čtvrté série a jmenuje se Death Ship. Premiéra tohodle dílu proběhla 7. února 1963, o scénář se postaral osvědčený Richard Matheson, jemuž za námět posloužila jeho vlastní povídka. Příběh pojednává o trojici astronautů, kteří přistanou na neznámé planetě miliony světelných let od Země a naleznou zde trosky lodi, jež vypadá na vlas stejně jako ta jejich. Když se dostanou do vnitřku lodi, ke svému úděsu zde naleznou svá vlastní mrtvá těla...Dál už nic říkat nebudu, abych nikoho nepřipravil o pointu, která už dnes bohužel moc originální není, ale v roce '63 to musela být bomba! Atmosféra nejistoty, strachu ze smrti je vystižena dokonale, stejně jako výprava a kostýmy, které jsou sice poplatné době vzniku, nicméně stále jsou úžasné. Pro mě je to jasných *****!!! ************************************************************************* A Piano in the House, dvaadvacátá epizoda třetí série. Tenhle díl mě nenadchl tolik jako Death Ship, nicméně stále je to nadprůměr. Pojednává o uměleckém kritikovi, který se chystá své mladší manželce koupit dárek k dvacátýmsedmým narozeninám. V jednom starožitnictví narazí na staré samohrající piáno. Piáno má ovšem jednu zajímavou vlastnost, a to že kdo se ocitne v jeho blízkosti když právě hraje, projevuje nahlas své skryté tužby a názory. Kritik této schopnosti využije na manželčině narozeninové párty, ale nakonec se tato podlost obrací proti němu....************************************************************* Pomalu začínám cítit jistou závislost na Twilight Zone...Další epizoda The Howling Man si odbyla premiéru v roce 1960 jako 5. část druhé série. Vysílený muž, podle svých slov cestovatel, se s posledním vypětím sil dostane do jakéhosi hradu a žádá jídlo a nocleh. Hrad je obýván podivnými mnichy, kteří zjevně udržují nějaké tajemství. Tento dojem posiluje neustálé, jakoby vlčí vytí, ozývající se z hlubin hradu. Muž je zprvu odmítnut, ale poté co omdlí vysílením před očima hlavního bratra, je ubytován v prázdné komnatě. Po probuzení přichází na kloub strašnému tajemství, kterému zpočátku odmítá uvěřit.....Tato epizoda mi svou atmosférou trochu připoměla některé Hammer filmy. Škoda, že se prostřední část trochu vleče, samotný závěr je pak docela působivý.*********************************************************** Už je to tady.. Je to fakt vážný, nedokážu usnout bez toho abych ten den neviděl aspoň jednu epizodu. Ta dnešní se jmenuje Eye of the Beholder. Šestá epizoda, druhá série. Tenhle díl je prostě geniální! Janet Tiler se narodila extrémně ošklivá, aspoň to o sobě tvrdí. Nevidíme jí totiž do obličeje, protože téměř až do konce má celou hlavu obmotanou obvazy. Ale radši už nebudu nic říkat, abych případného diváka nepřipravil o ten úžasnej twist na konci. Mimochodem tahle epizoda dokáže navodit spoustu zajímavejch a závažnejch myšlenek. Zatím nejlepší díl. Doporučuju. “Beauty is in the eye of the beholder...a lesson to be learned in the Twilight Zone”(16.1.2006)

Nepřekonatelná Serlingova povídková série, jejíž stopy lze ještě teď hledat u nejednoho současného tvůrce. Samozřejmě, čas veskrze vyselektoval to nejikoničtější, ale i tak lze v celém běhu najít plno neméně působivých dílů. Nebyly to úplně všechny, ale to už se při takovém formátu spíš očekává. Rozhodně se však stále jedná o televizní pořad nejvyšší jakosti. oblíbené díly: 1x08 - Time Enough at Last, 1x16 - The Hitch-Hiker, 1x25 - People Are Alike All Over, 2x05 - The Howling Man, 2x06 - The Eye of the Beholder, 2x29 - The Obsolete Man, 3x24 - To Serve Man, 3x26 - Little Girl Lost, 3x28 - The Little People, 4x11 - The Parallel, 5x03 - Nightmare at 20,000 Feet, 5x15 - The Long Morrow, 5x17 - Number Twelve Looks Just Like You.(27.12.2016)

You unlock this door with the key of imagination. Beyond it is another dimension: a dimension of sound, a dimension of sight, a dimension of mind. You're moving into a land of both shadow and substance, of things and ideas. You've just crossed over into... the Twilight Zone !(25.2.2011)

“There is a fifth dimension beyond that which is known to man. It is a dimension as vast as space and as timeless as infinity. It is the middle ground between light and shadow, between science and superstition, and it lies between the pit of man's fears and the summit of his knowledge. This is the dimension of imagination. It is an area which we call the Twilight Zone.” Moje pouť skrze The Twilight Zone sice teprve začíná, ale již teď vím, že ji s největší pravděpodobností zhlédnu celou - ta atmosféra je jednoduše úžasná. Nehledě na mé hodnocení, každý díl má něco do sebe, záleží ale na tom, jak moc se mi zdá originální, ne tolik předvídatelný, s dobrou pointou a také dobře zahraný v jednom. Komentáře k jednotlivým dílům mohou být dost neříkající, ale je to spíš pro mou orientaci v dílech bez toho, aniž bych prozrazoval moc z příběhu a závěrečné pointy. Zcela průměrné díly uvádět nebudu, výjimkou budou díly, na kterých se mi alespoň některý z prvků líbil a myslím si, že stojí za zmínku. (1x01) Where is Everybody? 3* - Moc se mi líbila atmosféra opuštěného města, i pointa stála za to, jen ten herecký výkon a přehnané reakce to poněkud srážely. (1x02) One for the Angels 4* - Smrťák byl velmi sympatickou postavou, svou racionalitou a klidem mě naprosto dostal. Příběh pro mě hrál druhotnou roli, ale i tak byl dost povedený. (1x03)Mr. Denton on Doomsday 3* - Tento díl mě jako celek dvakrát nenadchnul, ale scéna s pitím zázračného nápoje a následný záběr na výrazy obou střelců stojí za to. (1x04) Sixteen Millimeter Shrine 3* - Z tohoto dílu jsem měl nejspíš nejvíce rozporuplné dojmy - když se nad ním člověk zamyslel, bylo to zajímavé, ale při sledování naopak dosti o ničem. (1x05) Walking Distance 2* - Jeden z nejslabších dílů a myslím, že si ani nezaslouží prostor, aby o něm bylo cokoliv napsáno. Shrnout jej jedním slovem: iritující. (1x06) Escape Clause 3* - Při úvodním představení seriálu od Roda Serlinga zněl díl o mnohem lépe než jaký nakonec byl (a možná právě velká očekávání u mě díl pohřbila). Pointa tam sice nějaká byla, ale příběh byl značně přehnaný. (1x07) Lonely 3* - Opět velmi zajímavý nápad poprvé představen v úvodu Roda Serlinga. V době, kdy se díl chýlil ke konci, jsem čekal silný závěr typu "já tady zůstanu", ten bohužel nepřišel a ten skutečný byl naopak hodně nepředstavitelný z emočního hlediska ("Co už, stalo se, tak teda jedu s vámi.") (1x08) Time Enought at Last 4* - Závěrečná scéna (It's not fair!) byla jedna z nejsilnějších a celou dobu jsem si říkal, že to odněkud znám... to Futurama si vzala tento díl na paškál. (1x09) Perchance to Dream 5* - Absolutní vítěz soutěže o nejlepší díl. Napínavý, znepokojivý, dokonalý! (1x10) Judgement Night 3* - Atmosféricky velmi povedené - loď v mlze a tajemná osobnost cestujícího - jen ta pointa mě lehce zklamala. (1x11) And When the Sky Was Opened 5* - Další z velmi povedených dílů se zápletkou par excellence! (1x12) What You Need 4* - Atmosféra strachu a předzvěst smrti. (1x13) The Four of Us are Dying 3* - Jak uvedl DaViD´82 - nápad dobrý, ale značně nevyužit. (1x14) Third from the Sun 4* - Všudypřítomné napětí a strach z odhalení. To vše zakončené skvělou a překvapující pointou. (1x15) I Shot an Arrow into the Air 3* - Myšlenka zajímavá, ale bylo to vše hodně předvídatelné a konec k tomu dost špatně zahraný. (1x16) The Hitch-Hiker 4* - Hutná atmosféra, znepokojivý stopař a vyšinutá řidička. (1x17) The Fever 4*- Aneb závislost na automatech vyhnaná do extrému. (1x18) The Last Flight 4* - Příjemné zacestování si časem. (1x22) Monsters Are Due on Maple Street 4* - Lidé jsou svými největšími nepřáteli. Delší stopáž by psychologické stránce dílu velmi prospěla. (1x23) A World of Difference 4* - Co by se stalo, kdyby život, který žijete ve skutečnosti neexistoval? (1x25) People are Alike All Over 4* - Cesta do vesmíru, strach z neznámého a kritický pohled na lidskou rasu. (1x28) A Nice Place to Visit 4* - Jak to vypadá, když člověk dostane vše, co na světě chce. (1x30) A Stop at Willoughby 4* - Herecký výkon hlavního hrdiny mě potěšil, a i když byl děj takový nijaký, pointa vystřelila díl o jeden stupínek výše. (1x33) Mr. Bevis 3* - Tento díl se mi těžko hodnotí. Příběh nic moc, ale hlavní myšlenka (nezaprodat za úspěch to jací jsme) se mě hluboce dotýkala. Subjektivně by to bylo na čtyři hvězdičky, ale kvality potřebné pro jejich získání to jednoduše nemá. (1x34) The After Hours 3* - Atmosféra byla dobrá a být v hrdinčině kůži, asi bych zešílel. Pointa však byla celkem jasná a také slabá. (1x35) The Mighty Casey 3* - Průměrný příběh s dobrým hereckým výkonem Jacka Wardena. (1x36) A World of His Own 4* - Nápad zajímavý a konec s Rodem Serlingem také pobavil - dle mého šlo o dobré zakončení první série. (2x02) The Man in the Bottle 4* - Copak si jen přát? (2x05) The Howling Man 4* - Super atmosféra kláštera plného šílených lidí. (2x06) Eye of the Beholder 4* - Pointa byla dobrá, ale to nejlepší na díle bylo to znepokojení způsobené zafáčovanou hlavou... tak strašně moc jsem se NEtěšil na sundávání obvazů! (2x07) Nick of Time 5* - Jednoduše fantastický díl! Pověrčivost zobrazená v celé své kráse. (2x10) Most Unusual Camera 2* - Neuvěřitelně, ale neuvěřitelně iritující díl. Hloupý scénář, hloupé dialogy a otřesné přehrávání. (2x11) The Night of the Meek 4* - Milý díl o Vánocích. (2x15) The Invaders 2* - Gratuluji tvůrcům.Takové díly jsou důvodem, proč mám chuť vyhodit monitor z okna... One (wo)man show plná grimas, sténání, hlubokého dýchaní a jiných pazvuků. Děj by se dal shrnout jako: stará čarodějnice s těžkou mentální retardací nahání zvláštní myši v domě. Tento díl mě asi bude ještě nějakou dobu provázet v nočních můrách.(4.1.2013)

• - CBS chcela ako rozprávača Orsona Wellesa, ale ten žiadal príliš veľký honorár. (shimik77)

• - Dňa 11. augusta 2009 vydala US Postal Service sériu dvadsiatich pamätných poštových známok, aby si uctila ranné americké televízne programy. Na známke The Twilight Zone je zobrazený jej tvorca, hostiteľ a rozprávač Rod Serling. (shimik77)

• - Ak nerátame tvorcu, hostiteľa a rozprávača Roda Serlinga, bol Robert McCord jediný herec, ktorý sa objavil vo všetkých piatich sezónach. Na druhom mieste sú Jack Klugman, John Anderson, Jon Lormer a Vaughn Taylor, z ktorých sa každý objavil v štyroch sezónach. Klugman a Taylor sa obaja objavili v prvej, tretej, štvrtej a piatej sezóne, Anderson sa objavil v prvej, druhej, štvrtej a piatej sezóne a Lormer sa objavil v prvých štyroch sériách. (shimik77)