The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele honajz2 k tomuto seriálu (77)

The Silence (1961) (S02E25)

SPOILERY BACHA Na plný počet to opět nevidím proto, že se mi celkem rychle povedla odhadnout pointa - přeci jenom, někdo tak ukecaný by určitě nevydřel rok mlčet a tak jsem po uzavření sázky nějak čekal, že si nechá odstranit hlasivky nebo něco s nimi spojeného. A vida, fakt že jo. Ale jinak je to další dost povedená epizoda, dostatečně napínavá, dostatečně zajímavá, zručně natočená i skvěle zahraná, akorát ten závěr mě nedostal tak jak měl. 4* ()

Shadow Play (1961) (S02E26)

K plnému počtu mi zase brání fakt, že jsem ten závěr odhadnul, ale i přesto to byla hodně zajímavá a dost napínavá a atmosférická epizoda, jejíž námět má dost co do sebe. A kdoví, až se mi to rozleží v hlavě, tak tomu třeba tu pátou hvězdu dám, jelikož to k ní opravdu nemá daleko... Silné 4* ()

The Mind and the Matter (1961) (S02E27)

Celkem to ušlo, ale je to jedna z těch výplňových epizod, která je hrozně lehce zapomenutelná a která se ani nesnaží být lepší než je. A ani se nesnaží trochu víc využít svůj nápad, protože to, na co ho použije, je vlastně hodně laciné a příliš obyčejné. Chtěl jsem dát hodně slabé tři, ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc mám jasno v tom, že to není ani na ně... Lepší 2* ()

Will the Real Martian Please Stand Up? (1961) (S02E28)

Sice ne úplně dokonale napsaná, ale i tak dost slušně napsaná konverzačka, která nepostrádá správnou mysteriózní atmosféru, napětí a zajímavý příběh. A dokonce i ta pointa je dost zajímavá :-) Silné 4* ()

The Obsolete Man (1961) (S02E29)

Ten totalitní režim mohl být víc představený a kdyby byl, tak by ta epizoda už byla naprosto dokonalá, ale ona je hodně dobrá i takhle, zvlášť, když je svým způsobem nadčasová a má kromě úderné myšlenky i příběhu dost slušný vizuál, aspoň teda na televizní seriál z té doby. Plný počet sice nedám, ale rozhodně to k němu nemá daleko a i přes tu moji výčitku to gradovalo stále dost solidně. Silné 4* ()

The Passersby (1961) (S03E04)

Ale jo, dospělo to k hezké pointě a od druhé poloviny to má i silnou atmosféru, taky je to celkově dobře napsané a solidně zpracované, ale nemůžu říct, že by mě to nějak dostalo. Nebylo to až tak silné jak mohlo být a až tak mysteriózní jak mohlo být (přitom tu byly náznaky hned v první polovině, ale pak se načas jaksi "zakecaly") a upřímně ani sám nevím, co bych tam konkrétně změnil... Ale pořád určitě dobrá epizoda. 4* ()

It's a Good Life (1961) (S03E08)

Nezlobte se na mě, ale tohle je geniální parodie na americký styl výchovy, ve kterém se dítěti vše musí povolovat a ani hlas se na něj nesmí zvednout. Ať už to byl záměr nebo ne (taky to zase mohlo být jen o totalitě či samotném nápadu), mě to z toho prostě vyplývá. Taky to může působit úplně opačným dojmem, tedy hodně znepokojivě a těžce depresivně, ale jelikož jsem nesčetněkrát viděl epizodu Simpsonů, která na tuhle epizodu odkazuje, tak jsem to takhle už moc brát nedokázal - zvlášť, když Bart byl snad ještě krapet nebezpečnější než Anthony. Spokojenost je z mé strany ale opravdu velká, protože tahle epizoda byla skutečně skoro bez chyb a přišla mi prostě dokonalá. Navíc tak nějak obsahuje i moje životní názory na děti nezodpovědných rodičů, takže putuje automaticky mezi moje nejoblíbenější z celé Twilight Zone. 5* ()

Deaths-Head Revisited (1961) (S03E09)

Tady snad ani nemám co vytýkat, tohle se prostě povedlo naprosto dokonale. Snad možná jen ten příjezd hlavní postavy do hotelu proběhne krapet divně, ale jak se to přesune do Dachau, tak to má fakt dost do sebe a dospěje to i k tomu snad nejlepšímu možnému závěru. 5* ()

The Midnight Sun (1961) (S03E10)

Dle zdejších nadšených komentářů jsem čekal víc šokující pointu a i když překvapivá rozhodně byla, na zadek mě úplně neposadila. Ale nic to nemění na tom, že se mi to hodně líbilo. Atmosféra tu byla skutečně dost silná a to i nad poměry ostatních epizod Twilight Zone, natočené a vedené to bylo taky solidně a po celozu dobu jsem od toho ani oči odvrátit nemohl. Takže za mě určitě jedna z těch nejlepších epizod, i když drobné problémy s ní mám - ale to já mám skoro u všeho. Slabých 5* ()

Five Characters in Search of an Exit (1961) (S03E14)

Tu pointu už jsem sice viděl jinde a tak jsem si ji tu odvodil značně dřív (ačkoli už jenom z výběru postav se dá poznat, že tu cosi nehraje), ale popravdě jsem za ni byl rád a konečně vím, odkud si ji jeden nejmenovaný film převzal... Tomu ale ubližovala přehnaná stopáž a i přes slušnou atmosféru jsem si už tehdy říkal, že bych to chtěl vidět jako epizodu Twilight Zone nebo Krajních mezí... A vida, poštěstilo se! Navíc je to dost zajímavý předchůdce Saw, Kostky a všech jeho dalších klonů a ostatních jednopokojových filmů. Slabých 5* ()

Kick the Can (1962) (S03E21)

Jako chápu co z toho plyne a líbí se mi to, že by si člověk měl užívat života v každém věku a jen nečekat na smrt, ale v rámci samotného příběhu mi to prostě nedá a musím se zeptat - a co bylo pak? Kdyby se to rozvíjelo dál, tak by to rozhodně nemohlo přijít s tou myšlenkou, ani to rozvíjení po tom nechci a vliv na moje hodnocení to absolutně nemá, ale kdyby tu nešlo o ni a spíš o ten příběh, tak se to celé totálně rozpadne. Ale to je spíš jen taková zajímavost, která mě při sledování toho napadla, nicméně abych tu tak nějak vysvětlil své hodnocení - přišlo mi to hodně dobré, ale ne tak úderné, jak mohlo být. 4* ()

To Serve Man (1962) (S03E24)

Jak přeložili název knihy, tak mi bylo úplně jasné, co bude následovat, jelikož je tohle další z epizod, kterou parodovali v Simpsonových. To do svého hodnocení samozřejmě nezahrnuji, nicméně pointa v Simpsonových mi přišla krapet lepší a vtipnější a navíc tenhle díl nemá tak silnou atmosféru jak by mohl mít. Ale jinak se mi líbil celkem hodně, i když mezi moje favority patřit nebude. 4* ()

Nightmare at 20,000 Feet (1963) (S05E03)

Ten pocit, když ti dojde, že ta parodie v Simpsnech byla po všech stránkách lepší jak originál :D A to nepřeháním, protože ta byla o tom samém, příšera v ní byla fakt příšera a navíc pobavila a měla i pořádný závěr. Tohle je skvělé a neskutečně atmosférické - do doby, něž se tam objevila ta příšera. Pak je vidět, jak strašně ta epizoda zestárla, v současnosti fakt nemůže působit jinak než směšně a i ten scénář je celkem natvrdlý. Je mi jasné, o co se snaží, ale nefunguje mu to a celou situaci hlavní hrdina mohl řešit úplně jinak... Ale kvůli Shatnerovi tomu míň jak tři hvězdy dát prostě nemůžu. Slabé 3* ()

Living Doll (1963) (S05E06)

Dost pravděpodobné inspirace pro Dětskou hru a popravdě se mi to líbí víc, než Chucky. Tohle je totiž líp a míň "klišovitě" (i když to není správné slovo, ale přesnější mě nenapadá) vymyšlené, jen mi to teda kazí hodně šablonovité postavy... 4* ()

The Old Man in the Cave (1963) (S05E07)

Je to dobré a atmosférické, ale vyplyne to tak, jak se celou dobu očekává a tím pádem mi v tom chybí nějaký zvrat, nebo moment překvapení. Čekal jsem holt víc, ale jinak spokojenost. 4* ()

The Masks (1964) (S05E25)

Asi tak. Plný počet nedám jen proto, že jsem ten závěr odhalil celkem rychle a že jsem trochu čekal, že bude propracovanější, ale jinak hodně povedená epizoda. 4* ()

Stopover in a Quiet Town (1964) (S05E30)

Ta moje perfektní znalost Čarodějnických dílů v Simpsonových mi dokázala vykecat pointu u nejedné epizody Twilight Zone, ale tady musím tentokrát přiznat, že to nebylo jen tím, ale také znalostí jiné epizody z Twilight Zone a onoho filmu, na který jsem v komentáři té epizody tak odkazoval. A teď mám pocit, že onen film (který nechci jmenovat, jelikož tahle pointa je tam až v samotném závěru a s její znalostí by člověk přišel o ten pocit šoku) se spíš inspiroval tady, jelikož tady už je ta pointa skoro úplně doslovná. Takhle zpětně ale onen film musím víc docenit za to, že byl o dost méně průhledný a epizoda s Pěti postavami vlastně taky, byť v menší míře. Tady to sice taky bylo napínavé jako prase, ale o co jde se dá poznat i bez znalosti těchto dvou děl. Ono už jenom to naprosté ticho bez přirozených zvuků, kde jediné, co je občas slyšet, je dětský smích vycházející odkudsi a umělé městečko úplně ve všech detailech dost prozrazuje a z několik náznaků se dá vyvodit ten zbytek... S tím jsem ale neměl takový problém, ten jsem měl hlavně s tím, jak divné (a občas i nepřirozené v takové situaci) dialogy ti dva měli. 4* ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)