The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele Snorlax k tomuto seriálu (43)

A Penny For Your Thoughts (1961) (S02E16)

Velmi optimistický díl o tom, že když je něčím mimořádným obdařen člověk, který svoji schopnost nechce zneužívat, může to být docela príma. Svěže natočená romantická epizoda má nádech jemného humoru, pochopení a vlastně docela smutnou pointu. ()

Twenty-Two (1961) (S02E17)

Ani opravdu televizní zpracování nedokázalo deklasovat tento napínavý horor. Ani několik začátečnických technických chyb kameramana a jeho party nedokázalo zhatit průběžně krásně budovanou atmosféru. Serling se zbytečně nepáře s nějakým vysvětlováním, ponechává na divákově fantazii, aby mu objasnila, jak se to všechno mohlo stát. ()

A Hundred Yards Over the Rim (1961) (S02E23)

Pan Horn šel za svou duhou, až potkal fata morgánu. Jelikož byl statečný chlap, neleknul se a konal. Až pohádkově laděný optimistický díl by nepřekvapil ani sněhem na poušti, tolik krásných zázraků umí vykouzlit. ()

The Silence (1961) (S02E25)

Seveřané nejsou jedinými mistry v oblasti černého humoru. Tohle je pomalu černohumorná detektivka. Postupně nám jsou předhazovány jednotlivé indicie, abychom mohli zvraty s dostatečným předstihem předvídat, leč k nim nádavkem dostáváme i protichůdné informace, abychom si nebyli tak zcela jistí a těšili se na pointu. Scénář je dílem geniálního scenáristy, jenž se našim zavařeným mozkovým závitům pochechtává ze Zóny soumraku. ()

Will the Real Martian Please Stand Up? (1961) (S02E28)

Krásně budované tajemno a záhadno je korunováno mistrovskou pointou. Záhadou největší však zůstává, jak s takhle minimalistickou výpravou tato prakticky jednoaktovka dokáže vyvolat tolik napětí. Na radu pana Serlinga si skutečně raději všechny nejdříve pečlivě prohlédnu. ()

The Obsolete Man (1961) (S02E29)

Překonání Orwellovských temných vizí a Kafkovského zděšení se setkalo s velmi nápaditou scénografií a výtečnou hrou světel a stínů. Na velice malém prostoru je rozvinuta obžaloba absolutistických společností, výsměch jejich představitelům výkonné i exekutivní moci, skvěle jsou vykresleny charaktery obou hlavních postav a pointa je bez hlubší analýzy optimistickým zadostiučiněním, které již po drobné analýze ztrácí na svém kouzlu, až se rozplyne v depresivním poznání, že vždy vstanou noví bojovníci. ()

The Passersby (1961) (S03E04)

Smutná, až zádumčivá povídka mne vede k zřejmě nechtěnému zamyšlení, jaké to asi musí být, když je někdo poslední obětí války. Ten optimismus a laskavost, které z Lincolna prýštily bych ráda potkávala i na jiných místech. ()

A Game of Pool (1961) (S03E05)

Velmi neamerické poselství v jednom z nejméně napínavých dílů Zóny. ()

It's a Good Life (1961) (S03E08)

Epizoda z doby, kdy se ještě nehrálo na kult dítěte, a tak mohlo mít podobenství o totalitní společnosti hlavního antihrdinu nechutného fracka. ()

Deaths-Head Revisited (1961) (S03E09)

Díl, u nějž si říkám, že je škoda, že se odehrál jen v Zóně soumraku, nikoliv v realitě. ()

The Midnight Sun (1961) (S03E10)

Za tohle muselo Sterlinga postihnout scenáristické nebe, od samého začátku se můžete pokoušet hádat pointu, ale je to naprosto marné. Půlnoční slunce patří k nejkrutějším epizodám Zóny, zároveň také k nejnapínavějším. Perfekcionisticky dotažené masky a kostýmy jen podtrhují zoufalství postav, z obrazovky sálá neskutečné horko, jinými slovy opět zcela bezchybná atmosféra. ()

Five Characters in Search of an Exit (1961) (S03E14)

Pointa zároveň děsivá i krásná. Postupně budované napětí, rozdíly ve snášení uvěznění se prohlubují, odvážný major bojuje více proti rezignaci ostatních, než proti samotné nepřízni neznámého. Výtečně nasnímáno, stísněnost prostoru přechází na diváka a po malých kapkách ho nutí pomalu propadat bezmoci spolu s uvězněnou pěticí, snažit se odhánět až klaustrofobické pocity a zároveň podporovat majora v jeho snahách nevzdat se. ()

Kick the Can (1962) (S03E21)

Já chci svoji plechovku! ()

To Serve Man (1962) (S03E24)

Quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentes! ()

Valley of the Shadow (1963) (S04E03)

Skvěle rozehraná hra obyvatel podivného městečka se zbloudilým mužem nese snad všechny důležité znaky mysteriózního hororu. Beaumontův příliš smířlivý konec mi ale není blízký, dovedu si představit Serlingovu překvapivou a zajisté depresivní pointu, která by mě potěšila mnohem více. ()

He's Alive (1963) (S04E04)

Mistrovsky zrežírované, asi dlouho nevytěsním záběr na Hoppera, za nímž je obří plakát Hitlera a kamera pomaluju zoomuje, až se z Hitlera vyklube Hopper. Skvostně zahrané, tolik hněvu, tolik zbabělosti a tolik sebestřednosti v jedněch očích umí mít jen málokdo, Hopper se tímto v mých očích z velmi dobrého herce posunul do herecké extratřídy. Že byl Serling génius, vím již od prvních pár epizod Zóny, které jsem viděla. Tohle je dokonalé filozofické dílo a skvělá studie způsobu uchopení moci. Závěr je nebývale optimistický, happyendy nemám příliš ráda, ale zde ho kvituju s povděkem. ()

Miniature (1963) (S04E08)

Milá romantická povídka s výborně hrajícím Bobem Duvallem trpí nemocí politiků, čili schopností říci málo na velkém prostoru. ()

Nightmare at 20,000 Feet (1963) (S05E03)

Takové Donnerovské, scénář přitažený za paruku natolik, že to spíše působí jako další díl komedie o Supermanovi. Jediný rozdíl je v tom, že tady ten létající pán má na sobě kožich, takže nevypadá jako transvestita Superman. ()

A Kind of a Stopwatch (1963) (S05E04)

Další variace na téma muž a čas, opět sadistická pointa, jen tento pán si svůj osud mnohem více zasloužil. ()

Living Doll (1963) (S05E06)

Nikdy jsem neměla ráda panenky. Teď už vím, proč. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)