The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (95)

Elegy (1960) (S01E20)

Zatiaľ asi najmenej uchopiteľná epizóda zo Zóny súmraku. Ale prečo by táto zóna, čiže zóna predstavivosti, mala byť uchopiteľná, že. Partia kozmonautov pristane miliardu kilometrov od Zeme na neznámej planéte , alebo asteoride a nachádza tu zaujímavé úkazy, spájajúce ju s históriou Zeme. Možno sú v minulosti, možno sú mŕtvi, možno sú na mieste, kde inak plynie čas alebo je to možno ešte o niečo zložitejšie. ()

Mirror Image (1960) (S01E21)

Veľmi tajomne pôsobiaca a zasadením komorná epizóda nám predstavuje ženu, čakajúcu na autobus čakárni, kde sa jej začnú diať nepochopiteľné veci. Vo veci môže byť časová slučka, prelínanie dvoch realít, posmrtný život alebo skrátka iba paranoja. Nikto jej víziám samozrejme neverí, až... tvorcovia opäť nechávajú vec viac-menej otvorenú našej fantázii, veď sme predsa v The Ttwilight Zone, na území predstavivosti. ()

The Monsters Are Due on Maple Street (1960) (S01E22)

Na ľuďoch je vzácne, že nikdy nesklamú. Nad ulicou sa preženie niečo ako meteor a nastane výpadok prúdu. Malý chlapec o tom niečo čítal v komiksoch a podľa nich mimozemšťania pred inváziou vyslali na Zem jednu rodinu, aby pripravila pôdu pre útok...ale ktorá rodina to tak môže byť? Davová psychóza nenechá na seba dlho čakať... Do poslednej chvíle sa núkajú viaceré možné konce, čo je na tomto seriáli skutočne unikátne a mne ten môj predpoklad, v čom je pes zakopaný, nevyšiel. ()

A World of Difference (1960) (S01E23)

Niečo podobné sme tu už mali, ale osobne považujem tento diel o hercovi, nespokojnom so svojim životom a prepadajúcim ilúzii o realite svojej seriálovej postavy, za ešte vydarenejší, než variáciu na Sunset Boulevard zo začiatku série. Chlapík to nemá ľahké, musí platiť alimenty a scenár mu ponúka harmonické manželstvo... V druhom pláne môžeme považovať tento diel za satiru na nekonečné seriály, z ktorých hercom musí nutne strašiť vo veži po tých nekonečných rokoch na pľaci. ()

Long Live Walter Jameson (1960) (S01E24)

Kto videl kultovku Man from Earth, bude hneď doma. Jej zdroj inšpirácie je ale myslím aj na ploche necelej polhodinky údernejší aj filozofickejší. Pričom vôbec netušíme, kam bude príbeh smerovať a ako skončí. Áno, všetky končia v zóne súmraku, len tam je nesmierne veľa odtieňov. Niektoré vysnené veci sa javia ako dar z nebies, ale v konečnom dôsledku môžu byť prekliatím. ()

People Are Alike All Over (1960) (S01E25)

Dvojica kozmonautov sa vydáva na prvú misiu na Mars. Našťastie sú ale všade bytosti/ľudia rovnakí, takže sa nemusia báť, ak budú potrebovať pomoc v núdzi. Ale našťastie sú ľudia všade rovnakí, či bohužiaľ? Epizóda samozrejme smeruje k očakávateľnejšiemu, cynickejšiemu záveru. Ten je veľmi vtipne, ale aj mrazivo vymyslený. Len škoda, že sa tu stále rieši Mars, koncom 50. rokov sa už všetci odklonili od teórie života na červenej planéte, pričom stačilo dej zasadiť niekde neznámo kam do vesmíru, preto tentokrát nie za plný počet. ()

Execution (1960) (S01E26)

Spravodlivosť si cestu vždy nájde. Minimálne teda v The Twilight Zone, v realite to už bohužiaľ tak idylické nie je. Len tie cestičky sú v skutku veľmi nevyspytateľné. Opäž až do posledných chvíľ netušíme, ktorá poriadne bije. Zločinec z 19. storočia sa dostáva strojom času o 80 rokov do budúcnosti a nestíha sa diviť. To sa nestíhajú ani jeho popravcovia v minulosti a ani vedec v súčasnosti. ()

The Big Tall Wish (1960) (S01E27)

Boxer v rokoch sa chce predviesť pred svojim malým synom a vyhrať zápas, ale tesne pred nastúpením do ringu si nešťastne spôsobí úraz. Lenže možno existuje niečo ako zázraky spôsobené vôľou mysle. Zatiaľ asi po stránke mysteriózna najslabšia časť prvej série, každopádne solídne funguje vzťah otca a syna. Príliš sentimentu ale Twilight zone nesedí. ()

A Nice Place to Visit (1960) (S01E28)

Posmrtný život sa stal obľúbenou témou tvorcov a vôbec sa niet čomu čudovať, presne totiž zodpovedá názvu celej show. Zlodejíček, gambler a sukničkár umiera po spackanej lúpeži a ocitá sa niekde, kde si bude môcť žiť bez akýchkoľvek obmedzení do konca vekov. No netešte sa potom na smrť. Veci sa samozrejme ale začnú po čase ukazovať v trochu inom svetle a cynický záver so smiechom bieleho mužíčka sa mi hlavou preháňa už pár hodín. ()

Nightmare as a Child (1960) (S01E29)

Asi najviac hitchcockovsky poňatá epizóda prvej sezóny, pretože sa venuje hlbokému podvedomiu a spomienkam na potlačenú minulosť. Vyústenie už dych nevyrazí, ale výkon oboch herečiek a aj na prvý pohľad sympatického pána motivujú komorný charakter poviedky, kde sme len v jednej miestnosti a na jednom schodisku. No a teraz už detské riekanky spievané malými dievčatkami nikdy nebudú znieť tak nevinne. ()

A Stop at Willoughby (1960) (S01E30)

Výnimočne nadčasová epizóda. Chlapík v stredných rokoch nie je spokojný so svojim nalinkovaným životom s krásnou, ale ambicióznou a chladnou manželkou a otravným šéfom v nejakej poisťovni či asi niekde na Wall Street či kde. Cestou vlakom do práce sa mu začne opakovať stále ten istý sen o záhadnom mestečku Willoughby. Nabrať odvahu tam vystúpiť ale zaberie nejaký čas. Tvorcovia prichádzajú opäť s prekvapivým záverom, pričom by vlastne stačilo ponechať všetko iba na sile vôle aj aj tak by išlo o výbornú epizódu. Takto ale postúpili čo sa týka kvality ešte o stupienok vyššie. ()

The Chaser (1960) (S01E31)

Jedna z tých až príliš predvídateľných epizód. Našťastie sa ale podaril záver, ako sme si zvykli, tak riadne cynický. Chlapík sa nám zaľúbil, jeho objekt lásky však nie. Riešenie prináša záhadný knihovník s elixírom lásky. Čiže je od začiatku jasné, kam sa bude dej uberať. Čoho je veľa, toho je príliš a to sa týka samozrejme aj lásky. ()

A Passage for Trumpet (1960) (S01E32)

Jeden z dvanástich rozhnevaných mužov, Jack Klugman, hrá trumpetistu, ktorému to fúka len pod vplyvom alkoholu a v živote sa zatiaľ, nedobrovoľne, obišiel aj bez ženy. To ho ale raz zrazilo na ulici auto a nadprirodzená skúsenosť mu navždy zmení život. Scenárom síce skôr priemerná epizóda, ale vzhľadom na Klugmanov výkon a na fakt, že udalosti môžeme interpretovať dvoma spôsobmi, nakoniec zanechá vo vás pozitívny dojem. ()

Mr. Bevis (1960) (S01E33)

Ja by som tú úvahu o tom, že ide o kritiku úspechu v kapitalizme spojenú so stratou individuality vôbec nebral ako nadinterpretáciu, pretože The Twilight Zone sa už viackrát ukázal ešte duchaplnejší, než sa zdá na prvý, tiež duchaplný, pohľad. Mr. Bevis nie je zrovna typom osobnosti, s ktorým by som sa rád stretával, to už radšej s tým novým, ale asi aj ten by mi začal rýchlo liezť na nervy. Inak dotýkame sa tu aj ďalším tematických sci-fi okruhov ako paralelné vesmíry či opakujúci sa deň. Kde inde po prvýkrát, keď nie v The Twilight Zone, že. ()

The After Hours (1960) (S01E34)

Mladá slečna si zájde na nákup do obchodného domu. Na tajomnom deviatom poschodí si kúpi šperk, ale musí ho reklamovať. Na reklamáciách jej však prezradia, že deviate poschodie v baráku nie je... Jedna z najtajomnejších a najhororovejších epizód prvej série, kedy do poslednej chvíle netušíte spoločne s hlavnou postavou, ktorá bije. Prekvapivá pointa opäť obsahuje v sebe niečo cynického, ale snaží sa povedať aj niečo obecnejšieho o spoločnosti. ()

The Mighty Casey (1960) (S01E35)

Najvtipnejšia epizóda prvej sezóny. A je skvelé, ako dobre vedľa seba fungujú maximálne vážne brané depresívne historky s tými vtipnejšími. Nájdeme tu zopár veľmi vtipných momentov a skvelú pointu. Najvtipnejšie bola pre mňa rozmluva o tom, či bude bassebalová asociácia brať robota za človeka, ak bude mať srdce. Neviem, či si Serling robil naschvál takú srandu práve z tohto športu, alebo ho možno má tak rád, že si z neho aj rád robí takú cynickú srandu. ()

A World of His Own (1960) (S01E36)

Spisovateľ po zázname na magnetofón zisťuje, že ním vytvorená postava ožíva a vstupuje k nemu do bytu. Čo ale, ak vás s krásnou čerstvou tridsiatničkou uvidí cez okno vaša žena? Epizóda opäť pripraví divákovi nejedno prekvapenie, pričom záver snáď ani nemohol Sterling vtipnejšie a originálnejšie vymyslieť. Uzatvára totiž nielen túto časť, ale "logickým" spôsobom aj celú sériu. ()

Season 2 (1960) (S02)

Je obdivuhodné, že po niekoľkých desiatkách epizód prvej série seriál dokázal aj na druhýkrát neustále prekvapovať stále niečím novým, neošúchaným. A ak aj priniesol už niečo raz použité, tak to dokázal predať v originálne podanej zápletke. Nižšie hodnotenia si zaslúži skutočne iba zopár častí, tých maximálnych o niečo viac, ale vďaka vysokému štandartu a kvalitatívnej vyrovnanosti je konečný dojem nakoniec "maximálny". Humorne ladené epizódy streidajú tie napínavé až hororové, čistokrvné sci-fi zase fantasy a nadprirodzené zápletky. Vždy tu ale ide v prvom rade o bežného človeka, ktorý sa ocitol v nezvyčajnej situácii a aj v tom tkvie sila celého seriálu. ()

The Man in the Bottle (1960) (S02E02)

Postarší muž a majiteľ krachujúcho krámku kúpi od susedy za dolár flašu. Netuší však, že je v nej ukrytý legendárny džin vo fľaši. No a ten mu povie, že mu splní štyri želania. Problém je v tom, že dôsledky svojich želaní nie sú súčasťou reklamácie. Známa historka dostala nový šat, pointa však zostáva rovnaká. Každé želanie sa stane prekliatím a to jediné šťastie je iba to, ktoré si vytvoríme v živote sami. To si potom rozmyslíte v krajine s vysokými daňami, či chcete milión dolárov alebo či chcete byť neodvolateľným vodcom dočasnej zahraničnej krajiny. ()

The Howling Man (1960) (S02E05)

Atmosférou jeden z najsilnejších dielov Zóny súmraku. A tiež aj jeden z najmetaforickejších a tým pádom aj so skutočne hlbokou myšlienkou a to i napriek tomu, že opäť ide "iba" o jednoduchý príbeh jedného muža, ktorý sa stratil niekde v Európe v daždi. Aj tá lokalita bude mať nakoniec svoj význam. "Boží" sivý bradatý starček v bielom (šedom) s palicou pripomína Gandlalfa a to aj svojimi výrokmi, nečudoval by som sa, ak sa tu tak trochu inšpiroval Jackson. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)