Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele d-fens k tomuto seriálu (37)

Spiklenci (1978) (S07E05)

ok, ok... je to slabší diel (najmä stopáž je zbytočne premrštená, aj niektoré "detaily", ktoré poručíka majú akože viesť k vrahovi sú dosť trapné - napríklad ako sa tá flaša whiskey len mohla dostať o dva metre ďalej :) - to by snáď došlo aj dieťaťu, že ju tam proste vrah najskôr nejak prikopol alebo inak premiestnil. Tak isto šaškovanie s prehladávaním lode - je predsa jasné, že ak sa niekam nahrnie kopec policajtov, nič ilegálne tam nenájdu - vlečný čln ako vhodné miesto na prekládku by napadlo tiež asi mnohým), ale mne sa tá atmosféra proste páčila. Ten užvanený Ír mi aj liezol na nervy, no chvíľami bol vlastne aj pre Colomba príjemný spoločník. Tak isto doba vzniku filmu je aspoň trochu dôležitá - dnes sa nám to už zdá ako taký úplne marginálny konflikt, ale vtedy sa tam (S.Írsko) vraždili ľudia za bieleho dňa. takže trošku historickej empatie je na mieste. A tým, že každý diamant má nejaký špecifický, nezameniteľný vrip som si teda vôbec neni istý, ale ak je to tak (?), potom to záverečné usvedčenie bolo vlastne veľmi brilantné.... ()

Columbo jde pod gilotinu (1989) (S08E01)

Columbov vztýčený prostredník voči všetkým telepatom a ľuďom so "šiestym zmyslom" :) ()

Vražda, kouř a stíny (1989) (S08E02)

Záporák z tohto dielu je pre mňa jeden z najslizkejších z celej série. Polemika o realite a fikcii - ilúzii bola v istých momentoch zaujímavá (najmä záver filmu), no väčšinou nahlúplo užvanená a teatrálna (v podaní zápornej postavy). Pomerne slabá však bola samotná detektívna zápletka a postup vyšetrovania, ktoré ma ani napriek zaujímavému prostrediu hollywoodskych štúdií nedokázali naplno strhnúť a zaujať. Douglas by možno povedal, že režisér vytvoril tak dokonalý fikčný svet zápornej postavy, ktorý zmiatol aj mnohých divákov, ktorí hodnotia túto epizódu slabšie. Proste film v nás vzbudil taký odpor k postave vraha, že podvedome si túto averziu ventilujeme nízkym hodnotením :) K tomu však treba dodať, že režisér poskytuje divákovi aj určité zadosťučinenie vo vzťahu k negatívnej postave, keď postupnou gradáciou sa slučka okolo vraha zviera stále viac a viac až do teatrálneho finále. Človek ktorý príliš sebavedome narábal s ilúziou sa na nej nakoniec sám popálil... napriek všetkému ale vydarený 4* diel s čerešničkou na torte, Columbom ako cirkusovým principálom :) ()

Sex a ženatý detektiv (1989) (S08E03)

humorná stránka v tejto časti prevažuje nad detektívnou... Columbo a tuba idú k sebe perfektne, a policajt rozdávajúci životné rady sexuológom je vtipný sarkazmus. A opäť jedna zo záporných postáv, ku ktorej človek musí cítiť sympatie (tak ako aj Columbo)... + pre mňa to nieslo aj určité posolstvo, alebo skôr konfrontáciu, medzi síce nekonvenčným, ale predsa len tradicionalizmom Columba a modernosťou "sexuálnej revolúcie", kde za kratší koniec ťahá nakoniec ten modernizmus. Columbo aj napriek starosvetskej ostýchavosti a konzervativizmu dokáže žiť (zdá sa) v spokojnom manželstve, a pokroková odborníčka na slovo vzatá sa v podstate spáli na vlastnej hlásanej ideológii odtabuizovanej sexuality, promiskuity a egocentrických, citovo vyprázdnených vzťahov ()

Velké podvody (1989) (S08E04)

Síce dávam nižšie hodnotenie, ale z toho, že Columbo dostal (síce dosť čudnými argumentami ako lístie za golierom, druhy blata, primalá krabica a pod.) aj tohto odporného, nechutného, namysleného hajzla som mal veľmi príjemný pocit. Bodaj by sa takéto veci diali aj v reálnom živote, a to čo najčastejšie ;) ()

Vražda jako autoportrét (1989) (S09E01)

Psychoanalytický Columbo:) Scenár a pointa sú slabšie, ale páčilo sa mi, ako to bolo natočené. Zobrazenie snov zavraždenej síce nijak unikátne, ale zakomponovanie poručíka ako zadumaného sediaceho modela maliarovi-vrahovi do nich sa mi páčilo. Ten maliar inak dosť prehrával, až príliš sa snažil zdôrazňovať "voľnosť-nespútanosť umeleckého ducha", bohémstvo, proste mi liezol na nervy. Ale ja mám rád všetky scény, kde je Columbo so svojim psom, a v tomto diely ich je asi najviac (veď aj samotný diel začína na výstave basetov), spolu s mojou najobľúbenejšou, kedy Columbo pomáha Psovi, aby sa mohol pozrieť na oceán, pretože "miluje oceán." :) A aj keď to je z mojej strany samozrejme veľmi prostoduché (simplexné:), za túto scénu dávam hviezdičku navyše ()

Planý poplach (1990) (S09E02)

na vybavenie si tohto dielu mi stačí vždy jediné slovko: "Gotcha" :) ... aj poručík je iba omylný človek, aj jeho sa dá pekne nachytať. Ale vodiť ho za nos dva-krát po sebe, tak to už sa rozhodne nevypláca ()

Smrtící korunka (1990) (S09E05)

v tomto diely nám môže dabing riadne zamotať hlavy, pretože Columba dabuje Petr Haničinec a jedného z najhlavnejších postáv Dalimil Klapka, ktorý daboval Columba vo väčšine dielov seriálu :) ()

Žonglér - Vražda v Malibu (1990) (S09E06)

aj na mňa príliš zamotané :) ... Columbo vybočuje zo svojho stereotypu a od začiatku tápe, čiže "nelepí" sa hneď na vraha. Samotná pointa je zaujímavá, ale aj tak by som tento diel zaradil k tým menej interesantným... ale pozrieť sa určite oplatí ()

Vražda škodí zdraví (1991) (S10E02)

Nie slabý diel, George Hamilton je veľmi charizmatický herec (nedokážem pochopiť, že má na konte tak málo významných filmov) a Columbov "protihráč" (spolu vystupovali aj v časti "Vrah zavolá v deset"), ale záverečný "korunný" dôkaz so škrabancami bol predsa len tak trochu pritiahnutý za vlasy... myslím že scenárista mohol trošku viac popremýšlať :-/ tak isto k samotnému motívu vraždy (kazete) sa poručík dostane až pozoruhodne ľahko.... raritkou je decentne vyštafírovaný Columbo na plese a takmer uvidíme konečne aj jeho manželku :) ()

Není čas na umírání (1992) (S10E05)

Má to tu síce nižšie hodnotenie, ale myslím že každému sa ten "biely svadobný maniak" vryl navždy do pamäti. Je pravda, že autori tentokrát Columba riadne pozmenili, v podstate tu akosi "splýval s davom", neriešil vraždu ale únos - ale veľmi zapamätateľný diel. Maniak (mimochodom, v 2007 umrel jeho herec, Daniel McDonald, iba ako 46 ročný na rakovinu mozgu), preškrtávanie svadobných hostí na fotografiách, a na chvíľu dokonca pocit, že konečne vidíme Columbovu ženu :) A potešila ma aj vedľajšia úloha ufrflaného jediného svedka (menej známy herec David Byrd, ale zahral to skvele + fajn dabing) .... neortodoxný Columbo so zapamätateľným maniakom a columbovou pištolou :) ()

Vrabec v hrsti (1992) (S10E06)

lepšie zahranú alkoholičku ťažko nájdete... dôkaz s klobúkom bol síce slabší, ale "lepší vrabec v hrsti..." :) ()

Ve hře je všechno (1993) (S10E07)

Diel, kde bolo poručíkovi asi najviac ľúto, že prípad dotiahol až do konca.... ale potom tie emócie v záverečnom zábere zaklincoval s tými kuželkami :D ()

Columbo v přestrojení (1994) (S10E09)

samozrejme, netradičný Columbo, pretože namiesto pátrania po vrahovi pátra po stratených miliónoch z dávneho bankového prepadnutia .... námet je od Eda McBaina, a myslím že je to výborný diel, ktorý rozladí snáď iba tých fanúšikov, pre ktorých je Columbo bez baloňáku proste rúhanie proti základným postulátom celého seriálu :) osobne tie "netypické epizódy" tiež nijak zvlášť nevyhľadávam (nezbožňujem), ale pri tomto som sa naozaj bavil, pretože je to podané aj ako detektívka, a aj ako veselohra, kde sú karikované rôzne pózy, kde Peter Falk dostáva príležitosť ukázať, že dokáže zahrať aj niečo iné, ako ponúka pomerne úzky diapazón columbovských gest, póz a "průpovídek" (napr. Columbo ako kmotor talianskej mafie alebo malý provinčný zlodejíček s klobúčikom:). A scéna s Tyne Daly (v tomto diely hrala tú obstarožnú bordeldámu, ale predstavila sa aj v časti "Vrabec v hrsti", kde si zahrala priamo Columbovho protivníka) je pre mňa proste skvelá. Tá dáma sa snáď naozaj narodila s pohárikom v ruke, alebo aspoň s jedným promile v krvi :) Pre mňa zatiaľ najlepšia "alkoholička" strieborného plátna :D ()

Podivní spojenci (1995) (S10E10)

jeden zo slabších dielov... R.Steiger ako godfather je slabý, a spolupráca s mafiou pri usvedčení vraha je pod poručíkovu úroveň. Nehovorím, že aj mafia môže mať svoj zmysel pre spravodlivosť, ale to by nemalo byť pre policajta ako "barlička" pri nedostatku dôkazov ... niečo podobné sme už videli v časti "Případ diplomatické imunity" ()

Columbo má rád noční život (2003) (S10E14)

pomerne nedôstojné zakončenie celej série - formálne dosť odklonené od toho, čo si človek predstaví pod pojmom "Columbo" (iné titulky, iná kamera, iná hudba, iná výprava, iné herectvo...). Peter Falk už svoju postavu "rutinne fláka" - časy, keď Columbo bol rafinovaný tichošlápek sú dávno preč, tu už hrá velkého profíka s pomerne prihlúplymi kvázichytrými poznámkami (týmto neduhom trpia ale už viaceré z posledných častí columbovskej série).... Pri sledovaní ma napadol titul filmu Coenovcov "No Country for Old Man" - nové (posraté) storočie už postavám ako Columbo proste nesvedčí (chvalabohu). Pre mňa "posledný Columbo" ostane časť "Popel popelu" z roku 2000. ...... a iba postreh: dom, v ktorom sa stala táto vražda (nehoda) sa vcelku podobá na dom, kde bola usvedčená vôbec prvá "obeť" Columba v časti "Vražda na předpis" (presklený, L-kový pôdorys, v strede bazén, podobná chodba popri presklenej stene... chvíľu som uvažoval, či to nie je tá istá vila:) ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young