The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele mm13 k tomuto seriálu (56)

Mirror Image (1960) (S01E21)

Určite jedna z najdesivejších epizód celej série (najdesivejšia z tých, ktoré som doteraz videl)... žiaľ bez pointy, ktorá by tomu dala zmysel. ()

The Monsters Are Due on Maple Street (1960) (S01E22)

...and the pity of it is that these things cannot be confined to the Twilight Zone. TOP epizóda, ktorá sa (opäť raz) mohla skončiť 2-3 scény skôr a bola by to stále sila! Lenže nie, táto výpoveď musela byť dokončená. Či už sa nám to páči alebo nie... či vlastne práve preto, že sa nám to páčiť nikdy nebude. ()

A World of Difference (1960) (S01E23)

Ďalšia z poviedok, ktorá vo mne iba prehĺbila averziu voči Amerike tých rokov. Nechcel by som v nej žiť. Nie ako ženatý príslušník hoci vyššej strednej vrstvy. Naškrobené, konzervatívne, neosobné. Bŕŕŕŕŕ... tu fakt mohla pomôcť len "Twilight Zone", vôbec sa hrdinom takto zameraných poviedok tejto série nečudujem, ani na nich nehľadím zhora. ()

Long Live Walter Jameson (1960) (S01E24)

Nesmrteľnosť je príliš veľká téma na to, ako tu s ňou naložili. Chcelo to (minimálne) tragickejšie vyvrcholenie, aby to malo (ako-tak) zodpovedajúcu váhu. ()

People Are Alike All Over (1960) (S01E25)

Pointa pekná, ale všetko okolo nenašlo tie správne skratky až tak veľmi, že to celkovo pôsobí skoro ako omyl. ()

Execution (1960) (S01E26)

Nakoniec všetko dopadlo ako malo. Akurát chudák vedec... ale on vlastne nemal šancu za žiadnych okolností, on to mal zjavne vo hviezdach a musel dopadnúť, ako dopadol. Takže fakt všetko dopadlo ako malo. Pri spätnom pohľade nečakane hravá poviedka. ()

The Big Tall Wish (1960) (S01E27)

Slabučké, scenár nenašiel v réžii adekvátneho partnera. Ale stále je to Twilight Zone. Neviem, čo by museli natočiť, aby som šiel pod tri*. Snáď sa toho nedožijem... ups!... nedočkám... predsa len, Twilight Zone... mal by som uvážlivejšie voliť slová! (...že nepíšem o The Big Tall Wish? To lebo dokopy niet o čom.) ()

A Nice Place to Visit (1960) (S01E28)

Každému jeho peklo! Hravé, pritom vo svojom zámere dôsledné... a teda rovnako pôsobivé, či už pointu tušíte alebo nie. ()

Nightmare as a Child (1960) (S01E29)

Funkčné skĺbenie mrazivo mysterióznej roviny s krimi-thrillerom a drámou, ktorá sa v psychologickej rovine vkusne pohráva s otáznikmi nad silou ľudského podvedomia. Presvedčivé aj na minimálnom priestore (alebo práve vďaka tomu?). ()

A Stop at Willoughby (1960) (S01E30)

Jeden aby bol vďačný, že The Twilight Zone sleduje dnes a nie pred vyše polstoročím. Pointa tohto príbehu musela vtedy so svojimi divákmi nepekne zamávať... Iné to bolo, výborné to bolo a najsilnejší moment tu pre mňa predstavuje fakt, že tak, ako som tušil, čo sa tomu nešťastníkovi stane, tak som mu to zo srdca prial. A to napriek tomu, že to nebol ten typ charakteru, s ktorým by som sa stotožňoval. Lenže tá bezvýchodiskovosť jeho situácie bola podaná tak sugestívne, že sa skrátka inak nedalo. ()

The Chaser (1960) (S01E31)

Hlavne ma pobavilo, aké je to celé, napriek škrobenosti, aká sa dnes už nenosí, stále aktuálne - ako v rovine varovania "opatrne s tým, po čom túžiš, môže sa ti to vyplniť", tak aj v ponímaní lásky u tej "silnejšej" časti populácie. Nič sme sa odvtedy nenaučili... Inak neškodná, milá a úsmevná epizóda bez prekvapení. ()

A Passage for Trumpet (1960) (S01E32)

Skoro za dve* (tak veľmi som sa k podpriemernému hodnoteniu zatiaľ pri žiadnej epizóde nepriblížil), ale nakoniec som ochotný túto poviedku chápať ako "vydrž, nikdy nevieš, kedy sa na teba šťastie usmeje" ...a na tom predsa nie je nič zlé, či nebodaj škodlivé. Plus začínam registrovať, že tie najviac zhovievavé, najľudomilnejšie epizódy sú z pera samotného Serlinga. Asi to bol veľmi dobrý človek, jeho scenáre vnášajú do celého seriálu najviac svetla a pochopenia pre naše nedostatky. A ja sa s tým prieť nemienim, nech mi to príde chvíľami akokoľvek naivné... (pretože je to v tom jeho prípade rovnako tak úprimné). ()

Mr. Bevis (1960) (S01E33)

No, a len čo som si všimol, aký je pán tvorca celého The Twilight Zone fenoménu ľudomil, vytasil sa na mňa z pozície scenáristu pánom Bevisom - pábitelom kalibru, že Hrabalove figúrky blednú závisťou. :) ()

The After Hours (1960) (S01E34)

To nevymyslíš, to sa ti musí prisniť. Geniálna vec. ()

The Mighty Casey (1960) (S01E35)

A je to tu. Historicky prvé 2* hodnotenie pre epizódu Twilight Zone. Prúser bez hlavy a päty. Jedno z hlavných Serlingových odporúčaní pri písaní scenárov bolo - vedieť vyhodiť tie zlé. Tento mu asi chybne zatriedila sekretárka a potom už bolo pozde... rýchlo zabudnúť! :) ()

A World of His Own (1960) (S01E36)

Jedinečná, humorne ladená a doteraz asi najviac "feel good" epizóda, s vynikajúcim textom v dialógoch aj v sprievodnom komentári (...And the final ingredient: Mrs. Gregory West.). S cameom Roda Serlinga je to ku všetkému asi to najviac super štýlové ukončenie prvej série, aké sa dalo vymyslieť! ()

King Nine Will Not Return (1960) (S02E01)

Pôsobí to, ako by to bol prvý diel prvej série... ktorý veľa pozitívneho naznačil, ale ešte nevedeli, ako s tým presne naložiť. (Alebo inými slovami - ako posledné demo, pred regulárnym debutom.) ()

The Man in the Bottle (1960) (S02E02)

Dalo sa to rovnako dobre na tisíc spôsobov... ale určite nie lepšie. A nech je tých správnych spôsobov skutočne aj tisíc, nie je zas až také ľahké nájsť do toho svojho príbehu hoci len tri z nich. Serling to ale v jednom zo svojich najlepších scenárov dal bez najmenšieho zaváhania tak, že po druhej projekcii (a možno aj skôr) asi pôjdem na plných 5*. ()

Nervous Man in a Four Dollar Room (1960) (S02E03)

Jedna z tých naivnejších (menej presvedčivých) poviedok, bez povestného espritu v detaile. Až mám chuť vám tu porozprávať, čo sa tu dokopy nestane... pokojne aj iba jednou holou vetou. Našťastie sa môžeme nadchýnať výkonom predstaviteľa v hlavnej (vlastne takmer jedinej) úlohe, ktorý to namiešal neodolateľne. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)