The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele honajz2 k tomuto seriálu (77)

Elegy (1960) (S01E20)

Tady snad nemám co vytýkat. Podmanivá atmosféra, hodně originální zápletka, kterou jsem snad ještě nikdy nikde neviděl (a to mám za sebou už dost sci-fi) a přesah, který je zajímavější, chytřejší a hlubší, než poselství kdejakého současného dvou a vícehodinového artového filmu... Naprostá spokojenost za mě, navíc z Twilight Zone je to možná zatím ta nejlepší epizoda. 5* ()

Mirror Image (1960) (S01E21)

Tak skvělou atmosféru to po celou dobu mělo, tak mysteriózní to bylo a ve finále to celé vyšumí do ztracena. A aby toho nebylo málo, dost to kazí poslední půl minuta, která nejen že je úplně zbytečná, ale spíš směšná než cokoli jiného... Ale jinak se mi to líbilo hodně po všech stránkách, jen ten hodně slabý závěr mě prostě dokázal dost naštvat, no... Ale na čtyři hvězdy to je určitě. 4* ()

The Monsters Are Due on Maple Street (1960) (S01E22)

Jako na 23 minut to vystačí, ale plný počet dát prostě nemůžu (i přes tu dost silnou atmosféru a konec), když je to další epizoda, jejíž námět by bohatě vystačil na celovečerák a který by si zasloužil (a je to na něm i znát) mnohem víc rozpracovat. Ale v rámci těchto epizod byla tahle zatím nejlepší. Silné 4* ()

A World of Difference (1960) (S01E23)

Jako je to dobré, chápu co to chce říct, ale zas tak moc mě to nevzalo a navíc jsem čekal, že ten námět bude propracovanější. Tady to vlastně jen bylo čekání na to, co jsem tak nějak očekával... Slabé 4* ()

Long Live Walter Jameson (1960) (S01E24)

Tak nějak jsem čekal, že se z toho ne tak rozvinutého Pozemšťana před Pozemšťanem vyvine víc. Sice půlka epizody jen napíná, jak to vlastně s tím chlapem je a daří se jí to dobře, ale pak začne vysvětlovat, dojde k fajn myšlence o prokletí nesmrtelnosti (která se dá ale najít i třeba v Drákulovi apod.) a skončí tak jak se dá čekat, i když za pomoci jednoho wtf zvratu, který tu v závěru celé shodil někam do frašky. Ušlo to, ale ta nekonzistentnost to sráží dost dolů. 3* ()

People Are Alike All Over (1960) (S01E25)

Strašně zkratkovitě a nepromyšlené cosi. Sice v první polovině s nějakou atmosférou, ale celkově to fakt moc nefunguje, včetně té pointy. Lepší 2* ()

The Big Tall Wish (1960) (S01E27)

Šmarja, to bylo hodně prvoplánové a ještě blběji řečené a vedené. Až se tomu divím, že se tu nějaká taková mizérie objevila, protože tohle se fakt dost nepovedlo. I když to ze začátku nevypadá zrovna špatně, ale ta pointa to celé zabije. Slabé 2* ()

A Nice Place to Visit (1960) (S01E28)

Určitě to má zajímavý nápad, ale takový nepromyšlený, nedotažený a příliš jednoduchý i na 26 minut. V tomhle tvaru by to fungovalo jedině, kdyby to bylo minimálně o polovinu kratší - a to je poprvé, co to u Twilight Zone říkám. Slabé 3* ()

Nightmare as a Child (1960) (S01E29)

Je to moc málo, těch 26 minut. Ten námět je skvělý, ale jelikož to chce ve finále dojít k nějakému velkému posunu v psychice hlavní hrdinky, působí to celé hrozně urychleně a přesto ve finále až otravně doslovně. A je to škoda, protože ten námět skutečně má na hodně. Přitom by jen bohatě stačilo ukončit to odhalením okolo toho, co vše znamená... Silné 3* ()

A Stop at Willoughby (1960) (S01E30)

Tohle má hodně co do sebe. Zároveň příjemné, ale zároveň se to dá chápat i nihilisticky. Tak jako tak je to ale dostatečně hutné po celý čas, své téma to vyjadřuje naprosto dokonale a zároveň dostatečně napínavě. Konec se dal odhadnout, ale to je snad jediná výtka kterou mám, protože jinak to celé šlapalo skvěle a bez chyb. Určitě jedna z nejlepších epizod, aspoň zatím. 5* ()

The Chaser (1960) (S01E31)

Taková anekdota, jejíž pointa mi byla jasná celkem rychle a tak moje počáteční spokojenost postupně čím dál tím víc upadala v nudné čekání na to, jestli to tak fakt skončí. A skutečně to tak skončilo. Špatné to ale nebylo ani tak, jen je to prostě průměr po všech stránkách - jen ta atmosféra zpočátku fungovala nadprůměrně. Silné 3* ()

A Passage for Trumpet (1960) (S01E32)

Hele, a proč ne? Epizody Twilight Zone většinou pro hlavní hrdiny skončí docela špatně a tady je tomu úplně jinak. Jenže to podle mě celé dost dobře fungovalo, mělo to atmosféru, určité napětí taky, dobrá myšlenka v tom taky je (sice nikterak originální, ale čert to vem) a celkově to ve mě zanechalo příjemné dojmy. Už jenom tím se to dost liší od těch vyloženě průměrných epizod, kterých ke konci první série je bohužel víc než dost (čest 30 epizodě, jediné další výjimce)... Slabých 5* ()

Mr. Bevis (1960) (S01E33)

Jsem z té epizody poměrně zmatený, co se mých dojmů týče. Na jednu stranu to nějaké poselství má a vůbec není špatné, ale ten záměrně přehnaně naivní závěr mi v tom moc neseděl. Za celou epizodu jsem se ani nedokázal moc smířit s tím, že je to celé laděné jako groteska a že hlavní hrdina jako by byl předzvěstí Pee-Weeho. Vůbec mi to celé do Twilight Zone jaksi nesedělo a ačkoli chápu jak to mám brát, budu si to muset někdy pro ucelení dojmů pustit znova. Zatím s hodnocením zůstanu někde v lepším průměru. Silné 3* ()

The After Hours (1960) (S01E34)

Když pominu Serlingův závěrečný komentář, který je dost mimo s tím příběhem a to, že jsem tu pointu cca od půlky odhadnul, tak se mi to líbilo skutečně hodně. Dost napínavé, atmosférické, se solidně gradujícím dějem a originální zápletkou jak jejím průběhem, tak její pointou. Vůbec je zajímavé, jak to vše divné nakonec celkem chytře propojí dohromady. Nejvíc mě na tom stejně zaujal ten nápad s výtahem, který jezdí do patra v našem světě neexistujícím, něco takového jsem chtěl vidět už hodně dlouho. Je to prostě dost zajímavé svým příběhem a o ten tu podle mě šlo především, nějaké hlubší přesahy bych v tom nehledal. Slabých 5* ()

The Mighty Casey (1960) (S01E35)

Je to asi tak zábavné a zajímavé, jako samotný baseball. A mě baseball nikdy nesedl. Na rozdíl od něj ale aspoň chápu o co tady jde a má to v sobě ten sci-fi prvek, když už nic jiného. Jinak nuda, s příliš naivní pointou. 2* ()

A World of His Own (1960) (S01E36)

Jako jo, popravdě to bylo celkem fajn, jen mi nejde do hlavy, SPOILER proč si ten chlap stvořil přesně takovou ženu a vydržel s ní dva roky, když mu očividně vůbec nevyhovovala... Nechápal jsem tu chemii mezi nimi, nerozuměl jsem tomu, proč si Mary nevytvořil dřív a tamté se nezbavil. Stejně tak mi přišlo dost divné, že mu ta jeho žena nevěřila, že má takovou moc, zvlášť když to dvakrát (!) viděla na vlastní oči a s tím slonem se to ani nedalo nijak okecat KONEC SPOILERU Vím, je to komediálně laděné, ale stejně s tím mám problém, protože to díky tomu funguje tak nějak divně. Navíc první půlka mě moc nebavila, dostal jsem se do toho až v té druhé, nicméně slabou čtvrtou hvězdičku tomu dát prostě musím, jelikož tady dojde k jednomu hodně velkému zvratu, který, no... podívejte se na to sami a uvidíte :D Slabé 4* ()

King Nine Will Not Return (1960) (S02E01)

Chápu, o co se to snažilo, ale nijak zvlášť mě to nevzalo. Atmosféru to mělo slabou, pointa na tom nebyla o moc líp a i přes pár zajímavých částí (které jsou obzvlášť v první polovině) mě to spíš celkem nudilo... 3* ()

The Man in the Bottle (1960) (S02E02)

Sice epizod s takovým námětem je v Twilight Zone hromada, ale na tuhle se příjemně dívalo, dokázala pobavit a i přes krapet na sílu působící myšlenku se mi to spíš líbilo. Slabé 4* ()

Nervous Man in a Four Dollar Room (1960) (S02E03)

V určitých místech to působí krapet směšně, ale jinak mi to vůbec nepřišlo špatné. Nápad to má zajímavý, zahrané je to slušně, funguje to celkem dobře... Dokonalé to není ani omylem, ale od epizody TZ, která je v modrých číslech, jsem čekal něco výrazně horšího. Slabé 4* ()

A Thing About Machines (1960) (S02E04)

Arogantní cholerické hovado si znepřátelí celý svět a pak i všechny elektronické spotřebiče, které ho pak chtějí zabít. Richard Haydn svoji roli zvládl naprosto dokonale, ale jinak mi tenhle díl Twilight Zone přijde jako taková ta nutná výplň, která je po všech stránkách mdlá a není ani vážná, ani vtipná, prostě taková nijaká. Navíc s tak banálním námětem, že nevystačí ani těch 26 minut. 2* ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)