The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózní / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Drama
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvůrci:

Rod Serling

Režie:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (více)

Předloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (povídka) (více)

Rod Serling (vypravěč), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (více)

Série(5) / Epizody(156)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenze uživatele honajz2 k tomuto seriálu (77)

The Howling Man (1960) (S02E05)

Až na to nelogické podání paralely s historickými událostmi je to podle mě slušná epizoda. Ať už v silně mysteriózní první polovině, kde se postupně odhaluje oč půjde, tak i v té metaforické druhé, která má celkem zajímavou myšlenku. Vůbec mi to nepřišlo tak špatné nebo naivní, jak tu někteří píšou. 4* ()

Eye of the Beholder (1960) (S02E06)

I tady se ta pointa dala odhadnout (to co se děje, že na to mám u TZ najednou takové "štěstí"? - a to jsem si o téhle epizodě fakt nic dopředu nezjišťoval, znal jsem z ní je název a v náhledu souboru při stahování úplně obvázanou hlavu), ale byl jsem tak moc pohlcený tou neskutečnou atmosférou, že mi to došlo až těsně před jejím odhalením. A tak mi to naštěstí žádný zážitek nezkazilo, spíš naopak. SPOILER Snad jen dopad toho totalitního režimu na svět tam mohl být líp ukázaný, takhle přišel celkem uspěchaně, ale tak jako tak tu mezi řádky vyplývá všechno, co jsem potřeboval vědět o něm a o situaci se zde odehrávající. KONEC SPOILERU Takže za mě velká spokojenost, zdejší hodnocení naštěstí nekecá a skoro ani nemám co vyčítat. Slabých 5* ()

Nick of Time (1960) (S02E07)

Má to dost podmanivou atmosféru, má to zajímavý příběh, má to dost dobrý závěr s ještě lepší myšlenkou, funkční scénář a navíc to skvěle funguje i na svoji stopáž. A tohle mi ke spokojenosti stačí a na rozdíl od některých pro mě tohle byl skutečně pořádný a silné nadprůměrný zážitek. 5* ()

The Lateness of the Hour (1960) (S02E08)

Trochu mě zarazilo odlišné (levnější) technické zpracování, ale naštěstí jsem si na to rychle zvykl a pak už mi to vůbec nevadilo. Co se samotného dílu týče, možná jsem čekal, že to vygraduje někam jinam a dočkáme se většího zvratu než toho nejpředvídatelnějšího možného, ale nakonec mi to ani tolik nevadilo, jelikož to mělo slušnou atmosféru, příběh taky nebyl zrovna špatný a spíš to fungovalo než ne. Slabé 4* ()

The Trouble with Templeton (1960) (S02E09)

Dospěje to sice k zajímavé a podnětné myšlence, ale jinak mi to moc sofistikované nepřišlo - spíš se zde spousta věcí děje náhodou a při menším zamyšlení nad nimi nedává zrovna smysl. A příběhově to je dlouhou dobu jen klasický Twilight Zone příběh o tom, jak se někdo vrátí v čase, aby si něco uvědomil - jen bez podmanivé atmosféry... Silné 3* ()

A Most Unusual Camera (1960) (S02E10)

Začne to naprosto skvěle a skončí to naprosto pitomě. Je sice fascinující vidět, jak to s každou další vteřinou jde stále k hloupějšímu, ale mrzí mě, že to tak dopadlo. Herci tu teda přehrávají neskutečně, ale zpočátku to podle mě fakt fungovalo celkem solidně, i to komediální ladění se tam hodilo a bavilo mě. Jenže od příchodu debilního bratra to fakt začne být čím dál tím víc slabší a i ten humor je pak docela trapný. Fakt škoda, že si to neudrželo stejné ladění jako na začátku, jinak by to byla skvělá epizoda. Takhle to skončilo někde v průměru. 3* ()

The Night of the Meek (1960) (S02E11)

Původně jsem si chtěl vánoční speciál Twilight Zone symbolicky nechat na Vánoce, ale nakonec se mi nechtělo čekat a pustil jsem si ho už teď. Samozřejmě jsem nečekal nic hororového ani příliš dramatického nebo hlubokého, takže mě ani nezarazilo, že z toho nakonec je jen milá pohádka s opilým Santou, který ale zároveň má srdce ze zlata a má jedno velké přání. Ale taky je to krapet pitomá pohádka, která se zpočátku tváří, jako by chtěl říct pravý smysl Vánoc, ale nakonec se na to úplně vykašle a jde jen o rozdávání hmotných dárků (a furt jsem čekal, že scéna s dětmi v úvodu bude mít nějaký účel, jelikož si přály něco důležitějšího, ale to se taky zametlo pod koberec). Ono by se ale dalo polemizovat, jaké formy ten smysl Vánoc může mít, jestli vůbec existuje, když jsou Vánoce "nucený" svátek, ale tohle je jen komentář k epizodě Twilight Zone, ne slohová práce, takže si ten filozofický traktát odpustím a případně si ho budu šetřit na nějaký vánoční film v ideálním čase pro to. O tomhle dílu už nedokážu víc říct, snad jen to, že ušel. 3* ()

Dust (1961) (S02E12)

Byla by to celkem milá a příjemná epizoda, která má námět dokonce až takový, že je dost možné, že už se někdy stal. S průběhem příběhu vlastně vůbec nemám problém, spíš mi vadí, jak banálně zde jsou načrtnuté postavy a hlavně mě celou dobu iritovaly dialogy, které jim padaly z úst, protože kromě úvodu ve věznici to působilo dojmem, jako by je psal průměrný žák základní školy. Škoda, protože jinak to mohla být povedená epizoda... Silné 3* ()

Back There (1961) (S02E13)

Předvídatelné to sice bylo skutečně hodně a cestování časem se tu odehraje úplně nahodile a bez vysvětlení, ale zajímavě vedené a napínavé to je, nenudil jsem se u toho a celý ten námět na 26 minut vystačil úplně dokonale, takže 3,5* zaokrouhlím mile rád nahoru. Slabé 4* ()

The Whole Truth (1961) (S02E14)

Nuda s nic moc příběhem a nic moc vtipy. Mohlo být i hůř, ale tyhle výplňové epizody, na které člověk zapomene hned po tom, co je dokouká, mě fakt neberou... Lepší 2* ()

The Invaders (1961) (S02E15)

Nápad dobrý a s ještě lepší pointou, ale stojí to žel jen na ní. Nápad budovat napětí pouze skrze obraz jsem určitě ocenil, navíc to v závěru dalo smysl, ale popravdě to podle mě nefungovalo tak, jak mělo. Místy ano, ale po celou dobu určitě ne a chybí tomu nějaké nápady navíc, protože takhle jen ženu 20 minut terorizují hračky robotů (takže to i krapet zestárlo), pak přijde pointa a konec, nic navíc, co by to oživilo. Ale něco do sebe to i tak má, to uznávám. Silné 3* ()

A Penny For Your Thoughts (1961) (S02E16)

Je to dobré a líbil se mi i ten závěr, ale přeci jen jsem čekal, že tu ten námět bude využitý víc a že hlavní postava svoje neuvěřitelné schopnosti bude používat líp a k něčemu většímu. Takhle mi to přišlo jako krapet promrhaný potenciál, který v tom sice je, ale použitý je jen do určité míry... Slabé 4* ()

Twenty-Two (1961) (S02E17)

Tak ale tohle už je hodně předzvěstí jednoho mého hororu :D Ale když pominu, že jsem tu pointu celkem rychle odhadnul, tak to má slušnou atmosféru, je to napínavě vedené a celkově se mi ta epizoda dost líbila, včetně pár působivých scén. 4* ()

The Odyssey of Flight 33 (1961) (S02E18)

Taková průměrná historka, průměrně zpracovaná. Nijak zvlášť zajímavá ani promyšlená, i když ten nápad dost zaujme. 3* ()

Mr. Dingle, the Strong (1961) (S02E19)

Zpočátku to docela ušlo, když teda pominu vzhled mimozemšťanů, který je opravdu jak od Eda Wooda (a obávám se, že se nejednalo o poctu), ale v druhé půlce to celé bylo tak strašně banální a slabě vedené, že to opět na víc jak dvě hvězdy nebude. Zvlášť, když to v podstatě nemá ani konec. 2* ()

Static (1961) (S02E20)

Mě se to celkem líbilo. Víceméně psychologická epizoda, ve které ten nadpřirozený prvek mohl a nemusel být, ale tak jako tak to dojde ke stejnému vyznění. Jen to teda není vedené úplně nejlépe, ale i tak to celkem funguje a zapůsobí. 4* ()

The Prime Mover (1961) (S02E21)

Na jednu stranu to má na Twilight Zone docela klasický námět a kam celá zápletka vygraduje je taky předem hodně jasné, jenže na tu druhou to dobře funguje, moji pozornost si to udrželo po celou dobu a musím i říct, že mě to bavilo. Jen to toho předvedlo příliš málo na to, abych byl spokojenější - a že tu byl potenciál na větší rozvinutí čehokoli. Ale tak i takhle to stačí, no... Silné 3* ()

Long Distance Call (1961) (S02E22)

Slušná atmosféra, ale zápletka je celkem slabá a na to, jak skvěle mysteriózně a divně to začne, jsem čekal přeci jenom něco víc, než z toho nakonec vypadlo. Ale přiznávám, že na tom má možná vinu moje nechuť k duchařinám, kterých jsem viděl už mnoho, spousta z nich mi přišla na jedno brdo a tenhle scénářem není bohužel žádnou výjimkou... Ale možná časem tu čtvrtou hvězdu kvůli roku vzniku přidám, nemám k ní totiž daleko. Silné 3* ()

A Hundred Yards Over the Rim (1961) (S02E23)

Atmosférou opět hodně dobré, ale ten příběh mě nevzal tolik, jak bych předpokládal. I přesto mě ale dostatečně zaujal a celkově jsem určitě spokojený. 4* ()

The Rip Van Winkle Caper (1961) (S02E24)

V první půlce dost nudné, v druhé už to má atmosféru dost slušnou, ale je příliš předvídatelné, k čemu to dospěje. Takže to je ve finále takové dost průměrné, i když by nemuselo, ale holt se tak nestalo. Slabé 3* ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (více)