Columbo (TV seriál)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1971, 30x73 + 39x98 min

Gabriel Torres

Oliver Nelson

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum, Aubrey Morris, Don Calfa, Susan Howard, Joe Chrest, John F. O´Donohue, Raye Birk, Hillary Danner, Philip Bruns, Stephen Quadros, Karen Mayo-Chandler, Jeff Perry, Elizabeth Lambert, JoAnna Cameron, David Alan Graf, Hoke Howell, Kelly Nelson, Robert Middleton, Paul Ganus, Gene Davis, Spencer Garrett, Peter Walker, Frank Baker, Nick Dennis, Louise Latham, Susan Krebs, Veronica Anderson, Stack Pierce, Michael Jeffers, Paul Willson, Arthur Tovey, Max Wagner, Bill Walker, Gigi Rice, John Milford, Daniel McDonald, Celeste Yarnall, Joan Shawlee, Christopher Titus, Antonio Medina, Marco Khan, Enrique Lucero, Jan Hoag, Scott Atkinson, Time Winters, Steve Schirripa, Dave Florek, Maury Sterling, John Fraser, Anthony Holland, Dan Butler, Karen Maruyama, James Ingersoll, Rebecca Staab, Anthony Zerbe, Brenda Isaacs Booth, Evita Muñoz 'Chachita', Joe Bellan, Yvonne Farrow, Ronald Long, Alex Henteloff, Bettye Ackerman, Tony Giorgio, Reg Thomason, Victor Izay, John Petlock, Gretchen Corbett, Paul Jenkins, Alan Manson, Steve Gravers, Hanna Hertelendy, Robert Clotworthy, Pauline Chamberlain, Marilyn Tokuda, Maurice Marsac, Bert Holland, Buck Young, Lynette Mettey, Alma Beltran, Jean-Paul Vignon, Fred Wood, David Byrd, Ben Frommer, Ronald Adam, Mickey Golden, Abigail Shelton, Barney Phillips, Norma Connolly, Arthur Batanides, Irene Tedrow, Michael Gregory, Heidi Brühl, John Orchard, Antony Ponzini, Trisha Noble, Thomas Bellin, Francis De Sales, Harry Hickox, Richard Stahl, Danny Hassel, Laurie Walters, Rick Najera, Susan Bachli

Originální koncept, kdy divák zná vraha a postava roztržitého poručíka, jsou hlavní složky zábavy seriálu Columbo. Sledování vyšetřování a jeho metody, nám nabízí dostatek napětí a humoru zároveň. Peter Falk (v životní formě) je navíc doplňován velmi kvalitními (mnohdy známými) herci, kteří představují pachatele. Columbo se natáčel téměř 40 let a to svědčí o tom, jaký to byl fenomén. 9/10(29.1.2009)

Čtyři hvězdičky pro seriál jako celek, tedy jako jakási snaha o >zprůměrování zhodnocení< - čili právě za onen fenomén "Columbo" - neboť co si budeme namlouvat, jednotlivé díly mají dosti proměnlivou kvalitu jak scénaristickou, tak i režijní a v hereckých kreacích nejen postav vedlejších, že... ;-) . . . Seriál jako takový běžel během let mnohokrát snad ve všech česko - slovenských televizích - ale nikdy myslím nebyla příležitost vidět všechny příběhy pohromadě, s možností sledovat i onen >vývoj formy a obsahu< , jak byly epizody během desetiletí (s přestávkami) natočeny za sebou. Nyní díky postupně vydávané edici (byť poněkud lajdácky a nekoncepčně) na dvd (Universal - AmerCom) tato možnost nastala. Konečně navíc s originálním zvukem (a českými titulky), který přináší zcela nový zážitek, odlišný od (slušně řečeno) technicky i výrazově rutinního českého dabingu! - - - Budiž tento komentář tedy brán jako jakési motto a (d)úvod k dalšímu hodnocení a komentářům jednotlivých epizod, které si dnes na dvd konečně můžeme užít právě tak, jak byly natočeny - a navíc chronologicky, tak jak byly vyrobeny a v americké televizi uvedeny za sebou. Případy poručíka Columba dostaly nový náboj... ;-)(7.5.2008)

Jako malá holka jsem Columbovi nemohla přijít na chuť, byl pomalej, nudnej a všechno se to hrozně vleklo. Po několika letech jsem ale k němu našla cestu a můj vztah k němu se změnil. Dokonce jsem dva a půl roku netrpělivě vyčkávala u trafik, abych konečně měla dalšího Columba do sbírky. Teď už ho mám komplet! Zajímavé je, že v tomhle seriálu skoro nikdy neuvidíte krev nebo nějaké drsné výjevy vražd a zkoumání mrtvol. On sám pan Ted (křestní jméno odvozuji z jedné jediné episody, byl to díl s názvem "Dvojexpozice") Columbo vlastně krev nemůže ani vidět a zbraň v životě nepoužil. Skutečnost, že hned od začátku sledujete práci vraha a tím jste jaksi ochuzeni o to velké překvapení, kdo je tedy tím padouchem, nic nemění na tom, že vše je vám vynahrazeno geniální hrou poručíka Columba s jeho již od začátku hlavním podezřelým. Zdržuje, otravuje, zajímá se, vrací se a přemýšlí a má "věčné problémy s hlášením svému šéfovi". Když občas odloží svůj ošoupaný baloňák a oblékne se do smokingu nebo jednou i do nového kabátu, skoro byste ho nepoznali. Ale to dělá opravdu málokdy. Baloňák neodkládá, dobře se mu v něm přemýšlí, kouří své levné doutníky, obědvá chilli, konverzuje se svým Psem nebo hovoří o své úžasné ženě paní Columbové. Spolu s ním se podíváte na velmi zajímavá místa a setkáte se s rozmanitými profesemi potenciálních vrahů, z nichž s některými budete i sami sympatizovat (ovšem ne proto, proč se stali dotyční vrahy, ale proto, jací byli jako lidé), stejně jako občas i sám poručík Columbo. Mé oblíbené episody: Vražda, kouř a stíny, To je vražda, řeklo portské, Vražda jako autoportrét, Vrah zavolá v deset, Sex a ženatý detektiv, Za úsvitu, Zločinný steh, Není čas na umírání, Smrt ve sklence vína, Odpočívejte v pokoji, paní Columbová, Labutí píseň, Rozbouřené vody, Rekviem pro padající hvězdu, Obrácený negativ, Semínko pochyb, Columbo v přestrojení, Columbo na univerzitě, Vražda podle knihy, Smrt v aréně a Nebezpečná hra.(27.2.2009)

Pro mě osobně určitě ten nejlepší detektivní seriál co jsem viděl. I přes fakt že sem tam je rozuzlení trochu nečekané, zůstavá stále ale samotná osoba poručíka Columba a jeho humor, způsob jakým vyšetřuje, a mnoho dalšího. Každý díl jsem viděl minimálně třikrát, mnohokrát již byl reprízovaný, a musím se přiznat že vždy si najdu čas abych se na tento seriál podíval znovu a znovu a znovu.(17.2.2009)

Columbo je má srdcovka. Nikdo ho nemohl zahrát lépe ne Peter Falk a ráda si vychutnávám chvíle, kdy si Columbo s vrahem hraje až do konce a pak ho skvělým způsobem dostane. Líbí se mi také, jak jeho protivníci ho mají za ne moc chytrého komisaře a vlastně s ním vždy spolupracují, tím se také nejednou prozradí a zase nad nimi Columbo vyzraje.(10.6.2012)

• - Poručík Columbo zásadně nepoužívá zbraň a ani ji s sebou nenosí. (jonyyy)

• - Krstné meno hlavnej postavy nie je známe, ale v 21. časti ho kolega oslovuje Ted. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Columbo je tak slavný, že se objevil i v protikuřácké reklamě. Na plakátu vedle jeho fotky stálo: "Viděli jste někdy Columbovu manželku?" s podtitulkem "Pasivní kouření může zabíjet." (HappySmile)