Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele vecnaAmbra k tomuto seriálu (24)

Semínko pochyb (1971) (S01E03)

3,5 hviezdičky, záverečný Columbov rozhovor so svedkyňou kedy sa jej snažil prevravieť do duše bol moc pekný vrátane jej nenápadnej náražky na Columbov výzor :-) odhalenie napokon pomerne jednoduché a aj keď príde až na úplnom konci, indície jednoznačne smerovali ku generálovi. ()

Prázdný rám (1971) (S01E04)

Zaujatosť príbehom za štyri, samotné usvedčenie tak za tri bodíky, pretože logiku to nepopierateľne malo, ale Columbo mal opäť raz náhodné šťastie. (SPOILER: kľudne tam mohol mať naozaj akvarely, Columbo si nemohol byť istý, že sa dotkol hľadaných obrazov. Trocha sa mi nepáči, že mu nedokázali vraždu jeho milenky. Dúfala som, že Columbo odhalí nejakú spojitosť medzi nimi dvoma, napríklad že maľovala výhľad z páchateľovho domu alebo tak niečo :-) ) ()

Její příležitost (1971) (S01E05)

Opäť ako príbeh na nedeľné odpoludnie moc fajn. Columbove dedukcie ako rukolapné dôkazy nie moc platné a mohli by zostať v úrovni ľahko vyvrátiteľných dedukcií vlastne celý čas, keby páchateľka trvala na svojej nevine až do konca. Mimochodom tentokrát naša páchateľka dokázala zachovať ohľaduplnosť voči vlezlému Columbovi ešte pomerne úctyhodný čas na to, že bola vyhlásená za nevinnú. Páčila sa mi charakterná rola jej snúbenca, ktorého hrá tu viackrát spomínaný Nielsen. Nelogické chyby tohto dielu, ktoré aj mne prekážali popísal Grogan. ()

Vražda podle plánu (1972) (S01E07)

Stačilo málo a plán by nevyšiel Columbovi a vyšiel vrahovi. Columbo mal opäť raz veštecké schopnosti o budúcom počínaní vraha. Ale aj tak sa na to pekne dívalo, myslím že dej dosť oživovala bývala manželka "zmiznutého" manžela a táto časť dokáže na rozdiel od iných columboviek občas aj zmiasť. "Ááá, všudypřítomný detektiv " :-) ()

Etuda v černém (1972) (S02E01)

Mne sa tieto časti, kde môžem pátrať spolu s Columbom, alebo dokonca o krok vpred práveže dosť páčia. Je to dobrá rozcvička pre mozog. Pravdaže tie dôkazy opäť neboli nijako svätoborné, ale príbeh zaujal, zasmiala som sa na služobnom v dome Alexa Benedikta a celkovo tu boli také milé detaily. Columbo rád prehnane zdôrazňuje rozdiely medzi ním ako jednoduchým príslušníkom kriminálky a bohatým protipólom podozrivého, ale aj to je jeho súčasťou. ()

Rozhodující zápas (1972) (S02E03)

Skvelý Columbo, rozuzlenie v rámci žánru fajn aj keď takéto dôkazy sú podľa mňa (opäť raz ako tomu u Columba často býva) pri troche snahy vyvratiteľné, takže tie výrazy tvári na konci mi prišli o čosi prehnané na to, že nešlo o objavenie ďalšieho vesmíru. Súhlasím teda s komentármi, ktoré sa tu nesú v podobnom duchu. Ale tak ja sama by som nevedela vymyslieť ani nič podobné takže nebudem tu mudrovať. Proste príjemne strávená vyše hodinka s Columbom. ()

Dvojitý šok (1973) (S02E08)

Zaujímavý diel, za mňa skôr priemer. Mňa to vystúpenie Columba v show iritovalo, pretože to bola taká zbytočná vsuvka a ukážka za každú cenu akože roztomilého Columba. Columba mám rada, ale nemusí to zas preháňať. ()

To je vražda, řeklo portské (1973) (S03E02)

Columbo má málokedy takéhoto príjemne plešatého a požmurkávajúceho protivníka. Avšak moje sympatie jeho osobnosť nemohla získať pri predstave, že brata mohol vlastne ešte zachrániť, pri lepšej pozornosti vidíme že dýchal a zrejme sa v tej pivnici neskôr ešte hýbal a on ho nechal takto chladnokrvne postupne dožiť, zatiaľ čo si v pohode kupoval víno na aukcii. Takú smrť by som nikomu nepriala. Tá jeho sekretárka Karen ma tiež napokon prekvapovala. Nuž asi nie je všetko tak ako to vyzerá. Columbo je tu však v plnej paráde v najlepších rokoch, riadne strapatý, pískajúci si, sympatizujúci so svojimi rodnými Talianmi, s hlavou plnou prípadu kdekoľvek sa nachádza, no medzitým si stihne zapísať aj šalát a mlieko, čo žiada kúpiť pani Columbová. ()

Kandidát zločinu (1973) (S03E03)

Určite obľúbený diel, mne teda kandidát na senátora v podobe tohto herca prišiel ako vyšitý a skoro celý čas som sa musela usmievať či už na sympatických hláškach, ktoré tu občas padnú, tak aj na horko-ťažko skrývaných nervoch, ktoré dostával náš kandidát už len pri pohľade na zjavujúceho sa a opäť miznúceho Columba. Senátor je správne falošný a keď počujem Columbovo "Mám ňáky nejasnosti...", tak mám istotu pohodovo stráveného času. Columbo tu naozaj čmuchal a vŕtal sa vo všetkom, aj čo by s prípadom zdanlivo nesúviselo, čo ale spolu s trocha debilným zachovaním sa senátora, dopomohlo k zdarnému výsledku. Keď pozeráte Columba diel za dielom, tak sa vám to presýti, ale raz za čas si pozrieť takýto dielik je ako pohladenie na duši. ()

Dvojexpozice (1973) (S03E04)

Výborne sa na to dívalo, ale keď je to tak neuveriteľné, náhodné a ešte aj ten spôsob odhalenia....troška odveci. ()

Labutí píseň (1974) (S03E07)

Columbo v tejto časti veľmi sympatický a vraždiaci muž tiež :-) Dobre sa na to pozeralo od začiatku do konca. Ech keď si predstavíme, že tej svojej babizne sa tak veľmi chcel zbaviť, že prakticky riskol aj vlastný život, holt škoda... ()

V nouzi poznáš přítele (1974) (S03E08)

Myslím si, že Columbo nemohol s istotou predpokladať konanie vraha vďaka ktorému ho potom usvedčil a vrah proste to až moc prešpekulovával, čím samozrejme aj kopil pochybnosti, ale aj tak je to výborný diel s týmto sympatickým detektívom. ()

Obrácený negativ (1974) (S04E02)

Za ten koniec musím znížiť hodnotenie. Nevieme prečo nemohol náš páchateľ riešiť zlé manželstvo trebárs rozvodom a radšej vymyslel takto komplikovanú vraždu, ale bez toho by pravda príbeh nevznikol. Každopádne aby po tom čo uskutočnil tak zložitý vražedný plán, by sa napokon neovládol a urobil takú banálnu chybu, tak to ma dosť sklamalo. Na druhej strane sama by som asi ťažko vymyslela primerane inteligentné odhalenie a Columbové podozrenia boli v priebehu vyšetrovania dosť pádne. A aj keď podľa mňa príbeh plynie občas trocha zdĺhavejšie ako by mal, Columbo je tu na vrchole sympatickosti a keď si ho príliš neopozeráte, tak táto časť ako oddychovka padne naozaj dobre. Toho chlapíka čo ho zabil mi bolo fakt ľúto akoby existoval naozaj, vydierač- nevydierač :-) A inštruktor autoškoly bol bohovský! :-) ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

Klasický dobrý Columbo, myslím že trocha nadhodnotený. Súhlasím s komentárom finkie, každopádne aspoň to bolo vopred neočakávané a nepopierateľné usvedčenie. Časti s rôznymi zložitými "systémami" väčšinou nemám veľmi rada, ale táto bola príjemne pozerateľná. V tejto dobe vysoko modernej techniky pobaví vidieť trebárs očarenie digitálnymi hodinkami :-) Columbov protivník navyše prejavil dávku sarkazmu: Svokra: "Posaď se". Harold: "Myslel jsem, že budu muset pokleknout". Dobrý bol tiež jeho komentár s využitím pokoja pro hosti pre Columba :-) ()

Případ vysokého IQ (1977) (S06E03)

Určite je to zaujímavá časť, ale 84 percent je myslím až príliš, mne sa to zdalo trocha prekomplikované, síce keď vezmem do úvahy, že sa malo jednať o extra inteligentných tak prečo nie (ale mimochodom čo použil na to buchnutie dverí som nikde nepostrehla). Zo začiatku ma prekvapila mierne psycho atmosféra tých nadpriemerných ľudí čo neskôr vyústilo aj do niektorých úsmevných scén. Inak pekne prepracované, páchateľ napokon svojím spôsobom celkom sympoš a nenudila som sa vôbec. ()

Smrt ve sklence vína (1978) (S07E02)

Taký trocha iný diel, v podstate spolu s Columbom môžeme hádať ako presne bola vražda prevedená. Za Columbom stoja v plnej miere talianski blízki zavraždeného a je milé ako k nim Columbo zapadol. Počas celého dielu sa prakticky neustále niečo prežúva, čo postupne lezie až na nervy. Columbov protivník je totálny had. Zaujímavý nápad otravy a páči sa mi, že nie nereálny, keďže Japonci naozaj takýmto pochúťkam holdujú. Aj tak myslím, že táto časť je riadne nadhodnotená- 84 percent, vo výsledku som zostala dosť rozčarovaná, ako sa mi to pri Columbovi občas stáva. (SPOILER: Vrah by bol riaden hlupák, keby sa pokúsil Columba otráviť, na základe čoho ho vlastne Columbo aj usvedčil. Predsa by musel predpokladať, že nielen Columbo, ale kľudne celé kriminálne oddelenie musí vedieť, že Columbo sa nachádza s podozrivým z otrávenia jedom, mimochodom sám Columbo spomenul, že zistili z akého zdroja- ryby jed pochádza. Keby otrávil Columba tým istým jedom, nielen že by usvedčil sám seba z predchádzajúcej vraždy, ale mal by na krku ešte aj otráveného detektíva, kde ho jednoznačne zabiť mohol iba on. Proste nezmysel.) ()

Předveď dokonalou vraždu (1978) (S07E03)

Musím dať iba za dve, lebo teda podľa môjho názoru veľmi nadhodnotená časť. Áno, začiatok bol napínavý a ku koncu sa tiež napätie pekne stupňovalo. Ale to medzi tým bola hranične naťahovaná nuda. Vôbec som nepochopila tú vsuvku s otravnou kamarátkou páchateľky, ktorej osud predpokladám nikoho nezaujímal. Stále som čakala, že to bude nejako súvisieť s vraždou, alebo že ju aspoň páchateľka zabije, ja som mala sto chutí tak urobiť. Naša hrdinka sa ku koncu pomaly zbláznila z Columba na kamere, nuž nedivím sa, bolo to trochu moc. Columba, ktorý sa hrá s ovládacími gombíkmi, treba asi brať troška s odosobnením. Ja si predstavím, že je to len jediný existujúci diel. Určite by som si pomyslela tak ako keď som ho videla po prvý krát- aký ľudský, sympatický a srandovný detektív! ()

Jak vytočit vraždu (1978) (S07E04)

Musela som sa po celý čas uškŕňať nad zakrývanou nervozitou vraha, ktorú chytal postupne už len pri pohľade na dotieravého Columba. Vlastne ten herec to tak presvedčivo zahral, že sa dalo veľmi ľahko vycítiť, že jeho pokoj je navonok iba predstieraný. Columbovi už evidentne vôbec nič nehovorí aspoň najmenšie ohlásenie vopred, či aspoň slušné zaklopanie na dvere a tentokrát svoju inteligenciu príliš neskrýval. Páčilo sa mi, že v tomto diely vyšetrovanie a stopy mali hlavu a pätu a prípad to bol naozaj zaujímavy. Ktovie ako to s tými psami celé nakrúcali. Tiež kebyže som si neprečítala komentáre, ani vo sne by mi nenapadlo, že tá mladá bruneta, je zároveň "bloncka" zo známeho seriálu. Po tom čo už si páchateľ zrejme vydýchol natoľko, že "to" stoicky mimochodom vyslovil, tak ten úplný koniec v zápätí si vysvetľujem tak, že páchateľov ťažko nadobúdaný pokoj už jednoducho musel asi úplne rupnúť, lebo inak by to bol od neho veľmi nerozvážny krok. A či sa fakt dajú psy takto nielenže vycvičiť, ale ešte aj "precvičiť"? No to sa mi zdá kúsok pritiahnuté za vlasy, ale aspoň nechýbalo napätie. A Columbov pes "Pes" jednoducho nemá chybu :-) ()

Columbo jde pod gilotinu (1989) (S08E01)

No tak tri a pol za to, že starnúci Columbo z prelomu 80 a 90 rokov bol správne sympatický a tá atmosféra mala niečo do seba, taká mierne temnejšia no dobre sa na to dívalo, aj keď zo začiatku človek s miernou pochybnosťou sleduje, čo sa z toho vlastne má vykľuť. Vrah má taký nepríjemne prenikavý pohľad, čo sa na jeho postavu hodilo. Obete mi zas prišlo trocha ľúto, veď mu v niečom aj pomohol. Zaujímavé zábery, ako ten pohreb. Mohli však ukázať, čo vrah robil tesne po vražde, keď to napokon zohrávalo nejakú rolu, no akoby zostrihnuté, aj keď dá sa domyslieť. Trik s nakreslením znaku na papier a uhádnutim som si aj sama domyslela a možno si aj pamätala, keď som diel pozerala dávno. Ani tá ďalšia záhada s fotením objektov vlastne napokon nebola nejako preborná, no moje hodnotenie dosť spriemerňuje hlavne záver, (SPOILER- lebo zabudnutý náboj bola jednoducho iba hrozná náhoda, prehodené šrúbováky vlastne tak isto a nelogické jednanie vraha mimochodom už použité aj v inej časti seriálu- pokusiť sa zabiť Columba? Usvedčil by tým iba sám seba a ešte aj mal na krku Columbovu vraždu.) ()

Sex a ženatý detektiv (1989) (S08E03)

No teda, mňa to naozaj veľmi bavilo. Osud neverníka spečatila skutočná femme fatale. Postupne pribúdali celkom rozumné dôkazy. Nie je to už síce sedemdesiatkový columbo, ale ešte stále nie je rok 90. Columbo je tu so svojimi typickými "neresťami" sympatický tak akurát, prekážať to môže naozaj len niekomu, kto sa príliš presýtil sledovaním jednotlivých častí. Pekne podaný záver. Človek sa aj rozpamätá, že niekedy dávno už musel tento diel vidieť v televízii. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young