Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele pravo k tomuto seriálu (21)

Vražda podle knihy (1971) (S01E01)

Columbovka , ktorá zaujme a neublíži, ale ozvláštňuje ju niekoľko detailov. Režisérsku taktovku prevzal v tej dobe málo skúsený holobriadok Steven Spielberg a on mal udať smer ako a kam sa seriál i postava Columba budú uberať. Columbova snaha v tomto prípade čelí relatívne nie príliš chytrému páchateľovi, ktorého prevedenie vraždy sa viac než podarilo. Mňa tento diel a pointa až tak nenadchla a pocitovo to bol priemerný diel seriálu, ktorý ako celok by určite mal za 5, ale Vražde podľa knihy dám slušné 4 hviezdičky a o opaku ma nepresvedčí ani prítomnosť Spielberga. ()

To je vražda, řeklo portské (1973) (S03E02)

U mňa jedna z najobľúbenejších epizód poručíka Columba, ktorá nás oboznámi so svetom výroby kvalitného vína a zároveň pozorujeme detektíva v baloňáku ako sa snaží dolapiť vraha aj napriek jeho dômyselnému plánu. Columbo v tejto epizóde spomenie nielen pani Columbovú ( čo je takmer pravidlom), ale dokonca aj deti (hoci sa o nich viac bližšieho nedozvieme), poruší zásadu nepiť počas služby a naďalej okúzľuje svojimi nevšednými dialógmi napr. POLICAJT JOHN: „Chcete to zapáliť?“ COLUMBO: „Nie, chcem s tým prestať a tak to iba žuvám. P: „Tak prečo nežuváte niečo lacnejšie?“ C: „Udržiavam si životný štýl.“ Alebo keď poručík príde za odborníkom na vína a poprosí ho, aby ho zasvätil do problematiky ochutnávania a oceňovania kvalitných vín O: „Trvalo mi 50 rokov kým som sa stal odborníkom na víno.“ C: Mám hodinu a pol.“. A na záver spomeniem jednu samocharakteristiku Columba „ Ako jediný Talian na svete neviem spievať.“ a jednu jeho múdrosť tiež prenesenú v tomto filme a v kontexte s ním majúcu dosť vtipnú polohu „ Pozrite koľko to má najazdené. Buďte dobrý na svoje auto a ono bude dobré k vám.“ ()

Kandidát zločinu (1973) (S03E03)

Columbo v top forme strieda jednu vtipnú situáciu za druhou a za výrazom hlúpeho kladenia otázok a objavovania sa pre podozrivého v nepravý čas na nespravnom mieste sa skrýva inteligencia a intuícia hlavného predstaviteľa. „HAYWARD : Máte už niečo? COLUMBO: Oficiálne nič nemáme. H: A neoficiálne? C: Neoficiálne tiež nič nemáme- teda na komisariáte- ale neoficiálne osobne ja mám isté pochybnosti... „ a podobnými dialógmi sa film vyznačuje. Úžasná je i scéna, keď zastaví policajná hliadka poručíka a kontroluje stav jeho vozidla a čerešničkou na torte je elegantné dolapenie zloducha, ktorého ego spľasne akonáhle poručík vytiahne.... Záver radšej nedopíšem, aby som náhodou niekomu nepokazil idylu pri sledovaní skvelej detektívky. ()

Dvojexpozice (1973) (S03E04)

Štandardne dobrý diel Columba odhaľujúci nám prostredie tvorby filmovej reklamy a marketingu. Páchateľ trestného činu je síce mimoriadne inteligentný a skutok vraždy si dôkladne naplánuje za použitia metódy podprahového vnímania, ale zároveň trpí silnou aroganciou a povýšenectvom, s ktorým sa detektív musí vysporiadať. Mne osobne sa zdalo, že v Dvojexpozícii zaznelo dosť málo zaujímavých a vtipných hlášok z úst postavy Petra Falka. ()

Vydat nebo zemřít (1974) (S03E05)

Columbo v prostredí spisovateľov a nakladateľov musí čeliť prípadu, ktorý je nesmierne zamotaný a hlavný podozrivý má tentoraz naozaj nepriestrelné alibi. Ako takmer vždy páchateľ doplatí na podcenenie protihráča a svoju snahu o dokonalosť zakrytia svojho antispoločenského správania. ()

Dobrá pověst nadevše (1974) (S03E06)

Columbo musí riešiť zločin v prostredí ľudí s nadpriemerným inteligenčným kvocientom a odhalenie vraha v tomto prípade dá zabrať aj ostrieľanému detektívovi. Príbeh osviežuje pes, ktorý nie je policajný, ale policajtov a pre nezhodu manželov Columbovcov nedostal meno a poručík ho volá Pes. Súboj inteligencie, dávka humoru a netradičný spôsob usvedčenia páchateľa činí tento diel ako jeden z najlepších o Columbovi. ()

Osudné cvičení (1974) (S04E01)

Tentoraz vražda nič moc, ale zábavu poskytuje osoba poručíka a prostredie zdravého životného štýlu. Veľmi vtipná je aj pasáž, keď detektív čaká na odpoveď na otázku spracúvanú pomocou počítača. Páchateľ v tejto epizóde sa nesnaží Columbovi pomáhať a dokonca sa snaží ho ignorovať. Záverečná scéna s usvedčením páchateľa je síce zaujímavá, ale súd by ho na základe opačne u.... š.... a jeho čestného prehlásenia neodsúdil. Aspoň mne sa to javí ako spochybniteľné. ONA NIKDY NEBOLA ŠTÍHLA. TO BY SOM ANI NECHCEL, PRETOŽE MÁM NÁHODOU RÁD ŽENY... TO SEM VLASTNE NEPATRÍ. IDE MI VLASTNE O TO, ŽE SA TAK ZABRALA DO CVIČENIA, ŽE ZABUDLA NA TÚ DEPRESIU, TAKŽE UŽ TAK NEJEDLA. ALE POVIEM VÁM, ŽE TO JEDLO ČO SI KUPOVALA TO BY SOM TIEŽ NEMOHOL JESŤ. SOJOVÉ BOBY, PŠENICA, NIE ŽE BY TO NEBOLO ZDRAVÉ, NIE , URČITE JE TO OHROMNÉ, NO ALE JA MÁM RADŠEJ ČILI, PORIADNY STEAK. KRVAVÝ. ()

Obrácený negativ (1974) (S04E02)

Columbo ak chce tentoraz dolapiť páchateľa, musí čo-to poodhaliť aj z tajomstiev fotografického umu. Páchateľ tentoraz vymyslel pomerne komplikovaný plán ako od seba odviesť pozornosť, ale poručíka ihneď zaujme pár nepresností a klasicky začne otravovať svojho podozrivého otázkami, postrehmi a žiadosťami o rady. Táto časť je i mimoriadne vtipná – Columbo považovaný za bezdomovca, historka o odsťahovaní kokršpanielky... . ()

Rozbouřené vody (1975) (S04E04)

Proti Columbovi tentoraz stojí veľmi prefíkaný a elegantný protivník v podaní Roberta Vaughna ( v poslednej dobe exceluje v seriáli Podfukári). Poručík sa vyberie na oddychovú plavbu s manželkou, ktorá to vyhrala v súťaži a pretože je takpovediac prítomná u vyšetrovania je spomenutá častejšie a vidieť ju... . Vyšetrovanie vraždy na „člne“ má solídny spád a aj odhalenie páchateľa je zaujímavé, poručík Columbo na konci odhalí svoj postranný úmysel sledovaný podaním istej informácie páchateľovi, ktorý za účelom vykonania nezbytných úkonov na zahladenie svojho skutku a poukázanie na iný objekt ako ideálneho obetného baránka učiní daný úkon a páchateľ sa už nezmôže na nič iba totálnu kapituláciu. ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

Columbo si tentoraz zmeral sily s odborníkom na elektronické hračičky a treba dodať, že poručík to naozaj pri riešení vraždy nemal najľahšie. Choroba, starosti so psom a množstvo informácií ohľadom techniky a umenia a aj veľmi chytrý vrah však Columba nezastavia a on nakoniec nájde maličkosť tak presvedčivého charakteru, že pre páchateľa to znamená pozvánku do väzenia. Samozrejme nemožno zabudnúť na najkomickejšiu scénku poručíka, keď obdivuje umelecké diela a v jednom okamihu sa totálne strápni, keď na ventilačný otvor... . ()

Případ diplomatické imunity (1975) (S05E02)

UŽ TO CHÁPEM, MAL SEM BYŤ POSLANÝ KAPITÁN COLIMOR. POPLIETLI VAŠE MENÁ. V dôsledku vraždy na suarijskom veľvyslanectve Columbo spoznáva inú kultúru a zároveň diplomaciu. Poručík zhromaždí rôzne indície svedčiace v neprospech vraha, ale získať nezvratný dôkaz sa mu nedarí. Všetko komplikujú aj ďalšie nepríjemnosti a to návšteva kráľa, zahranično-politická intervencia do prípadu a diplomatická imunita páchateľa. Najvtipnejšia pasáž filmu je určite, keď sa poručík objaví v smokingu na záhradnej slávnosti na počesť príchodu kráľa ( pruhované nohavice, šampanské). TRADÍCIE MAJÚ SVOJE MIESTO, HASSAN, ALE MUSÍME SA UČIŤ ŽIŤ V TOMTO SVETE AKO OSTATNÍ. NEMôŽEME BYŤ SLEPÍ K ZMENÁM, KU KTORÝM NAOKOLO DOCHÁDZA. ()

Smrt v aréně (1976) (S05E04)

DOBRÝ PRIATEĽ. LOJÁLNY A VERNÝ. TAKÉHO UŽ DNES NENÁJDETE. Poručík v nepríjemnej situácií, keď na území Mexika spôsobí dopravnú nehodu, pôsobí pri komunikácií s Mexičanmi neuveriteľne komicky a zachráni ho až príchod polície. Profesionálna deformácia plus kvázi vydieranie spôsobí, že poručík rieši zaujímavú vraždu, pri ktorej bol ako vražedná zbraň použitý býk. Tento diel obsahuje istú dávku nelogickosti, keď všetci zainteresovaný ovládajú angličtinu, ale ak sa človek nad túto absurditu povznesie tak Columbo jeho očakávane naplní. Zaujímavý je aj odkaz na jednu predošlú časť, keď vyšetroval vraždu na výletnej lodi. VY SA ZASA KĽUDNE POZERÁTE NA TO AKO SA MEDZI SEBOU V RINGU MLÁTIA DVAJA ĽUDIA ALEBO AKO SA STRIEĽA NEVINNÁ DIVOKÁ ZVER ALEBO AKO SA CHYTAJÚ RYBY NA EŠTE ŽIVÚ NÁVNADU. NAŠA KULTÚRA JE INÁ AKO VAŠA, PORUČÍK. ANI LEPŠIA ANI HORŠIA. LEN INÁ. ()

Smrt ve sklence vína (1978) (S07E02)

Tak jeden z najzábavnejších dielov, v ktorom popravde divák ani tak zúfalo nečaká na spôsob odhalenia vražednej metódy ako na ďalšie a ďalšie Columbove príhody vo víre gastronómie. Manželka opäť nesklame a keďže peniaze a účty majú pod kontrolou hlavne ženy tak svojmu manželovi napovie... A veľmi podarený je aj záverečný kompliment na adresu Columba, ktorý v danom momente je však dvojzmyselný. A ešte musím pripomenúť, že človek sa učí na vlastných chybách a to bolo naposledy, keď som film s tematikou kuchárčenia a pojedania odsledoval bez pokrmu na dosah ruky....odbiehavanie do kuchyne počas filmu je hrozne nepríjemné. ()

Předveď dokonalou vraždu (1978) (S07E03)

ÁNO NIEČOMU TU NEROZUMIEM A ASI BY SOM MAL. NO, BOH VIE, ŽE NA POLÍCII NEPATRÍM K NAJBYSTREJŠÍM. POZNÁM DETEKTÍVA, KTORÝ BY TO ROZLÚSKOL HNEĎ. Columbo rieši prípad vražedkyne aj napriek istým zdravotným komplikáciám. Tentoraz samotná obeť vyzve svojho vraha k činu, že ak sa cíti potupená a urazená nech ho zabije a to dokonalou vraždou. Vražda však nie je dokonalá- opäť iba snaha o dokonalé alibi a páchateľka určite nepatrí medzi adekvátnych súperov poručíkovej dôkladnosti a neodbytnosti. V konečnom účtovaní aj napriek istým výhradám voči páchateľke sa jedná o nadpriemerný film v rámci kriminálok. AK JE NIEČO HORŠIE AKO TELEVÍZNA DÁMA, KTORÁ SI MYSLÍ, ŽE VŠETKO VIE, TAK JE TO TELEVÍZNA DÁMA, KTORÁ VŠETKO VIE. ()

Vražda, kouř a stíny (1989) (S08E02)

Pozitíva : 1.) poručík v pár sekundách na púšti, uprostred prestrelky a búrky na mori 2.) vrah a Columbo pri debate u plota a taktiež ich spoločný pobyt na režisérskom žeriave 3.) ukážka dedukcie zo zmrzlinových pohárov. Negatívum : záverečná až cirkusová ďakovačka “hercov“ z Columbo story. ()

Velké podvody (1989) (S08E04)

IBA PRESUNY ZBRANÍ. PREDÁVAME NAŠIM SPONZOROM TROCHA KRVI. ČO, VY STE TO VôBEC NEVEDELI? MALÉ VÝLETY ZA HRANICE ZÁKONA, TAJNÉ ZBRANE PRE TAJNÝCH PRIATEĽOV – LEN V ZÁUJME NAŠEJ KRAJINY. Columbo vyšetruje vraždu v prostredí na vojenskom tábore, kde za peniaze sa každý môže stať vojakom. Už napriek tomu, že prostredie pripomína akúsi detinskú predstavu o vojsku, tak ďalšia dôležitá skutočnosť pri vyšetrovaní je skladačka vojačikov. Páchateľ v tejto epizóde poručíka veľmi nepotrápi, ale napriek tomu sa Columbo pri vyšetrovaní dopustí krádeže spisu dôležitého pre objasnenie prípadu. Columbo je ako je jeho zvykom pri vyšetrovaní vtipný ( pes, jeho manželka, veštenie...), roztržitý a zároveň nepríjemný až otravný (samozrejme pre vraha a nie diváka). PORIADNE STRÁŽ AUTO, SI ZODPOVEDNÝ PES. KEĎ BUDE V PORIADKU, AŽ SA VRÁTIM, DÁM TI ĎALŠÍ SUCHÁR. ALE KEĎ BUDE PREČ... TAK TI HO DÁM TIEŽ, PRETOŽE ŤA MÁM RÁD. ()

Smrtící korunka (1990) (S09E05)

Pozitíva : 1.) skvelý vtip o smrti poručíkovho bratranca a patália s modrými škvrnami na oblečení. 2.) zámena identity s podomovým obchodníkom a námet na pokračovanie kultového Preletu... .3.) „ Je oveľa chytrejší ako vypadá.“ , a automat na kávu či stávkovanie(25:1). Negatívum : bohužiaľ tentoraz poručíkovi pri vyšetrovaní pomohla riadna dávka náhodilosti pri zistení existencie pomocou čoho smrť nenastala okamžite. A taktiež sa nepatrí dosiahnuť priznanie na základe nepravdivých informácií. ()

Columbo na univerzitě (1990) (S10E01)

Tak tentoraz dvaja hlupáci hrajúci sa na chytrákov kontra detektív, ktorý za fasádou pitomosti ukrýva svoju brilantnú znalosť ľudských charakterov a svoju dôvtipnosť. Prevedenie vraždy zaujímavé, ale povraždové správanie páchateľov je v istých momentoch viac ako nepochopiteľné a k tomu ešte pristupuje scéna s otcom jedného z nich. Po scénke s otcom som bol na konci sklamaný, že pri usvedčení tento chytrák nebol a teda nevznikla táto zaujímavá konfrontácia- možno vznikla až na súde, čo si ako divák s fantáziou musím domyslieť. ()

Columbo a vražda rockové hvězdy (1991) (S10E03)

MÁM DOJEM, ŽE SA TO TAKTO NEROBÍ, PRETOŽE JE TO ROMANTICKÁ SITUÁCIA A VO VZDUCHU JE SEX. DVAJA ĽUDIA SPOLOČNE PEKNE POPÍJAJÚ ŠAMPANSKÉ, SPOLOČNE OTVÁRAJÚ FĽAŠU A CHCÚ SI UŽIŤ TO BUCHNUTIE A BUBLINKY. KÚZLO ŠAMPANSKÉHO JE V BUCHNUTÍ A BUBLINKÁCH. PREČO BY STE PILI ŠAMPANSKÉ AK NIE KvôLI BUCHNUTIU ZÁTKY A BUBLINKÁM? Prechytralý právnik sa rozhodne zbaviť jedného parazita, ale neuvedomí si, že si na krk povesí parazita s ešte väčším apetítom. Ešte väčšie zlo preňho predstavuje otravný poručík losangelskej polície. Je potrebné zodpovedať otázky okolo rukavíc, hviezdičiek a alibi. Poručíkova snaha sa míňa účinkom, pretože právnik je aj mimoriadne spoločensky vplyvný človek a zrazu má aj stopercentné alibi. Bude treba zväčšovať. VIETE, ZA TIE ROKY ČO MÁM TOTO AUTO, BUDEM PO PRVYKRÁT SŤAHOVAŤ TÚTO STRECHU. ()

Popel popelu (1998) (S10E12)

Falk versus McGoohan pod režisérskou taktovkou druhého menovaného, ale vo filme drží všetky tromfy samozrejme Columbo. Poručík tentoraz musí tentoraz prekonať takmer neriešiteľný problém, pretože obviniť niekoho z vraždy osoby, ktorej telo sa nikdy nenašlo a ani nenájde, je nadľudská, ale nie nadcolumbovská úloha. Táto epizóda drží napätie nielen tým, že absentuje telo obete, ale poručík musí objasniť aj motív vraždy, ktorého korene siahajú hlboko do minulosti. Istú dávku humoru zaručuje už len samotný prístup poručíka pri vyšetrovaní, keď je nútený(svojou prácou) si prezrieť pohrebný ústav a kremačnú pec. Aspoňže sa môže vyhovoriť, že spolu s manželkou už premýšľajú... . Ale naspäť k zločincovi, ktorý napriek neplánovanosti vraždy si pri jej zahladzovaní počína naozaj omnoho lepšie ako mnohí chytrí vrahovia pri dlhodobo plánovaných vraždách. Samotné odhalenie vraha je mierne polemické, ale v zásade tiež patrí k tomu lepšiemu čo séria filmov s poručíkom Columbom ponúka. Na záver pripojím ešte dva moje postrehy a to, že pracovať v pohrebných službách musí byť v celku príjemné- výhoda utešovania vdov a trocha sa mi zdala prehnana postava uletenej ženy, ktorej zomrel manžel a ona evidentne kašlala na všetko a prijala ponuku Erica Princea, že sa o všetko postará. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young