Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Oxytocin

Columbo patří mezi inteligentní detektivní seriály, kdy na začátku vidíte vraha, motiv a způsob provedení vraždy. Následně se ujímá vyšetřování poručík Columbo od policie a Vy se stanete účastníky jeho vlastní geniality, i když předstírá jednoduchou mysl, a také způsobu postupného získávání důkazů, kterým dopadne vraha do sítě. "Jo, a ještě bych měl jednu otázku". :))) ()

Mirinda78

Geniální poručík ve zmačkaném baloňáku jezdící ve staré plechovce a mající manželku, kterou nikdy nikdo neviděl , se stává katem úkladných vrahů, jejichž zdánlivě dokonalé plány rozebere do posledního detailu. Klasika, která neomrzí. ()

cartouche

Americký poručík má neobyčejné štěstí, že se přichomýtá jenom k samým rafinovaným vraždám společenské smetánky a navíc je téměř bez výjimky konfrontován s vrahem už od prvního dne vyšetřování. Mimoto je to génius, který dokáže poznat, zda spolu dva rafinovaní vrahové mají milostný poměr, jen na základě toho, jak si v restauraci na stole posunují cukřenky. Opravdu velmi uvěřitelné příběhy! ()

martin2702

Kultovní serial o poručíku Colombovi na to se taky občas podívám nějaký epizody mě moc nebaví ale některé jsou dobré ale poručík to je fakt génius nemůžu dát nic jiného než plný počet. ()

Charliesed

Místy špatný střih, který je špatný tak moc, až je k smíchu. A to není špatné, ba je osobitý, a patří k tomu. Díly jsou takové všechny podobné, ale je to hlavně o postavách, a ty je zajímavé sledovat. Columbo je moc milý a sympatický; a natvrdlý a mimoň - Peter Falk se na něho hodí naprosto dokonale. Čeho jsem si všiml, a přijde mi super a neobvyklé, je komparz. Je zvláštní, že zrovna to, ale je to tak. V Columbovi jsou totiž takoví povídaví a více výrazní, KŘOVÍ TU PŮSOBÍ ŽIVĚ A DÍKY TOMU JE ŽIVĚJŠÍ I COLUMBO. Mám pocit, že není v centru všeho, ale je jen v části světa jakoby. Jen seriál nezestárl nejlépe a působí, no, staře; neviděl bych to jako klasiku, kterou by si dnes lidé pouštěli a přišla jim super, jako před 30ti 40ti lety. Ale to je jen taková vsuvka. ()

aanndduull

Výborný detektivní seriál. Columbo a jeho zvláštní vyšetřování. Svymi metody z vraha vždy dostane všechny potřebné informace. Zajímavým způsobem se doptává a vraha přiměje spolupracovat a vlastně mu vše prozradit. ()

kaladze77

V seriáli Columbo je osobitnou zvláštnosťou to ako sa správa jeho charakter a aké má návyky (jeho balónový kabát, auto, nikdy nevidená žena, pes) okrem jednej alebo dvoch častí hneď v úvodných častiach nám ukazuje vraha ako vykonal svoj zločin - výnimkou je asi časť Nie je čas na umieranie (S10E05). Kto by chcel pátrať po tom aby zistil kto je vrahom, musí nájsť iný film či seriál. PODSTATA JE V TOM ŽE UKAZUJE AKO PÁTRA DETEKTÍV, AKO MU CHODÍ ROZUM A AKO OBJASŇUJE VIACERO VRÁŽD. S dnešným pohľadom je to trocha čudné aj absurdné ŽE OKREM ASI TROCH ČASTÍ výnimky sú Ako vytočiť vraždu (S07E04) Columbo ide pod gilotínu (S08E01) Odpočívajte v pokoji, paní Columbová (S09E04) HO ZA 30 ROKOV KAŽDÝ VRAH, KTORÝ TVRDÚ VRAŽDU SPÁCHAL, PO UKÁZANÍ DOKAZOV KĽUDNE HO NASLEDUJE NA POLÍCIU A NECHCÚ HO ZABIŤ. PRIČOM NORMÁLNE SÚ TAM SAMI DVAJA A STARÝ COLUMBO POVIE NASLEDUJTE MA A ONI IDÚ ZA NÍM AKO MALÝ PES. Normálne páchateľ sa prizná väčšinou vtedy keď je na polícií a sú tam viacerí policajti a tam ho vypočuj... Kto by sa nechal zavrieť iba kvôli tomu že ho obviní jeden týpek v balónovom kabáte, ktorý ani zbraň nemá pri sebe??? Trocha iná je realita, ale napriek tomuto je seriál super... ()

Mike_Doe

Columbo 70-ých rokov je poctivý seriál s originálnym vyobrazením vzťahu detektív vs. vrah. Toho času si seriál musel vybudovať sledovanosť. Vedeli to aj tvorcovia prinášajúc patričnú kvalitu do kriminálneho deja. Scenár, hudba a výprava sú prepracované. To čo prišlo v 89 a neskôr odkazuje na postavu "mladého Columba", bohužiaľ často komediálnou formou. V tom čase je seriál už dávno slávny a Columbo legendárny. Preto si tvorcovia dovoľujú rôzne vsuvky napr. cínový Columbo na bojovom poli, čo neautentickým spôsobom umocňuje jeho kult. Prečo sa to v 77 prestalo točiť? ()

JC_Gucci

Bětšina dílů je natočena podle stejného mustru. Nejdříve sledujeme interakci postav, většinou nějakých celebrit, nebo boháčů žijících v LA. Jedna postava svým chováním nebo rozhodnutím ohrožuje bohatsví jiné, ta buď v afektu, nebo nějakým důmyslně promyšleným plánem první postavu zabíjí. Seriál není o sadistech či sériových vrazích. V tomto seriálu si zabíjení nikdo neužívá a každému jde jen o zachování svého blahobytu, či reputace. Po uklizení stop, nebo zamaskování zločinu jako sebevraždy, přichází někdy až ve třetině dílu, na scénu Kolumbo. Kravata na křivo, na sobě nevzhledný baloňák, ignoruje co mu kdo říká a shání se po kafi, případně si loupe vajíčko, které vytáhl z kapsy. Svým šilhavým pohledem přejede přes místo činu a první podezřelé a většinou má okamžitě jasno, co se doopravdy stalo. Zbytek dílu je jen série dialogů s hlavním podezřelým. Kolumbo se rozplívá nad jejich nádherným barákem plným starožistností a občas se zeptá na nějakou formalitku na vyplnění do zprávy o vyšetřování. Hlavní podezřelý se nejdříve kamarádí, aby nebyl podezíraný, ale postupně již těžko skrývá frustraci, jak za ním Kolumbo neustále leze a na něco se ptá. Často jedna scéna končí tím, že vrah se s Kolumbem loučí, že musí odjet do práce, následující scéna začíná tím, jak Kolumbo v jeho práci "omylem" působí nepříjemnosti, protože se potřebuje zeptat "ještě na jednu věc". Dříve nebo později se hlavní podezřelý přeřekne, nebo udělá nějakou blbost, čímž dá Kolumbovi ten hlavní důkaz, kterým bude usvědčen. Dokud se seriál drží tohoto mustru, vše je na světě v pořádku. Zábava seriálu pramení převážně ze zoufalství záporáků, kteří žíjí ve svých honosných vilách, jsou důležití a obdivovaní, ale život jim komplikuje otravný Kolumbo příjemný jak osina v zadku. Dovádí je k šílenství, až s jejich utrpením skoro soucítíme. Už od prvních sérií se ale některé díly snaží přinést něco navíc, jako kouzelníky, agenty CIA a dokonce robota, ne vždy zrovna s nejlepším výsledkem. V pozdějších dílech se navíc Kolumbovo chování trochu mní a stává se karikaturou sá  sebe. Mnohem víc mumlá, mnohem víc otravuje a mnohem víc hraje hloupého, až mu to přestává divák věřit. Nejhorší je ovšem úplně poslední díl, pokoušející se zasadit Kolumba do moderního prostředí. Kolumbo měl vždy zajímavý vztah k technologiím. Občas se ho někdo snaží obalamutit magnotofonem, faxem, nebo přenosným telefonem. On se vždy tváří jak to je něco mimo jeho chápání, ale věnuje čas aby se s danou technologií naučil perfektně pracovat a většinou díky své znalosti nakonec získá potřebné důkazy. Kolumbo je doma mezi starožitnostmi v honosných vilách, takže jeho všetřování vraždy na technoparty je úplně mimo mísu a soundtrack složený z akční elektronické hudby je v tomto seriálu opravdu jak z jiného světa.  Kromě skvělého Petera Falka v roli Kolumba a prostředí, ve kterém se v jednotlivých dílech pohybuje je nejdůležitějším prvkem tohoto seriálu kvalita záporáka každého dílu. A v tom je tento seriál opravdu nepřekonaný. Někteří herci se svých rolí zhostili tak výborně, že se vrátí a hrají v jiném dílě jiného záporáka. A je to díky těmto postavám, proč je seriál tak populární, protože to že si Kolumbo povídá s někým zajímavým je vlastně naprostá většina toho, o čem tento seriál je. Asi ne každému sedne, že jsou díly opravdu dlouhé, chybí v nich napětí a jsou to jen dialogy. Navíc jsou často natočené tak, že Kolumbo neotravuje jen ty, co podezřívá, ale i samotného diváka. Pro většinu se ale bude už navždy jednat o nesmrtelnou legendu. Škoda těch méně povedených dílů. () (méně) (více)

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young