Krajní meze

• Kanada The Outer Limits (více)
Mysteriózní / Horor / Sci-Fi / Fantasy / Drama / Thriller
Kanada / USA, (1995–2001), 114 h 32 min (Minutáž: 43–93 min)

Tvůrci:

Leslie Stevens

Předloha:

Brad Wright (povídka), Richard Barton Lewis (povídka) (více)

Scénář:

Sam Egan, Scott Nimerfro, Paul Mones, Melissa Rosenberg (více)

Kevin Conway, Beau Bridges, Helen Shaver, Frank Whaley, Rebecca De Mornay, Beau Starr, John Savage, John Heard, Blu Mankuma, Annette O'Toole, Timothy Busfield (více)

Série(7) / Epizody(153)

Mysteriózny sci-fi seriál je antológiou uzatvorených príbehov, ktoré na seba nenadväzujú, majú ale spoločný námet - rozprávajú o záhadných udalostiach a javoch, ktoré sa vymykajú bežnému chápaniu. Každý diel je oslavou ľudskej predstavivosti, ktorá s pomocou nových technológií presahuje úroveň súčasného poznania. Skeptický vedecko-technický pohľad na vec či človeka sa prejavuje zásadne v posledných sekundách konca epizódy, ktorý väčšinou postaví na hlavu celý predchádzajúci dej. ...Porucha nie je vo vašom prijímači... Neusilujte sa vyrovnať obraz... Vysielanie teraz riadime my... Nastavujeme obraz horizontálne i vertikálne... Môžeme vás zaplaviť tisíckou rôznych vysielacích kanálov.... Alebo rozvinúť len jeden obraz do krištáľového jasu.... A čo viac, môžeme vám vytvoriť víziu čohokoľvek, čo je schopná prijať vaša predstavivosť... Najbližšiu hodinu budeme riadiť všetko, čo uvidíte a vypočujete si... Spoznáte strach a mystérium, dosahujúce z najvzdialenejších hlbín vedomia až po KRAJNÉ MEDZE...
Svoj námet čerpá z klasického rovnomenného seriálu zo 60. rokov minulého storočia. Nové série sa začali nakrúcať už v roku 1995, získal obrovský divácky úspech, a tak nečudo, že jeho tvorba pokračuje aj naďalej.

Seznam epizod:

4 Slyším váš hovor - I Hear you Calling
5 Duch nad hmotou - Mind Over Matter
6 Za oponou - Beyond the Veil
7 První výročí - First Anniversary
8 Řádně a poctivě - Straight & Narrow
9 Zkouška ohněm - Trial by Fire

5 Druhá strana - The Other Side
6 Soukromý let - Joyride
7 Lidská obsluha - The Human Operators
8 Nepopsaný list - Blank Slate
9 Co si pomyslí sousedi? - What Will the Neighbors Think?
10 Plátno - The Shroud

17 Gettysburg - Gettysburg
18 Opatrnosti nezbývá - Something About Harry
19 Syndrom - Zig Zag
20 Ložisko - Nest
21 Věda před soudem - první část - Final Appeal I.
22 Věda před soudem - druhá část - Final Appeal II.

7. řada
13 Volný duch - Free Spirit
14 Neuroskop - Mindreacher
15 Čas od času - Time to Time
16 Uneseni - Abduction
17 Vláda zákona - Rule of Law
18 Oddíl lvů - Lion's Den
19 Bod zvratu - The Tipping Point
20 Dítě tmy - Dark Child
21 Lidský faktor - The Human Factor
22 Zkouška oddanosti - Human Trials Appeal (oficiální text distributora)

Recenze uživatele maoc k tomuto seriálu (89)

Série 1 (1995) (S01)

Když jsem na první sérii koukal, přišla mi poměrně slabá. Teď, když se dívám na hodnocení a komentáře u jednotlivých dílů už si nejsem tak jistý. Jasně, je to béčko a ještě televizní, ale má to něco do sebe. Mnohé epizody byly velmi slušné (nejlepší byla Cesta domů) a jen málo z nich bylo vyloženě pitomých. Kdyby to dostalo současné a pokud možno neamerické zpracování, tak to může v klidu konkurovat Black Mirror. ()

Králové písku (1995) (S01E01)

Velmi dobrá adaptace GRRM povídky, která však přece jen za textem pokulhává. Snad za to může delší stopáž, snad prostě neuměl štáb přetavit ani za pomoci autora předlohy v roli konzultanta geniální text do sevřeného útvaru s patřičnou syrovostí, snad... Vyšinutí hlavní postavy vědce Simona bylo ovšem luxusně podáno a také variace na hru Simon Says mě pobavila, takže jednu hvězdu přidám. Každopádně dobrý start seriálu. ()

Valerie 23 (1995) (S01E02)

Velmi dobré, možná i lepší než Sandkings. Sevřené, plné myšlenek, stále aktuální (2017), snad jen trochu moc jednoduché až schématické, nepřekvapivé, navíc s dvěma hrstmi (zbytečné) romantiky, ale dobré. Prostě dobré. Jak rozpoznat život? Bojí se smrti. Bude se Valerie 23 bát smrti? ()

Pokrevní bratři (1995) (S01E03)

Tohle už bylo trošku slabší, hlavně si občas dala logika voraz, ale nebylo to špatné a vědecká omáčka byla pro skorolaika dostatečně uvěřitelná, takže proč ne. Jen hlavní postava kdyby nebyla tak šíleně ošklivej plešatej obejda, na kterýho dost nevěrohodně letí docela pěkná čtyřicítka, tak bych to celé bral asi lépe. Dobro x zisk, dobro x páchání dobra x zlo, docela myšlenkově hutné. ()

Druhá duše (1995) (S01E04)

Mimozemšťané se chtějí převtělit do mrtvých, ale musí pomoci úředníci OSN (lol). Po polovině to začalo vypadat skoro jako špionážní thriller, ale konec byl naopak rozplizle sladce transcendentní, utopený v kosmickém všehomíru dobra a lásky. Škoda, vypadalo to na starou dobrou invazi... ()

Horečka bílého světla (1995) (S01E05)

Někdy nechtěně komické (úraz elektrikáře bílým světlem, ...), ale myšlenkově OK. Mají životy některých větší cenu než jiné? Kdo to posoudí? Dá se občůrat smrt? A osobní odpovědnost? A co na to Jan Tleskač? ()

Volba (1995) (S01E06)

Tomuto telekinetickému dílu by slušela delší stopáž, protože pro budování vztahu chůva - dítě to chce prostě víc než jen vybalit na ni to nejdůležitější do 2 dnů a překopat ji tak život. Tématicky mi tento díl moc neseděl. Na to se příliš utápí v adorování lživého klišé ženského konstruktivního přístupu vs. mužského destruktivního, ale jinak docela fajn. ()

Virtuální budoucnost (1995) (S01E07)

Vize budoucnosti - nástroj moci - přicházejí jako poselství při přebuzení obleku pro virtuální realitu. Vědecky bejkárna na entou, ale sloužilo to k překvapivě hutné črtě na téma deprivanti ve vysokých postech, co se nezastaví před ničím. Nebylo to úplně marné a po několika chabých dílech tu ani herci nedělali ostudu. ()

Živé peklo (1995) (S01E08)

Spoilery... Neurochiruržka (to je ale blbé slovo!) zkouší druhou sérii svého mozkového stimulátoru na postřeleném dělňasovi. První série moc úspěšná nebyla, všichni pacienti zemřeli. Jak se povede tomuto? Docela nudná vyprávěnka o souboji telepatů. Nebýt fajn doktorky, byla by ta hvězda snad jen jedna. ()

Koutkem oka (1995) (S01E09)

Na této epizodě se podílel zkušený psavec David J. Schow http://www.legie.info//autor/1489-david-j-schow a je to poznat. Ale přiznávám, že záměrně trochu nadhodnocuji. Oproti jiným dílům je tohle přece jen obsahově o dost zajímavější a dilema denodeně aktuální - co je dobro a co už zlo? Na konci tohoto dílu jsem se musel sám ptát, jak bych se zachoval na místě kněze, který uvěřil, že za tvářemi, které jen on vidí jako démonické, se může skrývat dobro. A jak chápat Ježíšovu větu: poznáte je po ovoci. Doteď nemám jasno jaká cesta by byla správná. Vzít pomáhající dar z rukou stvoření, které vypadá jako z pekla nebo ne? Napadá mne jen: na některé ovoce je potřeba počkat, až dozraje. ()

Pod postelí (1995) (S01E10)

Začátek rozhodně slušný horor. Pak to troch zvolnilo a šlo až do mysteriózna, slušné dialogy, na malém prostoru pěkně vykreslené postavy a vztahy, ale přece jen, chování postav podivné, pár extra WTF (nechat v podstatě unesené dítě u vyšetřovatelčiny matky, dokonalá policejní databáze únosů, která třídí např. i podle přílivu a odlivu), ale celkově fajn. Konec je až parodický a zkratkovitý, to uvěření v "nadpřirozené" vysvětlení je příliš rychlé a s rozpočtem asi nešlo trikově dělat divy, takže chápu a uznávám, že to asi o moc lépe natočit nešlo, ale fakt je, že to působí úsměvně. Příběhu by rozhodně pomohla delší stopáž, v níž by šlo lépe vykreslit kolektivní vědomí lidstva ("dětstva"?) předávané skrze mytologii a pohádky a ne jen prolistovat v rychlosti pár knížek pohádek. Ale i tak jsem spokojen a konečně šlo o epizodu, která se mi fakt líbila a nekoukal jsem na ni celou dobu s rozpaky. ()

Temná místa (1995) (S01E11)

Příběh velmi zajímavý, zpracování překotné a lacině vypadající. Škoda. ***SPOILERY*** Myšlenka tak silného gravitačního pole, že by nepustilo ze svého dosahu duše, je totiž fakt zajímavá a dal by se okolo ní vystavět dobrý příběh. Pokud elegantně pominu fakt, že by se to celé dávno zhroutilo do sebe včetně všech třech vesmírných lodí :) Kromě této chybné premisy se vyskytuje řada dalších pochybných věcí - nakládání s informacemi z lodi Slaton, nelidsky dokonalé chování posádky a její geniální řešení prekérní situace, vyvozování správných závěrů z předpokladů přitažených za vlasy, zjevování duchů pouze tehdy a tam, kde se to hodí scénáři, velmi komické porozumění mimozemšťanů jakýmsi pochybným "diagramům" k řešení závěrečného úniku, atd. atp. ()

Změna (1995) (S01E12)

Hrdina je v podstatě podvodník a sobecký hajzlík, během epizody dokonce několikanásobný vrah, ale je mu kýmsi, snad jakýmsi spolkem mimozemšťanů nebo andělů, umožněno se změnit, vymanit se z toho, co spáchal. A dostane šanci stát se jedním z nich. Na to, jaká je to ukecaná nuda, mě to docela přitáhlo k obrazovce. Epizodu táhnou nahoru dobré herecké výkony a vánoční atmosféra. ()

Schopnost slitovat se (1995) (S01E13)

Komorní drama o zajatci, který se snaží s pomocí spoluvězenkyně uprchnout za každou cenu. To, že je příběh vsazen do scifi kulis boje Země a satelitů s mimozemskou invazí je irelevantní. Nebylo to špatné, ale předvidatelné a oproti dnešku (2018) prostě levněji a nudněji natočené. A Lukavským čtený komentář mi přišel tentokrát dost mimo. ()

Nový druh (1995) (S01E14)

Umíráte, ale váš nastávající švagr je náhodou supervědec a dělá na nanobotech, schopných opravit tělo. Tak se mu vloupete do laborky a ty boty si píchnete. Nejen že vás uzdraví, oni vás dokonce vylepšují. Ale co když ta vylepšení nejsou úplně vítaná? Výborně odvyprávěné, sevřené drama se slušným myšlenkovým přesahem a zdrcujícím koncem. Trochu nadhodnocuji, ale ne o moc. ()

Cesta domů (1995) (S01E15)

V rámci formátu seriálu vynikající epizoda. Velmi komorní (téměř vše se odehrává v malé raketě cestou domů z Marsu), 3 postavy a občasné propojení obrazem a zvukem do Hustonu, ale velmi dramatické. Lidství na samé hraně. A závěrečná věta z úst mistra slova Lukavského? Až mi oči ovlhly. ()

Chyceni při činu (1995) (S01E16)

"Čarodějka" Alyssa Milano v extrapolaci sukkubovského mýtu. Jak naočkovat nymfomanického vampa do prudérní vysokoškolačky? Přece šmejdem z vesmíru! Alyssa hraje jak prkno, ale tady to asi bylo i správně, právě kvůli té rozpolcenosti. Ty závěrečné kecy o lásce a celé rozuzlení mi připadá směšné, ale když to tak vezmu, tak Atlas mraků hlásá totéž a jemu to skoro žeru, tak nevím, kde je chyba. :-D ()

Poselství (1995) (S01E17)

Neslyšící učitelka začne po instalaci kochleárního implantátu slyšet hlasy. Ale není to pláč jejího miminka ani vrkání manžílka, ale podivné volání o pomoc doprovázené nutkavou potřebou psát jakýsi kód. No a představte si tu náhodu, že v nemocnici, kde jí sluch ošetřují, potká uklízeče, který pracoval v NASA, pak si prošel kariérou schizofrenika a bezdomovce a nyní má fajn byt s přístupem na střechu věžáku a má vybavení na převod do binárního kódu, správné vytištění dešifrované zprávy na mnoha desítkách A4 seřazených tak, aby po dokreslení fixou zpráva dávala smysl (sic!!!), zvládne zprávu pochopit, sestrojit velký laser (odkud je napájen raději ani nechci vědět, třeba má vědátor v lednici kapesní singularitu) a nejspíš jen tak od boku paprsek zaměřuje a vychyluje ... a už dost, nebudu prozrazovat. Poselství je totálně béčkové sci-fi s tunou logických chyb a nedomyšleností a i mezi nijak oslnivou první řadou Krajních mezí ční svou blbostí do výšin. Jedna hvězda za celkem přesvědčivý výkon pohledné Marlee Matlin v roli hluché zmatené pomahačky ufíkům. ()

Já, robot (1995) (S01E18)

Hodně velká část zajímavého a povedeného dílu se odehrává u soudu, kde stojí robot a usiluje o to, aby se stal člověkem. Aby mohl být jako člověk souzen z vraždy či zabití a také být případně zproštěn obvinění. Trekkies potěší Spock coby právník v důchodu, který robota hájí. Ostatní potěší třeba blonďatá pohledná dcera tvůrce robotů v podání Cynthie Preston. ()

Kdyby ty stěny mohly mluvit (1995) (S01E19)

V této epizodě není zaprášenost a retro look Krajních mezí tolik na škodu. Jednu z rolí zde totiž zastává staré ošuntělé sídlo, v kterém byli naposledy viděni mladík a jeho děvče. Matka mladíka však odmítá verzi policie, že by spolu utekli a trvá na tom, že ho v domě slyší a že volá o pomoc. Osloví vědce a skeptika - popírače paranormálních jevů - aby ji pomohl záhadu vyřešit. Z duchařiny se později vyloupne spíše "vědecký" problém, který se dá vyřešit jedině velkou dávkou alkoholu. Což se také stane a všichni jsou happy. Mile naivní až blbý díl. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young