Krajní meze

• Kanada The Outer Limits (více)
Mysteriózní / Horor / Sci-Fi / Fantasy / Drama / Thriller
Kanada / USA, (1995–2001), 114 h 32 min (Minutáž: 43–93 min)

Tvůrci:

Leslie Stevens

Předloha:

Brad Wright (povídka), Richard Barton Lewis (povídka) (více)

Scénář:

Sam Egan, Scott Nimerfro, Paul Mones, Melissa Rosenberg (více)

Kevin Conway, Beau Bridges, Helen Shaver, Frank Whaley, Rebecca De Mornay, Beau Starr, John Savage, John Heard, Blu Mankuma, Annette O'Toole, Timothy Busfield (více)

Série(7) / Epizody(153)

Mysteriózny sci-fi seriál je antológiou uzatvorených príbehov, ktoré na seba nenadväzujú, majú ale spoločný námet - rozprávajú o záhadných udalostiach a javoch, ktoré sa vymykajú bežnému chápaniu. Každý diel je oslavou ľudskej predstavivosti, ktorá s pomocou nových technológií presahuje úroveň súčasného poznania. Skeptický vedecko-technický pohľad na vec či človeka sa prejavuje zásadne v posledných sekundách konca epizódy, ktorý väčšinou postaví na hlavu celý predchádzajúci dej. ...Porucha nie je vo vašom prijímači... Neusilujte sa vyrovnať obraz... Vysielanie teraz riadime my... Nastavujeme obraz horizontálne i vertikálne... Môžeme vás zaplaviť tisíckou rôznych vysielacích kanálov.... Alebo rozvinúť len jeden obraz do krištáľového jasu.... A čo viac, môžeme vám vytvoriť víziu čohokoľvek, čo je schopná prijať vaša predstavivosť... Najbližšiu hodinu budeme riadiť všetko, čo uvidíte a vypočujete si... Spoznáte strach a mystérium, dosahujúce z najvzdialenejších hlbín vedomia až po KRAJNÉ MEDZE...
Svoj námet čerpá z klasického rovnomenného seriálu zo 60. rokov minulého storočia. Nové série sa začali nakrúcať už v roku 1995, získal obrovský divácky úspech, a tak nečudo, že jeho tvorba pokračuje aj naďalej.

Seznam epizod:

4 Slyším váš hovor - I Hear you Calling
5 Duch nad hmotou - Mind Over Matter
6 Za oponou - Beyond the Veil
7 První výročí - First Anniversary
8 Řádně a poctivě - Straight & Narrow
9 Zkouška ohněm - Trial by Fire

5 Druhá strana - The Other Side
6 Soukromý let - Joyride
7 Lidská obsluha - The Human Operators
8 Nepopsaný list - Blank Slate
9 Co si pomyslí sousedi? - What Will the Neighbors Think?
10 Plátno - The Shroud

17 Gettysburg - Gettysburg
18 Opatrnosti nezbývá - Something About Harry
19 Syndrom - Zig Zag
20 Ložisko - Nest
21 Věda před soudem - první část - Final Appeal I.
22 Věda před soudem - druhá část - Final Appeal II.

7. řada
13 Volný duch - Free Spirit
14 Neuroskop - Mindreacher
15 Čas od času - Time to Time
16 Uneseni - Abduction
17 Vláda zákona - Rule of Law
18 Oddíl lvů - Lion's Den
19 Bod zvratu - The Tipping Point
20 Dítě tmy - Dark Child
21 Lidský faktor - The Human Factor
22 Zkouška oddanosti - Human Trials Appeal (oficiální text distributora)

Recenze uživatele maoc k tomuto seriálu (90)

Těla jako důkaz (1997) (S03E16)

Když ve vesmíru potkáte halušky a nejste si jisti tím, co je realita, dá se počítat s tím, že na Zemi se to nezlepší. Scénář ucházející, ale zpracování je zoufale nudné a nevtahující. Začátek a konec jdou, ale ten nudný soud uprostřed, to je bída. Také zachycení nejistoty kapitána, co je vlastně realita, mi tam chybí. Plochá historka okresního formátu, jak by řekl klasik. Chování aliena celkem logické. Eliminoval postupně všechna nebezpečí. S jedním mu to trvalo trochu déle a musel cestovat. Hodně mu pomohlo, že umí lidi přečíst. Tím byl osud kapitána zpečetěn, protože ten by nad tím nemávnul rukou a vždy trval na naprostém zničení Meridianu. Půl hvězdy navíc za jedny již poněkud uvadlé kozičky. BTW ta chemikova žena vypadá jak Gábina Partyšová zamlada a je úplně mimo jeho možnosti. Jo a pít víno ve stavu beztíže vypovídá o mentálním a psychickém stavu posádky víc než dlouhé výpovědi u soudu :-D ()

Zkouška použitelnosti (1997) (S03E17)

První dvě třetiny docela nuda. Klasická SF situace - odříznutí určité části země (města, ...) bariérou. Co se stalo? Kdo to udělal? Proč? Nezdárná dcera, která neví, co se děje, utíká z domu a setkává se s něčím podivným. Poslední třetina je ale docela silná a opravdu staví skupinku obyvatel před nelehkou volbu. Kvituji s povděkem, že oproti stereotypnímu uměleckému ztvárnění křesťanství jako fuj fuj náboženství, je zde naopak svorníkem lidí a základem, na kterém je možné postavit své rozhodnutí. ()

Zvláštní vydání (1997) (S03E18)

Střihový díl kompilující některé starší a snad i 2 ještě neodvysílané díly (určitě V jiném životě S04E04 a další zatím neumím určit) do celkem podařeného mixu. Co je pravda? A co na to pan Rivers z magazínu Celá pravda? Poslední záběr na přenosový vůz a auta okolo něj je až okatě umělý. Předpokládám, že záměrně. Jakoby svět, v kterém žijeme, byl jen hra. A my hračky. ()

Zločinecká povaha (1998) (S04E01)

Oidipovský komplex genetic boosted. První půlka je nudná policajtština, ale jakmile se základ rozplete a rozjede se rodinné drama, tak to má odpich a nakonec i myšlenku. Je dobře, když za chyby, co uděláme, zaplatíme jen my sami. Blbé je, když i naši blízcí. A nejblbější, když nevinní lidé okolo. ()

Lov (1998) (S04E02)

Doug Savant z Melrose Place a Zoufalek v lovu na "lidi" proti týpkovi, kterého dabuje Al Bunda. A nějaká ta omáčka okolo. Optikou dneška staře vypadající a znějící bizár. Herci hrají prkenně. U těch, co ztvárňují androidy je to ok, ale u těch, co mají hrát lidi, je to chybka. ()

Srdce a mysl (1998) (S04E03)

Pointa byla jasná po 5 minutách a ty spousty nudných a poloamatérskych záběrů, než se k ní tvůrci prokousali... Neříkám, že myšlenka není silná a nosná, ale tento díl byl zpracovaný tak, že to na více hvězd nestačí. Hodnocení bych zvedl jedině kdyby ty vojandy byly v negližé. ()

V jiném životě (1998) (S04E04)

Ne úplně tradiční "časovka" s kvalitním scénářem, stavbami a nakonec ani ty herecké výkony nejsou marné. Myšlenky také nějaké byly (rozhodnutí minulá a budoucí a jejich dopady, smím si vzít zpět "svůj" život, nenechávat se zneužít). Slušný a celkem dynamický díl. ()

V zóně (1998) (S04E05)

Díl klade některé zajímavé otázky o dopingu ve sportu, vítězství, prohře, vnímání sebe sama, ale není nijak zásadně zajímavý. Snad až na propagaci zajímavého neurologického fenoménu - reakce na podnět bývá fyzicky rychlejší, než je neurologicky možné. Jako bychom byli nemyslící stroje. Ale o tom se zmíní děj jen okrajově, spíš se zabývá vztahy a kvantovou mechanikou, ovšem ve stylu abrakadabra. O nervové tkání jako jakési jímce na energii už raději úplně pomlčím. O snad i v době vzniku fousatých wrestlerských kostýmech raději také. ()

Teorie relativity (1998) (S04E06)

Jako mnoho jiných dílů nabízí na prostoru 45 minut jen málo myšlenek, děje, hereckých výkonů, čehokoliv. Samotná premisa je také ohraná - první kontakt. Násilí nebo poznávání? Jedinou dobrou věcí na tomto díle, kde se jako obvykle všichni chovají po většinu stopáže nevěrohodně, je úvodní věta Radovana Lukavského: "Až dobudeme mezihvězdný prostor, co tím získáme? Novou perspektivu pro sebe nebo jen širší pole působnosti pro naši aroganci?" ()

Josh (1998) (S04E07)

Průměrný díl. Od ostatních se liší tím, že nedává jasné návody, jasné odpovědi. Jen metafyzicky blábolí o entitě, která je snad tím, čím ji každý z nás chce mít. Pro jedny Ježíš, pro jiné ufon, pro další anděl. Co s ní(m) udělá U.S. armáda na tajné základně? A jaký dopad bude mít na život zahořklé bulvární novinářky? Hádejte třikrát. ()

Cesta k poznání (1998) (S04E08)

Bylo sice vtipné pozorovat Pána Dounatů jak za vypadal před čtvrtstoletím (stejně jako v Sonicovi, jak to ten chlap dělá :-o), ale příběhově jde o dost plytkou epizodu, která nemá na to vyplnit těch 45 minut. Ani s titulky. Prostě lidi, co se jakože bouří proti aliením otrokářům, aby se jak nečekaně ukázalo, že je vše trochu jinak. Ekosystém je zoufale děravý (co kua ty hadice v takových počtech žraly, když tam nic jiného nebylo?), chování lidí naprosto předvídatelné (a zcela umělé a hloupé). Pochybuju, že by ve skutečnosti Brav odmítl zrzku do postele a dál tvrdošíjně čekal na Shal. Takhle se lidé rozhodně nechovají lidé, notabene bez předchozí výrazně formující výchovy společností morálně na výši. Blbost, ale hezky se na to koukalo. I ženské byly k světu. Shal sice zapomínala kulhat a zranění vysoko na stehně už poté nebylo nikdy vidět, ale nožky měla pěkné. Potěšilo hledání bezpečí v autě. Skoro jako reklama na Golf, nebo kde se to byla holčička schovat před bouřkou. ()

Řezbářka (1998) (S04E09)

Rachel Leigh Cook byla tehdy moc hezká a tady hraje fajn roli. Jen ji a ani ostatním nevěřím emoce. Respektive hraní. To, co tam předvedla, má být nějaký hysterický záchvat a boj o svobodu? Sotva sebou odevzdaně zazmítala. Asi rejža chtěl, aby to bylo takové seriálově civilní. Děj je odvar několika starších epizod KM a není nijak objevný - jinakost, komunikace, nevratnost některých rozhodnutí, ... Jenže je to falešné dilema. Vy byste nechali svou dceru, aby mimozemský kaloň šukal s její DNA? Teda mozkem... Je to celé nesmysl, dáme šanci jinakosti, komunikaci, bla bla dostaneme za to odměnu, bla bla. Hovno. Takhle lidi rozhodně nefungují a už vůbec ne vůči vlastním dětem. Ať se drží alieni od hmyzu vesmíru raději dál! Ale koukat se na to dalo, jen bylo lepší vypnout mozek. ()

Krize identity (1998) (S04E10)

Cotter je hrozně divné jméno, ale jinak byl tento díl docela fajn thriller o přenosu mysli z člověka do androida a zpět, o ambicích a bezohlednosti a o, nečekaně, krizi identity. Na druhou stranu všechno to filozofování o oddělení individuality od těla a konci člověka jako takového vlastně scénář dílu obzvláště svým koncem nabourává a postuluje spíš jiný fakt - když se smíříš sám se sebou, se svým tělem, s charakterem, se svým místem na světe a pokud toto přijmou vaši blízcí a milovaní, pak je v podstatě jedno, kým jsi nebo kým jsi byl. Můžeš být kýmkoliv, protože na těle nezáleží. Takto to aspoň staví scénář. Je-li to pravda nevím, ale přijde mi, že by i mohla být. Chce to ale silného člověka a velké sebevědomí založené na zdravých základech. A opravdové přijetí. Sally asi nedělalo problém přesedlat na jiného koníčka a Cottera podpořila. Jiná by možná problémy měla. Nadprůměrný díl. ()

Vakcína (1998) (S04E11)

Jak píše anitae, covid srovnání tomu dodává jiný rozměr. Hlavně jak to dopadlo s těmi, co dostali vakcínu :-P *** Jako obvykle, amíci se s realitou nemažou. Na vir neúčinkují antibiotika (jak objevné, milý Watsone!), ultrarychlá smrt (kam se hrabe novičok) a psi útočí (přestože mají okolo tuny potravy). Potěšil ovšem vtípek s víceznačným slůvkem "gas" a krásný humanismus některých postav. Jasně, že není reálný, ale ani tak není reálné jednání dvou záporáků. Takhle se prostě lidi nechovají. Flashbacky byly dobře zvolené prohloubení děje, ale dynamice pomohly jen trochu. Prostě se to táhne. Ty nastavované kaše v podobě pipetování barevné vodičky, prýštění nafty skrz hadičky, ... Chtělo to o 10 minut zkrátit, což ovšem u tohoto seriálu nešlo. Nebo dodat nějaké další dějové linky, které by to oživily. Ale asi nebylo za co. ()

Život ve strachu (1998) (S04E12)

Od cvoka přes (anti)superhrdinu k mstiteli s diskutabilní morálkou. První půlka se mírně vleče, druhá je ale prošpikována myšlenkami a zvraty. Zajímavé je i psychiatrické pozadí, které je kupodivu afaik vědecky reálné.  Až na to skvělé vybavení a zázemí kliniky. To je scifi jak řemen :-D Nemluvě o ekonomickém pozadí, kdy by si někdo jako Bernard nemohl takovou léčbu ani smykem dovolit. A stejně tak by po něm nezačala pokukovat pohledná žena. Opravdoví lidé s fóbiemi nebudou moc přitažliví ani nebudou mít po kapsách dolary, které by stálo za to ukrást bandě mexikánců (Blanco je rasismus naruby, víte to?). Konec je pak klasicky krajněmezní. Mírně šokantní a kladoucí před diváka morální dilema a výzvu. Samozřejmě, když je zle, hodí se špína na klérus, ale to mne nepřekvapuje a beru to jako kolorit. Jako celek je ovšem díl povedený, má šmrnc, bavil mě a není vědecky mimo jako jiné epizody. Pravděpodobně nejlepší epizoda 4. řady a jedna z nejlepších vůbec. ()

Návrat (1998) (S04E13)

Což o to, díl by to byl dobrý, ale scénář by nesměl příběh vést tak zoufale nevědecky a nepravděpodobně. Konec, tedy poslední věta komentáře čteného Radovanem Lukavským, je už jen třešničkou na dortu blbosti. A na to, abyste to poznali, nemusíte mít PhD. z biologie nebo molekulární genetiky. Toto zabilo jinak opravdu fajn příběh: házení termínů, aby divák měl pocit "science" (vstříkl si cizorodou DNA - a co jako? ono se jako může něco stát? A jaký mechanismus našeho těla to zařídí?), požírá to aminokyseliny (a kde by se na Venuši asi vzaly?), totálně nesmyslné praktiky karantény a dohledu - jasně, musí se uspořit na výpravě a hercích, ale až tak okaté, že za ním přijde Kate do izolace a pak je zase zpět mezi lidmi a trvale se k němu přestěhuje až později??!! A za ní v záběru stojí pracovník laborky v ochranném obleku?!!? Nenaplněný sňatek. Nevím, jak světský, ale církevní sňatek je naplněn až při svatební noci penetrací a bez ní je možné jej anulovat. Mimo jiné proto se ve středověku vystavovala prostěradla králů po svatební noci. Přitom gravidita s mutantem by byl pěkný sideplot. No a ten zmiňovaný konec... Spoustu živých organismů se klonuje (vegetativně se často rozmnožují rostliny, o primitivních živočiších, houbách a bezmála všech bakteriích ani nemluvě. Tak jak kudlazpudla že je to nepřirozené? To naopak vyšší organismy striktně vázané na rekombinaci genů při pohlavním rozmnožování jsou v menšině. Ani mitóza neznamená klonování. I tam dochází k mutacím, jen ne k rekombinaci genů mezi samčí a samičí buňkou. No nic. Jdu pachuť z nepovedeného dílu něčím zapít. PKD měl naprostou pravdu v tom, že našlápnuto bylo dobře. Kromě jím zmíněných vlivů je také jasně poznat odkaz na Vetřelce. Za mě škoda, ale je fakt, že jiným nemusí ta očividná pavědeckost tolik vadit a jsou schopni si The Joining (dovolím si použít až básnický překlad půjčený z rozmnožování hub - Spájení) užít mnohem víc než já. ()

Mary 25 (1998) (S04E15)

V 90. letech a dříve mohla být human-like robotika strašákem, ale na konci první čtvrtiny 21. století, když je stále problém naučit androida chodit po dvou aby u toho nevypadal směšně, je jasné, že z tohoto mráčku jen tak nezaprší. Proto tento díl nemůže mít naléhavost, které dosahoval v době vzniku. Ano, obecné poselství této epizody je stále platné. Je ale zajímavé, že toto každý vidlák cítí. Jediný, koho by napadlo dát své děti hlídat androidem, je právě psychopatický asociál honící se za úspěchem přes mrtvoly a u něj bude možná užitečnější, když děti vychová anorganická inteligence. Jinak Mary 25 vychází z epizody Valerie 23 z první série a na začátku se objeví i pár scén z tohoto dílu. Příběh není špatný a některé scény mají naléhavost a/nebo jistou sterilní vyšinutost, kterou do nich vnáší anorganičtí, to ano. Ale když domyslíte pár věcí, tak je to nelogické až hanba. Čili jako celek to zase takové terno nebylo. Závěr jsem odhadl, protože chování postavy bylo "čudné" už od půlky, takže překvapení se v mém případě nekonalo, ale špatně vymyšlené to není. Proto také uděluji 3 hvězdy, protože jinak by se tento díl kvůli vyčichnutí tématu musel spokojit jen se dvěma. Druhý důvod k mojí hvězdičkové rozdávačnosti je opravdu krásné tělo Cynthiie Geary. Jinak jsem se, musím říct, trochu nudil. ()

Závěrečná zkouška (1998) (S04E16)

Do 3/4 stopáže výborná, strhující epizoda, která by s dobrým scénářem a jistou režií bohatě vydala na celovečerní film. Jenže poslední čtvrtina jakoby začala odpovídat na jiné otázky, než které kladl předchozí děj a když byl zcela pominut spouštěč spojený se srdcem, tak musím chtě nechtě hvězdu strhnout. Protože proč potom celé to divadlo? Mohli střílet dávno a pak vyřadit jednotku a nějaké navážení atomové bomby pod budovu je dost legrační. Ale i tak slušné drama o tom dobrém v nás (závěrečné gesto Setha vůči Martinovi) a také samozřejmě o tom zlém. O zneužívání moci nad bezmocnými a o nějakých těch paradigmatech vědy, která se posunují a o zajímavém fenoménu vícenásobných objevů. I přes výtky jedna z nej epizod Krajních mezí. ()

Lithie (1998) (S04E17)

Sexmise na americký způsob aneb muži jsou odpovědní za všechno zlo na světě. Inu, děvčata, když si vyberete k rozmrazení namakaného macho vojáka, nedivte se. Muži se liší a lišil by se, sice ne úplně, ale jistě dost, způsob jejich jednání a zapojení do komunity. Stejně tak se liší ženy, což ukázal tento díl docela dobře. Ale komunity jen se samými ženami by dopadly imho jinak než bylo zobrazeno. Některé ženy by převzaly výrazněji roli mužů, alespoň co se agresivity a touhy ovládat ostatní týče. Koneckonců ženy jsou v průměru teritoriálnější a majetničtější než muži. A vše by jelo jako zastara, jen v soft verzi kmenových válek. K atomu by se holky jen tak nedohrabaly. WTF jsou pak i po dvou generacích v primitivních podmínkách zdravé upravené a namalované ženy a dívky s dokonalými zuby a téměř nulovým sexuálním chováním (ha ha há!), které jsou se ale lusknutím prstu promění v heterosexuální femme fatale s dokonalou technikou líbání a sexu (a nebylo to náhodou poprvé, Mirando?). No prostě kravina, ale zábavná a v něčem rozhodně hodna zamyšlení, v něčem ale zoufale mimo mísu. ()

Stvůra (1998) (S04E18)

Nosná myšlenka nechyběla, ale nebyla sto utáhnout tak dlouhou stopáž. Scénárista museli vařit z vody, aby to vůbec vyplnil. Romantická linka, občas blábolení, bojové scény vzhledem k tomu, že veliteli bylo jasné, s čím bojuje, působily tragikomicky a výsledné prozření bylo objevné jako to, že ryba smrdí od hlavy. Nebylo to úplně blbé, ale ani žádné terno. Ještě že Nicole de Boer je moc pěkná. Úplně jsem zapomněl, že jsem ji už viděl v Kostce a v jiném, mnohem lepším dílu Krajních mezí (Schopnost slitovat se). ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young