Smallville

(seriál)
USA / Kanada, (2001–2011), 154 h 46 min (Minutáž: 40–84 min)

D.J. Caruso, Rick Rosenthal, Greg Beeman, Michael W. Watkins (více)

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bill Finger (komiks) (více)

Tom Welling, Kristin Kreuk, Michael Rosenbaum, Allison Mack, Eric Johnson, Annette O'Toole, Erica Durance, Shawn Ashmore, John Schneider, Justin Hartley (více)

Série(10) / Epizody(216)

Jednoho dne postihne zapadlé městečko Smallville neštěstí, déšť meteoritů změní život spoustě lidí. Syn bohatého a bezohledného Lionella Luthora, Lex, je ozářen a přijde o vlasy, malá Lana Langová ztratí oba rodiče a bezdětní a po dítěti marně toužící manželé Kentovi naleznou uprostřed kukuřičného pole malého chlapečka. Adoptují ho, přičemž už tuší, že malý Clark nepochází z této planety. Střihem se dostáváme o 12 let později, kde dospívající Clark překvapuje své okolí i sám sebe svými neobvyklými schopnostmi - svou rychlostí a silou. Začíná si uvědomovat, že je jiný, a rodiče mu odhalí tajemství jeho příchodu. Při autonehodě se seznámí s Lexem Luthorem, zachrání mu život a mezi oběma muži vzniká přátelství. Mezitím se v místní nemocnici probouzí z komatu Jeremy, hoch, který byl rovněž postižen ozářením v kukuřičném poli, když jej předtím jeho spolužáci připoutali ke kůlu jako tzv. strašáka roku. Mstí se svým bývalým kamarádům, dostává je do komatu elektrickými výboji. Jeho běsnění dokáže zastavit jen superman Kent Clark. (oficiální text distributora)

Anderton

Smallville je nezáživná kravina, ktorá varí totálne z vody. Lenže rovnako, ako skoro každý seriál má tú výhodu, že keď sa doňho zapozeráte, tak vás automaticky chytí. Ja som to našťastie včas uťal, takže som ním zbytočne nestratil kopec času (217x42, preboha!). To som urobil mnohokrát omnoho horším spôsobom. A nemám na mysli iba filmy a seriály. ()

MM_Ramone

Kanadsko-americký televízny seriál "Smallville" je nepodarenou rekonštrukciou dospievania a mladosti hrdinského Supermana. Mal to byť netradičný, originálny pohľad na tohto neohrozeného bojovníka proti nespravodlivosti, ktorý vždy stojí na strane zákona. Snažil som sa tomu dať šancu a niekoľko dielov som si s trpezlivosťou a bez zbytočných predsudkov pozrel. Ale nezaujalo ma to. Vôbec ma to nebavilo. Nesmierne som sa nudil a miestami len nechápavo krútil hlavou. Viac ako jednu hviezdičku to odo mňa veru nedostane. * ()

ConanVJ

Parádní seriál o mladém Clarku Kentovi odehrávající se dlouho před tím, než se stane Supermanem. Obsazení je perfektní a člověk si všechny hlavní hrdiny oblíbí. Na seriál jsou i efekty celkem slušné a nevypadají trapně. Jednotlivé díly jsou spíš epizodické a každý díl je většinou o něčem jiném. Vztahový pokrok postav je však zachován a vše sedí parádně. Odklon od komiksu je zde velký, ale to se snažili komiksový tvůrci dohnat přidáním postav do stávajících sérií. Jasné, někdy už zavání Clarkova lovestory nudou, ale dá se to přežít i v mém věku. Zamrzelo mě finále poslední řady, kdy bych čekal epičtější podívanou. Celkově pro mě seriál 90% :) ()

NinadeL

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Seriálový Smallville bych ocenila až zpětně, ale nemám dva životy na to, abych si dokázala najít čas na deset let teen seriálu. Nicméně od 11. série dál příběh pokračuje na stránkách komiksů a to jsem ocenila. Občas si zpětně jen dohledávám různé hostovačky, například legendární Lyndy Carter v 6. sérii nebo Serindu Swan v 8. - 10. sérii, když hrála poprvé v hraném seriálu Zatannu Zataru. ()

ScarPoul

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Práve som dopozeral posledný diel desiatej série. Klark sa konečne stal Supermanom a čo je dôležité, konečne sa naučil lietať. Keď som začal sledovať tento seriál nepredpokladal som, že to u mňa vzbudí túžbu pozerať ho s poctivou pravidelnosťou a s túžbou preklenúť ten most medzi filmami a komiksom. Je pravda, že prvé dve séria sú typickým teen seriálom o nadprirozdených silách, ktorých výskyt je v takom počte a v takej rôznorodosti prvoplánoví a vlastne ničím zaujímavý. Lenže potom sa odrazu stane, že sa objaví diel, ktorý prezentuje Supermanov mýtus a dovolí nám spoznať a objaviť náznaky a skúšky, ktoré musí Klark ( ešte pred svojím prijatím toho kto skutočne je) absolvovať. A tieto diely sú to, za čo mi stálo dopozerať to až do konca. Ak sa tam vyskytol diel, ktorý len vyplňoval vatu - nenávidel som ho, lebo zaujímavý veľmi nebol aj keď hlavne dopĺňal (okrajovo) vzťahy, ktoré sa skutočne tvorili v tých podstatných dieloch. Od piatej série to začalo viacej gradovať ako upadať a vydržalo to tak až do konca, kde sa všetky veci pretli a ubezpečili nás, že je to naozaj seriál pred Supermanom, ktorý necháva aj v tom prepojení ešte 7 rokov dobrodružstiev nevyjasnených. Ale tak to má byť. Stále je totiž čo rozprávať. Výborne zakončenie jednej dekády, ktorá ma sprevádzala skúškami, nudou aj ťažkými obdobiami. A Toma Wellinga, Rosenbauma, Kreuk a Durance som si veľmi obľúbil. 80% ()

Galerie (3 367)

• Jedná se o nejdelší seriál o životě Supermana. (Borrtex)
  • Podľa komentárov na DVD, Tom Welling (Clark Kent) bol známy tým, že často blúdil po sete a mrmlal si: „Clark je idiot! Clark je neskutočný idiot!“ (challik)
  • Během utváření charakteru jednotlivých postav brali tvůrci v potaz nejrůznější okolnosti. Například Lexe Luthora (Michael Rosenbaum) vylíčili jako osobu s pocitem osamělosti, aby se měl proč ke skupině teenagerů obracet. Lionel Luthor (John Glover) byl vytvořen jako paralela ke Kentovým jako "experiment extrémního rodičovství". Postava Chloe Sullivané (Allison Mack) vznikla "outsider", postava monitorující dění, předchůdce Lois Laneové a rovněž jako osoba, která Clarkovi (Tom Welling) pomáhá na jeho cestě. (Lex Luthor)

Související novinky

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Britský herec Julian Sands byl od 13. ledna tohoto roku veden jako nezvěstný poté, co se vypravil na turistickou trasu zasněženými horami v oblasti Baldy Bowl přibližně 45 mil na východ od města Los… (více)

Addamsova rodina se vrátí

Addamsova rodina se vrátí

23.10.2020

Slavný režisér Tim Burton si poprvé v kariéře vyzkouší televizní tvorbu. A nevybral si k tomu žádný jiný projekt než kultovní Addamsovu rodinu. Nová verze seriálu z roku 1964, jenž se následně dočkal… (více)

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

22.09.2019

Seriálový Smallville byl ve své době tak trochu napřed co se práce s komiksovými předlohami týče. Od té doby, co však stanice CW rozjela svůj vlastní komiksový vesmír Arrowverse, čítající seriály… (více)