Lovci duchů

• USA Supernatural (více)
Horor / Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy / Komedie
USA, (2005–2020), 247 h 25 min (Minutáž: 29–60 min)

Tvůrci:

Eric Kripke

Režie:

Kim Manners, Robert Singer, David Nutter, J. Miller Tobin, Mike Rohl (více)

Předloha:

John Shiban (kniha)

Série(15) / Epizody(327)

Recenze uživatele molcan2 k tomuto seriálu (9)

Mrtvá na mostě (2005) (S01E01)

"Supernatural" je seriál, ktorý sa k vám prikradne. Alebo aspoň mne sa to stalo. Mala som v hlave predstavu, že ide o úbohý "Akty X" a "Buffy, premožiteľku upírov" s peknými chlapcami. A áno, tí chlapci sú roztomilí. A niektoré časti seriálu Supernatural majú strašidelný nádych Aktov X. A má epizódy, v ktorých sa miešajú pokračujúce dejové oblúky a Monter-of-the-Weeks, ako to BTVS dotiahla k dokonalosti. Naozaj má niektoré z najlepších častí oboch seriálov. Supernatural má však aj vlastnú identitu. Je to komorný seriál, ktorý sa väčšinou zameriava na vzťah dvoch bratov. Ako sa seriál posúva ďalej, je čoraz viac zameraný na postavy. Niečo, čo je ťažké dosiahnuť, keď je seriál o boji s duchmi, hákovými krížmi a vlkolakmi. "Supernatural" využíva svoje démonické príbehy na rozprávanie menších príbehov o živote Sama a Deana Winchesterovcov. Je to rodinná dráma, moderný western, nekonečný road trip a horor v jednom. Tento seriál milujem a "Pilot" pripravuje všetko, čo sa odohráva v ďalších sezónach. Ak plánujete seriál sledovať, musíte začať touto epizódou. Epizóda "Pilot" sa točí okolo Sama Winchestera, najmladšieho dieťaťa Mary a Johna Winchesterovcov. Pekné biblické mená pre rodičov dieťaťa, ktorého osud sa zdá byť zahalený temnotou. Keď má 6 mesiacov, do Samovej detskej izby príde démon. Keď sa ho jeho matka snaží zachrániť, levituje na strope a spáli ju. John sa vrhne dovnútra a chytí dieťa. John prikáže svojmu druhému synovi Deanovi, aby Sammyho vzal von, a ponáhľa sa späť, aby zachránil Mary. Je však už neskoro. Mary je mŕtva. John vezme svojich synov a vycvičí z nich bojovníkov; Vojakov proti svetu démonov. O dvadsaťdva rokov neskôr Sam opustil "rodinný biznis" lovu zla a mieri na práva na Stanford. Žije so svojou priateľkou Jessicou a snaží sa viesť "normálny" život. Dean je poslušný, aj keď múdry syn a je ochotný ísť v Johnových stopách v boji proti zlu. Až na to, že John sa počas jedného prípadu stratí a Dean prichádza na Stanford, aby požiadal Sama o pomoc pri jeho hľadaní. Sam sa neochotne pridá k pátraniu a čoskoro sa ocitnú v malom mestečku, kde stopárka v bielom zbiera všetkých mužov, ktorí jej zastavia, aby ju odviezli domov. Sam a Dean pracujú na zastavení ducha ženy a na nájdení Johna. Ich otec po sebe zanechal jednu stopu: svoj denník plný všetkých poznámok o nadprirodzených javoch. Chlapci tvoria prekvapivo dobrý tím, pretože spolupracujú. Isté je, že Dean udrie Sama zozadu do hlavy. A Sam prevracia oči nad Deanovým výberom hudby. Ale v krátkom čase vyhnali ženu v bielom a majú súradnice, ktoré ich, ako dúfajú, dovedú k Johnovi. Až na to, že Sam stále nie je nadšený myšlienkou žiť z auta a profesionálne loviť príšery. Dean je zranený a snaží sa to skrývať, keď vysadí Sama späť na Stanforde. Miluje však Sama natoľko, že ho nechá ísť. Sam sa vracia do svojho bytu. Ľahne si na posteľ, pozrie na strop a nad sebou vidí Jessicino telo. Sam kričí, keď sa vznieti a zomrie rovnako ako jeho matka. Dean vbehne dnu a vyťahuje Sama z ďalšej horiacej miestnosti. Sam, ktorý prišiel o všetko, čo podľa neho robilo jeho život "normálnym", nasadne do Deanovej milovanej Impaly z roku 1967 a znovu sa zapojí do pátrania po démonovi, ktorý mu ukradol obe ženy, ktoré miloval. V tejto epizóde je niekoľko skvelých častí. Prvých päť minút seriálu Supernatural je najlepšia úvodná sekvencia zo všetkých seriálov, ktoré som kedy videl. Skôr než sa objaví titulková obrazovka, seriál už predstavil 4 Winchesterovcov (5, ak počítame Impalu), vysvetlil ich poslanie a stanovil motivácie každej postavy. Dean: Ktorý chce len dostať svoju rodinu do bezpečia. Sam: ktorý je prenasledovaný otázkami, prečo po ňom Démon prišiel. John: Muž, ktorého často zaslepuje posadnutosť pomstou. Epizóda tiež potvrdzuje, že "Supernatural" vie robiť strašidelné veci naozaj dobre. Žena v bielom "statuje" sem a tam a dokonca aj osvetlenie dokáže byť atmosférické a strašidelné. Je tu však aj veľa humoru, ku ktorému prispieva najmä Dean. Od zatknutia za podvody s kreditnými kartami (nejako musí platiť účty, keďže "lov nie je práve profi kariéra), až po označenie Sammyho za "kontrolného magora", pretože nedovolil Deanovi používať počítač (po tom, čo Dean odmietol Samovi dovoliť, aby si v aute vybral čo i len pesničku), Deana je jednoducho radosť sledovať. V tejto epizóde sa opakovane objavuje téma "domova". Winchesterovci stále hľadajú domov, aj keď je zrejmé, že domovom Sama a Deana sú jeden druhému. Najskôr ich dom v Kansase zhorí, zabije Mary a naštartuje ich na lov zla bez koreňov. Zmiznutie Johna vytrhne Deanov vratký pocit domova a zanechá ho samého, ktorý potrebuje svojho mladšieho brata. Pre Sama je v tejto epizóde zničený byt, ktorý si vytvoril s Jessicou, spolu so všetkými ilúziami, ktoré mal o tom, že vedie normálny život. Podobne ako Žena v bielom, Winchesterovci sa nikdy nemôžu vrátiť domov. Namiesto toho musia Sam a Dean spoločne vytvoriť niečo nové. Na druhej strane som si musel pozrieť zostrihy tejto epizódy, aby som zistil, prečo sa Dean vrátil do Samovho bytu. Ukázalo sa, že jeho rádio v aute začalo čudne fungovať a svetlá blikali, akoby bol nablízku démon. Napriek tomu to naozaj malo byť v samotnej epizóde, pretože inak tam nie je žiadne vysvetlenie, prečo sa Dean vrátil. Moja obľúbená časť epizódy: Samova a Deanova výmena slov "B*tch" a "Jerk". Jedna z najrealistickejších, opakujúcich sa súrodeneckých výmen vôbec. () (méně) (více)

Wendigo (2005) (S01E02)

Hoci sa považujem za fanúšika, táto epizóda ukazuje všetky slabiny Supernaturalu. A niektoré z vecí, ktoré na ňom milujem. Začnime tými zlými: Po prvé, príbeh je bezostyšne vykradnutý z epizódy Aktov X ("Detour", 5. sezóna). Ak mi neveríte, pozrite si to sami. Je to niečo, čo tu scenáristi robia často, a mňa to naozaj štve. Berú kúsky z iných filmov alebo seriálov a prezentujú ich, akoby to bolo niečo nové. Robia to navyše veľmi mizerným spôsobom. Nechápte ma zle, nie je to hlavná zápletka, o ktorej hovorím. Čo sa mi tiež nepáči, je fakt, že kamkoľvek sa dostanú, vždy je to "pekná" mladá žena, s ktorou skončia (no, som v polovici 1. série, takže sa to možno zmení). No tak, to je tak inkhorn. Postavy by potrebovali oveľa väčšiu hĺbku a nezaškodilo by, keby sa trochu viac podobali na priemerných ľudí. Dodalo by to seriálu oveľa viac dôveryhodnosti (áno, aj keď ide o horor/mystery-show, existuje niečo ako dôveryhodnosť). Teraz k veciam, ktoré sa mi páčia: Mám rád úprimné momenty medzi Samom a Deanom. Práve v týchto rozhovoroch začína seriál skutočne žiariť. Je to vtedy, keď sa dozvedáte o ich charakteroch, keď ich spoznávate a spôsob, akým každý z nich rozmýšľa. Páčia sa mi narážky na ich minulosť, drobné náznaky, ktoré vám ukážu, ako sa z nich stali muži, ktorými sú. Je srdcervúce vidieť ich v tých chvíľach, opustených, keď nie sú ničím viac ako dvoma chlapcami, ktorí zúfalo hľadajú svojho otca. Dialógy sú napísané veľmi dobre a herci ich uvádzajú do praxe asi najlepším možným spôsobom. Stačí to na to, aby to vynahradilo všetky nedostatky seriálu. ()

Jezero smrti (2005) (S01E03)

Má záhadu, opäť vzorec. Dean dostane nejaký vývoj postavy, Sam zostáva ufňukaný, ()

Démon v letadle (2005) (S01E04)

Toto je prvá epizóda seriálu Supernatural, ktorú som si po dlhom čase pozrel, keďže národná televízia tento seriál hlúpo zrušila sotva po niekoľkých epizódach a ja som si musel kúpiť celú 1. sériu na DVD. Nerád hovorím, že to bolo dosť veľké sklamanie. Všetky epizódy, ktoré som pozeral predtým a ktorých bolo asi desať alebo koľko, boli úžasné. Príšery sú cool, scenáre sú vzhľadom na krátku stopáž primerane zamotané a vždy sa v nich nájde množstvo odkazov smerom k starším a klasickým hororom. "Prízračný cestovateľ" samozrejme nie je hrozný, ale vo všetkých vyššie spomenutých oddeleniach je to len obyčajný priemer. Príbeh je zjednodušený a predvídateľný a titulný démon je porazený ľahko a v okamihu! Deanovi a Samovi zavolá bývalý a spokojný klient Winchesterovcov, ktorý pracuje na letisku. Má podozrenie, že nedávnu a nesmierne katastrofálnu haváriu lietadla spôsobila nejaká nadprirodzená bytosť, a možno má v tomto smere smrteľnú pravdu! Takzvaný prízračný cestujúci je démonická sila, ktorá sa zmocňuje cestujúcich so strachom z lietania a núti ich havarovať s lietadlom. Posledná "misia" zlomyseľného ducha však zlyhala, pretože haváriu prežilo sedem ľudí. Podarí sa Samovi a Deanovi zničiť démona skôr, ako zabije všetkých sedem? "Prízračný cestovateľ má veľmi primitívny scenár a obsahuje len niekoľko poct starším a známejším filmom. Koncept trochu pripomína pôvodný "Final Destination", čo sa týka havárie lietadla a hŕstky odsúdených, ktorí prežili, ale v skutočnosti to mohla byť skvelá príležitosť odkázať na nedocenené a žiaľ neznáme mysteriózne/hororové filmy "Jediný preživší" (1983) a "Preživší" (1981). Ak sa vám páči nápad tejto epizódy, určite by ste si mali tieto dva tituly vyhľadať, pretože oba sa zaoberajú znepokojujúcimi leteckými katastrofami a nevysvetliteľne zlovestnými udalosťami, ktoré prekonávajú nepravdepodobných preživších. ()

Krvavá Mary (2005) (S01E05)

V Tolede v Ohiu sa tri priateľky rozhodnú zahrať sa s americkou mestskou legendou "Bloody Mary" a trikrát vyslovia jej meno do zrkadla. Žiadna z nich nezomrie, ale otec hostiteľky. Dean a Sam si v novinách prečítajú čudný nekrológ a rozhodnú sa mŕtvolu preskúmať a asistent koronera povie, že muž zomrel na vnútorné krvácanie do mozgu a tiež, že mu vytiekli obe oči. Skontaktujú sa s dievčatami a čoskoro zistia, že Krvavá Mary prenasleduje ľudí, ktorí spôsobili smrť nejakej inej osoby, a snažia sa nájsť spôsob, ako ju zastaviť. Nedávno som videl knihu Mary Lambertovej Mestské legendy: Krvavá Mary" a zdá sa, že v USA existuje mestská legenda o tejto diablici "Bloody Mary", ktorá sa privolá, keď človek trikrát vysloví jej meno pred zrkadlom alebo do zrkadla. V doteraz najlepšej epizóde tejto série Dean a Sam čelia tomuto zlému duchovi vo veľkom boji, kde je háčik na nové záhady o bývalom vzťahu Sama a Jessicy. Môj hlas je deväť. ()

Druhá kůže (2005) (S01E06)

Počas cesty dostane Sam e-mail od svojej starej kamarátky zo školy Becky, že jej brat a zároveň Samov priateľ Zach je zatknutý a obvinený z vraždy svojej priateľky. Zach tvrdí, že v tom istom čase bol na inom mieste, ale bezpečnostná kamera zaznamenala jeho podobu na mieste činu. Sam presvedčí Deana, aby odišiel do St. Louis v Missouri a vyšetril typický prípad dvojníka. Keď tam prídu, odhalia, že mutant zabíja a ubližuje ľuďom v okolí. Keď na seba menič podoby vezme podobu Deana, veci sa pre bratov Winchesterovcov skomplikujú. "Seriál Supernatural je akousi tínedžersky jednoduchšou verziou seriálu Akty X, kde dvaja bratia vyšetrujú nadprirodzené udalosti rovnako ako Mulder a Scullyová. Epizódy sú v priebehu série čoraz lepšie a lepšie a mne sa tento zábavný seriál veľmi páči. Môj hlas je deväť. ()

Muž s hákem (2005) (S01E07)

V Iowe, počas randenia v aute zaparkovanom neďaleko rieky, nováčik spolku Theta Sorenson (Jane McGregor) a jej priateľ počujú ostrý zvuk na karosérii a streche auta. Keď chlapec vyjde z auta, aby sa pozrel, čo sa deje, napadne ho neviditeľná bytosť a zabije ho. Dean a Sam sa rozhodnú tento úkaz preskúmať na svojej poľovačke a prídu na univerzitu v Iowe. Keď je napadnutá a zavraždená aj Loriina spolubývajúca, bratia si uvedomia, že musia čeliť zlému a moralizujúcemu Hákovému mužovi. Napriek tomu, že má niekoľko desivých momentov, ako napríklad keď si Lori prečíta na stene: "Nie si rada, že si nerozsvietila svetlo?", považujem túto epizódu za jednu z najslabších zo seriálu Supernatural. Môj hlas je sedem. ()

Kletba (2005) (S01E08)

Tiež si nepamätám, o čom to bolo, pre mňa by to mohla byť celá hodina čiernej obrazovky a aj tak by som to hodnotil 10/10, pretože by to bolo stokrát lepšie ako čo i len jedna minúta Carry On. ()

Znovu doma (2005) (S01E09)

Sam má nočnú moru s obyvateľmi svojho bývalého domu v Lawrence a presvedčí Deana, aby odišiel do Kansasu. Stretnú Jenny (Kristin Richardsonová), ktorá sa práve presťahovala z Wichity a rozpráva im o čudných zvukoch v dome, a jej dcéru, ktorá rozpráva o horiacom tvorovi v skrini vo svojej izbe. Dean a Sam privedú starého otcovho priateľa média Missouriho Moseleyho (Loretta Devine) a spolu s duchom Mary Winchesterovej bojujú proti zlému poltergeistovi. "Domov" je do tejto chvíle najstrašidelnejšia epizóda seriálu Supernatural so skvelým príbehom o strašidelnom dome. Ďalej, fascinujúci záver tejto epizódy, ktorú si musíte pozrieť, zvyšuje záhadu okolo zmiznutia Johna Winchestera. Môj hlas je desať. ()

Lovci duchů se dočkají prequelu

Lovci duchů se dočkají prequelu