Reklama

Reklama

Západní křídlo

(seriál)
  • Česko Západní křídlo Bílého domu (více)
všechny plakáty
Drama
USA, (1999–2006), 109 h 56 min (Minutáž: 41–50 min)

Tvůrci:

Aaron Sorkin

Hrají:

Martin Sheen, Rob Lowe, Stockard Channing, Dulé Hill, Allison Janney, Moira Kelly, Mary-Louise Parker, Janel Moloney, NiCole Robinson, John Spencer (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(7) / Epizody(154)

Vydejte se do zákulisí Bílého domu v tomto neotřelém dramatickém seriálu s humorným podtextem, který vytvořili John Wells, Thomas Schlamme a Aaron Sorkin. (HBO Max)

Recenze (26)

jasiska 

všechny recenze uživatele

Geniálna záležitosť. Podrobná štúdia o tom, ako funguje Biely dom a všetci jeho pracovníci. Od nevyhnutných imageových banálností, cez politický boj o nové zákony a reformy, až po zažehnanie vojny medzi nukleárnymi veľmocami - to všetko je súčasťou každodenného života amerického prezidenta a jeho ľudí. A seriál West Wing nám do toho všetkého ponúka úžasný pohľad. Ešte aj o voľbách prezidenta sa dozvieme možno viac, ako by niekomu stačilo, aby si udržal ilúzie o demokracii:-) Navyše je seriál plný absolútne parádnych charakterových postáv, hraných vynikajúcimi hercami - a hovorím aj o epizódnych postavách. Hoci sa tvorcovia sústredili aj na osobné životy hlavných hrdinov, nikdy to nepripomínalo Dallas, dokonca mnohé veci nechali len tak vyblednúť časom, bez priameho nadviazania a len po nejakom čase sme sa dozvedeli, ako sa veci vyvinuli. Najmä zo začiatku mi trochu vadilo, ako všetko končí v duchu pravdy, spravodlivosti a "amerického spôsobu života". No v neskorších dieloch mnohé diely skončili dezilúziou či až beznádejou a tak sa to celkom vyrovnalo. Bohvie ako sa seriál páčil americkým republikánom, ale ja - akonáhle som si zvykla na bleskové tempo a neskutočne náročný jazyk - som bola okamžite namotaná. ()

danecek24 

všechny recenze uživatele

Zlatý Glóbus - cena (2) - 58. ročník (za rok) 2000 - *Nejlepší seriál (drama), *Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen + nominace (18) - 57. ročník 1999 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - Rob Lowe, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, 58. ročník 2000 - Nejlepší herec v seriálu (drama) - Rob Lowe, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Allison Janney, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 59. ročník 2001 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Allison Janney, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 60. ročník 2002 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Allison Janney, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Spencer, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 61. ročník 2003 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Allison Janney, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Iste, amerikanizmus ako vráta. Lenže to atraktívne prostredie! Pútavé scenáre! A hlavne - vynikajúce herecké obsadenie. V úlohe prezidenta sa objavuje skvelý Martin Sheen (hral prezidentovho poradcu v AMERICKOM PREZIDENTOVI) a jeho poradcov - ktorí na mňa väčšinou pôsobili ako ľudia z mäsa a kostí - exceluje celá galéria hercov (Janney, Lowe, Schiff). ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Po všech sedmi sériích, pak jejich okamžitém repete, a nespočtu sjíždění oblíbených scén na youtube - D O K O N A L O S T. Mnoho let jsem měl West Wing na to-do listu a když jsem si na něj konečně našel čas, instantně zamířil velmi blízko k vrcholu žebříčku nejlepších seriálů jaké jsem kdy viděl - Sorkina jsem miloval odjakživa, ale netušil jsem že své opus magnum vytvořil už kdysi dávno. Po jeho odchodu od seriálu po čtvrté sérii je vidět určité snížení kvality a změna stylu, ale ne nijak zásadně. A styl změnilo citelně i 9/11 - realita bohužel Sorkinovu politickému idealismu těžce nakopala prdel, a ještě větší posun vnímání jeho Bílého Domu následovalo po čtyřech letech Trumpova marasmu. O to větší blaho je pak se do tohoto světa ponořit. Brilantní politická i sociální kritika a zároveň absolutní obhajoba demokratických principů a všech civilizovaných stránek opozičního politického boje. Patriotismus v nejlepší možné podobě. A v extrémně zábavném podání s nejchytřeji napsanými dialogy jaké se kdy v televizním seriálu objevily. 10/10 ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý seriál z prostredia politiky. Videl som asi 2-3 série si tak 20 rokov dozadu. Zo začiatku ma to nadchlo práve tým netradičným prostredím, ale postupne ma začali strašne iritovať tie typické Sorkinovské gulometné dialógy. Nikto normálny takto nehovorí a rozhodne je absurdné, aby tak hovorili všetky postavy v seriály. Ale Martin Sheen ako dokonale kladný prezident bol sympaťák, plus aj vedľajšie postavy boli dobre obsadené a zahrané. Len to prostredie vrcholnej politiky sa dosť rýchlo opozeralo a v tom skôr pozitívnom pojatí už seriál nemal čo poriadne ponúknuť. 6/10. ()

Galerie (219)

Zajímavosti (14)

  • Seriál vyhrál cenu Emmy, za nejlepší seriál v kategorii drama a to za první až čtvrtou sérii. (Pumiiix)

Související novinky

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (více)

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Reklama

Reklama