Reklama

Reklama

Západní křídlo

(seriál)
  • Česko Západní křídlo Bílého domu (více)
USA, (1999–2006), 109 h 56 min (Minutáž: 41–50 min)

Tvůrci:

Aaron Sorkin

Hrají:

Allison Janney, John Spencer, Bradley Whitford, Martin Sheen, Janel Moloney, Richard Schiff, Dulé Hill, NiCole Robinson, Melissa Fitzgerald, Rob Lowe (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(7) / Epizody(154)

Vydejte se do zákulisí Bílého domu v tomto neotřelém dramatickém seriálu s humorným podtextem, který vytvořili John Wells, Thomas Schlamme a Aaron Sorkin. (HBO Max)

Recenze (28)

jasiska 

všechny recenze uživatele

Geniálna záležitosť. Podrobná štúdia o tom, ako funguje Biely dom a všetci jeho pracovníci. Od nevyhnutných imageových banálností, cez politický boj o nové zákony a reformy, až po zažehnanie vojny medzi nukleárnymi veľmocami - to všetko je súčasťou každodenného života amerického prezidenta a jeho ľudí. A seriál West Wing nám do toho všetkého ponúka úžasný pohľad. Ešte aj o voľbách prezidenta sa dozvieme možno viac, ako by niekomu stačilo, aby si udržal ilúzie o demokracii:-) Navyše je seriál plný absolútne parádnych charakterových postáv, hraných vynikajúcimi hercami - a hovorím aj o epizódnych postavách. Hoci sa tvorcovia sústredili aj na osobné životy hlavných hrdinov, nikdy to nepripomínalo Dallas, dokonca mnohé veci nechali len tak vyblednúť časom, bez priameho nadviazania a len po nejakom čase sme sa dozvedeli, ako sa veci vyvinuli. Najmä zo začiatku mi trochu vadilo, ako všetko končí v duchu pravdy, spravodlivosti a "amerického spôsobu života". No v neskorších dieloch mnohé diely skončili dezilúziou či až beznádejou a tak sa to celkom vyrovnalo. Bohvie ako sa seriál páčil americkým republikánom, ale ja - akonáhle som si zvykla na bleskové tempo a neskutočne náročný jazyk - som bola okamžite namotaná. ()

HAL 

všechny recenze uživatele

Po všech sedmi sériích, pak jejich okamžitém repete, a nespočtu sjíždění oblíbených scén na youtube - D O K O N A L O S T. Mnoho let jsem měl West Wing na to-do listu a když jsem si na něj konečně našel čas, instantně zamířil velmi blízko k vrcholu žebříčku nejlepších seriálů jaké jsem kdy viděl - Sorkina jsem miloval odjakživa, ale netušil jsem že své opus magnum vytvořil už kdysi dávno. Po jeho odchodu od seriálu po čtvrté sérii je vidět určité snížení kvality a změna stylu, ale ne nijak zásadně. A styl změnilo citelně i 9/11 - realita bohužel Sorkinovu politickému idealismu těžce nakopala prdel, a ještě větší posun vnímání jeho Bílého Domu následovalo po čtyřech letech Trumpova marasmu. O to větší blaho je pak se do tohoto světa ponořit. Brilantní politická i sociální kritika a zároveň absolutní obhajoba demokratických principů a všech civilizovaných stránek opozičního politického boje. Patriotismus v nejlepší možné podobě. A v extrémně zábavném podání s nejchytřeji napsanými dialogy jaké se kdy v televizním seriálu objevily. 10/10 ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

Iste, amerikanizmus ako vráta. Lenže to atraktívne prostredie! Pútavé scenáre! A hlavne - vynikajúce herecké obsadenie. V úlohe prezidenta sa objavuje skvelý Martin Sheen (hral prezidentovho poradcu v AMERICKOM PREZIDENTOVI) a jeho poradcov - ktorí na mňa väčšinou pôsobili ako ľudia z mäsa a kostí - exceluje celá galéria hercov (Janney, Lowe, Schiff). ()

danecek24 

všechny recenze uživatele

Zlatý Glóbus - cena (2) - 58. ročník (za rok) 2000 - *Nejlepší seriál (drama), *Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen + nominace (18) - 57. ročník 1999 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - Rob Lowe, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, 58. ročník 2000 - Nejlepší herec v seriálu (drama) - Rob Lowe, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Allison Janney, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 59. ročník 2001 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Allison Janney, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 60. ročník 2002 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Allison Janney, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Spencer, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 61. ročník 2003 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Allison Janney, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen ()

Wayne 

všechny recenze uživatele

Jako první jsem od Aarona Sorkina poznal Studio 60, hned vzápětí začal Newsroom, no a vzhledem k tomu, že tyto dva klenoty považuji za vrchol seriálové tvorby, nemohl jsem odolat ani Západnímu křídlu. Od prvního dílu mě bylo jasné, že podobnost těchto seriálů se nedá zapřít. Newsroom ze zákulisí médií, Studio 60 ze zákulisí zábavního pořadu, Západní křídlo z politiky, přesto pořád podle stejně dokonalé šablony. Skvělé dialogy, propracované postavy, humor prolínající konverzace, to vše tvoří jeden z nejinteligentnějších seriálů. A přesto je to pořád z 90% o politice. Žádné rozvíjení milostných vztahů nebo řešení osobních problémů a když už, tak s obrovskou lehkostí zakomponované do příběhu. Stejně jako ve Studiu 60 a Newsroomu klade Sorkin důraz na morální odpovědnost postav a že nic není černobílé. Proto si tady do druhé série vzali do Bílého domu plného demokratů republikánku, která stojí za úplně jinými politickými názory (stejně jako Will v Newsroomu). Někteří v tom vidí ten americký sentiment, ale pravdou je, že když chvíli vydržíte u West Wing uvědomíte si jak moc kritizuje politiku a ukazuje jak by to mělo být. Jak si dokáže dělat srandu právě z Ameriky a jak útočí na extrémismus obecně. Například na náboženství se Sorkin vyloženě vyřádil sice až ve Studiu 60 vztahem Matta a Harriet, ale i tady je to pořádné téma. Vlastně hned první scéna Martina Sheena jako silně věřícího prezidenta je založená na tom, že vyrazí dveře se zástupci nějaké křesťanské show (podrobnosti si už nepamatuju). Právě Martin Sheen je pro prezidenta jako dělaný, i když nejvíc jsem si oblíbil Bradleyho Whitforda, Richarda Schiffa a taky Roba Lowa, kterému ta huba teda jede pořádně. Celé hlavní obsazení řeší každý den vážné, někdy i méně vážné problémy způsobem, že politice nemusíte rozumět a přesto chápete vše co se děje a jako bonus se necítíte jako blbec, což je specialita některých "chytrých" seriálů. Bohužel dnes pokud vím už dabing není k sehnání, titulky nikdy neexistovali a tohle už je trochu odbornější angličtina, takže kdo neumí dobře anglicky a není schopný stíhat rychlé konverzačky tak tady nepochodí. Každopádně pro mě Aaron Sorkin nemá scenáristickou konkurenci. Vytvořit takhle inteligentní a zároveň vtipný seriál o něčem co většinu lidí nezajímá tak, že se z toho stal obrovský hit je umění (i když u nás podle hodnocení zřejmě neudržel spoustu lidí u obrazovek déle než dva díly). Se Studiem 60 šel o laťku výš a s Newsroomem ještě výš, ale i tak bych Západní křídlo zařadil mezi špičku americké televizní tvorby. ()

Galerie (219)

Zajímavosti (15)

  • Tento seriál byl v roce 2008, magazínem Empire zařazen na čtvrtou pozici nejlepších 50 seriálu všech dob. (Pumiiix)
  • V době vysílání seriálu nabízely zpravodajské stanice Allison Janney (C.J. Cregg) práci politického komentátora. (griph)

Související novinky

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (více)

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)

Reklama

Reklama