Západní křídlo

(TV seriál)
  • Česko Západní křídlo Bílého domu (více)
USA, (1999–2006), 109 h 56 min (Minutáž: 41–50 min)

Tvůrci:

Aaron Sorkin

Martin Sheen, Rob Lowe, Stockard Channing, Dulé Hill, Allison Janney, Moira Kelly, Mary-Louise Parker, Janel Moloney, NiCole Robinson, (více)

Série(7) / Epizody(154)

Seriál z prostredia Bieleho domu zobrazuje životy ľudí, ktorí spolupracujú s americkým prezidentom. Prezidentov tím musí riešiť politické, ale aj osobné problémy a pod stálim nátlakom medií a lobistických skupín s tým majú veľa problémov. (ethos)

danecek24

Zlatý Glóbus - cena (2) - 58. ročník (za rok) 2000 - *Nejlepší seriál (drama), *Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen + nominace (18) - 57. ročník 1999 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - Rob Lowe, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, 58. ročník 2000 - Nejlepší herec v seriálu (drama) - Rob Lowe, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Allison Janney, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 59. ročník 2001 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Allison Janney, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 60. ročník 2002 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Allison Janney, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen, Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Spencer, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Bradley Whitford, 61. ročník 2003 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Allison Janney, Nejlepší herec v seriálu (drama) - Martin Sheen ()

tron

Iste, amerikanizmus ako vráta. Lenže to atraktívne prostredie! Pútavé scenáre! A hlavne - vynikajúce herecké obsadenie. V úlohe prezidenta sa objavuje skvelý Martin Sheen (hral prezidentovho poradcu v AMERICKOM PREZIDENTOVI) a jeho poradcov - ktorí na mňa väčšinou pôsobili ako ľudia z mäsa a kostí - exceluje celá galéria hercov (Janney, Lowe, Schiff). ()

larelay

Jeden z najlepsich serialov na politicku temu, aky bol kedy natoceny, ktory sa vsak u nas (celkom nepochopitelne), nedokazal presadit a nenasiel skoro ziadnu odozvu. Brilantne dialogy striedaju fantasticke charakterove postavy a nenechaju vas ani na chvilku vydychnut. Kto ma cas a rozumie po anglicky, veselo do toho, pretoze to naozaj stoji za to. ()

HAL

První série parádní, ale je vidět že Sorkin se tu na seriálovém poli spíš rozkoukával, a chystal si nápady které pak pořádně vytěžil až v Newsroom (právnicky řečeno že v Newsroom pak celou první sérii West Wing masivně vykrádá). Druhá série je dost slabší, rozbitá do spousty soukromých linek, osobních vztahů, a žádného opravdu silného táhnoucího motivu. ()

Lacike

Zaujímavý seriál z prostredia politiky. Videl som asi 2-3 série si tak 20 rokov dozadu. Zo začiatku ma to nadchlo práve tým netradičným prostredím, ale postupne ma začali strašne iritovať tie typické Sorkinovské gulometné dialógy. Nikto normálny takto nehovorí a rozhodne je absurdné, aby tak hovorili všetky postavy v seriály. Ale Martin Sheen ako dokonale kladný prezident bol sympaťák, plus aj vedľajšie postavy boli dobre obsadené a zahrané. Len to prostredie vrcholnej politiky sa dosť rýchlo opozeralo a v tom skôr pozitívnom pojatí už seriál nemal čo poriadne ponúknuť. 6/10. ()

• Tento seriál byl v roce 2008, magazínem Empire zařazen na čtvrtou pozici nejlepších 50 seriálu všech dob. (Pumiiix)