Dr. House

Drama / Mysteriózní
USA, (2004–2012), 129 h 31 min (Minutáž: 42–90 min)

Tvůrci:

David Shore

Série(8) / Epizody(176)

Unnamed

“You guys are idiots. - Why? Because we stayed up all night doing exactly what you told us to do? We've eliminated dozens of wrong answers! - No. Because you stayed up all night doing exactly what I told you to and you have nothing to show for it. I asked you what two plus two equals and a day later you tell me not 25.” Osmisériová jízda je za mnou a mohu se tak konečně pokusit k seriálu vyjádřit. Hned na úvod bych chtěl říct, že House je jedním z nejkvalitnějších počinů v seriálové tvorbě, které jsem viděl. I když si myslím, že prvních 5 sérií nad ty poslední 3 vyčnívá, i ty "slabší" jsou pořád lepší než valná většina současných seriálů. Největší hvězdou seriálu je samosebou Dr. House v podání Hugh Laurieho, jedno z nejlepších vyobrazení jedné z nejlepších postav v historii seriálové tvorby! Jeho upřímnost, netaktnost, cynismus, sarkastické poznámky, vtipnost, dětinské vzpírání se autoritám a pravidlům je určitě hlavním tahounem celého seriálu a je zábava sledovat ho interagovat s lidmi okolo (přestřelky s Wilsenem, urážení členů diagnostického týmu či náhodných pacientů na klinice patří k tomu nejlepšímu). K mému obrovskému překvapení je i valná většina případů dost zajímavá a kvalita dílů konzistentní (při 177 dílech je to takový malý zázrak). A i u"slabších" sérií (6.,7.,8.) se najde několik absolutně fantastických dílů (z hlavy např. poslední díl 6.série - havárie jeřábu, předposlední díl 8. série s Wilsenem), které nevidět by byl hřích, takže určitě doporučuji seriál dodívat, i kdyby to měl být běh na dlouhou trať. Proč jsou podle mě poslední tři série slabší? Už je House moc, začíná se moc řešit jeho vnitřní a vztahový život - když je šťastný, je hrozně nudný, když sám sebe lituje, tak snad ještě víc - má tak méně momentů zářit a bavit lidi. Obměny v týmu působí rušivě, i když v některých dílech jsou super (a na Odette Annable se k tomu dobře dívá), těch rošád je tam již až moc. Poslední výtka - finále bylo podle mě špatně napsané i natočené - proti tomu JAK to celé skončí nic nemám, jen ten díl byl nudný... předposlední byl o dost silnější a jednoduše lepší. 1.série 5*, 2.série 5*, 3.série 5*, 4.série 5*, 5.série 5*, 6.série 4*, 7.série 4*, 8.série 4* ()

romajz15

Skvělý seriál s ještě lepšími herci. Postava doktora House je ušitá Lauriemu naprosto namíru. Nejlepší stránkou filmu jsou však Housovi hlášky, z nichž některé používám i já. "Všichni lžou." ()

Wade

Hugh Laurie a jeho geniální role v geniálním seriálu. Není nic víc co dodat. 1série.5/5 - 2série.5/5 - 3série.4/5 - 4série.5/5 - 5série.5/5 - 6série.5/5 - 7série.5/5 - 8série.4/5 --- Celkově 5/5 - IMDb 9/10 ()

ELBobes

Seriál, který vás vzdělá, poučí, rozesmutní, pobaví, motivuje nebo naštve. Seriál, který řeší vztahové problémy, životní otázky a strasti, lásku nebo dilemata, zda je důležitější zachránit život na hraně etičnosti a zákona, nebo podlehnout výše postaveným lidem a byrokracii. House zkrátka nalezne odpověď na všechno, ne jen na to, jaká je správná diagnóza. Z mého pohledu jde o nejlepší seriál, jaký jsem dosud viděl. Abych navnadil více lidí ke shlédnutí tohoto skvostu, přidávám několik "nej", které se mi vryly do paměti (BEZ SPOILERŮ): nejoblíbenější postava: Robert Chase M.D. /// nejlepší série: čtvrtá /// nejlepší díl: 5. série, 19. epizoda (Vězeň ve vlastním těle) /// nejpřekvapivější závěr dílu: 4. série, 1. epizoda (Sám) /// nejlepší souvislost mezi prologem a závěrečnou diagnózou: 5. série, 4. epizoda (Mateřská znamínka) /// největší morální dilema: 6. série, 3. epizoda (Tyran) /// nejzajímavější díl: 1. série, 21. epizoda (Tři příběhy) /// nejlepší sériové finále: finále 4. série /// Věřte, že tohle by měl vidět každý. A sledováním s českým dabingem se v tomto případě nic nepokazí. ()

SamVimes

Na rozdíl od valné většiny lékařských seriálů, které se zabývají jen románky sexy doktorů a sestřiček, Dr. House je z velké části skutečně o medicíně. Ve velmi volné variaci na sherlockovské motivy geniální lékař a jeho tým řeší případy, s nimiž si kolegové nevědí rady, vydává se po stopách v podobě symptomů, anamnéz, vyšetření i patogenů v domácnostech, aby na konci případu namísto odhalení pachatele určil diagnózu nemoci a nasadil správnou léčbu. V celkovém fungování nemocnice seriál využíval umělecké licence, v odborných detailech se ale sympaticky hodně snažil o přesnost. Neskonale charismatický Hugh Laurie se tady představil ve své životní roli misantropického sarkastického lékaře, kterého by asi nikdo nechtěl potkat v ordinaci, když tam jde s rýmečkou, zato na obrazovkách jej všichni milovali. Diagnostické případy týdne jsou doplněny o zápletky z osobního i pracovního života House (vztahy, závislost, vlastní zdravotní problémy s nohou…), jeho kamaráda Wilsona i zbytku týmu. Když se po třech řadách začalo s obměnami týmu, dávalo to smysl nejen dramaturgicky, ale i vzhledem k ději – kdo by taky vydržel s Housem pracovat déle. Ač se už žádná sestava nevyrovnala té původní (Chase, Foreman, Cameronová), přinášelo to seriálu potřebné oživení. Po osmi řadách nakonec Dr. House vyčerpal snad všechny příběhové zákruty, kam jej jeho často nepřijatelné chování mohlo zavést, a snad všechny neobvyklé nemoci, které mohl vyšetřovat. Přesto nikdy neupadl do rutiny, ani nesestoupil z kvalitativního vrcholu o moc níže, a skončil přesně ve správné chvíli. A pamatujte: všichni lžou a (skoro) nikdy to není lupus! ()

svobik

1. série - 90%, 2. série - 70%, 3. série - 80% , 4. série - 75% (poslední dvě epizody rulez!).... P.S. Jedna z mála vyjímek, u kterých je dabing lepší než originální znění, alespoň u hlavní postavy. ()

smolicek04

No čo očakávať od seriálov z doktorskou tématikou? Asi nič, ale u toho to nieje len lekárstvo tu ide perdovšetkým o sarkastického doktora, ktorý je najlepšý vo svojom obore. Je to hlavne to že jednotlive časti na seba nadvúzuju, nie však o pacientoch ale priamo lekároch a ich životoch. Super nálada keď si to pustím oplatí sa pozrieť aspoň jednu časť, potom sa od toho neodtrhnete. ()

Ichabod

House se neboji pravdy a rad ji vsem rika. A jeho pristup "nemit rad pacienta a venovat se jeho chorobopisu namisto drzeni ho za ruku nez zemre" je skutecne skvely. Ve ctvrte sezone House pracuje s novym tymem a psychologie posouva House i Wilsona trosku dal a v podstate se tim serial dostava presne tam kde ho chci mit. ()

liuk

Ještě před znovuoživením Kryptonské planety započnul Bryan Singer s produkováním seriálu o jiném supermanovi, všeznalém doktoru Housovi. Ač v případě většiny seriálů stále stejný mustr epizod celkovému dojmu spíše ubližuje a tu pověstnou natěšenost na další epizodu narušuje a ubíjí, u House všechny tyto precedenty působí naopak. A rozhodně důvod není v nějaké větší výpravnosti nebo rozmáchlosti, 95% epizod se stále odehrává v nemocnici stejně jako v jiných doktorských seriálech. Na uvěřitelnost se taky moc nehraje. Kdyby měla nějaká nemocnice takové štěstí na přitahování pacientů s tak ujetými, ale hlavně strašně nepravděpodobně vznikající nemoci, musel by si v ní otevřít Charles Xavier svou Mutantskou školu, a mutanti z celého světa by se mu tam jen tak náhodou přimotávali. Jenže jak mohou na papíře všechny ty skoro kriminální případy působit kostrbatě a nerealisticky, když to podvacáté Housova skupina rozbalí se svými diagnózami kombinované s jedovatými poznámkami Gregoryho House, a i když diagnózám sice vůbec nerozumíte, tak stejně je žerete jak maliny míchané se štiplavými špendlíky. Teď by mě jen zajímalo, kdybych dával opravdu dobrý pozor při těch jejich doktorských řečech, kdybych si z něj z medicínského hlediska něco odnesl a následně tyto moudra řekl pravému doktorovi, jestli by se mi vysmál, že to jsou úplné hovadiny. House M.D. je zábava jak hrom, která se stupňuje s každou další "stejnou" epizodou. A nebojte, oni přijdou i jinačí díly. Takové "speciální" díly pak jen dopepří seriál, který by ovšem vůbec kořeněn být nemusel ()

JekoRek

1. a 2. řada 94%. 4. řada 90%. Další řady jdou dost razantně dolů. Jako by se snažili seriál oživit novými postavami, ale jen to tím sejří. Jinak samozřejmě celé to stojí na Lauriem. Ostatní postavy jsou jako doplněk stravy. ()

ganz

Stejný koncept díl co díl, ale překvapivě to ani nevadí a toho kulhavého blázna si prostě musíte oblíbit. ()

masw

Velmi dobrý seriál, kterému nechyběly vtipné situace, drsnější scény (jen si spočítejte kolikrát se tam zvracelo) a všudypřítomné drzé poznámky House a napětí mezi Housem a Cuddyovou, po třetí sérii to trochu slábne, především kvůli postavení původního poradního týmu House do téměř epizodních rolí, ikdyž Kal Penn ve čtvrté sérii byla dobrá volba. Kvalita jde dolů i s pátou sérií, takže snižuju na 3* navíc už mi začíná vadit i Martin Stránský :) ()

Gerret

Hugh Laurie se do role Dr. House skvěle hodí, to je herec na správném místě, jak se vžil do tak netradičního doktora. Ve skoro všech dílech se snaží skupinka doktorů vyléčit pacienty s různými netradičními nemocemi. Český dabing je podle mě nadstandard. Zatím nemám seriálu co vytknout, ale zatím ho do své TOP 10ky seriálů nezařadím, tam mám podle mě zatím lepší kousky. Viděl jsem: 1.-7. řada 1x. Hodnocení řad: 1. řada 100%, 2. řada 95%, 3. řada 90%, 4. řada 85%, 5. řada 90%, 6. řada 95%, 7. řada 90%. Hodnocení 90%. ()

Ravi

Závažnou slabinu House vidím hlavně v tom, že se časem tak okouká, že nevnímáte pacienta, ani rozepře, ale jen hlášky a grimasy. Jinak seriál balancuje na pokraji geniality a prudérnosti. U mě boduje hlavně jako kontrast k neustále vztahy řešícím ostatním seriálům z doktorského prostředí nemocnic. 85% = 4/5 ()

R´Hell

S odstupem času a po několika řadách mi dochází, že House jako doktora bych nikdy, ale vážně nikdy nechtěla potkat. Ledaže bych měla nějakou neznámou super vzácnou nemoc, to by mi určitě pomohl. Hugh Laurie se své role zhostil s grácií, vytvořil postavu, která není plochá a nudná, ale postavu která se vyvíjí. House má charakter, má své dobré stránky, má své stinné stránky, má své problémy a starosti. A co víc, i po šesté řadě (která běží v době, kdy píšu tento komentář) má seriál co nabídnout. Zapomenu-li to nastavené schéma nemocný-umírá-vzácná nemoc-vyléčen, které se většinou opakuje, je House ve všech směrech originální. ()

Kosmik 1

Původně jsem dal čtyři, ale nakonec jsem si to rozmyslel a Greg si zaslouží zcela jistě plný počet :-) Tenhle seriál mě pohltil od prvního dílu. Takové množství černého humoru je skoro až smrtící a hlavně je to originální. Zároveň se i člověk něco přiučí. A ty hlášky: Foreman: "Šlechetné" House: "Debilní… to je synonymum"; Otec pacienta: "Jak můžete někoho léčit, aniž ho vidíte?" House: "Snadno, když je mi ukradený"; Cuddyová (po tom, co House něco píchnul běsnícímu pobíhajícímu pacientovi): "Proč jste mu dal paralytika, dyť ten pacient přece trpí dál!" House: "Trpí dál, ale aspoň trpí potichu." :-D Prostě klasa, kultovní seriál, na který se nemůžu vynadívat. 95% EDIT 27.12.2013: Tak jsem konečně dorazil House až do samotného konce. Závěr mě neskutečně překvapil. Nebudu tady spoilerovat, protože to se jednoduše musí vidět celé od samotného 1.dílu, jinak to nemá cenu. :-) Mistrovský seriál z doktorského prostředí, který mě posledních pár let provázel. A v jeho čele Hugh Laurie jako Dr.House M.D. Geniální doktor, který však nebere žádné ohledy na pacienty a vůbec na všechny lidi, ani na ty, kteří jsou mu nejblíž. Ze všeho si dělá srandu, má vždycky pravdu a sarkasmus se z něj jen hrne. Každý díl je něčím zvláštní, na každý se dá kouknout kdykoliv solo a hned se mi vybaví další scénky z jiných dílů a musím se přitom smát. Jednoduše dokonalý seriál a díky za něj. Ještě jednou chválím bravurní závěr. Kruci, tak bych to tu chtěl popsat, hlavně jeden z posledních záběrů Foremana v kanceláři + viklající se stolek (kdo viděl bude vědět co mám na mysli). :-) 100% ()

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf