Dr. House

Drama / Mysteriózní
USA, (2004–2012), 129 h 31 min (Minutáž: 42–90 min)

Tvůrci:

David Shore

Série(8) / Epizody(176)

Kritik.

O tomto veľkolepom diele by sa toho dalo písať neskutočne mnoho. Skúsim sa teda zamerať nielen na vizuálne a zvukové efekty, celkový dej, lekárske prostredie, hlavné postavy, atď. Pre mňa ide o veľdielo hlavne v oblasti psychológie, filozofie, dokonca teológie. Scenár, charaktery postáv, ich vnútorné prežívanie, myšlienky, názory, postoje, hlboké duševné boje, pragmatickosť v protipóle voči viere. Celková atmosféra vťahuje nielen do deja, ale spôsobuje v divákovi kladenie si najrôznejších otázok o živote, sebe samom, o svete. Veľkolepé! ()

wiix

Prvé série som bola k seriálu pripútaná neznášanlivosťou voči Houseovi, ako absolútne arogantnej a prechytrej postave, ktorej humor som nedokázala poňať. Postupom času som si zvykla na jeho štýl komunikácie s ľuďmi, dokonca som sa zabávala na jeho vtípkoch a obľúbila si ho a v duchu možno až ľutovala jeho smútok a neschopnosť zaradiť sa do normálneho života, nájsť lásku, ženu či priateľa. Riešenie absolútne nereálnych a do krajností zahnaných lekárskych prípadov som brala ako sekundárnu líniu, ktorú nekomentujem. ()

Trixinka

SPOILERY........ Géniové to nemají v životě lehké. Stejně tak i Gregory House. Svým chováním dokáže naštvat a rozhodit snad každého, pacienty a příbuzné nesnáší a mluvit s nimi odmítá, službám na ambulanci se vyhýbá a hlavně se drží pravdy - všichni lžou. Seriál stojí jednoznačně na hlavní postavě v geniálním podání Hugha Laurieho (tomu se říká role psaná na tělo). Ostatní mu ovšem skvěle sekundují - především Wilson (bylo poznat že Laurie a Leonard jsou přátelé i v reálu), Cuddy, později i Foreman.... Dějově se díly od sebe moc neliší - pacient se záhadnou chorobou, Housův tým prozkoumá vše možné i nemožné včetně vloupaček do domu pacienta, aby stejně nic nezjistil a na konci dílu mohl House přijít s naprostou logickou dedukcí a vyřešit případ sám. V jednotlivých epizodách se však vyvíjí i osobní životy jednotlivých postav - sledujeme např. boj House s bolavou nohou a se závislostí na lécích, snahu Cuddy mít dítě, vznik a konec vztahu Chase x Cameron, nejistotu Foremana v oblasti profesního vývoje..... Jednotlivé série jsou, jak už tomu bývá, kvalitně odlišné, hodnotím takto: 1-3 série - jednoznačně nejlepší z celého seriálu - co díl to geniální hlášky House, skvěle ho doplňují jeho kolegové - 5*. 4 série - po té co mu odešel/vyhodil původní tým si House vybírá nový - opět řada skvělých situací, závěrečný dvoudíl nejlepší z této řady - 4,5*. 5 série - pro mě trochu zklamání, humor trochu povadl, jednotlivé postavy jakoby ztrácely dech - Wilson se vyrovnává se smrtí přítelkyně (což mu House moc neusnadňuje), v Housově týmu dojde k úmrtí, Housova závislost na prášcích se zvyšuje natolik, že začíná halucinovat a skončí v léčebně na psychiatrii - 4*. 6 série - bála jsem se, že po slabší předchozí řadě už to nebude ono, ale omyl - skvělá řada, kde se vyléčený House učí žít bez prášků a snaží se získat licenci a hlavně Cuddy... což se mu na konci řady, kdy už vše vzdává a uchyluje se opět k práškům, podaří - 5*. 7 série - romantické duše zaplesají nad rozvíjejícím se vztahem House x Cuddy, který nabízí řadu humorných situací, když se House učí žít ve vztahu.....bohužel jak už je u House zvykem, jeho štěstí netrvá dlouho, a v závěru řady vztah s Cuddy končí a série vrcholí iracionálním činem racionálního člověka - 4,5*. 8 série - říká se to nejlepší nakonec, bohužel to neplatí u seriálu Dr. House. Jednoznačně nejslabší řada, která si sice drží svůj standart, ale velká část epizod je po odchodu Cuddy už trochu nuda (docela by mě zajímal onen scénář 8 serie, který se Lise Edelstein nelíbil, když prý nešlo jen o peníze). House je po návratu z vězení občas na facku, Foreman v roli ředitele nemocnice nemastný neslaný - jediné co umí je vyhrožovat Housovi vězením, Chase je po svém zranění na zabití a totálně se mi zprotivil, ale místo šéfa diagnostiky si nakonec zasloužil. Sérii zachraňuje úvodní epizoda z vězení, nová postava týmu Park a poslední 4 velice silné epizody - 4*. Co na závěr ještě dodat - jedná se skvělý seriál, který rozhodně stojí za shlédnutí ( a ne jedno). A hlavně nezapomeňte - všichni lžou! () (méně) (více)

kukkik

Tak za poslední dva týdny, co jsem byl nemocný a měl volno, jsem zkoukl všech 8 sérií. A musím říct, že tohle dílo si svých pět hvězd plně zaslouží. Postava Gregoryho House nejenže je novodobou reinkarnací Sherlocka Holmese, nezapomenutelným charakterem kinematografie, ztělesněním takřka neomylného lékařského génia a bezesporu životní rolí a dílem Hugha Laurieho; ale hlavně postavou člověka, který ač v profesním životě platí za legendu, v osobním životě chybuje. A nejenže chybuje, chybuje často a ze svých chyb se nikdy neponaučí, i když ví a chápe proč a jak by měl. S celou jeho osobnosti se dokážu bohužel celkem dobře ztotožnit (až na tu genialitu). Je to dlouhá a náročná série ale neztrácí humor ani záživnost, má velkou spoustu zajímavých námětů a zapamatovatelných postav a kupodivu je i celkem smysluplně ukončena. Ačkoli možná o sérii později, než by bylo záhodno, přesto s grácií a bez většího úpadku, jak to se závěry "nekonečných" seriálů bývá. Tedy znovu, pět hvězd a velké díky herci Hughovi Lauriemu za toto jeho životní dílo. ()

Likan7

Brilantní. Nepamatuji si seriál, kdyby by si po osmi řadách držel tak vysokou kvalitu. I když je poslední řada nejslabší, je House právem považovaný za jeden z vrcholů seriálových dějin. Mírné upozadění epizodních příběhů ve prospěch těch mimopacientovských byl majštrštyk, který seriál někde uprostřed života zachránil a který zvednul i hodnocení. Naprostou alfou a omegou seriálu je logicky Hugh Laurie, geniální herec hrající geniálního, sarkastického doktora. Není pochyb, že House je Laurieho životní role, pro kterou se narodil. Ať už je ve svém křesle, ve vězení nebo v opiátovém rauši, byl jednoduše dokonalý. Dr. House je nesmírně zábavný, často smutný, depresivní seriál, jehož kvality dokážete pochopit až po jeho skončení, kde se pomalu osudy všech hlavní i vedlejších postav pomalu uzavírají, a Vám najednou dojde, že je konec, už žádný případ, žádné fórky. A najednou je Vám smutno. Gregu, Wilsone, Cuddyová, Chasei, Třináctko, Formane, bylo mi ctí s Vámi těch 8 sezón prožít. ()

Klajondr

Bezesporu jeden z mých nejoblíbenějších seriálu. Hned po prvním díle si zamilujete sarkastické a tak zvláštně humorné charisma Gregoryho House, který si nebere servítky se žádným zaměstnancem, ba ani s pacientem. Každý případ je něčím zvláštní a originální. Pokud se zrovna nudíte a nevíte co máte dělat, rozhodně vám doporučuji pustit si byť jen pár dílu. ()

Hannibal1913

Další z mnoha ssriálů pro osoby, které neví, jak efektivně využít svůj čas (život) a proto 133x sledujou v podstatě ten stejnej díl. ()

Nix

House je nejlepší seriál pro mne z nemocničního prostředí. Role ústřední postavy je tak precizně zahraný, že bych ani nedokázal uvěřit tomu, že Hugh je jen herec. Naprosto mi sedli i vedlejší postavy a některý případy jsou přehnaný, ale díky Houseovi si je užijete do posledního šití a řezu. ()

raneczech

Celý ten seriál je v podstatě one-man show Hugha Laurieho. Ale Dr. House je natolik propracovaná a neodolatelná postava, že celou klenbu bez problémů drží a dělá z každého dílu velký zážitek. ()

Bounded

V životě jsem netušil, že budu dobrovolně sledovat něco, co se odehrává v nemocničním areálu. Oproti českým slátaninám do výšin vystupující televizní počin, kde nezamrzí téměř žádná hlavní postava. ()

dino.h

Jak to tak skoro u všech seriálů bývá, s přibývajícími díly se seriál trochu opakuje, ovšem i tak nevím jak to dělá, ale tenhle člověk mě v každém díle dokáže dokonale odzbrojit :-). ()

casef

Základní filozofie je že "všichni lžou". Takhle sarkastického doktora by asi nikdo ve skutečnosti potkat nechtěl, ale v seriálu to funguje na jedničku. Všechny díly jsou sice o tom samém, někdo náhle a záhadně onemocní, tým doktoru v čele s Housem určí 1,2,...9,10 diagnóz na co pacient umíra, postupně to vše zavrhnou, s tím že nevědí co to je, až nakonec si House všimne naprosté maličkosti, na základě níž podá už skoro nebožtíkovi finální lék a tím ho za 5minut 12 zachrání. Mohlo by se zdát, že je to nuda, ale celý seriál je založen na jeho hláškování a tom jak stírá a uráží všechny okolo. ()

huligang

House by na moj ucet urcite utrusil nejaky vtip,keby vedel aky som jeho fanusik...jedine co mozme serialu vycitat je lupus,tusim je u scenaristov nadmieru oblubeny a este mozno zelezne pravidelny happy end pre pacienta...inak je to genialne vtipna zalezitost ()

Alojs

Tentokrát si odpustím dlouhý řeči. Vše podstatné už tady padlo. Snad jen: „Když si povídáš s Bohem, jsi věřící. Když si povídá Bůh s tebou, jsi psychicky narušený.“ Skvělý seriál, skvělé obsazení a scénář, který je zahuštěn vychytanými dialogy. 4/5 ()

JohnVodka

Bezpochyby nejlepší seriál z nemocničního prostředí jaký kdy byl natočen. Je plný napětí, ale i spousty humoru. House je takový protivný týpek s bolavou nohou, ale je to výborný diagnostik a skvělý lékař, který se s kolegy i pacienty moc nemaže. Velice povedený seriál, který jsem sledoval s opravdovým nadšením a hltal každý díl. Hugh Laurie je prostě pašák! ()

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf