Kobra 11

• Německo Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (více)
Z natáčení  - Erdogan Atalay, Carina Wiese, Vinzenz Kiefer, Niels Kurvin
Německo, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scénář:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (více)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (více)

Série(27) / Epizody(381)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenze uživatele LachtanShows k tomuto seriálu (16)

Bomby na 92. kilometru (1996) (S01E01)

Začátek legendárního guilty pleasure seriálu, který jediný válcuje německé telenovely v rámci délky jejich vysílání. Začátek bez Semira byl ale značně nezáživný. ()

Rudé růže, černá smrt (1996) (S01E02)

Vůbec nejkratší pobyt pro hlavní postavu v celém seriálu přinesl poměrně šokující moment, který napravil reputaci pilotního dílu. Ten jsem já osobně viděl až po letech zkušenosti s lepšími pozdějšími sériemi, tudíž mi vůbec neoslovil. ()

Nový parťák (1996) (S01E03)

Epizoda, která z neznámého Turka udělala celosvětovou hvězdu. Ne nadarmo se výškou velmi malý německý policista srovnává s filmovými kolegy z úspěšných amerických kriminálních filmů. ()

Osamělé vítězství (1999) (S03E16)

Musím uznat, že jsem série s Andrém doháněl až o dost později, jako Semirův parťák sekundoval ale velmi slušně a jeho odchod jsem absolutně nečekal a dost na mě tehdy zapůsobil. Dneska už všichni dobře víme, jak to s ním tvůrci přeplácaně zamotali. ()

Pekelná jízda na dálnici A4 (1999) (S04E01)

Se čtvrtou řadou nepřišel jen světem nejmilovanější Semirův druh, dostavily se také anuální dvojdílné filmy, jež začaly u nás vycházet na DVD a já je začal shánět po trafikách. Hrdě vlastním většinu z nich. ()

Jízda smrti linky 834 (2001) (S05E01)

Tohle duo nešlo nemilovat. Užívali jste si je i v rámci dílů, které těch zajímavých momentů moc nepřinesly. ()

Štvanice (2002) (S06E01)

Přijde mi až děsivé, když je to už víc jak půlka mého dosavadního života, kdy jsme se spolužáky na prvním stupni základky Kobru 11 totálně hltali a o přestávkách si mezi lavicemi hráli na vlastní dálniční policii. Alarm für Kobra 11 byl vlastně první německý pořad, který mi kdy dal najevo, že Němci v té seriálové/filmové sféře nejsou vůbec za zenitem. ()

Křest ohněm (2003) (S07E01)

Dlouhá léta mě mátlo absolutní vynechání jakéhosi důstojného rozloučení s postavou Toma a v úvodním pilotu 7. řady se nám téměř hned objevil na obrazovce Chris, coby nový Semirův parťák. Přestože zrovna jeho mnozí moc v lásce neměli, já mám Christiana Olivera rád do teď, je totiž jedním z mála, jež se prosadil i mimo Kobru a hlavně mimo Německo a je o něm semtam slyšet i nyní. ()

Na věky věků (2004) (S08E01)

Když jsem se k seriálové dálniční policii dostal vůbec poprvé, zrovna po nedělních večerech na Nově premiérovala 8. série a zásluhou maminčiny snahy mi všechny díly natočit na videokazetu, jsem zrovna úvodní film do nové sezóny viděl nejvíckrát ze všech epizod, které kdy vznikly. Možná právě kvůli tomu mě i vzpomínky na ní po čase omrzely. ()

Návrat (2005) (S09E01)

Nikdy jsem si nezjišťoval, z jakého důvodu se René Steinke vrátil, je ale třeba říci, že Kobru to neuvěřitelně nakoplo nejen v mých očích a další dvě série s ním byly hodně povedené. Pak ale přišel ten nejhorší zlom. ()

Na život a na smrt (2007) (S11E01)

Bez debat nejemotivnější díl celého seriálu. Tom Kranich byl s tváří sympaťáka Reného Steinkeho a pro nás i kvůli úžasnému dabingu Aleše Procházky vůbec nejlepší postavou, kterou kdy Kobra disponovala, bohužel se ale opět dostavily pro mě neznámé důvody, kdy jsme se zase loučili s hlavním aktérem. Pan Burkhard zahrál Chrise velmi dobře, ale Toma už nikdy nikdo nenahradil. ()

Město v ohrožení (2008) (S12E01)

Návrat takových těch "OK" dvojdílných filmů, kde si tvůrci nevinného německého seriálu zahráli na takový blížící se konec světa. ()

Mezi nepřáteli (2008) (S12E11)

Chrisův odchod byl v době premiéry tohoto dílu více než nečekaný, takže na mě hodně zapůsobil, třebaže ne tolik, jako v případě smrti Toma Kranicha. Pro mě ale rozhodně touto epizodou skončila ta pravděpodobně nejlepší éra seriálu, na kterém jsem strávil dětství a posléze už jsem sledoval jen nahodile. ()

Na vlastní pěst (2008) (S13E01)

I když se fanoušci seriálu, ale hlavně hudby Toma Becka mohli po jeho příchodu do Kobry 11 utlouct, mě trvalo několik dílů, než jsem si zvykl na nesourodost ústřední dvojice. Nějak jsem se nemohl přenést přes větší věkový rozdíl mezi Semirem a Benem. Už jen proto bych nemohl sledovat nynější epizody, kdy bylo oznámeno, že se novým Semirovým sidekickem stane dívka, ztvárněná herečkou, jež by mohla být jeho dcerou. ()

Atentát (2010) (S15E01)

Série s Benem jsem už přestal kontinuálně sledovat a těšil se už jen na další pilotní filmy. Ale i ty už po čase začaly dost strádat. ()

Zmrtvýchvstání (2013) (S18E01)

Návrat opomínaného, přesto mnou poněkud oblíbeného Andrého jsem si nemohl nechat ujít, přestože jsem seriál už nějaký ten rok nesledoval. Stejně to s ním dopadlo přesně tak, jak tvůrci seriálových "rychlokvašek" umí. ()