Kobra 11

• Německo Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (více)
TV spot
Německo, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scénář:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (více)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (více)

Série(27) / Epizody(381)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenze uživatele fabecc1222 k tomuto seriálu (47)

Kobra 11 (1996)

Pochybuju, že ještě někdy v životě budu koukat na nějaký seriál tak dlouho, jako na Kobru 11, začínal jsem jako malý kluk, koukám i v současnosti, a budu koukat až do konce :)__________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________ Frank + Ingo - Rozjezd seriálu, úvodní film je kvalitní. Strecker pak sice po oznámí seriálu odchází, takže moc prostoru nedostane, ale díky tomu nastoupí jedna z největších seriálových legend :)_____________________________________ _________________________________________________________________________________________________ Frank + Semir - Tahle dvojka spolu stráví také jen pár dílů, takže se ani nestačí pořádně sžít. Díky špatné sledovanosti také nebylo odvysíláno několik dílů 1. série, kde by se vysvětlil Frankův odchod na jiné oddělení. Frankova linka se tak vyřešila až o mnoho let pozdějí._______________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________ Semir + Andre - Začátek vrcholu seriálu. S Andrém přišel nový a akčnější styl. Jeho první odchod obrečel snad každý věrný fanoušek seriálu. Návrat po 15ti letech už trochu zbytečný...____________________________________________ _________________________________________________________________________________________________ Semir + Tom - Pokračování vrcholné formy. Pilotní díl 4. série je určitě nellepším dílem seriálu, na který poté velmi kvalitně navazuje i Německá verze Nebezpečné rychlosti v 5. sérii. Tom se poté jako jediný z parťáků vrátí zpět do hlavní role aby nakonec zemřel na začátku 11. série.___________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________ Semir + Jan - Kvalita zůstává stále velmi velká, ačkoliv to není už jako s Tomem. Pilotní díly jsou však stále velmi zábavnou podívanou, která se dokáže v hlavně udržet velmi dlouho.__________________________________________ _________________________________________________________________________________________________ Semir + Chris - Snaha tvůrců o navýšení sledovanosti pomocí známé tváře. Bohužel si však arogantní Burkhard nepadl do noty s Atalayem a ani zbytek tvůrčího týmu ho moc nemusel a tak se zas rychle pakoval._______________________ _________________________________________________________________________________________________ Semir + Ben - Přechod do nové, a modernejší Kobry se završil nástupem mladého Bena. Svěží vítr také přinesl přepálené zápletky se záchranou světa a mnohdy až přehnaně humorné situace._________________________________________ _________________________________________________________________________________________________ Semir + Alex - S příchodem Alexe nastává opět další změna v konceptu, kterou však tentonkráte nepřijali diváci a sledovanost šla zřejmě nenávratně kvapem dolu... Je to škoda, protože temnější a ucelená linka Kobře svědčila, a určitě se jednalo o zajímavé dvě série, které také nenávratně pohřbili poslední postavy ze staré Kobry.___________________ _________________________________________________________________________________________________ Semir + Paul - Stylem se tvůrci vrátili k sériím s Benem, kdy se opět snaží zapůsobit pomocí mladého komisaře. Naštěstí už linky nejsou tak přepálené jako u Bena, ale humor je velmi obdobný. Taky už se člověk nemůže zbavit dojmu, že už se všechny scénáře a dějové zvraty jedou tak po dvacáté :) :).__________________________________________________ P.S. Jedna z nejlepších znělek a úvodní titulku v historii:). https://www.youtube.com/watch?v=1bZb8Pv0DKM https://www.youtube.com/watch?v=wrxz_v_caQk& () (méně) (více)

Bomby na 92. kilometru (1996) (S01E01)

Začátek legendy legend mého dětství (a zatím jediného seriálu, který ve své výdrží drží až do mé dospělosti). Točilo se jako samostatný film, a jsou viditelné odlišnost v atmosféře a stylu od seriálu, ale na kvalitě to nijak neubírá. Rozpočet je ještě na úrovni klasického TV filmu, takže nečekejte velké bouračky, ani divoké honičky. Více je tu zaměřeno na charaktery hlavních postav, Frank je tu ještě za takového arogantního frajírka, který si připadá jako něco víc, a Ingo ho musí někdy usměrňovat. Velké plus za angažování Reinharda Scheureggera, který dokázal složit jednu z nejlepších seriálových znělek. ()

Rudé růže, černá smrt (1996) (S01E02)

Regulérní první díl seriálu, který je v podstatě takovým dalším pilotním filmem, protože se zde loučí komisař Ingo Fischer, a uvolňuje tak místo legendě Semiru Gerkhanovi. Děj samotný je zde poměrně plytký, a je tu několik vedlejších linek, aby se vůbec dokázal díl dostat na klasických 45 minut. Klíčová je pak pochopitelně linka okolo výpalného, která skončí smrtí Inga, která sice není tak emotivní, ale ty hlavní emoce se dostaví až při scéně na pohřbu s melancholickou Kobří hudbou. ()

Nový parťák (1996) (S01E03)

Tak se konečně na scéně objevuje i (snad) nesmrtelný Semir, tady jako začínající jinoch pyšnící se poměrně bujnou kšticí a hladkou tváří. Tenhle díl je taková klasická Kobří oťukávačka, kdy se parťáci neznají, a musí nastat situace, která upevní jejich vzájemnou důvěru. Dneska už jsou všechny tyhle první díly neskutečné retro (stará komerční dálnice, trabanti, staré Mercedesy). Je vidět, že tady se Kobra ještě drželo dost při zemi, protože oba komisaři byli dost vyjevení z pokusu o nějakou tu nebezpečnější akci, když dnes už v Kobře provádějí bláznivé kousky několikrát za díl. ()

Brokovnice (1997) (S02E01)

První díl s novým parťákem Andrém. Rozlučka s Frankem se v té době udála jen přes putovní hračku, kterou nejdříve Frank převzal od Inga, a v tomto díle si s ní hraje Semir, a v budoucnu už o ní není ani zmínka :D. Je tu vidět akčnější pojetí, a takový o něco drsnější styl, takže konečně najíždím na tu pravou Kobru. Díl samotný a příběh má nějaké slabší nedostatky, a lze v rámci tradiční Kobry (I. - VII. řada) najít větší klenoty, ale jako takový standard, no proč ne. ()

Smrt chlapce (1999) (S03E15)

První díl snad jediného samostatného dvojdílu, který není rozdělen z pilotního filmu. Postava Bergera jako záporáka je asi nejlepší z celé Kobry, také tu dostává oproti jiným velké množství prostoru, a do popředí se dostávají i jeho motivy a charakter. Děj už je zde patřičně přestřelený, jak se na Kobru patří, ale převelení do jiné jednotky zas na druhou stranu není v rámci TV produkcí nic raritního. Kobří hudba hraje v labutí písni Reinharda Scheureggera na 100%, a jelikož jsme to už všichni viděli nejméně 10x, tak jsme v očekávání nevyhnutelného... ()

Osamělé vítězství (1999) (S03E16)

Jak už bylo napsáno, tak nejvíce emotivní není ona scéna s harpunou, ale až závěrečná scéna, kdy Semir prochází centrálou za doprovodu "smutné znělky". Reinhard Scheuregger měl tu smůlu, že hlavní Kobří motivy: https://www.youtube.com/watch?v=oCp_lU6iwKA&ab_channel=AntonAlexanderWolf | https://www.youtube.com/watch?v=GzAP33BND-E&ab_channel=ReinhardScheuregger-Topic Složil už v pravěké době, a nikoliv dnes v době Netflixů, virálního šíření, sociálních sítích apod, kdy mu za takovouto podmanivou hudbu klečeli lidi u nohou. Andrého první smrt po letech nabrala úplně nové obrátky, kterě celkové vyznění dílu dost mění, ale při prvních shlédnutích tento díl zanechával nesmazatelné emoce u mnoha fanoušků. ()

Pekelná jízda na dálnici A4 (1999) (S04E01)

Tohle byl už od dětství můj nejoblíbenější díl, kterému na paty v historii Kobry šlapal jen pilotní film k 5. řadě. Každopádně Pekelná jízda... je opravdu velkou jízdou od začátku do konce. Je zde snad všechno, co ke Kobře patří. Šílená bouračka na začátku (auto najede na vybourané auto jako na rampu a malém trefí vrtulník...), 400 aut, no jak jste do dokázali Bonrathe :)? Něco takového už se dnes v Kobře nikdy nebude opakovat. Hlavní linka nemá nijak scénáristicky a dialogově vymazlený děj, ale napětí je na 100% po celou dobu. Celá akce se odehrává na dálnici, takže tu plně dostojíme názvu dálniční policie. K tomu je tu i humorná vložka v podání Bonratha a Herzbergera (Vždyť by se ti muselo dělat špatně vždycky, když se postavíš... :D). Tenhle díl je prostě spojením všeho, co Kobru dělá Kobrou, od přehnaná akce (vytáhnutí dítěte vrtulníkem), stálého napětí a sem tam té srandy. A to si vemte, že se to natáčeno bez nějakých digi efektů, kdo by si na to dnes v Hollywoodu troufnul :)? ()

Jízda smrti linky 834 (2001) (S05E01)

Nepřiznaný plagiát Nebezpečné rychlosti, okořeněný o pár prvků z Pekelné jízdy na dálnici A4 dělají z tohoto pilotního filmu můj druhý nejoblíbenější. Jízda v autobuse obsahuje snad všecha možná klišé, která se v rámci takového linky dají vymyslet (došel benzín, "vzpoura" cestujícího, cestující dement, z cestujících se stane pár, zastřelení komplice, nastrčení policajta do autobusu...). Ale akce tu jede prostě od začátku do konce na plno. Úvodní bouračka hodně připomíná tu z předchozího pilotního filmu, a příjde mi, že podle záběrů se snad natáčela i na stejném místě. Pokud hledáte klasický Kobří díl, tak jste tu správně. Nejsou tu žádné záchrany světa, nukleární zbraně, ale prostě poctivá jízda po dálnici. ()

Štvanice (2002) (S06E01)

Stále vydařený pilotní film, ale z té trojice s Tomem ten nejslabší. Tenhle díl také zároveň funguje jako takový vzor do dalších sérií, kde se tato tématika objevila už tak nejméně 10x. Děj je vcelku předvídatelný, a nejedná se opravdu o nic originálního, ale je zde spousta akce, která je velmi efektivní. Také se na scénu dostává jedna z nejlepších vedlejších postav Schröder, který tu s námi zůstane až do nějaké 10. série. ()

Stíny minulosti (2003) (S06E16)

Tak přeci jen mám i další samostatný dvojdíl. Tento sice neobsahuje klasické "pokračování příště", ale reálně se jedná o první ze dvou částí, na jejichž konči odejde Tom. Hvězdou první části však není Tom, ani jeho osudová partnerka Elena, nebo super zajímavý záporák, ale Johannes, který se zde objevuje v Kobře poprvé, a vydrží v ní snad až do 13. série :) ()

Rozloučení (2003) (S06E17)

Závěrečná část první spolupráce Semira a Toma. Díl navazuje na předchozí, což v Kobře není příliš běžné, a je skoro zázrak, že se tvůrcům podařilo udržet konstantní příběh napříč více díly. Akce je v tomto díle požehnaně, honička střídá honičku, a podaří se i záchvěv nejistoty nad finálním osudem Toma. Leon ve své touze po pomstě jde tvrdě za svým, a nebere si žádné servítky, na což ve finále Tom dost doplatí, a tyto skutky jsou tak důvodem jeho odchodu. ()

Křest ohněm (2003) (S07E01)

Na scénu nastupuje nový parťák Jan Richter. Oproti předchozím kolegům je Jan více "fyzický" a ovládá všemožná bojová umění, a tím pádem se tak dostanou na scénu i klasické bitky jeden na jednoho. Taky je Christian Oliver takový ten klasický manekýn, takže lákadlo na ženské... :). Křest ohněm ale nestojí na něm, ale na jednom z nejlepších záporáků, které dokázala Kobra ve své historii vygenerovat, a to je mafiánský zabiják Tscherny. Jeden z mála záporáků, který se dokázal udržet ve vícero dílech, a v jeho případě i napříč sériemi. Není divu, protože je to na poměry Kobry opravdu dobře napsaný a zahraný padouch. Tento pilotní film je tak ve výsledku určitě lepší, než třeba Štvanice, protože nabízí lepší akci, příběh i záporné postavy. Také je tu povedená vedlejší linka s Bowlingem. ()

Na věky věků (2004) (S08E01)

Je skoro až neuvěřitelné, že tvůrci dokázali vrátit nějakou zápornou postavu, jelikož většinou je jejich schopnost udržet jednu myšlenku omezena na jeden díl. Naštěstí udělali výjimku u jednoho z nejlepších záporáků z celé historie Kobry, a to Tschernyho. Ten se vůbec nezměnil, a tak pořád dostatečně zatápí oběma komisařům. Stejně tak opět táhne celý pilotní dvojdíl, a hlavního záporáka strčí do kapsy. Je tu i několik povedených vedlejších linií, ať už s zetěm policejního prezidenta (Semir snad poprvé a i naposled v policejní uniformě) a také Semirovou svatbou, která se promítá i do hlavní linky. Za mě jasný plný počet, a jeden z nejlepších pilotních filmů. ()

Extrém (2004) (S08E11)

S odchodem Jana ze seriálu je to o něco složitější, než u většiny ostatních parťáků. Tenhle díl se vysílal jako závěrečný v Německu, ale u nás nikoliv. Zajímavé dramaturgické rozhodnutí, jelikož jeho odchod od policie po tomhle díle dává docela smysl. Máme tu jeden z mála dílů, který nekončí klasickým zatčením pachatele. Jan se tu zamiluje do podezřelé, která se nakonec ukáže jako opravdu vinná, ale než aby se nechala chytit, tak raději sjede autem ze skály... To už je důvod pro to, abyste to u policie zapíchly. ()

Kdo seje vítr… (2004) (S08E15)

A tohle je epizoda, ve které se Jan Richter rozloučil s našinci. Tedy rozloučil... Tady vlastně není žádný důvod, ani náznak toho, proč by měl od policie odcházet. Ale jako díl je to jinak velmi povedený. Zápletka z minulosti ještě před nástupem Semira k dálniční policie byla v té době ještě svěží a neotřelá. Záporák tu měl nějakou osobní motivaci vůči Semirovi a jeho rodině, což přidalo dílu nějaké ty plusové body, že to nebyl jen další z řady generických záporáků "jsem zlej, protože prostě proto". ()

Návrat (2005) (S09E01)

Prozatím jediný dlouhodobý návrat některé z postav, která předtím odešla ze seriálu. Návrat samotného Toma je tu tak v podstatě hlavním tématem. Přišlo mi tak, že případ jako takový je spíše vedlejší, a jako klíčové bylo vyřešit to, jestli Semir zůstane u dálniční policie, a jestli se Tom vrátí. Hodně efektní byla bouračka na úvod, i díky tomu, že oběť se k tomu dostala jen vlastně "omylem" což v Kobře nebývá zvykem. ()

Záblesk (2006) (S10E03)

V tomto díle se poprvé objevuje sekretářka Petra, která nahrazuje rodící Andreu. Linka okolo Petry patří už k těm tradičním v rámci modernější Kobry, tentokráte ztráta paměti... Toto téma se poté v Kobře objevuje se železnou pravidelností. Za zmínku stojí, že hlavní záporák se poté v Kobře objevil ve 20. řadě v poměrně důležité vedlejší roli. ()

Na život a na smrt (2007) (S11E01)

Osud Toma Kranicha byl znám již před vysíláním epizody, takže první půl hodina je pořádným nervákem, kdy se čeká na onen osudný moment. Tomova smrt je natočena výborně, a vyvolává spoustu emocí. Je to takový ten případ, že ikdyž koukáte opakovaně, tak furt doufáte, že to Semir tentokráte stihne včas, a nestihne... Potom už následuje velká akční jízda za pomstou. Semir se tu potkává s novým parťákem Chrisem. Pro Burkharda také trochu smůla, že jeho první díl je zároveň i ten nejlepší, a potom už to prostě není ono. V tomhle díle je také v intru naposled použita klasická znělka, a už tu bohužel není vůbec původní hudba, jen krátká variace na hlavní motiv. Na chvilku se také jakoby mimochodem mihne budoucí sekretářka Susanne. ()

Město v ohrožení (2008) (S12E01)

Tenhle pilotní film je pro mě znatelný sešup dolu na kvalitě oproti všem předchozím. Je to takový ten první pilot, kde je o šílenou záchranu města, či dokonce světa, jako je tomu pak v dalších s Benem. Ohrožený jsou miliony životů, a vše musí vyřešit kriminalisté dálniční policie. Tady se tu přidává další velké Kobrácké klišé, a to je únos Andrey, a potažmo dalších členů rodiny vyšetřovacího týmu. Dalším nešvarem je, že se dostáváme hodně od prostředí dálnice, potažmo zločinů na ní, pryč jsou piloty ze 4. či 5. řady, které se skoro celé odehrávají na dálnici. Taky přidávám ještě výtku k dabingu, kde je poměrně dost špatně filtrovaný hlas v telefonu, takže je hned jasné, kdo je hlavním vůdcem bandy. Dobrá akce to tady vytahuje k průměru kobráckých dílů, ale zároveň i z dosavadních pilotních filmů na poslední místo jejich pořadí. ()