Kobra 11

• Německo Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (více)
TV spot
Německo, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scénář:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (více)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (více)

Série(27) / Epizody(381)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

chlebos

První serie jsou trochu křečovité, ale s větším rozpočtem je to větší , akčnějsí a je tam i dost nadsázky. Rozhodně je to kvalitně natočený akční seriál a je rozhodně lepší než Walker a JAG dohromady. Bylo by pěkné udělat i nějaký celovečerák, ale nesměl by se myslet vážně.. ()

Odpadlik

"Nesnáším gestapácký filmy", "není to tak dobré jako americké" ... no já nevím. Mě jsou "gestapácký filmy" a seriály mnohem bližší než ty americké, kde se to jen hemží hezkými drsnými policajty, superkočkami vždy perfektně nalíčeními, tajnými a supertajnými sekcemi, černoškými gangy, s kazeťákem na ramenou a nesnesitelným rapem nebo s všemocnými mafiány. Co se týče Kobry, je to nadprůměrně natočený seriál, kde sekvence bouraček v téměř každém díle naprosto převyšují automobilové honičky z amerických filmů. Hlavní představitelé jsou sympatičtí. Holt mají ale jen asi nám bližší problémy než v Americe, kde jde o to, kdo má lepší pětačtyřicítku ... ()

lokol

zalezi od seriii....takze ako tu pocitaju kolegovia niekde medzi aj ked som to strasne rad pozeraval a tesil sa na buracky...aj ked niektore dost prehnane....hlavne tie hromadne kde ich tam je 10 na jednej kope a dalsi do nich vpali...no ale aj tak mam rad ten serial... ()

LordMysti

Podobný seriál neznám. Sice policejních seriálů je spousty, ale který se zaměřuje na honičky v autech je ojedinělý. Některé díly jsou opravdu parádní (ten s ukradeným tankem), jiné dosti fádní a nudné. Ovšem ve své době kdy začínal u nás běžt v první sérii byl opravdu nadprůměrný. ()

jojo-Jozin

Hoši z Kobry 11. Ústřední dvojici tvoří naturalizovaný Turek "Simír" a jeho věrný parťák (občas obměněn z důvodů rychlé amortizace). Dále tu máme "Bonráta" a "Hercbergra" (dva ňoumové, kteří vyfasovali policejního Poršáka - ten největší bourák na služebně) a jejich benevolentní šéfová (tolerující neskutečné eskapády svých podřízených). O příběhové stránce není třeba se příliš rozepisovat, v drtivé většině je slabá a osnova je vždy téměř stejná - 1. bouračka; 2. vyšetřování, při kterém se ústřední dvojice nechá při své naivitě pravidelně napálit; 3. prozření a zjištění; 4. na závěr obligátní a spektakulární honička, při které známá dvojka často zdemoluje půlku nějaké aglomerace, průmyslového komplexu, apod. a napáchá více škody než užitku. Tak to jsou hoši z Kobry 11. ()

D.Paulus

Jedno auto: PRÁSK!!! Další: BUM!!! 2-10 dalších: CRASH!! BOOOM BANG!! Pomóc hromadná havárie na dálnici. Řešení: Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei!! Tolik k písemné ukázce z libovolného dílu tohoto německého seriálu. Moc dílů jsem neviděl, ale ty co jsem viděl byly buď na *** (jednou dokonce na ****) nebo na *. Takže po zprůměrování... ()

Grogan

Tenhle seriál jsem kdysi dávno měl hodně rád, každý všední podvečer jsem nadšeně seděl u televize a sledoval neuvěřitelné kousky našich hrdinů. Dnes už ale na tenhle seriál koukám o dost střízlivějším pohledem. Na naše německé sousedy jde o ucházející dílo, ale chyb se tu najde jako máku. Pominu-li fakt, že dálniční policie v Německu zřejmě nahrazuje funkci ostatních policejních složek, tak hlavním problémem jsou zápletky (v prvních řadách to celkem jde, jenže s narůstajícím počtem sérií se zápletky začínají nebezpečně opakovat, taktéž schéma dílu je vždy prakticky totožné) a akce (Semír a jeho aktuální kolega přežijí prakticky všechno: skoky z auta na auto, výbuch auta nebo bomby 10 metrů za sebou, při přestřelce utrží maximálně malé škrábnutí. Reálnost a přehlednost akčních scén je taktéž na nízké úrovni). Navíc autoři dojí krávu, jak to jde a fakt, že seriál vstupuje už do 14. řady, mi přijde poněkud nešťastný. Studnice nápadů pro takovýhle seriál není bezedná a já mám pocit, že v tomhle případě už byla vyčerpána někdy kolem 4 řady. Hlavně z nostalgie *** ()

boni

Německý seriál, v hlavní roli se zakrslým Turkem, natáčený přes 10 let a se scénami jako z akčního trháku se Schwarzeneggerem nebo Stallonem? Ano, přesně to je Kobra 11. Staré díly s André Fuxem z 90 let měly opravdu vysokou kvalitu a dodnes se na to dá v pohodě dívat. Navíc když v každé epizodě sešrotují asi stovku aut, tak je to i docela sranda. Nejlepší počin německé seriálové tvorby. I když na druhou stranu, ne že by ta laťka byla nastavena nějak vysoko. ()

Shakaar

seriál jako takový dle mého názoru ztrácí pomalu nápadistost a jakousi zajimavost. Díly jsou vesměs o tom samém až možná na to, že jim pomalu začíná být malá dálnice a expandují do celého Německa :) ( záchrana města je na denním pořádku :) ). Jako další negativum vidím neustálá cirkulace parťáků Sümyra, nebo jak se jmenuje.... Na odpad to určitě není, ale že by to udělalo na mě dojem tobych zase neřekl. ty 2 * dávám proto, že se mi první 2 řady vcelku zdály zajímavé a z toho důvodu, že něco takového tu tehdy kdy to začínalo nebylo a taky pochybuji, že něco takového ještě bude :) ()

waska

Některé díly jsou povedené, záleží taky hodně na hlavní dvojici a jejich výběru. Ale Simír je prostě Simír :-) ()

Acrobat

Na zaciatku velmi dorazne upozornujem vsetkych, ze 5 hviediciek a komentar sa tyka len serii 2 az 4 (vratane). Iba tieto serie splnaju prisne kriteria kvalitneho seiralu, ktory ponukol netradicnu prehliadku neposcetnych variacii havarie aut, autobusov az po kamiony. V prvom rade je na serialy badat nemecku stopu. Syrovost, pramalost dialogov, seknutie epizod v necakanej chvili, absencia klisoviteho zaveru. V ziadnom pripade to nie je nedostatok. Prave naopak, ciastocne bura klasicku strukturu serialov, hlavne americkej produkcie. Konanie, motivacia, dialogy postav sa javia ako nedotiahnute, to vsak spociva v suchej povahe Nemcov. Netreba toho hovorit vela, ked sme v akcii. Hovorme presne vystizne, strucne, drzo, k veci. Herecke duo je v tychto seriach najlepsie aj co do vztahu hlavnych protagonistov voci sebe, aj vo vztahu k zlocincom. Podstanou devizou tychto serii su vynikajuce konce v podobe pyrhovych vitazstiev. Spocivaju v tom, ze kym pridu na stopu zlocinca umiera vela kladnych postav, a navyse samotny zlocinec konci nie v ruakch policajtov, ale smrti. Casto sa epizody koncia zufalym tichym pohladom ustrednej dvojice na beznadejne umierajuceho zlocinca bud smaeho alebo nebodaj s nevinnou obetou. Ako nadsneca rychlej jazdy a aut samozrejme zaujima to ci budu auta a nahancky hrat prve husle v serialy o dialnicnej policii. A je tomu tak!! Urcite v ziadnom serialy nie su take hedonisticke oslavy burania aut ako tu. Genialnost havarii, prip. nahanaciek spociva v krutom realizme. Auta sa chovaju skutocne, nevybuchuju, nedojde k vybuchu dokonca ani po niekolko metrovom pade na zem, ani po strelbe. Jednoducho nemozno tu namietat v ziadnom pripade frazicku: "jooooj, zase same nelogicke vybuchy." Na serial a jeho rozpocet ako vravim ma najlepsie vzduchom zemou, vodou letiace auta,kde pri niektorych kaskaderskych kuskov a vzduchom rotujucich aut rutiacich sa k istej skaze ma clovek chut az skriknut. Beznadej kladneho hladkeho vyriesenia pripadu, kvalitne herecke duo (pre mna jednoznacne Mark Keller svojou povahou), opulentne automobilove nahanacky a demolacie robia z tohto serialu tychto 3 serii skutocne zapametatelnu "podivanu" danu do satu nemeckej drsnosti a bezcitnosti. ()

FireTight

Když býval Semir Gerkhan ještě člověk a jako parťáka měl Andrého Fuxe nebo Toma Kranicha, měl jsem tenhle německý seriál strašně rád. Jenže potom se Semir rozhodl, že nám předvede svojí pravou tvář, stal se bohem, který umí narovnat sádru zlomenou rukou a vystřelit po tom hlavním zločinci, a seriál začal upadat. Navíc, automobilové honičky se začaly neustále zkracovat, místo toho nastoupily různé situace typu "přicházíme na poslední chvíli" a už nám to tak nějak celkově klesalo, k čemuž přispělo i pravidelné střídání Semirových parťáků. ()