Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti

• Česko Zákon a pořádek (více)
Ukázka z filmu 6
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1999–2024), 391 h 3 min (Minutáž: 40–46 min)

Tvůrci:

Dick Wolf

Režie:

David Platt, Peter Leto, Jean de Segonzac, Alex Chapple (více)

Scénář:

Julie Martin, Warren Leight, Brianna Yellen, Robert Brooks Cohen (více)

Mariska Hargitay, Dann Florek, Richard Belzer, Ice-T, Christopher Meloni, BD Wong, Tamara Tunie, Diane Neal, Stephanie March, Dean Cain, Michelle Hurd (více)

Série(25) / Epizody(551)

Elitní oddělení newyorské policie, Útvar pro zvláštní oběti, pod vedením odvážné a soucitné kapitánky Olivie Bensonové, vyšetřuje a hledá spravedlnost pro oběti a přeživší ohavných zločinů. (SkyShowtime)

LucillaP

Prvních deset sérií jsem viděla už před delší dobou, nicméně nikdy jsem vlastně neměla v oblibě detektiva Stablera (u hlavní postavy je to trochu problém), takže ani nemám moc potřebu se k nim vracet. Od dalších sérií už jsem byla spokojenější. Jistě, postupem času se zápletky opakují, ale ono té inovace v ději moc přinést nelze, pokud se má stále jednat o případy "běžných" zločinů, které mají být stále víceméně uvěřitelné. Nicméně se jedná o kvalitně natočený seriál, s uvěřitelnými postavami, sympatickými detektivy (Fin a Munch mě fakt baví, v pozdějších sériích táhne duo Rollins/Carisi) a občas velmi dobrými státními návladními (z tohoto pohledu nejlépe hodnotím série 14-19, ADA Barba byl jednoznačně nejlepším návladním, nejen díky provedení Raúla Esparzy, a později od 21. série). Musím uznat, že v posledních sériích mi přijde, že seriál chytil druhý dech. Sice se spektrum případů trochu posunulo, daleko více se zabředává do politiky, ale baví mě, že seriál odráží současné dění. A pravdou je, že některé náměty jsou docela odvážné. ()

tuctovychlap

veľmi, veeeeľmi dobrý seriál..prečo potom nemá odo mňa 5 placiek detektívov..? pretože často ostalo mnoho nedopovedaného..napr. po zničení povesti údajného páchateľa, pri kiksoch v rámci vyšetrovania, či (ne)dotiahnutých príbehoch v rámci prepustenia, nedostatku dôkazov alebo neukonečného procesu..neviem to tolerovať napriek zhuseným grimasám Marišky, resp. zachmúrenému pohľadu Christophera..tieto koncovky jednotlivých dielov dosahujú počtu +- štyroch desiatok..a to je pre mňa príliš..škoda, veeeeeľká škoda..(hodnotenie po S15..ak by dôvody pominuli, rád pridám jeden i dva odznaky detektívov..) ()

Džej Ár

Bohužel jsem zatím neměl možnost vidět první dvě série, ale i ta třetí a čtvrtá mě natolik zaujaly, že leckdy zůstanu kvůli nim vzhůru, přestože si to nahrávám. Většinou skvěle vypointované příběhy s pro nás poněkud nezvyklou tématikou sexuálně orientovaných zločinů. Jednotlivé díly mají spád a velmi často nutí i k zamyšlení - např. otázka přiměřenosti trestu, dilema mladé žalobkyně mezi striktním dodržením litery zákona a jejím vlastním přesvědčením atd. ()

Epikuro

Materie, kterou se seriál zabývá je v moderním světě politické korektnosti dosti kontroverzní. Kontroverze však skýtá scénáristům velké možnosti v práci s emocemi, a potažmo i s ovlivňováním pohledu recipienta. Seriál je vystavěn na systematickém rozpracování zásadních morálně problematických témat tak, aby exponoval společensky prospěšné vzorce chování. Nenásilný vstup k meritornímu tématu přináší nejčastěji postup posunu vyšetřování od podezření na obecně uznávaného trestného činu (vražda, kriminalita na dětech), jenž vyvolá oprávněné pobouření diváka, které ačkoliv se nepotvrdí posune dějovou linku ke kontroverznější kriminalitě (stahování dětské pornografie, neoprávněná adopce z třetího světa, prodej marihuany), která pobouřená diváka mávajícího plamenným posouvá k stavu boje proti předmětné problematice. Epizody tak mohou beztrestně ovlivňovat pohled určité části společnosti na aktuální kauzy USA, přičemž obligátní právní věta vylučující možnost seriálového zpracovávání reality tuto premisu jen potvrzuje. Postavy obou hlavních vyšetřovatelů mají jasné kontury a zastávají bigotně genderové postoje, jenž ale nejsou ve vzájemné ideové kontroverzi, a které scenáristé složením dějové linie konfirmují a činí tak seriálovou realitu tak dostatečně odlišnou od reálného světa, jakou by si ji americký konzervativní divák přál. Myslím, že nebudu přehánět, když seriál přirovnám k velmi profesionální práci autorů první série "30 případů majora Zemana", kdy fetišem není komunistická ideologie, ale obecná morální propaganda, ze které seriál vychází, ale kterou i sám konstruuje. Falešný svět vytvořený pro potěchu amerického diváka, který jej za to udržuje při životě sledováním vložených televizních reklam a nákupem DVD nosičů. Vítejte v novém věku digitalizace, toto je jen začátek minoritních světů. ()

katjaaa

Nadprůměrný velmi dobře propracovaný krimi serial na který se dívám pravidelně i když je vysílán dost pozdě, což se dá pochopit, protože některé zločiny jsou opravdu brutální. ()

Janotta

tenhle seriál jsem vždy měl rád, dokud jsem neviděl díl 04x15 v České Republice :) od té doby za *** jinak jsem spokojený ()

machopoltar

rychle,,vystizne,,priame ,,ucelne,,emotivne ,,,kazdy diel ma pojem, pribeh poucenie a celkom dobre zadanie,,,,pre mna jeden podareny serial,,,vzdy ked nan vecer narazim, kazdy diel si rad pozriem,,,,,,,,,,nikdy ma nesklame, paci sa mi,,, ()

padlar

Tomuto seriálu jsem nikdy nepřišel na chuť. Těžko říci, co mi na něm vadí nejvíce. Jestli ochota vyšetřovatelů zničit nevinného člověka, pokud to přispěje k vyřešení jejich případu nebo jejich přesvědčení, že jejich pohled na věc je ten jediný správný a neomylný. ()

PanIncognito

Sexuální zločiny, které nahání strach zahrnují nejen práci detektivů, ale i právníků. A to je zde pozoruhodné. Autoritativní hlas nejprve uvádí epizodu a poté už následuje rozumná podívaná. Herci jsou všestranní, především pak Mariska Hargitay. Její Olivia Bensonová je dravá, tvrdá, ovšem i citově založená a velmi vnímavá. Seriál je plynulým a přesvědčivým fenoménem. :) (viděno s dabingem) ()

trollfjord

Byly doby kdy jsem tento seriál sledoval každý dil. Jenže ona ta Benson má pořád stejný výraz a už to začalo být otravné. Klišé. Stále stejné a dokola. ()

verunecek

vsimli jste si někdy, ze ty pribehy jsou porad do kola? kdyz jsem si dala vice dilu po sobě, zacala jsem mit pocit ze to jde jen do kola, stejne zapletky-samozřejmě v detektivce pujde porad o to samé - zločin, ale tohle je uz moc :-/ ()

typa

Kriminální seriály nemám zrovna v lásce, ale tohle je výjimka. Sedí zde naprosto všechno, od kamery, scénáře po výkony herců. Na seriál mě upozornila mamka, která by jako skalní fanynka dala určitě pět hvězdiček, já to vidím o jednu míň. ()

Zemřel herec Burt Young

04.03.2023

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)