Chirurgové

USA, (2005–2024), 306 h 53 min (Minutáž: 40–86 min)

Tvůrci:

Shonda Rhimes

Režie:

John David Coles, Adam Davidson, Sarah Pia Anderson, Tony Goldwyn (více)

Scénář:

Marti Noxon, Gabrielle G. Stanton, Debora Cahn, Krista Vernoff (více)

Hudba:

Danny Lux

Ellen Pompeo, Chandra Wilson, James Pickens Jr., Kevin McKidd, Caterina Scorsone, Patrick Dempsey, Camilla Luddington, Kelly McCreary, Kim Raver, Kate Walsh (více)

Série(20) / Epizody(429)

Tihle doktoři musí denně činit rozhodnutí, která znamenají rozdíl mezi životem a smrtí. Velmi napínavé drama z lékařského prostředí sleduje Meredith Greyovou a tým doktorů z nemocnice Grey Sloan Memorial, kteří musí denně činit rozhodnutí znamenající rozdíl mezi životem a smrtí. Oporu při tom hledají jeden ve druhém – a někdy jde o víc než jen o přátelství. Společně přicházejí na to, že medicína ani vztahy nejsou černobílé. (Disney+)

Recenze uživatele castor k tomuto seriálu (105)

Pojď se mnou na loď, baby (2017) (S14E06)

Nijak zvlášť vyčnívající díl, pár zjištění nicméně přinese (cena Harper Avery, Warren a jeho úmysly, Jo a její boj s minulostí), takže se máme i dál nač těšit. Chirurgům na lodi se mohlo a mělo věnovat víc prostoru. ()

Kdo žije, kdo zemře, kdo vypráví tvůj příběh (2017) (S14E07)

Pokračujeme v nastaveném tempu a kvalitě, „návrat“ tria stážistů (George, Izzie a Cristina) je moc fajn nápad, včetně použité melodie. Celkově je událost z horské dráhy po delší době příjemným oživením ze sálu. A nakonec se bude vzpomínat dál: na Dereka, na Marka Sloana.. moc příjemné. ()

Zničehonic (2017) (S14E08)

Před pauzou je tu podzimní finále. A velmi slušné. Startujeme odezvou za cenou Harper Avery, lépe poznáváme nováčky, ale hlavně bojujeme s rozsáhlým hackerkým útokem. A celé to velmi sympaticky a neotřele uzavře Jo s dvěma velkými otazníky. Vtipná Bailey mimochodem. ()

1-800-799-7233 (Neboli čtyři série v jednom dni) (2017) (S14E09)

Návrat po několikatýdenní pauze velmi slušný a napínavý, ostatně jak jsme zvyklí. Tahle parta baví dál. Jejich vztahy, lékařské případy, osudy a zvraty jsou vyzrálé a chytře napsané, ač je mi jasné, že řada diváků odpadla někdy u páté série. Největší pozornost logicky krade Jo a její znovusetkání s násilnickým manželem. Vracíme se i k rozsáhlému hackerskému útoku a jeho solidnímu rozuzlení, ve kterém sehraje důležitou roli (překvapivě znovu vtipná) Miranda. ()

Osobní Ježíš (2018) (S14E10)

Návrat Matthewa, kterému April pláchla od oltáře, a navrch v docela dobře vymyšlené linii. Pokračování osudů Jo, jejího násilnického manžela a jeho současné oběti, aneb přijde i deus ex machina. Na druhou stranu je možná lepší náhlé vyřešení zápletky než okolo toho dělat kravál další čtyři díly. A třetí velká linie se týká postřeleného černošského chlapce, který doma zapomněl klíče, takže si znovu velmi důrazně zopakujeme, jakou má Shonda Rhimes barvu pleti. A tím to lehce zabije. Každopádně pro April to byl sakra těžkej den. ()

(Neboj se) zubaté (2018) (S14E11)

Miranda po dva předchozí díly bojovala s nástrahami hackerů, kteří ochromili chod nemocnice. Následně musela sledovat, jak bojoval o své příští černošský chlapec ve věku jejího syna. A teď musí bojovat o vlastní život, ač si kdekdo myslel, že její vlastní diagnóza vypadá jinak. Lehce rekapitulující díl nakonec směřuje do milého finále, takže vlastně dobré. Jsme skoro v půlce a tahle série je zatím velmi vyrovnaná a nadprůměrná. ()

Tvrději, lépe, rychleji a silněji (2018) (S14E12)

Tentokrát to tvůrci tlačili trošku do extrémů, protože v Grey Sloan Memorial Hospital se zdá rodí nejinovativnější nápady světa. Alespoň to vypadá podle soutěže, do které se skrz naskrz pokrokoví chirurgové přihlašují. Ale dokážu to odpustit. Tenhle seriál má totiž jednu velkou výhodu: netrpí klasickým neduhem mnoha jiných, kdy divák čeká jen na své oblíbence a zbytek prozívá. Zaujmou tak nějak všichni. A to je sakra výhoda. ()

Fakt víš, jak na mě (2018) (S14E13)

April pokračuje s vystrkováním růžků, nicméně tenhle díl je spíš o představení Andy Herrery, hlavní hrdinky spin-offu z hasičského prostřední Station 19, která je parťačkou stále tak trochu váhajícího Warrena. Rozvíjíme další motivy, které překvapí novým nádechem, takže je pořád důvod, proč čekat a těšit se na další díl. ()

Hry, které lidé hrají (2018) (S14E14)

Tempo dílu je svižné, naťukneme hned několik témat a zajímavých motivů, abychom se vydali domů k Maggie Pierce, kde se na menším společenském setkání naplno projeví April, která skutečně dozrála do jedné z nejlepších postav celého seriálu. Pokles kvality se rozhodně zatím nekoná. A tak pořád platí, že málokterý seriál zvládne vyvolat tolik emocí. Tak to prostě je. ()

Staré jizvy, budoucí srdce (2018) (S14E15)

Znovu se ukázalo, že Shonda Rhimes rozepsala své postavy tak dobře, že se ke střípkům z jejich života může vracet, kdy se jí zlíbí a vůbec to nebude samoúčelné nebo nudné. Prostě pokračujeme v nastaveném tempu a kvalitě, hlavní roli bude hrát tentokrát srdce, takže to ani nemůže být jiné, než dobré. Ostatně na to jsme už roky zvyklí. ()

Uvězněna kdesi v čase (2018) (S14E16)

Herci mají své postavy skutečně rádi, předvádějí konzistentní výkony, které prostě chytnou. Shonda holt stvořila svět, který nepřestává bavit. Meredith dlouhodobě lehce upozaděná a (přiznejme si) i méně zajímavá, naopak April znovu velmi působivá. ()

Jeden den jako tento (2018) (S14E17)

April má spor s šéfkou skrze pacienta, který dostal potřetí antibiotika a jeho reakce na ně je osudná. Meredith po delší době opět v centru dění, když naváže bližší vztah s transplantačním chirurgem, který je sám po zásadním chirurgickém zákroku. A konečně Owen, který vyráží do Německa, čímž nám na čas vrátí (alespoň pro mě) oblíbenou postavu. Tři stěžejní linie dílu, který je nejen výborně zahraný, ale zejména velmi dobře napsaný. ()

Zadrž řeku (2018) (S14E18)

Oproti tomu, jak ostříleně byl pojatý a zejména napsaný předchozí díl, je tenhle skoro až zklamáním. Ano, je docela fajn, jak tvůrci pojali linii s podvodným lékařem, který má pro vyšetření ženských prsou „speciální“ ultrazvuk, jinak je to ovšem průměr po všech stránkách. A takové nijaké točení se v kruhu. Chtělo to někam pošoupnout. ()

Krásný snílek (2018) (S14E19)

První polovina poměrně líná a nezajímavá, druhá naznačila, že s blížícím se vyvrcholením série se máme vskutku na co těšit. Do toho tvůrci trochu násilně vtlačili migrační problematiku a mdle se (uvidíme, zda natrvalo) zbavili jednoho z nováčků. ()

Den zúčtování (2018) (S14E20)

Upřímně mě moc nebere, když vymetáme všechny aktuální bolístky společnosti, tudíž monstrkauza MeToo, která přinesla nekonečný řetězec obvinění ze sexuálního zneužívání, dorazila i do nemocnice Grey Sloan, protože Averyho mrtvý děda byl „sexuální predátor“. A členům správní rady se tak ježí vlasy. Mezitím naši jednotliví hrdinové představují své prototypy novátorství v chirurgii, prezentace návrhů se ovšem nemile zvrtne s pozřením „zázračných“ sušenek. Docela milá komická vsuvka. Držíme si kvalitu. Těším se na vyvrcholení série. ()

Špatná pověst (2018) (S14E21)

Jedeme dál a znovu si dokazujeme, že o osudovost, velmi dobře napsané dialogy, emoce, jiskření i o napětí není nouze. Tentokrát pacient s nádorem, který mu zásadně znetvořil tvář, poskytne půdu pro rozvíjení (uklidnění) předešlé kauzy sexuálního obtěžování, ve kterém sehraje svou roli operující Meredith i Jackson. Další zdá se zajímavé linie se rozvyprávějí u (pěstouna) Owena a (budoucího ženáče) Alexe. ()

Bojuj za svou mysl (2018) (S14E22)

Alex našel matku (ex)schizofreničku, po které ovšem „svůj celej zatracenej život“ dával věci do pořádku, Arizona si našla cestičku k pacientce, která má panický strach z lékařských zákroků, Jackson našel cestu, jak naložit s nelichotivým dárečkem svého dědy a Meredith našla způsob, jak se vypořádat s minulostí týkající se její matky. Finále se blíží a podle všeho o jednu letitou stálici na konci série přijdeme. ()

Chladná jako led (2018) (S14E23)

Velké finále je tady. Nemocnice se zastavila (trošku cynická narážka), špičkoví chirurgové přestali operovat, už nepřebíhají ze sálu na sál a nehrají o minuty, protože bojují o život někoho ze svých řad. A zase v tom měla prsty autonehoda. Podívat se za našimi hrdiny přišla i Geena Davis, tedy to sloveso je trochu zavádějící. Celé to nicméně odstartují přípravy na svatbu jedné populární dvojice a detoxifikace matky chlapce, kterého se coby pěstoun ujal Owen. Očekávání stoupá. ()

Všechno, co mám (2018) (S14E24)

V bohatství i chudobě, v nemoci i ve zdraví. Plánovala se jedna, nakonec nás v závěrečném díle třinácté série čekají hned tři svatby. Víc netřeba prozrazovat, tentokrát bez nějaké zásadní tragédie, což je vlastně nakonec dobře. Uvidíme, které postavy se opravdu nevrátí. Některých by byla velká škoda, jako tehdy Dereka. ()

Série 15 (2018) (S15)

SPOILERY: 15. série potvrzuje, co jsem psal u předchozí, a to, že hlavních postav je stále víc a víc a někteří tak uždibují jen velmi málo prostoru. Pryč je bohužel April (nejzajímavější charakter posledních sezón), Maggie se dál točí v kruhu a opětovně řeší svůj vztah s Jacksonem, což platí i pro Amelii a Owena. Navíc se k nim přidá těhotná Teddy. Nic nového pod sluncem. Miranda chce pryč z kanceláře a volí si za sebe tak trochu překvapivou náhradu. A ta to krapet víc přepískne s rozpočtem. Meredith je dlouho sama, respektive to minule nevyšlo, takže Shonda Rhimes zavelela a po někom se tým scénáristů porozhlédnul. Meredith se navíc rozhoupává k návštěvě umírajícího otce a Catherine se chystá na velký den, aby naopak mezi umírajícími už nebyla. Jo svádí velký vnitřní boj. Stážisté tentokrát skoro vůbec nestrhli. A když už jsme u týmu kolem Rhondy, zdvihá prst mnohokrát a upozorňuje třeba na nefungující systém financování operací nebo na nejrůznější postavy, které hledají svou sexuální identitu a prosí o své místo ve společnosti. Celkově chybí dravost a lehkost předchozích sérií. A těch podivných milostných vzplanutí bylo skutečně hodně. Co si budeme nalhávat, tvůrci už všechno, co mohli odvyprávět, odvyprávěli. A ne jednou!! Ukažme si na někoho, kdo ještě nebojoval o život, nepotratil, nespadl s letadlem, neboural, netopil se, nehořel nebo neměl rakovinu. Zatímco Tom (Dr. Koracick) Grega Germanna je jednoznačně nejvtipnější postavou posledních sérií, Maggie naopak aspiruje na jednu z nejotravnějších. Ellen Pompeo prodloužila smlouvu o další rok, takže neuvidíme jen očekávanou šestnáctou řadu, ale potvrzená byla i sedmnáctá. Tak se necháme překvapit. ()

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty