To je vražda, napsala

• USA Murder, She Wrote (více)
Drama / Komedie / Krimi / Mysteriózní
USA, (1984–1996), 198 h 48 min (Minutáž: 45–93 min)

Předloha:

Washington Irving (kniha)

Scénář:

Peter S. Fischer, Robert E. Swanson, Tom Sawyer, Robert Van Scoyk (více)

Angela Lansbury, William Windom, Ron Masak, Louis Herthum, Tom Bosley, Will Nye, Michael Horton, Ken Swofford, Julie Adams, Herb Edelman, Keith Michell (více)

Série(12) / Epizody(264)

Bývalá učitelka angličtiny a spisovatelka ve výslužbě Jessica Fletcherová s úspěchem řeší kriminální případy. Jeden z nejúspěšnějších amerických televizních seriálů, k němuž se diváci rádi pravidelně vrací. Hlavní postavu, bývalou policistku a spisovatelku ve výslužbě Jessicu Fletcherovou, ztvárnila herečka Angela Lansburyová (nar. 16. 10. 1925), která ji také hrála ve čtyřech celovečerních televizních filmech. V jednotlivých příbězích se hrdinka spoléhá především na vlastní úsudek a intelekt, které ji s neodolatelným šarmem a vytrvalostí pomohou proniknout až na dno každého zločinu, na nějž narazí. Seriál To je vražda, napsala, vznikal celých dvanáct let. Angele Lansburyové nepochybně přinesl slávu, kromě toho ztělesnila hlavní role ve filmech Žít a nechat zemřít, Diamanty jsou věčné, Oddíl 10 z Navarone, Bitva o Británii a Rozbité zrcadlo. (Česká televize)

Recenze uživatele chrispe k tomuto seriálu (130)

Vražda v elektrické katedrále (1986) (S02E16)

Tohle ani pořádně nedokázalo udržet mou pozornost. Pro mě nezajímavé prostředí i případ. // 27.9.2022 Po dnešním repete musím uznat, že jsem k tomu dílu byla před dvěma lety hodně přísná a jen dvě hvězdičky si nezaslouží. Zápletka je zajímavá (prostředí se mi furt nelíbí - ale já fakt nemám ráda sekty) a navíc je tu přítelkyně Jess, která měla prsty v tom, že vůbec začala psát. To je malé bezvýznamné plus. ()

Vražda na aukci (1986) (S02E17)

Jessica se opět potkává s otcem Baby, ehm pardon, s Harrym McGrawem a to je plus. Tu postavu mám celkem ráda. A myslím, že poručík Casey to shrnul za nás za všechny, když Jessice řekl: "Kdyby vražda byla infekční, tak vy jste bacilonosič!" ()

Jedno tělo navíc (1986) (S02E18)

Cabot Cove. Šerif Tupper je jako strážce zákona roztomile odhodlán, vyřešit tento případ sám a Jessica s tím nemá problém, neb ji tlačí uzávěrka. A asi je to dobře, protože kdyby na tohle nebyl ten moula (zpočátku) sám, asi bychom neměli co řešit, protože celá tahle zápletka je průhledná až hrůza. :-) ()

Christopher Bundy zemřel v neděli (1986) (S02E19)

Další z dílů, ve kterém se objevuje Jessicin synovec Grady. A tentokrát ji dostává do nemilé situace. Ale ještěže tak! Protože jinak by nejspíš prošla vražda. :D Znáte to. ()

Kdo je v nebezpečí? (1986) (S02E20)

Tenisové prostředí. Epizoda, kde hraje "ta holka z Terminátora" Linda Hamilton. A dokonce i Bryan Cranston, kterýho jsem vůbec nepoznala! Takovej mlaďoch. Je to zamotaný a poznat, kdo tam má o kolečko víc, není tak snadný. ;) Ale Jess to dá! ()

Dokonalý zásah (1986) (S02E21)

Mardi Gras. A máme tu zase maškarní. Nicméně se přiznávám, že mnohem víc mě bavilo v prvním (dvoj)dílu, kde se Jess převlékla za vílu kmotřičku. :-) Škoda, že neukázali víc z New Orleans, kde se díl odehrává. Je to jedno z míst, které bych moc chtěla navštívit. ()

Spadla klec (1986) (S02E22)

,,Já pizzu strašně nerad, musíte mi věřit, Jessico!" Další díl, který jsem ještě neviděla (nebo si z něj nepamatuju ani zlomek). Detektiv je tu dost zvláštní. Člověk si na ten jeho vizuál chvíli zvyká. Jako vraha jsem tipovala někoho úplně jiného. ()

Série 3 (1986) (S03)

V celé řadě epizod hostují bezesporu velké hvězdy, ale málokteré opravdu známe. A tady ve třetí epizodě je pár výrazných hostů, které známe hlavně z devadesátek, někteří z nich ještě vůbec netušili, jaký hvězdy se z nich stanou. Takže tu můžeme vidět třeba Courteney Cox, George Clooney, Leslieho Nielsena, Davida Ogden Stierse, Toma Sellecka. Z postav mimo těch z Cabot Cove nám tu nechybí Hagarty, Harry McGraw, Grady a nějaká ta Jessičina neteř. A máme tu první vlaštovku z dílů, které se odehrávají bez Jessici. Taky se nám tu vyrojilo opravdu hodně chlapů, kteří s Jess nepokrytě flirtují a to mi vždycky vykouzlí úsměv na tváři. Ale Frank byl jen jeden a já si furt stojím za tím, že jedinej, kdo ho mohl nahradit, teď sedí (zatím) v lochu. Nejvíc se mi líbí šestá epizoda Zlato mrtvých (nejen proto, že Jess tu dostane parádního hubana od Leslieho Nielsena), osmá epizoda Detektiv Magnum na tenkém ledě (protože mám pro Toma Sellecka nevysvětlitelnou slabost), jedenáctá epizoda Noc bezhlavého jezdce (která není zdaleka bez chybičky, ale já miluju ty strašidelnější díly), třináctá epizoda Špatné spojení (protože miluju to počasí a pohodovost tohoto dílu), devatenáctá epizoda Nevyúčtovaná vražda (protože zimní NY a tajemný duch plus bezkonkurenčně nejpomilovanější detektiv této řady) a jednadvacátá epizoda (kvůli zajímavé zápletce a nápadu, využít k epizodě už vzniklý film). ()

Smrt si vybírá nejvyšší daň, 1. část (1986) (S03E01)

Cirkusové prostředí. Epizoda je rozdělena na dvě části. Jess se vydává za další z jejích x neteří (a je to mladinká Courteney Cox) a získává zpět někoho o kom si už dávno myslela, že ho ztratila. V roli detektiva se tu objevuje jeden z bývalých padouchů a říkám si, jestli ten herec nehraje padouchy často, protože mi k němu kladná postava vůbec nesedí.  :D 3,5* ()

Smrt si vybírá nejvyšší daň, 2. část (1986) (S03E02)

Cirkusové prostředí nebylo špatné, ale můj šálek čaje to zrovna není. Každopádně Jess to zase rozlouskla a závěr byl fakt hezký. ()

Nevyřízené účty (1986) (S03E03)

Celkem chytrá zápletka. Jen je věčná škoda, že nedokázali tak šikovně pracovat s prostředím, jako tomu bylo u Dámy v jezeře v minulé řadě. Mohlo to být o * víc. ()

Jedna bílá růže pro smrt (1986) (S03E04)

Hagartyho (byť zištné) flirtování s Jess mě fakt pobavilo. Ale jinak agenti, uprchlíci... mám radši tematicky jiné díly. 2,5* ()

Krvavý sendvič (1986) (S03E05)

V tomto díle se podruhé objevuje Jessicina neteř Victoria, spolu s teď již manželem Howardem (alias s tím z Pomády). A stejně jako ve Všechno lítá, co peří má (S01E03) jsem z toho, co se děje na obrazovce dvakrát nadšená nebyla. A nezachránil to ani David Ogden Stiers jinak více známý major Charles Winchester! ()

Zlato mrtvých (1986) (S03E06)

Třetí série je ve znamení hvězdných hostů. V této epizodě hraje roli Davida Everetta, který měl kdysi blízko Jessičině srdci Leslie Nielsen. Není to špatná epizoda. :-) 3,5* ()

Vražda před uzávěrkou (1986) (S03E07)

Skoro bych řekla, že v této sérii testovali, zda by diváci snesli u všetečné Jess chlapa. :D A na začátku této epizody jsem tvůrce podezírala, že se nám budou pokoušet nacpat nějakou napodobeninu Poirota (záběry, kdy jdou vidět jen nohy), ale naštěstí to tak nebylo. ()

Detektiv Magnum na tenkém ledě (1986) (S03E08)

Čtvrtá hvězda je za Toma Sellecka. Nevím proč, mám pro něj slabost. Začátek je opravdu zmatečný. Říkala jsem si, jak to, že jsem přeskočila jeden díl... a ejhle, on je v jiným seriálu. Každopádně se mi ten nápad propojení fakt líbí! Btw. kdykoli se na scéně objevil Jonathan, nevnímala jsem NIC jinýho, než jeho účes. ()

Nekrolog pro televizní hvězdu (1986) (S03E09)

Pozadí Cabot Cove bylo velmi příjemné. Ukáže nám další obyvatele - starostu (ten se objeví vícekrát,  pokud si dobře pamatuju), místní zpravodajku i hoteliéra. SPOILER!! Škoda, že vrah je zrovna ten jedinej sympaťák. ()

Vražda na jevišti (1986) (S03E10)

Jaj, já tu karikaturu Poirota přivolala. :D Jestli pro něco stojí za to tento díl vidět, tak určitě pro tady již zmíněnou kratičkou scénu, kdy Jess vzpomíná na Franka. ()

Noc bezhlavého jezdce (1987) (S03E11)

Jo, dokážu si to, hlavně atmosfericky, představit mnohem lepší. Ale když já na takovýto náměty prostě slyším... takže za mě dobré. ()

Mrtvý letěl první třídou (1987) (S03E12)

Zajímavé rozuzlení o tom žádná. Prostředí letadla mě nijak nenadchlo, ale ne, že by mě nebavilo. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury