Akta X

• USA The X-Files (více)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, William B. Davis, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea (více)

Série(11) / Epizody(217)

Recenze uživatele Yoss k tomuto seriálu (32)

Úvod (1993) (S01E01)

Klasický diel Aktov X, ktorý nemám veľmi v obľube, keďže sa týka témy únosov mimozemšťanmi. Ako úvodná časť do seriálu OK, ale len ako povinná jazda s ohľadom na zoznámenie Muldera a Scully. A takisto poteší vsuvka so všadeprítomným a sprisahaneckým Smoking Manom. ()

Muž z Pentagonu (1993) (S01E02)

Prvé dva diely súvisia s UFO a mimozemskou civilizáciou. A teda si rád počkám na tretí, už ten "pravý" kriminálny z radov Aktov X. ()

Hnízdo (1993) (S01E03)

Jeden z najlepších a najcharakteristickejších dielov Aktov X. Mrazivý, záhadný, nechutný vrah, ktorý si dáva repete vždy po troch dekádach. Tento diel je presne ten, ktorý spoluvytvoril výnimočnú povesť seriálu. ()

Informační kanál (1993) (S01E04)

Opäť sa tvorcovia navrátia k mimozemským úkazom, mimozemšťanom, únosnom atď. Na začiatok seriálu by to aj stačilo. ()

Čert z Jersey (1993) (S01E05)

Perfektná epizóda s dokonalou atmosférou, ktorá je tak príznačná pre Akty X. ()

Stíny (1993) (S01E06)

Výborný, pamätný diel, klasické Akty X. Nevysvetliteľné vraždy, ktoré má na svedomí poltergeist. ()

Duch stroje (1993) (S01E07)

Opäť vydarený diel, teraz v spojitosti s modernými technológiami. Trochu mi to pripomenulo aj súčasnosť a zatiaľ neprebádané možnosti AI. ()

Led (1993) (S01E08)

Jeden z mojich najobľúbenejších dielov. Asi je to aj tým, že sa tvorcovia výdatne inšpirovali Carpenterovým The Thing. Je to tajomné, strašidelné až hororové v krásne stiesnenom priestore. A ešte k tomu sa to deje v mojej milovanej Aljaške. ()

Eva (1993) (S01E11)

Opäť klasický a výborný diel. Dve nevinné vyzerajúce dievčatká a čo sa z nich vykľuje. V roli lekárky inak výborná Bebe (Harriet Sansom Harris) z Frasiera. 😂 ()

Oheň (1993) (S01E12)

Care for light? Pyromaniak v úlohe vraha patrí medzi postavy v Aktoch X, ktoré su najznámejšie. Atmosférický, perfektný diel. ()

Tam za mořem (1994) (S01E13)

Zaujímavý diel aj s rodičmi Scully, ktorej otec si tu žiaľ dlho nepožije. Scully po osobnej tragédii podľahne presvedčeniu, že jej masový vrah vie niečo viac o smrti jej otca. ()

Opačné pohlaví (1994) (S01E14)

Pozor na Amišov, môžu byť aj sexuálni predátori.🤔 ()

Lazar (1994) (S01E15)

Zaujímavé prevtelenie v štýle Aktov X. ()

Padá soumrak (1994) (S01E20)

Jeden z najlepších dielov Aktov X. Ak nie najlepší. Postupné budovanie napätie, vzájomná nedôverčivosť hlavných postáv, neznámy nepriateľ. Túto časť si kedykoľvek pozriem znovu a rád. ()

Tooms (1994) (S01E21)

Toom is back! Save your liver. 🤪 ()

Znovuzrozený (1994) (S01E22)

Dívenka to zahrala dobre, aj to posadnutie bývalým policajtom bolo zaujímavé. Jeden z lepších dielov. ()

Roland (1994) (S01E23)

Roland je trochu iný. Vyzerá ako keby nevedel narátať do 10, ale vďaka svojej dvojičke, s ktorou ho rozdelili, niečo neuveriteľné skrýva. ()

Erlenmeyerova nádobka (1994) (S01E24)

Všetky diely Aktov X, ktoré sa zaoberajú mimozemšťanmi, idú tradične mimo mňa. Nevadí, pozrieť sa to dá. ()

Hostitel (1994) (S02E02)

Tak do kanalizácie sa teda nelezie. Najmä nie v USA. 😁👏 Mám tento diel veľmi rád. Je to taká X Files klasika neznámom a krvilačnom tvorovi. ()

Krev (1994) (S02E03)

Zaujímavý nápad so zabíjackymi strojmi, ktoré nútia ľudí ubližovať a vraždiť. Ale celkový pocit z dielu len priemerný. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Jestli je pravda skutečně tam venku, mají se fanoušci seriálových Akta X zřejmě na co těšit. Tvůrce Chris Carter teď totiž v nedávném podcastu naznačil, že se režisér a scenárista Ryan Coogler (Creed… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

28.02.2020

Herec Josh Brolin (Avengers: Endgame) se upsal hlavní roli a taky produkci nového seriálu pro Amazon Outer Range. Na projektu se podílí taky Brad Pitt (12 let v řetězech) a děj se bude točit kolem… (více)

Gillian Anderson jako britská premiérka

Gillian Anderson jako britská premiérka

23.01.2019

Herečka Gillian Anderson známá z kultovního seriálu Akta X nebo televizního Hannibala, byla obsazena do role Margaret Thatcherové ve čtvrté řadě oceňovaného dramatu The Crown. Třetí a čtvrtá řada… (více)