Akta X

• USA The X-Files (více)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, William B. Davis, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea (více)

Série(11) / Epizody(217)

Recenze uživatele JohnCZ k tomuto seriálu (9)

Akta X (1993)

--- 1. SÉRIE --- Akta X je seriál pro mnohé kultovní a mě totálně minul. Viděl jsem kdysi dávno úžasný film, avšak ze seriálu jen pár epizod. Pustil jsem se do první série, která mě sice nezklamala, ale ani nijak zvlášť nepřekvapovala. Je mi jasné, že v době, kdy se tenhle seriál vysílal, to musela být bomba, ale dneska mám pocit, že už jsem to někde viděl a to občas i v lepší formě. Jednotlivé případy bývají často dost průhledné a mě jakožto zkušeného sci-fi diváka jen tak nic nepřekvapí. Trochu mě mrzí, že případy bývají až příliš často spojeny s lidmi a dají se vysvětlit jasně věděcky. Mám rád tajemno a toho tu tolik není. Za to epizody, kde jsou hlavním tématem mimozemské entity jsou vyloženě lahůdkové, zejména u závěrečného dílu jsem nedýchal. Seriál má hodně dobrou atmosféru, ale mnohými zmiňovaný horor tam určitě není. Bál jsem se jen zřídka, ale napínavé to místy je. Postavy jsou supr, Mulder se Scullyovou jsou perfektní dvojka a baví mě je sledovat. Docela bych uvítal nějaké epizody, které by trošku nahlédly do osobního života obou postav. Na jednu stranu jsem rád, že seriál není zaplácnutý nějakejma zbytečnejma vztahovkama, ale rád bych se o nich dozvěděl i něco více či zažil nějaké emoce. Hodnocení série: 3,5/5 --- 2. SÉRIE --- Hned první díl druhé řady mě totálně odrovnal. Byla to epizoda, na kterou jsem čekal celou první sérii a bavil jsem se u ní až neskutečně. Ostatní díly sice kvalit pilotní epizody druhé série nedosahovaly, ale mám tak nějak celkově pocit, že dvojka je o úroveň výše. Scully už není vůči Mulderovi tolik chladná, epizody jsou mnohem promyšlenější a začínají se u nich objevovat více neobvyklé nápady či lehké stylizace. Moc se mi líbí absence jakýchkoli digitálních efektů, která seriál dělá naprosto uvěřitelným. Celkově se mi druhá série líbila o mnoho více a poslední díl s názvem Anasazi nehorázně navnadil. Mulder je Pravdě opět velice blízko! Hodnocení série: 4/5 --- 3. SÉRIE --- Konečně se objevuje více dílů souvisejících s hlavní linkou a ty jsou perfektní. Naopak je tu mnoho dílů nudných, hlavně v půli série, v čele s naprosto pitomou epizodou, ve které Scully řeší svou víru v Boha. Vůbec se do do X-Files nehodilo. Rovněž mě moc nebaví výplňové epizody s "lidmi se superschopnostmi". Mám rád tajemno, mám rád strach z neznáma a to mi u těchto epizod chybí. Mytologie je ale čímdál tím zajímavější... Hodnocení série: 3/5 --- 4. SÉRIE --- Počínaje 4 sérií začínají ta Akta X, na které jsem tak dlouho čekal. Mytologických epizod je více a začíná se to velmi slibně rozjíždět, epizodické náměty jsou hodně zajímavé a špatných dílů je minimum. Jsem zvědav na pokračování, Mulder se Scully se pomalu ale jistě probourávají mezi oblíbené seriály. Uvidíme, jak si povedou dále. Hodncení série 4,5/5. --- 5. SÉRIE --- Kvalita trochu klesla. První půlka série je perfektní, mytologické díly střídají epizody výplňové, avšak neméně zajímavé. V závěru série ale díly nějak ztrácí dech a teprve až poslední dvě epizody byly na úrovni těch nejlepších dílů. Rovněž se mi líbí, kam směřuje vztah mezi Mulderem a Scully. Je tam již cítit jistá náklonnost. Nicméně ten hlavní příběh nějak ztrácí dech a strašlivě se táhne. Už by to chtělo nějaký zvrat. Hodnocení série: 3,5/5 --- FIGHT THE FUTURE --- Film, na rozdíl od seriálu, jsem viděl v dětství mnohokrát a strašně jsem ho zbožňoval. Ale až dnes, po těch letech jsem ho konečně zhlédl v rámci velkého seriálového maratonu a teprve až teď ho dokážu plně docenit. Fight the Future je totiž tím nejlepším, co se v rámci X-Files natočilo. Příběh lehce navazuje na předchozí dění, rovněž ale funguje jako samostatný film. Scénář je promyšlenější, celkově na mě film působil kompaktněji a sympatičtěji než celý seriál. Ať už perfektními hereckými výkony Duchovnyho a Andersonové, ale i díky trochu jinému přístupu k vyprávění příběhu. Hodnocení filmu: 6/5 --- 6. SÉRIE --- Po nepřekonatelném veledíle v podobě filmu příchází série šestá. Hned na první pohled je tu několik změn. Seriál se přesouvá do teplejších krajin a místo chladných a tajemných lesů se nyní děj odehrává v prosluněných pouštních oblastech. A to malinko mění celkovou atmosféru seriálu. Už to není tak temné! Ale to je rovněž jediná výtka k této sérii. Šestá řada totiž řadí mezi vůbec ty nejlepší vůbec. Ačkoli se mi moc nelíbí, kam hlavní linka směřuje, výplňové epizody jsou tentokrát skutečně zajímavé a dokáží překvapit. Mulder se Scully jsou mnohem, mnohem osobitější než kdy dříve. A finiš? Opět nic, co by mě odzbrojilo, ale i tak mě to navnadilo na 7. sérii. Hodnocení série: 4,5/5 --- 7. SÉRIE --- Po skvělém mytologickém rozjezdu nastává tvrdý pád. Epizoda Hunger je prostě špatná. Nudná, předvidatelná a díky tomu, že vraha známe už od začátku, tak i nezajímavá. Poté následuje epizoda s názvem Milennium, která má snahu zakončit stejnojmenný seriál z pera tvůrce Akt X, Chrise Cartera, která však rovněž moc kvalit nepobrala a jednoduše ani zdaleka nenaplnila očekávání. Poté i nadále pokračovala řada dílů, které mě nijak nevytrhly z jisté unavenosti. Navíc se až nehezky často začal objevovat můj neoblíbený náboženský motiv, který mě do Akt X vůbec nesedí. Zlom nastal až teprve v půlce série, kdy se objevila dvojice emocionálně velice silných epizod "Sein und Zeit" a "Closure", která této sérii napravila reputaci, zároveň odhalila i něco více z hlavní dějové linky a její část i nadobro uzavřela. Následující epizoda "FPS" byla suveréně nejpitomější epizodou celých Akt X. Scénář s tak nedomyšlenou logikou se jednoduše do Akt X nikdy neměl dostat. Poté následovala řada slušných epizod v čele s perfektní jednohubkou "All Things", kde si na režisérské křeslo sedla samotná Gillian. Zbylé epizody opět vesměs průměrné kvality - zejména díky tomu, že se snaží být humorné a atmosféra tím strádá. K Aktům X to nesedí. Závěrečná epizoda opět vše napravuje a již tradičně navnazuje na další sérii. Mytologie však bylo tentokrát zoufale málo. Hodnocení série: 3,5/5 --- 8. SÉRIE --- Osmá série je takovým novým začátkem, ale zároveň návratem ke kořenům. Je tu sice nová postava a konečně trochu pozměněná úvodní znělka, avšak děj se ponořuje do tmy a atmosféra je opět podobně hutná, jako na počátku seriálu. Akta X se vrací k brutálním epizodickým zápletkám, kde téměř každá epizoda začíná nějakou nevysvětlitelnou vraždou. Na jednu stranu je to klad, případy jsou vcelkou zajímavé, na druhou stranu se nějak vytrácí mysteriózno a z X-Files se stává spíše krimi šmrncnutá sci-fi. Čekání na další mytologický díl je dlouhé, ale následná odměna v podobě trojdílu v půlce série je sladká. Hlavní dějová linka je sama o sobě již notně vytěžená, avšak tvůrci stále překvapují zajímavými nápady a díky tomu jsou tyto mytologické epizody jednoduše boží a ke každé přistupuji s obrovským očekáváním. Je to právě to, co mám na Aktech X nejraději. Epizoda "This Is Not Happening" patří mezi ty (nejen) emocionálně nejsilnější vůbec a to díky dvou věcem: jednak díky krásné hudbě Marka Snowa a jednak díky brilatntnímu hereckému výkonu Gillian Anderson. Zbytek série si drží hodně vysoko nasazenou laťku a krom jedné výplňovky se neustále řeší mytologická linka. Poslední epizoda by mohla díky jedné symbolické události teoreticky být i pro mnohé fandy vymodleným zakončením celého seriálu. Já chci ale rozhodně další nášup, byť tentokrát již poslední... Hodnocení série: 4/5 ---9. SÉRIE --- Na scénu přichází nová posila v podobě Monicy Reyes, stejně tak zbrusu nová a výborná znělka. Epizodické případy jsou o úroveň výše, než u předchozí sezóny, a střídají se opět vskutku zajímavé nápady. Naopak mytologická linka evidentně už nemá co víc nabídnout, Mulder definitivně mizí a Scully je spíše v pozadí. Přestože jsou již Akta X vyždímána do sucha, já stále končit nechci a opravdu napjatě očekávám, jak tvůrci celou záležitost zakončí...Hodnocení série: 4/5 --- THE TRUTH a celkové shrnutí seriálu --- Popravdě jsem nečekal, že tvůrci v této závěrečné dvojepizodě začnou solit nečekaná odhalení a velké zvraty. To se taky nestalo a "Pravda" je spíše takovou rekapitulační epizodou, která dovysvětluje zlomové okamžiky celých Akt X a na závěr trochu dojme. Ačkoli měly XFiles hodně špatných epizod, byly tu díly, které se rozhodně zapíšou do zlaté listiny seriálových TOP. A i přestože žádná série nedostala ode mě plný počet bodu, jako celek si Akta X pět hvězd zaslouží. Navzdory tomu, že mytologie v závěru dost zklamala, celých 9 sérii a několik dlouhých měsíců jsem se skvěle bavil. Akta X jsou kult rozhodně právem a jsem rád, že jsem měl tu čest je zhlédnout od začátku až do konce... Hodnocení zakončující dvojepizody a zároveň celého seriálu: 5/5 () (méně) (více)

Pravda (2002) (S09E19)

Popravdě jsem nečekal, že tvůrci v tomto závěrečném dvojdíle začnou solit nečekaná odhalení a velké zvraty. To se taky nestalo a "Pravda" je spíše takovou rekapitulační epizodou, která dovysvětluje zlomové okamžiky celých Akt X a na závěr trochu dojme. Důstojné zakončení a pěkné rozloučení! ()

Můj boj 1 (2016) (S10E01)

Ani po filmařské, ani po herecké stránce žádný zázrak. Tvůrci se snaží něco načnout a začnou na diváka chrlit hromadu nových informací, na které těch 42 minut opravdu nestačí. A zmatení jsou z toho evidentně i Duchovny s Andersonovou, protože po herecké stránce působí dost nejistě a jako kdyby se po těch letech ve svých postavách hledali. Pilot k nové sérii tak působí děsně roztříštěně a přeplácaně - skáče se od jednoho k druhému, probere se toho hrozně moc a na můj vkus až moc na přímáka (není nad pomalé náznaky aneb strach z neznámého), ale ve výsledku se nevyřeší vůbec nic. A proč tedy 4*? Jsou to Akta X. Pořád jsou to ta milovaná Akta X a věřím, že po nutném nastartování mytologie v podobě úvodní epizody to opět budou ta Akta X, která jsem vždycky tak zbožňoval. ()

Zakladatelova mutace (2016) (S10E02)

Akta X jsou zpět v plné síle. Ponurý feel 90. let je nedotknutelný a asi se nám už nevrátí, ale ta specifická atmosféra tam pořád je. Hlavní dvojka zestárla, změnila se, ale pořád to jsou oni a po tolika letech řeší další "rutinní" případ. Ale je opravdu rutinní? To je přesně ono. Náznaky. Ten koktejl, který táhl celých 9. sérií a který tak chyběl úvodní epizodě 10. řady. Nechybí ani zdravá míra konspirace, pomrkávání na fandy, charakteristický svit baterek a dokonce ani troška morbidního humoru. A hlavně, chemie konečně začíná naplno fungovat. ()

Setkání s příšerodlakem (2016) (S10E03)

Humorné epizody mi nikdy do universa X-Files moc neseděly. V jedné z posledních sérií jich byl dokonce takový nadbytek, že narušovaly jinak dost temnou atmosféru seriálu. Tato je ale naštěstí dost povedená, i když její nasazení hned do třetího dílu série moc nechápu - podle mě se seriál ještě natolik nerozjel, aby tam scénáristé mohli sázet takovéto experimenty. Prý za to ale může částečně FOX, který pořadí dílů proházel a právě tato epizoda měla původně být až pátá v pořadí. Nehledě na to, že zrovna tady je to dost znát a seriál působí prozatím dost nekonzistentně. Samotná epizoda je však vtipně napsaná, obsahuje hromadu odkazů a hlášek a ve výsledku i příjemně sebeparodickou zápletku. Ale je to prostě "too soon"! ()

Návrat domů (2016) (S10E04)

Stejně jako v předchozích epizodách vidím největší problém v nahuštěnosti a nesourodosti děje. Tvůrci se do šesti čtyřicetiminutových epizod snaží narvat vše, co dělalo Akta X Akty X. Stejně tak je tomu tady. Home Again se zaměřuje na dvě příběhové linky - drama Scullyové a další klasický případ. Jenže těch 40 minut je prostě hodně málo a ani jedna linie nedostane dostatek prostoru. Revival by si určitě zasloužil hodinovou stopáž. Ale navzdory tomu je to furt dobré, atmosférické a napínavé. ()

Babylon (2016) (S10E05)

Už mi docela začíná vadit, jak minisérie plýtvá místem na komediální epizody. Jedna sebeparodická epizoda úplně stačila a tentokrát jsem už čekal, že tvůrci konečně něco rozjedou a místo toho dostáváme ryze béčkovou epizodu s poměrně slabým writingem a otravnými filozofickými kecy, které mě už vadily v původním seriálu. Carter by opravdu měl zůstat u produkce a psaní scénářům nechat svým kolegům, kteří nezaspali dobu. I ty dialogy občas působily tak nějak uměle a strojeně. Houbičkový trip byl celkem fajn (The Lone Gunmen, yes!), pár hlášek se povedlo a dvojice mladých agentů mi kupodivu nevadila, byť bych jejich přítomnost na více než jednu epizodu neroztahoval. Nicméně se pořád nemůžu zbavit dojmu, že se úplně zbytečně plýtvá prostorem. ()

Můj boj 2 (2016) (S10E06)

Kdyby se celá šestidílná série soustředila na zápletku z prvního a poslední dílu, byl bych nejspíš mnohem spokojenější. Protože i přes celou tu uspěchanost a roztříštěnost měl poslední díl grády a rozjel docela epický průser, u kterého jsem si nemohl nevzpomenout (NÁSLEDUJÍ MENŠÍ SPOILERY) na poslední sérii Fringe. Ta totiž přinesla obdobnou změnu ve schématu celého seriálu a popravdě bych se vůbec nezlobil, kdyby po tomhle dílu následoval konec takových Akt X, jakých jsme doposud znali. Protože, co si budeme povídat, i přes všechny ty naděje, tohle ta stará dobrá 90.ková Akta X už nejsou a nejspíš ani nikdy být nemohla. ()

Série 11 (2018) (S11)

To že první epizodou 11. řady zazdili vyvrcholení série desáté bych ještě přežil, ale to co následovalo už bylo jen těžko rozdýchávatelné. Úvod do 11. řady je prostě hrozivý. Celé je to amatérsky napsané až běda a je vidět, že ani hlavní dvojka si s tím herecky vůbec neví rady. Pak ale přišlo na řadu pár velmi povedených samostatně stojících epizod, kterým vévodí perfektní Ghouli, která mi připomněla vrcholy celých Akt X. Finále mě nicméně zklamalo. Je to zase celé uspěchané a zkratkovité - vlastně jako mytologická linka protkaná celým revivalem. Režijně i herecky to jde sice od poloviny série strmě nahoru, ale scénář těžce nestíhá. Nehledě na to, že jako celek to není absolutně konzistentní a spíš se mi zdálo, že si tvůrci udělali z celých Akt X prdel. A to mi, jakožto pravověrnému fandovi původních sérií trhá srdce. Komediální a sebereflexní epizody sice odjakživa k Aktům X patřily, ale v případě 11. série na tak omezeném prostoru těžce nefungují. Duchovny s Andersonovou jsou často velice toporní a nezdálo se mi, že za to může jejich (ne)herecký um. V kvalitních epizodách totiž hráli velice dobře a byly z nich jejich charaktery cítit. Ale byly tu i epizody, které neměly s Mulderem a Scullyovou nic společného. Za mě tedy jako celek velké zklamání. Další sérii už prosím ne! ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Jestli je pravda skutečně tam venku, mají se fanoušci seriálových Akta X zřejmě na co těšit. Tvůrce Chris Carter teď totiž v nedávném podcastu naznačil, že se režisér a scenárista Ryan Coogler (Creed… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

28.02.2020

Herec Josh Brolin (Avengers: Endgame) se upsal hlavní roli a taky produkci nového seriálu pro Amazon Outer Range. Na projektu se podílí taky Brad Pitt (12 let v řetězech) a děj se bude točit kolem… (více)

Gillian Anderson jako britská premiérka

Gillian Anderson jako britská premiérka

23.01.2019

Herečka Gillian Anderson známá z kultovního seriálu Akta X nebo televizního Hannibala, byla obsazena do role Margaret Thatcherové ve čtvrté řadě oceňovaného dramatu The Crown. Třetí a čtvrtá řada… (více)