Reklama

Reklama

Akta X

(seriál)
  • USA The X-Files (více)
Trailer 5
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Hrají:

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, William B. Davis, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(11) / Epizody(217)

Obsahy(1)

Agent Mulder a agentka Scullyová, ústřední postavy seriálu Akta X, jsou agenti FBI, kteří vyšetřují případy, se kterými si nikdo nevěděl rady a nakonec je úředníci zavřeli do složky Akt X-nevyřešitelných případů. Ale pak se dostali do ruk této nerozlučné dvojice, nadšence pro paranormální jevy, který je přesvědčený, že mu sestru unesli mimozemšťani a agentky věřící v boha, která k paranormálu přistupuje tězce skepticky. (Zoiberg)

(více)

Recenze uživatele J*A*S*M k tomuto seriálu (6)

Akta X (1993) 

Akta X jsou pro mne obrovským kultem. Měl jsem je rád jako malej - tehdy jsem se směl koukat jenom občas (když jsem nezlobil), a k těm několika dílům si dodnes živě pamatuju události, které se při jejich sledování děly (co jsem měl ten den k večeři, s čim jsem si předtím hrál apod), svým domácím zvířátkům (morčatům) jsem tehdy dal jména "Dejna" a "Fox"... prostě srdeční záležitost. A líbí se mi i dnes (mám v plánu postupně zhlédnout všechny série), ačkoli se na ně koukám již kritičtějšíma očima, než před těmi 12 lety. 1.série: Obsahuje jak plno nezapomenutelných epizod, tak několik propadáků. Mytologie v prvním období je pouze lehce naťuknutá, v dalších sériích je mnohem lepší. Nej díly: Squeeze, Ice, Darkness Falls. 2.série: Epizody mají velice vysokou úroveň, vyloženě slabých je minimum. Mytologie je už slušně rozehraná. Nej díly: Die Hand Die Verletzt, Dod Kalm, Humbug. 3.série: Počet dobrých a slabších dílů je vyrovnaný, častěji se vyskytují humorně laděné epizody (což mi moc nevyhovuje). Mytologie velice dobrá. Nej díly: Grotesque, Pusher, Oubliette. 4.série: Vysoká kvalita epizod, většina dílů nepostrádá dobrou atmosféru, Mulderovy hlášky ji neruší, ale působí jako koření v ne zrovna humorných částech. Mytologie také velice dobrá. Nej díly: Home, Small Potatoes, Leonard Betts. Na dalších sériích pracuji :) Edit Po letech jsem to teda konečně dokoukal celé. Zbývající série už jednotlivě komentovat nebudu - ve všech se najdou některé vynikající díly, ale už to prostě není takové, jako ze začátku. Hlavně mytologie je postupem času příliš překombinovaná, nepřehledná, nudná. Konspirace se vrší na konspiraci a jestli to dává smysl? ... bůhví. Nejslabší série je jinak sedmá, tam jsem to jel zhruba tempem epizoda měsíčně a měl jsem sto chutí sledování zapíchnout úplně. V osmé sérii, s příchodem nových postav dostává seriál česrtvý vítr do plachet. Takže osmička je zase špičková. V závěrečné deváté sérii šla ale kvalita bohužel opět docela dolu. ()

Můj boj 1 (2016) (S10E01) 

Až na pár výjimek byly iksfajlácké mytologické epizody vždycky celkem opruz a nejinak je tomu u první epizody Revivalu. Problémem je především totální nepřehlednost, já jsem upřímně přesvědčen o tom, že zcela pořádek v těch konspiracích nemají ani samotní scenáristé, ani Chris Carter. Všichni pořád o něčem žvaní, mluví v hádankách, nikdo nikdy na nic jasně neodpoví, všechno je zpochybňováno ... a nikdy to k ničemu pořádnému nevedlo a nevede. Přesto je to nostalgie jako sviňa, ten feeling devadesátek je úplně hmatatelný, Mulder je Mulder, Scullyová je Scullyová, Skinner je Skinner ... prostě jsou to Akta X. Těším se na samostatné epizody, tohle je svým způsobem "nutné zlo". ()

Setkání s příšerodlakem (2016) (S10E03) 

U předtitulkové sekvence jsem si říkal "ajaj, tak tohle mi nesedne". Humorné epizody Akt X nikdy nebyly mými nejoblíbenějšími a už se mi na mysl vkrádal pocit, že jaké to zklamání, že i na omezené ploše šesti dílů Revivalu musí jedna takováto zabírat cenné místo. Nicméně po chvíli to na mě fungovat začlo a pobavil jsem se výtečně. Celé rozuzlení počínající setkáním na hřbitově je totálně "hilarious" a předčilo očekávání. ()

Návrat domů (2016) (S10E04) 

Konečně pravá hororová monster of the week epizoda? Tak zčásti. Začíná být totiž zřejmé, co je největší problém revivalu - tvůrci toho chtějí stihnout příliš moc. Chtějí připomenout všechny odstíny původního seriálu, ale šest epizod prostě není dost, aby se to dalo stihnout. A proto je i tento strašidelný thriller s potenciálně kultovním monstrem naředěn rodinným dramatem agentky Scullyové. Což o to, emoce to zvlášť v závěru ždíme docela působivě, ale samotný případ se odsouvá na druhou kolej, odehrává se jako kdyby mimoběžně, a to je rozhodně chyba. V závěru jsou obě linky provázány společnými motivy, takže se to tak nějak ucelí, ale přesto se nemůžu zbavit dojmu, že z toho mohly být dvě pětihvězdičkové epizody, ale místo toho máme jednu čtyřhvězdičkovou. ()

Babylon (2016) (S10E05) 

Chris Carter se asi zbláznil. Aneb jak totálně prošustrovat příležitost po 15 letech potěšit věrné fanoušky. Jako opravdu si někdo z tvůrců myslel, že stojíme zrovna o tohle? Debilně napsaný příběh o islámských teroristech, kde skoro absentuje paranormálno, trapný houbičkový trip, Mulder a Scullyová skoro bez společných scén. Zbytečná ztráta jednoho dílu z šesti. Smutné. ()

Můj boj 2 (2016) (S10E06) 

Pozitivum: Není to nudné. Negativum: Všechno ostatní. Kdyby se děj My Struggle II odehrával na ploše všech šesti dílů minisérie, tak by to možná bylo fajn, ale takhle je to tak uspěchaný chaos, až je to směšné. Zvraty se tahají z rukávu, o světové apocalypse informuje Jeff z Community, Scullyová něco kutí v laborce s nesmypatickou prudou, nikomu ovšem myslím nemůže být jasné co přesně (jasně, protilátku ...). Úkrok od dosavadní mytologie bych odpustil, ale to s Monicou Reyesovou neodpustím. A ten závěr, to není pečlivě vystavěný cliffhanger, to je prostě utnutí v půlce, jak kdyby najednou vypadl proud. Cartere, nasral jsi mě, fakt. ()

Související novinky

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Jestli je pravda skutečně tam venku, mají se fanoušci seriálových Akta X zřejmě na co těšit. Tvůrce Chris Carter teď totiž v nedávném podcastu naznačil, že se režisér a scenárista Ryan Coogler (Creed… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

28.02.2020

Herec Josh Brolin (Avengers: Endgame) se upsal hlavní roli a taky produkci nového seriálu pro Amazon Outer Range. Na projektu se podílí taky Brad Pitt (12 let v řetězech) a děj se bude točit kolem… (více)

Gillian Anderson jako britská premiérka

Gillian Anderson jako britská premiérka

23.01.2019

Herečka Gillian Anderson známá z kultovního seriálu Akta X nebo televizního Hannibala, byla obsazena do role Margaret Thatcherové ve čtvrté řadě oceňovaného dramatu The Crown. Třetí a čtvrtá řada… (více)

Reklama

Reklama