Akta X

• USA The X-Files (více)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, William B. Davis, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea (více)

Série(11) / Epizody(217)

Recenze uživatele Colonist k tomuto seriálu (209)

Americká varianta (1998) (S05E18)

Nejsou to klasická Akta X, není tu nic paranormálního a čistě teoreticky by tato zápletka mohla být v kterémkoliv americkém policejním procedurálu, ale to neznamená, že by to byl špatný díl. Naopak. Je to velmi dobrá epizoda s pořádnou porcí napětí a kvalitně napsaným příběhem. Navíc v rámci seriálu dává smysl, proč si do této netypické akce vybrali zrovna Muldera. Jako pětačtyřicetiminutový thriller před spaním je to ideální. ()

Šálení smyslů (1998) (S05E19)

Vynikající epizoda. Je to neskutečně napínavé a v některých momentech i děsivé. Člověk by si naivně myslel, že situace s rukojmími je vrcholem epizody, přitom až po ní se to pořádně rozjede! Chudák Mulder nemá ani chvilku oddechu. V minulé epizodě ho málem dostanou teroristé a teď zkříží cestu příšeře :-) Jestli si myslíte, že je váš šéf vůl, vzpomeňte si na tento díl - může být i hůř. ()

Konec (1998) (S05E20)

Pozor spoilery! Tohle je opravdu konec. Konec 5. série, konec zlatého období Akt X, konec natáčení v Kanadě, konec režiséra R. W. Goodwina v seriálu, konec přípravy k prvnímu filmu. Já k tomuto dílu chovám odjakživa smíšené pocity. Některé jeho aspekty naprosto zbožňuji, jiné mě k smrti vytáčejí. Začněme nejprve tím pozitivním. Úvodní teaser je super (mimochodem jde o hezké rozloučení s vancouverskými fanoušky, kteří byli do té arény pozváni jako komparz). V kombinaci s režií, kamerou a hudbou má úvodní sekvence napínavou atmosféru. Záběr na nástěnku v kanceláři Akt X s novinovými výstřižky o minulých případech naladí diváka na nostalgickou nótu (tento díl přeci jen znamená závěr jedné éry seriálu). Podobně jako u předcházejícího mytologického dvoudílu mě i zde baví ten vyostřující se konflikt mezi Mulderem a agentem Spenderem. Všechny scény s Mužem s cigaretou a členy Syndikátu jsou jako tradičně výborné. Konec dílu je i po opakovaných zhlédnutích silný a smutný. Tím ovšem výčet kladů končí. Teď přijde to špatné. A že se tu několik špatných věcí opravdu najde - ostatně jen málo mytologických epizod z prvních pěti sérií ode mě dostalo nižší hodnocení než 5 hvězd. V mých očích kvalitu tohoto dílu snižují některé postavy a scénář. V případě postav jde konkrétně o Gibsona Praise a Dianu Fowleyovou. Přechytralého chlapečka Gibsona jsem nikdy nemusel, byť se jedná o důležitou mytologickou postavu (jeho význam se ale podle mě dost přeceňuje). Pro mě je Gibson jedním ze symbolů toho horšího období Akt X (minimálně toho mytologického), proto ho nemám rád. Ale zlatý Gibson proti Dianě. Ta je pro mě jednou z nejhorších postav seriálu. Omlouvám se Mimi Rogers, vím, že to v dané době byla do jisté míry respektovaná herečka, ale mně je extrémně nesympatická. Nesympatická herečka hrající nesympatickou postavu, to je spojení z pekla. Diana je z hlediska mytologie vlastně zbytečná a její funkci mohla s drobnými úpravami plnit kterákoliv jiná stávající postava (tato slova platí pro celé její působení v seriálu). Reputaci jí rozhodně nespraví ani to, že byla primárně vytvořena jako sok v "lásce" Muldera a Scullyové. Nejsem shipper, ale už jen z toho ryze telenoveláckého aspektu mi to vadí. Akta X nepotřebují žádný milostný trojúhelník (který vlastně ani trojúhelníkem není). A to ani nemluvím o tom, že situace kolem Muldera, Scullyové a Diany v tomto dílu nápadně připomínají "Fire" z 1. série (i tam se objevila nesympatická Mulderova bývalka a Scullyová bezdůvodně žárlila). Takže jen blbá recyklace. Ale i ty hrozné postavy bych nakonec přežil, kdyby mě děj epizody položil do kolen. To tady ovšem nehrozí. Naopak, řada věcí se scenáristům nepovedla. Je tu poměrně velké množství nelogičností nebo situací, které jsou "pro diváka" (na efekt), ale v rámci toho seriálového fikčního světa vůbec nedávají smysl. Jsem možná trochu hnidopich, avšak některé věci prostě Carterovi a spol. nemohu odpustit. Uvedu pár příkladů: 1) "Útok" na Kuřákovu chloupku je přesně jednou z těch věcí "pro diváka". Divák dostane krátkou, akčněji pojatou sekvenci. Z hlediska příběhu však nedává žádný smysl. Krycek přichází po dobrém, Syndikát chce Kuřáka zpátky, tak proč tahle operace jak z bondovky? 2) S tímto souvisí další věc - Kuřák se vrací do Syndikátu (aby mohl být v této pozici ve filmu, který měl nedlouho do premiéry). Ale proč ho chce Syndikát zpátky? Aby unesl Gibsona z ochranné vazby FBI.... jako to je hodně laciný důvod. To nedokázali tvůrci přijít s něčím lepším? Postřelit Fowleyovou a sebrat kluka z motelu by zvládl i Krycek. Nebo cvičená opice. 3) Nad tímhle mi vždycky zůstával rozum stát. Syndikát si najal ostřelovače, aby zabil Gibsona. To se nepovedlo. Tak povolají Kuřáka. A ten se ptá, co je jeho úkolem: "Mám mu vystřelit mozek?" Muž s pěstěnými nehty je touto poznámkou znechucen a členové Syndikátu takové řešení nechtějí. ALE VŽDYŤ PŘESNĚ TO BY SE STALO, KDYBY PŮVODNÍ STŘELEC NESELHAL! KLUK BYL MĚL MOZEK NA KAŠI! TO BYL ZÁMĚR SYNDIKÁTU! Tak co to je zase za plán???? Kluka jsme napoprvé nezabili, OK, tak ho teda uneseme a budeme zkoumat (jak vyjde najevo v 6x01). ALE KDYŽ MÁ CENU ŽIVÝ, TAK PROČ HO DO PSÍCH KULÍ CHTĚLI NEJPRVE ZABÍT???? 4) Proč vyšetřuje FBI ve Washingtonu střelbu v Kanadě? Ano, spáchal ji americký občan a jde o diplomatický incident, ale proč to neřeší Kanaďani? Odpovím si sám - protože to tak chce scénář, jinak by divák neměl díl. 5) Důvody ke zrušení Akt X mi tady přijdou celkem malicherné. Jo, Mulder udělal botu a byl unesen malý kluk (což je citlivé), ale v čem se to tak zásadně liší od předcházejících neúspěchů? Téměř všechny mytologické případy končily otevřeně (nevyřešeně) a došlo při nich k řadě ztrát (zmizení nebo úmrtí zúčastněných osob a podobně). Nemluvě o porušování regulí FBI či zákonů (s těmi si při svém honu za pravdou Mulder vytírá zadek skoro v každé mytologii). Tak v čem je to teď jiné? Já tomuhle příběhu prostě nebaštím, že jsou sázky nějak extrémně vysoko. I když vezmu v potaz, že pro zrušení Akt X by byli konspirátoři rádi za jakoukoliv záminku, stejně to podle mě dost šustí papírem (Akta X musela být uzavřena, protože to vyžaduje děj filmu). A nikdy jsem tak úplně nepochopil, že to celé mělo být zas nějakou dopředu promyšlenou boudou (to jako Syndikát od začátku předpokládal, že Gibson uhne ostřelovači?). /// Ano, s některými scenáristickými rozhodnutími mám u této epizody prostě problém. Mytologie Akt X je slátanina, ale dosud to byla až na výjimky kvalitně napsaná slátanina. U tohoto dílu tomu tak není (a je smutné, že těch scenáristických hovadin bude v mytologii s dalšími sériemi jen přibývat). Ani s velkou porcí nadhledu nedokážu tyto kolosální blbosti přehlédnout. Proto "jen" za 4. "The End" není špatný díl, jak jsem napsal v úvodu tohoto dlouhého komentáře, některé věci jsou tu opravdu skvělé (ten slabší scénář zachraňují silné momenty a herecké výkony). Na 4 hvězdičkách koneckonců není nic špatného, to je pořád velmi hezké hodnocení. To dobré nakonec převáží to špatné. A tak se dá vlastně charakterizovat celá 5. série - ačkoliv má určité kvalitativní výkyvy, to povedené v konečném součtu přebije to zlé. P. S. Raději připomínám, že po tomto dílu nemůžete hned skočit do 6. série. Příští "epizodou" je totiž film :-). () (méně) (více)

Série 6 (1998) (S06)

Šestou sérií začíná tak trochu jiné období Akt X. Charakter seriálu prochází zásadní proměnou. Jelikož jde o sezónu navazující na první film, tak to dává smysl. Po filmu se seriál už jen těžko mohl vrátit ke svým kořenům, musel se i nadále vyvíjet a působit velkolepěji. Ve starších sériích byl patrný určitý rozdíl mezi samostatně stojícími epizodami a mytologií. Minimálně z pozice rozpočtu a ambicióznosti. Mytologické díly byly epické blockbustery, zatímco ty "obyčejné" epizody se držely nohama na zemi. V 5. řadě se pomyslná hranice mezi těmito dvěma součástmi seriálu začala vytrácet a v šestce je už definitivně pryč. Samostatně stojící epizody jsou zde často spektáklem s filmovými atributy (třeba "Drive" nebo "Triangle"). Seriál se celkově stává akčnějším a já jsem toho názoru, že s akcí by se to nemělo přehánět. Na druhou stranu dobrou akcí nikdy nepohrdnu. Víc mi vadí, že se to v této fázi seriálu přehání s komediálními a odlehčenými epizodami. Akta X mají být primárně science fiction a horor. Čím temnější, tím lepší. Občasná odlehčená epizoda mi nevadí a oceňuji odvahu tvůrců experimentovat, ale v 6. sérii to poněkud přehnali. Rozjuchaných dílů je tu na můj vkus až příliš. Například díly 6x03-6x06 jsou šňůra tvořená jen odlehčenými epizodami. Po ní přijde jeden vážnější díl, který je ovšem následován další odlehčenou epizodou (a naprosto příšernou - "The Rain King"). Pak už jsou ty díly lépe rozprostřené, ale i tak je těch lehčích částí pořád dost. Vzhledem k charakteru sezóny není žádným překvapením, kolik herců spjatých se show Saturday Night Live se zde objeví (Michael McKean, Nora Dunn, Victoria Jackson, Charles Rocket). Veselé hovadiny se občas dostanou i do epizod, které v jádru komediální nejsou (např. "Agua Mala"). I z tohoto hlediska je 6. série tónově hodně nevyvážená. A pro mě je to jeden z hlavních faktorů, které snižují její úroveň. Ale pojďme se ještě vrátit k těm změnám. Natáčení se z kanadského Vancouveru po pěti letech přesunulo do Los Angeles. Kalifornie je prosluněná a nabízí nové a neokoukané lokace (pouště, pláže). Já osobně však preferuji pochmurný Vancouver s jeho deštěm a zamlženými lesy. Přesunem do Kalifornie se ze seriálu tak trochu vytratila ta typická atmosféra. Neplatí to ovšem 100%, i zde najdeme skvělé temné díly ("Tithonus" by svým charakterem vyloženě zapadl do 4. řady). Ono to pořád jde, jen už to není tak časté. S přesunem natáčení pochopitelně souvisí i změny v tvůrčím týmu. Vynikající režisér mytologií R. W. Goodwin po 5. sérii skončil. Do určité míry se změnil i seriálový look, v Los Angeles dostala Akta X nového hlavního kameramana. Tou největší proměnou ovšem projde v 6. sérii mytologie. Dvoudílem 6x11/6x12 nečekaně končí velká část hlavní příběhové linie. Tvůrci totiž chtěli posunout mytologii novým směrem. Díl 6x12 by teoreticky mohl sloužit jako parádní finále celého seriálu, bohužel s ním tvůrci přišli zbytečně brzy. Takhle nám jedna etapa mytologie končí a po ní přichází nová, která v žádném případě není tak povedená. A působí dojmem nastavované kaše. /// Shrnutí: 6. série je slabší než ty předešlé. Je tu velké množství průměrných až podprůměrných epizod. Výborné pětihvězdičkové díly se tu najdou (i mezi těmi odlehčenými), ale není jich tolik. A i tak jde mnohdy o epizody, které si samy o sobě absolutní hodnocení zaslouží, ale v takové 3. nebo 4. sezóně by neobstály. Šestka je málo hororová a to mě na ní mrzí. Příliš komediálních dílů škodí. Někdy to působí jako úplně jiný seriál... Nejlepší samostatně stojící epizody 6. série: Tithonus; Drive; Triangle; Monday; Arcadia; Field Trip Nejlepší mytologické epizody 6. série: One Son; S.R. 819 Nejhorší epizody 6. série: The Rain King (nenávidím); Alpha () (méně) (více)

Začátek (1998) (S06E01)

Pozor spoilery! Tato epizoda je epilogem k prvnímu filmu a zároveň volným pokračováním dílu "The End". Kdo skočil z 5. sezóny rovnou do 6., tak musel být z "V minulých dílech jste viděli" hodně zmatený :-). "Začátek" je nejen začátkem nové série, ale i nového, tak trochu jiného období seriálu. A není to jen přestěhováním natáčení do slunné Kalifornie. Už u tohoto prvního dílu je zřejmé (alespoň pro mě), že něco je jinak. Ta seriálová estetika a vizuální stránka je lehce odlišná, i když nedokážu přesně vysvětlit v čem a proč. Že by to bylo novou osobou na postu hlavního kameramana? On se vlastně asi celý tvůrčí tým po přesunu do L. A. dost proměnil. Ale to neznamená, že by to bylo špatné. 6x01 je povedený díl. Pro mě možná dokonce lepší než finále 5. série. Tady to scenáristicky tolik nehapruje (byť se tu pár hovadin najde) a Fowleyová je o něco snesitelnější. Nejprotivnější postavou je zde paradoxně Scullyová. Na začátku dílu jí mám vždycky chuť praštit. Chápu, že film je film a seriálový status quo (Scullyová = vědec a skeptik) musí být zachován, ale tohle je trochu moc. S ohledem na to, čím si ve filmu prošla, nedává její zpátečnický přístup smysl. Pravda, nic z toho, co Mulder popisuje, technicky neviděla, i tak by mu ale mohla věřit a podpořit ho. A ne na něj štěkat na chodbě. V průběhu dílu naštěstí projde určitým vývojem a napraví si v mých očích reputaci. Nicméně jsem toho názoru, že tvůrci mohli po těch pěti letech udělat Danu více otevřenější. Ona tedy do jisté míry je, ale pak přijdou chvíle jako na začátku tohoto dílu, které její charakterový vývoj vrací o pořádný krok zpět. Epizoda v sobě po vzoru filmu skvěle mísí sci-fi a horor. Třeba úvodní teaser je strašidelná a atmosférická pecka, kterou já osobně řadím k nejlepším mytologickým otvírákům. Děj epizody je jako celek slabší (ne špatný, jen slabší) a jeho nedostatky částečně kompenzují vynikající momenty, jimiž je epizoda protkána - to se postupně stane trendem mytologických dílů druhé půlky seriálu (i ta nejblbější mytologie má většinou několik výborných scén, které stojí za to). Tím, co si zatím ještě drží vysokou úroveň, jsou dialogy. Rivalita mezi Mulderem a Spenderem se prohlubuje a mě baví čím dál víc. Při tom svém aktuálním seriálovém maratónu přicházím Spenderovi víc a víc na chuť, takhle dobrá nová postava už v mytologii dlouho nebyla...a v podstatě už ani nebude. Například Kersh je rovněž nepřítelem Akt X a našich agentů, ale není to tak povedený charakter. Je to slabá postava, jejíž celková charakteristika se dá popsat dvěma slovy: opak Skinnera. Žádné vlastní charakterové rysy nemá, je to akorát zlý šéf. Záporáků je v Aktech X až dost a Kersh do toho mixu nepřináší nic zajímavého. Teď ale poněkud předbíhám, vždyť v tomhle dílu se pouze mihne a ani nepromluví :-). "The Beginning" si zaslouží silné čtyři hvězdičky. Je to napínavý hon na vraždícího mimozemšťana s několika děsivými momenty. Mytologii 3. a 4. série se to kvalitativně nemůže rovnat, avšak povedené to stále je. Kdyby celá epizoda navazovala čistě na film a nenacpali do ní Gibsona Praise, možná by to i těch pět hvězdiček dalo. () (méně) (více)

Jízda (1998) (S06E02)

"Jízda" je prostě jízda. Nezvykle akční pojetí, zajímavý příběh, vynikající záporák/tragická oběť v podání Bryana Cranstona, pořádná porce napětí a brilantní dialogy činí tento díl nezapomenutelným. I když mám z vizuálního hlediska raději pochmurný Vancouver, nemůžu 6. sérii upřít, že nové natáčecí prostředí (Kalifornie) dokázali tvůrci využít naplno. Na tu poušť a skály se hezky kouká. ()

Trojúhelník (1998) (S06E03)

Koukám, že čeští diváci tuto epizodu nemají moc rádi. Je to docela překvapení, pro zahraniční fanoušky je "Triangle" zamilovaný díl. I já, věčný negativista, který většinou brblá, když Akta X nejsou dost sci-fi, temná nebo hororová, jsem si k němu v průběhu let našel cestu. Ačkoliv je zápletka hodně ujetá a o děsivosti nemůže být ani řeč, je to skvělá zábava. Musí se to ovšem celé brát s velkým nadhledem, jinak by se to dalo snadno shodit jako neuvěřitelná blbost. Uvítal bych vážnou a hororovou epizodu z prostředí Bermudského trojúhelníku? No jasně, všema deseti. Ale tenhle díl je prostě zábavný a až nečekaně napínavý (o humor se stará dějová linka Scullyové, dramatické jsou Mulderovy peripetie na lodi). Takže já jsem spokojen. Navíc mám moc rád Indiana Jonese a Mulder peroucí se s nacisty mi ho dost připomíná. Stejně jako Indy spadá tato epizoda do akčně-dobrodružného žánru (v rámci seriálu unikát). Na hercích je vidět, že si své role neskutečně užívají. Můžu nadávat na Chrise Cartera, jak chci (s ohledem na jeho zvěrstva v pozdějších sériích), ale tohle se mu opravdu povedlo. Ty dlouhé scény natočené na jeden záběr jsou naprostou lahůdkou. Jediné, co mi vždycky vadilo, je ignorování epizody "The Field Where I Died". Tam jsme se dozvěděli, jaké byly minulé životy Muldera, Scullyové a Kuřáka v době druhé světové války. Mulder byl židovská žena, Scullyová její otec a Kuřák...byl gestapák (tady moc ke změně nedošlo, no :-) ). Takže v roce 1939 tyto minulé životy existovaly, proto nedává žádný smysl, že jsou Scullyová a Kuřák v tomto dílu najednou někým jiným. A ne, pro mě tato epizoda není jen Mulderův šílený sen (to je scenáristická berlička, kterou nenávidím). Moc to tedy smysl nedává, ale jak už jsem říkal, tenhle díl nesmíte brát vážně, je to jen zábavná hovadina. Pětihvězdičková zábavná hovadina. Mezi nejlepší díly seriálu to pro mě nepatří, ale samo o sobě je to super. Zábavný nesmysl - to je nejlepší označení pro tento díl! ()

Země snů I (1998) (S06E04)

V komentáři se nevyhnu drobným spoilerům! Komediálně laděný dvojdíl, v němž si Mulder prohodí tělo s mužem v černém z Oblasti 51. Na papíře to zní dobře. A docela dobré to je...respektive první část...a s určitými výhradami. K oběma dílům napíšu samostatný komentář, takže následující řádky se týkají jen epizody 6x04. Nebudu řešit fakt, že tvůrci vzali druhou polovinu epizody "Small Potatoes", více ji rozvinuli a natáhli a kromě falešného Muldera tu tentokrát máme i toho pravého v jiném těle. Určité podobnosti s dílem ze 4. série tu jsou, ale "Dreamland" jde jiným směrem. O mém vztahu k humorným epizodám Akt X jsem se v komentářích napsal až dost, tak nikoho asi nepřekvapí, že já osobně bych uvítal vážně pojatý díl s ukradenou identitou. Ostatně první díl "Krajiny snů" u mě nejlépe funguje v těch vážných momentech, které jsou působivé a napínavé (např. havárie letounu, zničení benzínky, chladnokrevné zlikvidování pumpaře nebo dramatický závěr epizody). První část z mého pohledu velmi dobře kombinuje humor a napětí, tak to mám rád. Scenáristické trio Gilligan-Shiban-Spotnitz se většinou specializuje na vážné a děsivé epizody (z jejich pera vyšel třeba legendární "Leonard Betts"), takže ta "seriózní" část dílu je opravdu silná. K tomu dopomáhá i skvělá Bowmanova režie, ty napínavé a akční momenty (viz zmíněné zničení čerpací stanice) prostě umí. Tím ovšem nechci říct, že by ta komediální stránka dílu byla špatná. Není. Především Mulderovy peripetie v roli Morrise Fletchera jsou jedním z vrcholů epizody. Jeho interakce s manželkou a dětmi jsou komediální zlato s několika ikonickými hláškami. Problémem je, že jakmile není na scéně Duchovny (který si mimochodem tento díl evidentně užívá), tak mě to přestává bavit. Dějová linka s Morrisem a Scullyovou není tak vtipná nebo zajímavá. Michael McKean je ve své roli dobrý, ale vnímám ho jako kvalitního slizkého záporáka, ne že bych se u něj nějak popadal za břicho. Trochu je to dáno tím, že my jako diváci vidíme Muldera a Morrise v jejich skutečné podobě. Díky tomu jsou právě ty scény s Duchovnym a Norou Dunn extrémně vtipné, ale ty s McKeanem a Anderson moc ne. Kdyby ji plácal po zadku Duchovny, bylo by to vtipnější...ale zase by s McKeanem nejspíš nefungovaly ty scény s Norou Dunn. Takže v konečném součtu bylo rozhodnutí tvůrců asi správné. Scénář dílu není špatný, ale pár podivností se v něm najde. Mulder se ocitne v těle nikoho jiného, a místo toho, aby svou situaci rychle řešil, tak si radši dá taneček před zrcadlem. Pro diváka je to vtipné, ale v rámci vnitřního světa příběhu to moc nedává smysl. Stejně tak Morris se až nějak moc rychle adaptoval na situaci, že je Mulderem. Chápal bych, kdyby to plánoval, ale celá ta záměna je dílem nečekané souhry okolností. Úsměvné je také to, jak se Scullyová a Morris neustále přesunují z Nevady do Washingtonu a zpět (za oba díly se v relativně krátké době takhle přesunou cca pětkrát). No ale nad takto ujetým dílem nemá cenu přemýšlet, musí se to celé brát s velkým nadhledem. Pak se budete solidně bavit. První "Dreamland" je pro mě o třídu lepší než druhá část. Humor i napínavé momenty tu dobře existují vedle sebe. Je to kvalitní zábava. 4 a půl hvězdičky. P. S. Pamatuji si, jak jsem byl při prvním sledování této epizody na začátku konsternován. "Je to dvojdíl, Mulder a Scullyová jedou do Area 51, to bude nějaká skvělá mytologie!" myslel jsem si. Pak při vojenském zátarasu vystoupila z auta tmavá postava kouřící cigaretu, což je mimochodem vtipný trik na diváka. Není to Muž s cigaretou, ale Morris Fletcher. Když se posléze začal odvíjet příběh a já pochopil, že mytologie to asi úplně nebude, tak jsem nebyl zrovna nadšený :-) Ale s postupem času jsem si k tomuto dílu našel cestu. () (méně) (více)

Země snů II (1998) (S06E05)

V komentáři se nevyhnu drobným spoilerům! Druhá část je pro mě o třídu horší než ta první. Už to není tak vtipné jako jednička a vážné (napínavé) momenty, které jsem si u minulého dílu chválil, jsou téměř pryč. Je to trochu nastavovaná kaše. Ono vlastně neexistuje žádné opodstatnění, proč by měl být "Dreamland" dvojdíl. Jako jediná samostatně stojící epizoda v historii seriálu dostal tuto výsadu, která jinak patří pouze mytologii, a z mého pohledu to nebylo nutné. Tento příběh by se dal zpracovat do jednoho dílu, byť by to působilo trochu uspěchaně. Ale zas chápu, že tvůrci měli připraveno plno momentů, které by se jim do 45 minut nevešly. Mohli je ale nějak lépe rozprostřít. To nejlepší vystříleli v první části a do té druhé jim toho už moc nezbylo. Vlastně jen tři scény mohu z tohoto dílu vyzdvihnout - humornou konverzaci Muldera s indiánským "Maverickem" na začátku epizody, návštěvu u Osamělých střelců (tady je Michael McKean opravdu vtipný a jeho hlášky směrem k Frohikovi nemají chybu) a noční loučení Scullyové a Muldera. Jinak je ta epizoda taková prázdná. Element ryby na suchu (respektive člověka v cizím prostředí) vymizel, tohle už je celé pouze o tom, jak dostat Muldera a Morrise zpátky. Děj se povětšinou točí v kruhu (Morris je zrádce! - Není. - Morris je vážně zrádce! - Zase není.). A ta vlastní podzápletka se skutečným informátorem je mi v podstatě ukradená. Příběh se v závěru dostane do neřešitelné situace, a tak je logické, že přijde obligátní deus ex machina konec. Ale to epizodě nevyčítám, tímto způsobem končí i plno skvělých dílů Akt X. To je holt cena za to, že Mulder a Scullyová musí být další díl zase na značkách a vyšetřovat nový případ. Herci jsou pořád fajn, Michael McKean je ve druhé části o něco vtipnější, ale musím zopakovat to, co jsem psal minule - sedí mi jako slizký záporák, nepřijde mi jako komická postava. A trochu mi vadí, že za své chování nenese žádné následky, nedostihne ho žádný trest. Sice k Mulderovu tělu přišel jako slepý k houslím, ale to nic nemění na tom, že mu chtěl doopravdy ukrást život (jak je patrné z úvodního teaseru). Více se mi tady líbila Gillian Anderson, je v tomto dílu výraznější. Bowmanova režie u první části byla lepší, Michael W. Watkins nemá moc s čím pracovat (dramatické momenty vymizely). Ještě musím zmínit jednu věc, kterou jsem u minulého dílu opomenul - dobře využité lokace. Stejně jako u "Drive" se na ty pouště hezky kouká a je to v rámci seriálu svěží prostředí. Na pochmurný a zalesněný Vancouver nedám dopustit, ale v této fázi seriálu se mi pouštní lokace ještě neomrzely (jejich nadužívání přijde až s pozdějšími sériemi). Navíc to není děsivý díl, takže prosluněnost Kalifornie (hrající si na Nevadu) nepůsobí rušivě. A minule jsem rovněž zapomněl poukázat na hudbu Marka Snowa, který v obou dílech do hudebního podkresu několikrát pěkně zakomponuje ústřední téma ze znělky. Abych to celé nějak shrnul: S ohledem na první část musím dát dvojce jen 3 hvězdičky, ten kvalitativní propad je znatelný. První "Dreamland" je zkrátka lepší o parník. Oba díly jsou v konečném součtu docela fajn odlehčený příběh, akorát prostě zbytečně moc dlouhý. Michael McKean je dobrá guest star, ale třeba v SNL byl vtipnější. Navždy mě bude trochu mrzet, že si téma Oblasti 51 tvůrci neschovali do mytologie. A to je asi tak vše. Už by to v 6. řadě chtělo nějaký klasický vážně pojatý díl, ale na ten si ještě pár epizod počkáme.. () (méně) (více)

Jak duch ukradl Vánoce (1998) (S06E06)

Ach jo. Tohle mohla být skvělá epizoda. Náznaky tu jsou. Mulder a Scullyová uzavření v gotickém sídle, za okny temná noc a bouře, kolem duchové, kteří manipulují s realitou a snaží se naše agenty psychicky zdeptat a přimět k (sebe)vraždě... to je přeci geniální recept na epizodu. Jen by to muselo být pojato trochu jinak. Neříkám, že je to špatný díl. Ale mohl být mnohem lepší. Carterova snaha o vánoční dárek pro shippery plus jistá porce odlehčenosti v mých očích tuto epizodu sráží. Kdyby to byla vážná, temná a děsivá duchařina, mohl by být z tohoto námětu jeden z nejlepších dílů seriálu. Prostředí je totiž klasicky hororové a atmosféru to má parádní...na začátku a na konci. Nic proti Lily Tomlin a Edwardu Asnerovi, jsou to herecké legendy, ale jejich postavy hašteřivých a ukecaných duchů mě v tomto příběhu neskutečně iritují. A jakmile se někdo z nich objeví na scéně, veškerá atmosféra a působivost je pryč. Právě ty rádoby vtipné dialogy mezi nimi a Mulderem a Scullyovou tomu dílu nejvíce ubližují. Místo toho, aby to bylo strašidelné, tak je to jen ukecané. Z hlediska celkového tónu to lítá na všechny strany. Chvíli je to solidní atmosférický horor, pak se to změní téměř až v komedii. Po mrazivém objevu koster, co vypadají jako naši agenti, tu najednou máme monolog o Mulderovi honícím se za "paramasturbačními přeludy". I když to není ryze komediální díl, jako byly předcházející dva "Dreamlandy", a za břicho se u toho nikdo popadat nebude, úplně vážná epizoda to taky není. Na můj vkus je tu té odlehčenosti až moc. Je to škoda. Každopádně Carterova režie není špatná a dokázal nám, že i v jedněch kulisách a jen se čtyřmi herci, jde vytvořit fungující epizodu. Akorát se z toho dalo z mého pohledu vytřískat víc... ()

Něžnůstky (1999) (S06E07)

Nevím proč, ale tento díl jsem měl ve své paměti uložen jako jeden z těch humorných a odlehčených. Ono se to ostatně nabízí, když tu hostuje ikona komediálních hororů Bruce Campbell. Jenže tato epizoda je až na občasné Mulderovy hlášky poměrně vážná a místy i temná (úvodní teaser, dítě v peci). Bruce Campbell tu překvapivě nehraje postavu, jakou byste od něj čekali - tady není tím hláškujícím frajerem a la Ash Williams. Mně osobně se líbí, že dokázal vybočit ze své škatulky a hraje úplně jiný charakterový typ. Za 45 minut vystřídá několik poloh - od démonické (doslova :-) ) až po tragickou. Díky jeho charismatu se tak jedná o sympatického "záporáka", kterého vám na konci bude líto. Problémem je, že to není moc zapamatovatelný díl, rychle vyšumí z hlavy. Příběh včetně závěrečného zvratu je neuvěřitelně přitažený za vlasy a pořád tak nějak nevím, zda je to z mého pohledu geniální, nebo úplně blbý. Možná obojí. Bruce je ale výborný a celou epizodu táhne. Kdyby tu postavu hrál někdo jiný, asi by to na čtyři hvězdičky nebylo... ()

Dešťový král (1999) (S06E08)

Tento díl jsem nikdy nemusel, ale při posledním zhlédnutí jsem došel k zásadnímu závěru: Pro mě je to dost možná ta úplně nejhorší epizoda z původních devíti řad seriálu. Proč? Nejde ani tak o kvalitu jako spíš o princip - tohle totiž žádná Akta X nejsou. Je to nevtipná romantická komedie s paranormálním nádechem, v níž náhodou vystupují Mulder a Scullyová. Když si pustím Akta X, tak rozhodně nechci vidět naše agenty, jak dělají dohazovače dvěma emočně labilním lidem, kteří zastydli v pubertě. Musím se ptát: Kde je napětí? Kde je děsivost? Kde je nějaká atmosféra? Tenhle díl nic z toho, co dělá Akta X Akty X, nemá. I ty díly, které jsou obecně považovány za největší dno seriálu (např. "First Person Shooter" nebo "Fight Club"), nepostrádají klasické atributy Akt X. A záblesk něčeho dobrého se v nich přeci jen objeví. V "Dešťovém králi" ovšem není nic (jen hudba Marka Snowa je klasicky povedená). Nejsem velikým fanouškem komediálních epizod, mám raději vážné díly, ale i ty humorné příběhy snesu. A i když mám třeba určitý problém s epizodou "Jose Chung's 'From Outer Space'" (pro mě asi nejpřeceňovanější díl seriálu), uvědomuji si její kvality a nemůžu říct, že bych se u ní nebavil (dobrá parodie je pořád dobrá parodie). Takže problémem epizody "The Rain King" není to, že není vážná nebo temná. Problémem je, že vlastně není ani vtipná. Tento díl totiž nespadá do stejné škatulky jako ostatní komediální epizody seriálu. Sice se tu pitvoří zábavné figurky z amerického vidlákova a sem tam se objeví nějaká hláška či absurdní situace, ale těch důvodů k zasmání tu zas tolik není (frekvence vtipů je tu oproti většině komediálně pojatých epizod velmi nízká). U tohoto dílu se tedy ani nedá říct, že by byl komediální. Nese se v odlehčeném duchu, to bezpochyby, ale toho humoru je tu zatraceně málo. A ty povedené vtipy se dají spočítat na jedné ruce. Jako celek je to neuvěřitelně nudná a zbytečná epizoda. Možná jsem necita se srdcem z kamene, ale romantická linie epizodních postav je mi úplně ukradená. Já chtěl vidět Akta X, ne mýdlovou operu říznutou blbým a nevtipným sitcomem. Scullyová po celý díl hází neuvěřitelně otrávené ksichty, které mě zpočátku iritovaly, než jsem si uvědomil, že to asi Gillian Anderson nehraje a jen reaguje na kvality dané epizody. Je to veliká škoda, zápletka s ovládáním počasí mohla být skvělá, kdyby byla jinak uchopena. Za mě prostě 1 hvězdička. Víc v rámci seriálu dát nemůžu. ///////////////////// Rant naštvaného fanboye máme za sebou a teď můžu přidat ještě druhé hodnocení - hodnocení bez ohledu na seriálový kontext. Pokud bych k této epizodě přistupoval jako k samostatnému příběhu, který nemá nic společného s Akty X, tak musím konstatovat, že úplný propadák to není. Jasně, pořád je to málo vtipné a nudné a romantická linie mě nezajímá, ale ty postavy jsou vlastně celkem fajn a celý tento bídný příběh táhnou. Obzvláště jednonohý Král mě bavil. Herecké výkony jsou solidní (Victorii Jackson mám docela rád ze SNL). Ale i když přivřu obě oči a budu dělat, že to nejsou Akta X, tak samo o sobě to vydá na maximálně dvouhvězdičkovej nevtipnej romanťák na jedno zhlédnutí. A do Akt X takový díl opravdu nepatří, to mi nikdo nevymluví... Edit: Tak nakonec jde z mého pohledu o druhou nejhorší epizodu, zapomněl jsem na "all things" ze 7. série, to je teprve soap opera, která nemá nic společného s Akty X! () (méně) (více)

S.R. 819 (1999) (S06E09)

Pozor spoilery! Epizody zaměřené na Skinnera nikdy nezklamou. "S.R. 819" je opět výborný kousek, jeden z černých koní seriálu. V jednoduchosti je krása - Skinnerovi zbývá 24 hodin života a Mulder se Scullyovou musí závodit s časem, aby ho zachránili. Není to nic převratného nebo originálního (sami tvůrci přiznali inspiraci filmem D.O.A. neboli Hlásím svoji smrt), ale mně to ke štěstí bohatě stačí. Je to napínavý thriller, co má spád. Epizoda je takový závan svěžího větru - kvalitní mytologický díl, který zkouší něco trochu jiného a může fungovat i bez mimozemšťanů, Kuřáka a všeho toho kolem. On je to v podstatě samostatný příběh, jehož vazba na hlavní mytologickou linii je až do závěru skrytá (Syndikát získá páku na Skinnera, díky níž ho ho může v dalších dílech vydírat a nutit ke spolupráci). Mitch Pileggi byl dosud v rámci 6. série poněkud upozaděn, a tak je fajn, že mu tvůrci věnovali díl, kde má hodně prostoru a může se blýsknout. Velmi dobrou práci zde odvedli maskéři, make-up Skinnera se všemi těmi naběhlými žílami vypadá věrohodně. Maskování identity záporáka je ovšem úsměvné. Vždyť jde snadno poznat, kdo to je - Nicholas Lea má hodně výrazné obličejové rysy, které ho prozradí. Kolem roku 2000 na malé televizi to asi tak nápadné nebylo, ale v dnešní době vysokého rozlišení je vám záhada odhalena už v první scéně u ringu. To neberte jako kritiku, seriál nemůže za to, jak moc technika pokročila :-). Potřetí a naposledy se zde setkáváme se senátorem Mathesonem. Já tu postavu nikdy nemusel, tudíž mě nepřekvapuje, že se z něj nakonec vyklubal parchant. A je vlastně dobře, že si na něj tvůrci po letech vzpomněli a nějak to s ním uzavřeli. Zmínit musím ještě hudbu Marka Snowa. Ta je skoro v každém dílu povedená, ale tady se opravdu vytáhl. Tohle není jen ten jeho kvalitní standard, tohle je o třídu výš. Přitom to není epizoda na pokračování nebo úvod/závěr sezóny, takže mě až překvapuje, jak výbornou a hlavně výraznou hudbu to má. Jeden motiv je možná zrecyklovaný z jiné epizody (nejsem si jistý), ale na tom nezáleží, jako celek to prostě hraje dohromady. Za mě skvělý díl, mám ho rád. EDIT: Tak už jsem zjistil, kde je zakopaný pes. Hudba z tohoto dílu není tak úplně původní, část pochází z filmu Akta X (převážně ze skladby pojmenované na oficiálním soundtracku jako "Corn Hives"). Proto to působí tak velkolepě. Napálili mě, ale nezlobím se. Hlavně že ta hudba pasuje i sem. ()

Fotograf smrti (1999) (S06E10)

Černý kůň mezi samostatně stojícími epizodami 6. série. Tento díl je takový návrat ke kořenům. Vážnou atmosférou i stylem natočení (žádná kalifornská prosluněnost) mi to dost připomíná epizody ze 3. či 4. série. Je to krásně mrazivý příběh s výbornými hereckými výkony. I když se jedná o jednu z nejvíce ukecaných epizod seriálu, v žádném případě tomu nechybí napětí. Navíc ty dialogy jsou brilantní, ať už jde o slovní výměny Scullyové s Mulderem na telefonu nebo o tu dlouhou scénu v temné komoře. Za mě zkrátka super. Nejlepší klasicky pojatá epizoda 6. série. ()

Dva otcové (1999) (S06E11)

Pozor spoilery! A máme tu to, co jsem ve svých komentářích k mytologickým epizodám nějakou dobu předznamenával: začíná fáze, kdy už ta velká mytologie přestává být tím pravým ořechovým. Tento díl by měl být jasnou pětihvězdičkovou bombou - mytologická atmosféra z toho čiší, přicházejí zásadní odhalení, Kuřák zde dostane hodně prostoru, vrací se rebelové bez tváře a Cassandra, nechybí ani Syndikát, Jeffrey Spender a Krycek. Obsahuje to vše, co mám na mytologii rád a co jsem doposud vychvaloval...tak proč z toho najednou nejsem odvařený? Protože to prostě není ono. Epizoda je volným pokračováním "Patient X" a "The Red and the Black", v porovnání s nimi však působí jako chudý příbuzný. Tohle je takový vleklý díl, kde se nic moc neděje. Nemám žádný problém s pomalými mytologiemi, které stojí na dialozích (takový byl třeba "Redux II", jeden z mých nejoblíbenějších dílů). Ne v každé mytologii musí někdo skákat na vlak, prát se v podzemních garážích, viset z lanovky nebo utíkat před dozorci ruského gulagu. Akce je příjemným osvěžením, ale dokážu se obejít i bez ní. Takže v tom to není. Je to tím, že "Two Fathers" je tak trochu prázdný díl. Je to součást přelomového dvoudílu, ale všechny trumfy přijdou až v té druhé části. Když nepočítám "Christmas Carol", tak je"Two Fathers" první mytologií, která nemá žádný nezapomenutelný moment. Tohle naopak člověk snadno zapomene. Jen se tu mluví. Postavy přestávají být postavami a stávají se pouze mluvícími hlavami. Ano, mluví se tu o důležitých věcech, epizoda nám chrlí jednu odpověď za druhou, ale kde je nějaký děj? Ten je tady opravdu hodně chabý. Ty dialogy (byť vesměs dobře napsané) to samy o sobě neutáhnou. Zoufale by to mezi těmi ukecanými scénami potřebovalo nějakou změnu dynamiky. Když to srovnám třeba s "Patient X" - tam se dialogy střídaly s hororovými scénami upalování. Tady se rovněž upaluje, ale není to ani děsivé, ani působivé. Zdroj strachu zde chybí úplně, rebelové bez tváře jsou tak nevýrazní, jako je celý díl. V případě Muldera a Scullyové došlo k jejich odsunutí na druhou kolej, jsou tu upozadění, tak trochu ztracení a nic nepředvedou (děj jim to neumožňuje). "Two Fathers" můžeme charakterizovat jako přehlídku rozhovorů. Je hezké, že po pěti a půl sezónách konečně přicházejí odpovědi, ale většinu těch věcí jsme už stejně věděli nebo tušili, akorát jsou poprvé řečeny napřímo. Navíc já osobně bych ty odpovědi preferoval jinou formou než stylem: "Teď si postavy sednou a divákovi všechno vysvětlí." Roky byli všichni zúčastnění tajemní jako hrad v Karpatech, a najednou to ze sebe sypou ve velkém. Na mě to nepůsobí přirozeně. Je to v podstatě fan service. S ohledem na druhý díl je jasné, že tvůrci chtěli celou tuto příběhovou linii co nejrychleji uzavřít, ale takhle se to přeci nedělá. Jak už jsem naznačil, epizodě chybí náboj. O velkém napětí se nedá hovořit.  Já chci nadupané první části po vzoru "Colony", "Anasazi", "Piper Maru", "Tunguska", "Patient X"...ne tuhle ukecanou plytkost. Zas mám výhrady ke scénáři. Ten okrajový aspekt epizody, který se dá nazývat dějem, je natolik zamotaný, že se v tom občas přestávám orientovat. A podle mě se už v tom neorientují ani tvůrci. Situace kolem Syndikátu a jeho Projektu je totální chaos. Ještě šílenější je dění kolem Cassandry - Syndikát ji chce zabít, rebelové ji nechtějí zabít, Kuřák by ji měl zabít, ale nedokáže to, Jeffrey její zabití nechce, ale kvůli otci by to chtít měl, ona sama chce být zabita, aby ji nedostal Syndikát...který po ní jde právě proto, aby ji zabil. To pomalu zní jako zápletka nějaké bláznivé krimikomedie. Děj epizody je tedy celý o tom, kdo všechno chce nebo nechce Cassandru mrtvou. Není to na mytologii málo? Kromě toho si člověk pomalu musí dělat poznámky, aby se v tom bordelu vyznal. Mytologické příběhy na pokračování se vždy vyznačovaly dramatickými cliffhangery. Tady závěrečná scéna postrádá grády (obzvláště ve srovnání s podobným koncem dílu 3x01). Nenavnadí mě k bezprostřednímu zapnutí druhé části. K "Two Fathers" jsem hodně kritický, ale jako celek to špatná epizoda není. Je o něco horší, než to bývalo, ale pozitiva se zde pořád najdou. Herecké výkony jsou kvalitní, dialogy dobře napsané (akorát jich je příliš), velkou porci Kuřáka si vždycky vychutnám a velmi mě tu baví veškeré dění kolem agenta Spendera (hlavně jeho přidání se k "temné straně Síly" a první blízké setkání s mimozemšťanem). I když je epizoda lehce nezáživná, na slabší čtyři hvězdičky dosáhne. Ale takové hodnocení je prostě málo, díl tohoto ražení by měl být legendární. V mých očích už to zkrátka nesplňuje ten obvyklý mytologický standard. Těžko říct, co se změnilo. Nostalgií k minulým dílům to být nemůže, 6. sérii jsem poprvé viděl v závěsu za ostatními a už tehdy jsem byl stejného názoru. Že by starší epizody nasadily laťku tak vysoko, že po filmu už nebylo kam stoupat, tudíž musel přijít nevyhnutelný pád? Kdo ví... () (méně) (více)

Jedináček (1999) (S06E12)

Pozor spoilery (částečně i k budoucím dílům)! Wow! Pamatoval jsem si, že druhá část je mnohem lepší než první, ale že až takhle? Za svým tvrzením, že se nyní nacházíme v tom horším období seriálové mytologie, si stojím, ale z tohoto dílu to není patrné. "One Son" je prostě skvělá mytologie, která si s ničím nezadá s těmi staršími díly. Nechápu, jak může mít jeden dvoudíl tak kvalitativně rozdílné části. Tohle je úplný opak minulého dílu. Nic z toho, co jsem "Two Fathers" vytýkal, zde neplatí. Vleklý díl, kde se nic moc neděje? Ani náhodou! Toto je naprosto strhujících 45 minut, kde se toho stane tolik, že by to vydalo na druhý film. Také je tu hodně dialogů a vysvětlování, ale ty "povídací" scény jsou lépe udělané. Když Mulder míří na Kuřáka pistolí a ten je nucen odhalovat tajemství, baví mě to mnohem více, než když si v první části vyléval srdíčko u Fowleyové. Tady má to odhalování pravdy lepší formu (je to přirozenější). Navíc tu nechybí ta dynamika, kterou jsem v předchozí části postrádal. Rozhovory postav se střídají s působivými momenty a občasnou akcí. Tentokrát nechybí ani ten hororový element (z rebelů jde opět strach). Epizoda je plná nezapomenutelných momentů, které jsem minule nedostal. Jedna výborná scéna střídá druhou. Už úvodní flashback ukazující počátek konspirace mezi Syndikátem a kolonisty diváka navnadí (takové scény jsem chtěl vidět v "Musings of a Cigarette Smoking Man"). V této části už Mulder se Scullyovou nejsou upozadění a působí zase jako hlavní hrdinové. Nicméně v tomhle příběhu nemají na děj zásadní vliv, tohle je tak velké, že to jde mimo ně. "Two Fathers" měl plytký děj, "One Son" je naopak dějově našlápnutý k prasknutí. Je tu plno zvratů a překvapení a příběh krásně graduje. Je z toho cítit, že sázky jsou vysoko. Akorát se musím ptát: proč tenhle díl přišel teď? Proč se tvůrci najednou v polovině 6. sezóny rozhodli, že mytologii de facto ukončí? Ona tedy nekončí, mytologické epizody pojedou dál, ale "One Son" je závěrem té klasické příběhové linie. Dostaneme tu hromadu odpovědí a poté nastane generální úklid, po kterém nezůstane kámen na kameni. Po tomto dílu je pryč Syndikát, Projekt (tak jak ho známe), hybridi, černý olej (ten se na jeden díl vrátí v 8. sérii, ale bez větší důležitosti), rebelové bez tváře a mnohé další aspekty. Z toho hlavního příběhu nám zbývá už jen Samantha (s tou zatočí hned v následující sérii). Možná teď někomu zkazím radost, ale nečekejte, že na "One Son" bude nějakým způsobem navazováno. Rebelové jsou pryč a kolonizace se nedočkáme. Tahle linie v podstatě skončila. Hrozba mimozemské invaze bude pořád viset ve vzduchu a bude se o ní mluvit, ale děj už se kolem této zápletky točit nebude (maximálně jen okrajově). Kolonizace přestává být jádrem mytologie a je odsunuta do pozadí. Válka o naši planetu v seriálu nebude pokračovat. Když se rebelové v "Patient X" poprvé objevili, čekal jsem, že jde o rozjetí druhého aktu mytologie. Ani by mě nenapadlo, že jsme vlastně v cílové rovince a že o sezónu později bude všemu konec. Vážně netuším, proč se tak stalo. Carter a spol. to nechtěli natahovat? To je od nich šlechetné, ale stejně tu mytologii natahovat budou - a mnohem hůře, protože z ničeho nic přijdou s novými zápletkami, které mají nulové nebo minimální vazby na to, co bylo předtím. A často to budou akorát horší variace na ty staré věci (Nový Syndikát není zdaleka tak zajímavý a supervojáci jsou laciný derivát hybridů). Možná tu starou příběhovou linii ukončili, protože chtěli mytologii nasměřovat novým směrem. Ale copak je o to někdo žádal? Nebylo to nutné. Z mytologie se v dalších epizodách stane nastavovaná kaše. "One Son" by byl za určitých okolností perfektním finále celého seriálu (samozřejmě s úpravami). Takhle je to pouze konec jedné kapitoly mytologie, po níž přijde kapitola nová, naprosto zbytečná. Ale to není kritika této epizody, "One Son" je sám o sobě vynikající díl. Je to velkolepé a jako diváka mě to zcela pohltí. O kladech epizody (režie, dialogy, herecké výkony, hudba atd.) bych mohl básnit donekonečna, zmíním akorát jednu věc - William B. Davis zde předvádí své herecké maximum. Máme tak možnost pozorovat Kuřáka v úplně jiných polohách, než jsme zvyklí. Scenáristické hovadiny či boty v logice se v dílu pochopitelně najdou, ale když se královsky bavím, tak to neřeším. P. S. Strašně mě štve Spenderův konec. Ta postava a její charakterový vývoj byly jednou z nejlepších částí mytologie 5. a 6. série. Opravdu nerozumím tomu, proč tvůrci k tomuto dílu přistoupili stylem "Všechno musí pryč!" Alespoň Spender mohl pokračovat dál. Jeho obrat proti Kuřákovi a přiklonění se na stranu Muldera by udělalo další díly zajímavým. Škoda. Bohužel to není jediné špatné rozhodnutí Carterovy bandy. Ta teď začnou přibývat. Edit: Trochu jsem zapátral a měl jsem pravdu. Tvůrci byli toho názoru, že se příběhová linie kolem Syndikátu a kolonizace vyčerpala. Proto se ji rozhodli radikálním způsobem ukončit a přijít s novým směrem mytologie. Hmmm. Nemohu říct, že bych byl tomuto kreativnímu rozhodnutí nakloněn... () (méně) (více)

Zlá voda (1999) (S06E13)

Vysoké hodnocení této epizody na CSFD mě překvapuje, mezi fanoušky seriálu se řadí k těm slabším a třeba dobové kritiky ji po premiéře neskutečně sepsuly. Pro mě osobně to není úplně špatný díl, spíše nevyužitá příležitost. Ze zápletky "Muldera a Scullyovou spolu s několika dalšími lidmi odřízne hurikán v opuštěném baráku, kam se dostalo vodní monstrum" se dalo vytřískat víc. Mám rád tyhle klaustrofobické epizody, ale další "Ice" nebo "Darkness Falls" se nekoná. Tohle je spíše na úrovni dílu "Firewalker". Největším problémem "Zlé vody" je tónová nevyváženost. Celé je to hezky tmavé (a mokré), klaustrofobické a paranoidní, ale zároveň tu pobíhají postavy, které se sem zatoulaly z komediální epizody. Ať už je to přitroublý zástupce šerifa, podpantoflák a jeho uřvaná těhotná žena, zlodějíček nebo militantní pošuk, to všechno jsou karikatury, které mi do tohoto dílu tak úplně nezapadají. Já bych si díl více vychutnal, kdyby jeho atmosféra byla temnější. Jenže tyto pestré postavičky ubírají epizodě na napětí. V Aktech X jsou díly, které v sobě dokáží výborně skloubit děs a humor (např. "Detour"), bohužel to není případ tohoto dílu. Působivé momenty nechybí, vodní monstrum je zajímavé, ale zas tak moc nám toho nepředvede. Když už se děj pořádně rozjede, tak najednou zjistíte, že epizoda končí. Největší síla tohoto dílu spočívá v režii. Vizuálně je to zajímavé a dobře natočené, Rob Bowman nikdy nezklame. Jak říkám, měli si na tom dát trochu víc záležet, mohl to být legendární díl. Takhle jen za 3. Nebo spíš 3 a půl. Skoro bych i přidal 4. hvězdičku, ale čtyřhvězdičkové díly přeci jen musí mít ještě něco navíc. ()

Pondělí (1999) (S06E14)

Pondělí je fakt blbej den, natož když se opakuje pořád dokola :-) Zápletka s časovou smyčkou a prožíváním jednoho dne znovu a znovu mě odjakživa bavila. Na hromnice o den více je ostatně jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Třináctidílný seriál Day Break z roku 2007 mi taky přišel celkem povedený (jednu z hlavních rolí tam mimochodem ztvárnil Mitch Pileggi). Není tedy žádným překvapením, že mám pro tuto epizodu Akt X slabost. Děsivé to není, ale zábavné a lehce napínavé ano. Zaujal mě herecký výkon Carrie Hamilton v roli Pam, odvedla dobrou práci a její postavu si člověk zapamatuje. Děj se na můj vkus odvíjí až moc rychle, uvítal bych ještě více opakování a Mulderovo uvědomování si stavu věcí mohlo být postupnější (pomalejší). Ale s ohledem na 45minutovou stopáž je rychlý spád pochopitelný. Zas je dobře, že se to nevleče. Není to úplně čistých pět hvězdiček, ale vzhledem k mé lásce k tomuto tématu to na ně zaokrouhlím. ()

Arkádie (1999) (S06E15)

Jestli je nějaký díl, který si u mě při posledním seriálovém maratónu totálně napravil reputaci, tak je to právě "Arcadia". Této epizodě jsem se roky vyhýbal, měl jsem ji v paměti zafixovanou jako odlehčenou hovadinu, v níž si Mulder a Scullyová hrají na manžele, občas se tam mihne příšera a jinak se tam nic moc neděje. Pro mě byl tenhle díl ztělesněním fan service, úlitba shipperům, kteří touží po jakékoliv intimitě mezi hlavními hrdiny. Ó, jak jsem to měl v hlavě pomotané. Několik odlehčených a humorných scén se tu najde, ale není jich zas tolik, ta epizoda na tom nestojí. Navíc nemůžu být takový škarohlíd, Mulder a Scullyová tu mají mezi sebou parádní chemii a jejich vzájemné špičkování je prostě skvělé. Ten humor je ovšem jen příjemným okořeněním jinak vážně pojatého příběhu, který má slušnou hororovou atmosféru. Působivé momenty se tu najdou a finále je vyloženě strašidelné. Musím se tedy "Arkádii" omluvit. Jedná se o vynikající díl s dobře napsaným příběhem, parádními hláškami a solidní porcí děsu. Úlitba shipperům to rozhodně není, je to plnohodnotná epizoda. Až mě překvapilo, jak moc je to seriózní díl, ty komediálnější momenty se dají spočítat na prstech jedné ruky. ()

Instinkt (1999) (S06E16)

Pozor spoilery! Tento díl pro mě patří k těm slabším. Nikdy jsem ho moc nemusel. Příběh je hodně překombinovaný a poněkud tápe v hledání vlastní identity. Tváří se to jako epizoda o vraždícím mytickém psovi, což by samo o sobě stačilo, ale pak se z toho vyklube čínská verze vlkodlaka zkřížená s démonickou posedlostí a schopností transformace. Nevím, no...v Aktech X jsem zvyklý na nejrůznější zamotané šílenosti, ale tato epizoda není sama o sobě moc silná, takže zbytečně komplikovaná zápletka jí jen škodí. Navíc se tu najdou logické nesrovnalosti. Aby plán doktora dhoula fungoval, musel počítat s tím, že čínští námořníci otevřou jeho klec. To je ale spoléhání se na náhodu. Kdyby se tak nestalo, jak by si v Americe vyzvedl sám sebe, když by zůstal zavřený v kleci? Samostatnou kapitolou jsou v této epizodě postavy. Nejsou sympatické a jejich motivace mi není zcela jasná. Proč se šílená psí dáma (to je obzvláště úděsná postava) na konci zachovala tak, jak se zachovala? Protože byla prostě magor. Nesympatická je tu i Scullyová, která se chová jako žárlivá fúrie, přitom je jasné, že pro žárlení nemá žádný důvod. Ne, tohle se zkrátka nepovedlo. Je to dost blbá slátanina. Působivé jsou jen scény útoku psa. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Jestli je pravda skutečně tam venku, mají se fanoušci seriálových Akta X zřejmě na co těšit. Tvůrce Chris Carter teď totiž v nedávném podcastu naznačil, že se režisér a scenárista Ryan Coogler (Creed… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

28.02.2020

Herec Josh Brolin (Avengers: Endgame) se upsal hlavní roli a taky produkci nového seriálu pro Amazon Outer Range. Na projektu se podílí taky Brad Pitt (12 let v řetězech) a děj se bude točit kolem… (více)

Gillian Anderson jako britská premiérka

Gillian Anderson jako britská premiérka

23.01.2019

Herečka Gillian Anderson známá z kultovního seriálu Akta X nebo televizního Hannibala, byla obsazena do role Margaret Thatcherové ve čtvrté řadě oceňovaného dramatu The Crown. Třetí a čtvrtá řada… (více)