Místo činu

• Západní Německo Tatort (více)
Západní Německo / Německo / Rakousko / Švýcarsko, (1970–2024), 1897 h 8 min (Minutáž: 56–140 min)

Režie:

Houchang Allahyari, Jochen Bauer, Alexander Adolph (více)

Předloha:

Henning Mankell (kniha), Axel Corti (kniha), Werner Kließ (kniha) (více)

Scénář:

Michael Haneke, Kai Hafemeister, Rainer Boldt, Martin Suter (více)

Kamera:

Frank Lamm, Hagen Bogdanski, Axel Block, Wolfgang Treu, Helge Weindler (více)

Hudba:

Klaus Doldinger, Evžen Illín, Johannes Kobilke, Peer Raben (více)

Klaus J. Behrendt, Miroslav Nemec, Udo Wachtveitl, Dietmar Bär, Ulrike Folkerts, Joe Bausch, Andreas Hoppe, Peter Espeloer, Annalena Schmidt (více)

Série(55) / Epizody(1270)

Tatort, neboli Místo činu se v Německu vysílá už od 70. let a je označován za nejoblíbenější a nejdéle vysílanou krimisérii v německy mluvících zemích. Vysílá se pravidelně kažou neděli a garantuje vysokou sledovanost. Každý díl se odehrává v jiném městě, ať už Německa, Rakouska nebo Švýcarska, a kromě soudobých společenských problémů (kriminalita i osobní život detektivů) nabízí pohled i na lokální kolorit (kulturu, architekturu, zvyklosti) daného regionu. (rogue13nasic)

Recenze uživatele TonyHawk94 k tomuto seriálu (6)

Hamburk - Nickův zákon (2013) (S44E09)

Veľmi slušný nízkorozpočtový počin. Pôvodne som to chcel dať na 3*, ale keď zvážim viaceré faktory - už tradične charizmatický Til, ktorému tieto akčné roly sadnú jak šerbeľ na zadok (niektoré kaskadérske kúsky vyložene vynikajúce - prelet cez okno z horného poschodia na nižšie pomocou reťaze), skvelá Todsharowova hudba (hádam som tieto tracky počul už v Schutzengel-ovi, ale to mi vôbec nevadí :)), vďačná zápletka (obchod s "bielym mäsom" ftw!) a napokon aj (na nízky rozpočet) veľmi slušná akcia s výbornou kamerou - ručná práca s viacerými dynamickými dlhými zábermi na jedno nahratie, ktoré malo grády... A klasicky nesklamal Fahri Yardim ;). Tak tomu dávam 4* :). ()

Hamburk - Oko za oko (2014) (S45E11)

Vysoko-oktánové pokračovanie Nickovho zákona s ešte lepšou akciou, ktorá sa poriadne ani nezastaví (pneumatická klincovačka v boji rulezzz!); s ešte drsnejším Nick Tschillerom (opäť skvelý Til Schweiger) a mierne komplikovaným dejom o obchodovaní s drogami (v ktorom sa človek po chvíli trošku stráca). Už hneď na začiatku sa nastaví veľmi slušné tempo, ktoré vydrží až do konca a prípad sa, ako vždy, vyrieši. Na poli týchto nízko-rozpočtových TV filmov je to skvelý počin, a podľa môjho subjektívneho názoru v tejto Tatort - Nick Tschiller sérii je Nickova pomsta asi najlepšia časť. Hoci film ako taký veľa nového nepriniesol, nenudil som sa ani chvíľu, dívalo sa na to skvelo. Preto dávam za 4*. ()

Der große Schmerz (2016) (S47E01)

Tretie pokračovanie Tatort série s Nick Tschillerom trošku ubralo na tempe a priniesol iný druh napätia - únos dcéry a ex-manželky, s ktorou sa Nick chcel dať znovu dokopy, navyše, pod hrozbou ich zabitia musí mlčať. Tým, že sa ubralo na akcii, mohol viacej vyniknúť skvelý Schweiger, ktorý tu predvádza azda najlepší výkon v celej sérii (záverečné mučenie a vysporiadanie sa s ním je kapitola sama o sebe). Film ale vo viacerých momentoch vyslovene nudil a mal hluché momenty, ktorým čosi chýbalo. Finálna polhoďka skvelá a necháva otvorený koniec. Ako film samotný skoro na úrovni Off Duty (slušné momenty so striedajúcimi sa hluchými). Film ale treba vnímať ako ďalšiu epizódu z mini-série o Nickovi Tschillerovi. A preto je v kontexte celej série tento diel kľúčový pre ďalší vývoj a z väčšej perspektívy to bolo dobré. Preto 3*. ()

Fegefeuer (2016) (S47E02)

Bezprostredné pokračovanie Nickovej bolesti, ktoré začína presne tam, kde predošlý film skončil. To režisér Alvart vymyslel výborne - tým pádom mohol dať vzniknúť tomuto (v podstate) dokončeniu tejto mini-série, kde Nick s vypätím všetkých síl nestráca pôdu pod nohami a stále si dokáže držať dostatočný odstup a nenechať zvíťaziť subjektívne pocty. Opäť skvelý Schweiger nesklamal, akcia v tomto filme porovnateľná s tou z Nickovej pomsty (na veľmi vysokej úrovni), príbeh tentokrát zaujímavejší a originálnejší, ako v Nickovej bolesti. Ako vyvrcholenie a finále tejto TV série výborné (s veľkou dávkou skvelej hudby od Todsharowa, s vynikajúcim Fahri Yardimom v postave Yalcina). Celkovo táto epizóda jedna z tých lepších (ba skoro až najlepšia z celej série) ()

Unesená v Istanbulu (2018) (S49E22)

Videné v televízii, a neviem odhadnúť, či to bola klasická, alebo alternatívna (t.j. kratšia) verzia. Každopádne to ale bol (ako aj viacerí spomínali v komentároch) film na štýl Taken, čo principiálne by ani nemuselo byť zlé. Celý film zabíja najmä jednoduchosť scenára, pri ktorom sa Til môže aj roztrhnúť (nie, tuto to nebolo potrebné :)), ale aj tak toho viacej nezrebí, lebo v podstate nie je čo... Hlavná postava na to, že robí určité blbiny skoro na úrovni spravodajských agentúr, je málo drsná (s Brian Mills-om zo série Taken sa to hádam ani porovnať nedá), prestrelky trošku lepšie, ale vo finále tu máme po všetkých stránkach nedotiahnutú vec, ktorej nevyužitý potenciál je veľká škoda... Verdikt - lacnejší TV film so zaujímavým motívom (obchod s bielym mäsom a únos rodinného člena), kde ale toho toľko chýba, toľko je toho nedopovedaného, nevysvetleného a chaotického. Potenciál to malo dobrý, ale ten zostal niekde na polceste výroby scenára. Z filmu potešili len Fahri Yardim (vtipná postava), kombajn v strede Červeného námestia v Moskve (nie, fakt nežartujem :D) a samozrejme skvelý Martin Todsharow, ktorý asi ako jediný nesklamal (a ktorého hudba sa mi čím ďalej, tým viacej páči). ()

Tschill Out (2020) (S51E02)

Videné (pravdepodobne) premiérovo v TV na STV1 10.02.2021. Voľné pokračovanie série o policajtovi Nickovi Tschillerovi, ktorý je na odpočinku a snaží sa spamätať z démonov minulosti a dať sa dokopy. Nakoľko je na odpočinku, z diaľky pomáha svojmu kolegovi Yalcinovi objasniť prípad. Toľko z príbehu, čo sa týka samotného filmu... Tým, že ubudlo postavy Tschillera, korelačne sa ubralo aj na akcii a napätí, napriek tomu tam (aj vďaka skvelej ambientnej hudbe) bolo cítiť silnú, a neraz mrazivú atmosféru vyšetrovania, porovnateľnú s tou z Fincherových Mužov, ktorí nenávidia ženy, čo je rozhodne dobrá vec. Že samotný príbeh ale bol poslabší a málo Tatort-ský považujem za zásadný omyl celého filmu (keď už ubudne charizmatického a akčného Schweigera, treba to aspoň niečím kompenzovať). V sumári to bola pohodová podívaná, ktorá moc neohúri, ale ani nesklame. ()